Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Le Portrait de PETITE COSSETTE...iubire mizerabila...


Kisa
post Aug 13 2005, 08:58 AM
Post #21


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Seen it. Ce pot zice? Dragutz, dragutz... Nu genial, dar dragutz. Poveste de dragoste, ceva oase, nishte demoni, oameni posedati... Dragutz.
Nu am inteles d c Eiri considera ca Cossette avea o privire trista. Eu as zice mai degraba ca era o privire perversa. Plus ca ea mi-a indus pe tot parcursul eps ideea de papusa de portelan... Si asta nu in sensul de fragilitate. Poate mai degraba de frumusete rece.
Si ar fi un lucru care nu prea mi-a placut. Cossette avea corp de fetitza, dar fatza de femeie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 13 2005, 09:31 AM
Post #22


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



...Cossette reprezinta tentatia...e un fel de Nahemah, printesa succubus, care seduce tinerii prin farmece ilusive catre eternal damnation...asta ar fi o explicatie a frumusetii glaciale a lui Cossette...sfirsitul e un fel de trezire a lui Eiri din "transa" in care l-a cuprins Cossette...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Aug 13 2005, 12:03 PM
Post #23


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



massive spoilers :P ...



no way ... Eiri "a mostenit" oarecum iubirea ptr Cossette de la Orlando insa el este diferit de Orlando ... de asta si o salveaza pe Cossette, ptr ca poate sa isi stapaneasca demonii interiori.
apoi trezirea aia din transa poate fi observata doar cand de fapt isi da seama ca o iubeste pe Cossette nu portretul ei ... asta a fost greseala lui Orlando ... el iubea portretul, ati vazut ca la un moment dat si zice cand isi motiveaza crima ... "i'll stop ur time", ptr ca ea sa nu mai creasca, sa ramana 4ever asa cum era in portretul pictat de el.
fatza de femeie a Cossettei, in comparatie cu corpul poate sa semnifice ca timpul fusese oprit ptr dezvoltarea ei biologica, dar mintea scapa de aceste limitari ... si cand ai zis "fatza" cred ca te refereai mai mult la ochi kisa ... caci pana la urma ochii sunt cea mai expresiva parte a fetei, care spune cel mai mult despre cineva :P ... "oglinda sufletului" nu?
si finalul ... portretul cu sange facut de Eiri ... mi-a placut mult ... au ars toate celelalte protrete ... Eiri se intoarce, nu are cum sa ramana cu Cossette si nici nu mai doreste asta, intelege ca nu se poate, de aia se si trezeste din transa.
sper ca am reusit sa fiu coerent :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 13 2005, 12:47 PM
Post #24


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Zici ca timpul a fost oprit pt Cossette si de aceea doar fatza ei este de femeie? Asta ar insemna ca in amintirile ei (pe care i le arata lui Eiri) fatza ei ar fi trebuit sa fie cea a unui copil inocent, dar este aceeasi. Sau gresesc?
Si prin fatza nu m-am referit doar la ochi. Mai sunt si buzele ei care inspira voluptate, rautate (in ideea de teasing).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Aug 16 2005, 05:12 AM
Post #25


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



hmm ... mult asteptatul reply :P
cred ca ai dreptate cu buzele, cu toate ca nu mai am acum la indemana anime-ul ptr un quik look :P ... totusi nu inteleg, in amintirile alea mi-aduc aminte de faza la care cainele trece prin ea cand vrea sa-l imbratiseze, deci cred ca erau niste proiectii actuale a ceva din trecut mai mult, decat amintiri.
si apoi pana la urma intrebarea cheie ar fi unde dispare cossette si unde preia firul actiunii portretul ... sau era vb de portret inca de la inceput? ... da ma gandesc ca nu, ptr ca atunci cand o picta Eiri, desenele erau destul de limpezi, in niciunul nu aparea cu ochii sau buzele alea "perverse".
si alta intrebare ... marchello orlando o pictase cand era totusi mica, pura, indragostita etc ... deci portretul trebuia sa o reprezinte cred ... atunci de unde rautatea? sau nah ... perversitatea? ca pana la urma la final portretul se manifesta ca sa zic asa ... cand spune ca e cea mai frumoasa desteapta bla bla ... lui Eiri si sa o aleaga pe ea ... etc ...
cica pauza ca scriu prea mult dupa aia ... revenim mai pe seara :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mitsuki Chan
post Jul 23 2006, 11:24 PM
Post #26


~miracle romance~shinjite iru no~
***

Group: Members+
Posts: 233
Joined: 12-August 05
Member No.: 1.727
Points: 333
Gender:



Mi a palcut la nebunie,dar au fost multe lucrruri pe care nu le am inteles..oricum,am ramas putin :blink: pt k incepusem sa dau pause la toate miscarile lui Cossette si sa o desenez(nu mi a iesit bineinteles).Nu inteleg totusi cum putea Eiri sa se sacrifice pt Cossette daca nu o cunostea foarte bine si ea nu facea parte din lumea asta,era moarta de foarte mult timp.
Si app de ochi,mi se par cei mai frumosi ochi pe care i am vazut vreodata intr un anime :rolleyes:



Edited later: am uitat sa spun ca am vb cu profa de franceza si mi a zis ca " Cossette " inseamna lucruri,si m am gandit imediat la lucrurile lui Cossette care se razbunau intr un fel pe Eiri ca e reincarnarea lui Orlando si ca a ucis o Pe cossette
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Jul 27 2006, 02:46 AM
Post #27


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Seen it si eu am ramas cam tot asa :blink:
My first dementia untill now (inafara de eva). Deci ce pot sa zic mi-a placut si mai vreau sa vad animeuri de genu.Evenimentele par fara logica,la prima vedere cum am si crezut dar se clarifica pe parcurs si se dovedesc bine gandite.
Cum a zis si Kisa, nici mie nu mi-a placut fatza lui Cossette, sau mai bine zis corpul. Era normal ca fatza sa fie matura din cauza suferintzei.
Grafica de nota 10 si sound de 8, story 9, personaje 10=>Anime de nota 9
Cam atat, ca am ramas fara cuvinte. Mi se pare mai greu sa comentezi o dementie.
P.s. Ms mitsuki ca mi l-ai recomandat.
ja ne!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

caroline
post Dec 6 2006, 05:36 PM
Post #28


~ forever dreaming... ~
***

Group: Members+
Posts: 224
Joined: 25-August 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.903
Points: 279
Gender:



Pentru mine, acest anime a reprezentat ceva total diferit fata de ce am vazut pana acum. Nu pot spune ca mi-a placut, insa l-am gasit interesant.
Muzica mi-a placut mult. Nici grafica nu mi-a displacut.

Acum revenind la anime-ul propriu-zis.
Se spune ca dupa ce mori te duci in rai sau in iad, nu? Dar fiecare are o imagine proprie asupra acestor "taramuri". Se mai spune ca iadul nu este neaparat un loc plin de flacari, smoala si niste chestii mici si urate, sau ca raiul e un taram cu ingeri care canta sau mai stiu eu ce, ci un loc creat de sufletul celui intrat in lumea cealalta. Acest loc poate fi cel mai rau cosmar sau cel mai frumos vis al acestui suflet din timpul vietii.
In anime, locul in care este dus Eiri - nu stiu cum se scrie corect - de catre Cossette este creat de catre ea, un loc unde sa il chinuiasca si in acelasi timp sa se chinuiasca si pe ea, nu pe Eiri, ci pe cel pe care il vede intrupat in Eiri. De fapt, ea nu actioneaza pentru razbunarea acelor "beloved objects", ci pentru propria ei razbunare. Cred ca atunci, dupa ce si-ar fi dus la indeplinire razbnarea, se gandea ea ca isi va gasi pacea. Numai ca pe parcurs, realizeaza ceea ce i-a facut lui Eiri, her sin - his innocence.
Lumea reala parca ii apare lui Eiri ca fiind de fapt visul si lumea lui Cossette cea reala. Noroc cu fetele alea de langa el, care il aduc inapoi, in lumea reala.
Sacrificiul lui - hm, nu prea stiu ce sa spun despre asta. Nu prea pot sa imi ordine in ganduri. As vrea sa spun prea multe si nu reusesc sa raman doar la o idee. In cele din urma, presupun ca a iubit-o si el, ca Eiri si nu ca nu stiu cum se scrie numele lui, logodnicul lui Cossette.
Ploaia, care e prezenta pe tot parcursul anime, in loc sa le spele pacatele, parca le accentueaza si acea atmosfera apasatoare nu dispare.
Nu mi-a placut nici un personaj in mod special.
Parca la nuntile evreiesti - e posibil sa gresesc, asa ca imi cer scuze daca e asa -, mirii beau din pahar, in timpul ceremoniei, sau dupa. Aceasta poate fi o legatura cu momentul in care Eiri bea din acel pahar, pentru a nu fi separat de Cossette si pentru a pecetlui acea legatura intre ei.

Cred ca am aberat destul, poate am spus mai multe decat ar fi trebuit si tot nu am spus ce vroiam. Dar am sa o las asa...
In final, mai spun ca dupa ce l-am vazut, am ramas si eu asa :blink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Jan 3 2007, 03:49 AM
Post #29


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Mi-e prea lene sa intru in amanunte, mai ales ca aceste 3 episoade deja au fost desirate aproape in intregime in acest topic, asa ca ma limitez la a spune ca mi-a placut - in ciuda abundentei de sange care nu era necesara [si ce mai tasneeeeaaaaa si tasneeeeaaaaa :D ] ...si sa nu uit...frumosi ochi...foarte frumosi...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Sep 14 2007, 08:26 AM
Post #30


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Sunt de acord cu Alinna in privinta sangelui. Cam prea mult, adica cat sange poate avea o fiinta umana? :blink: Anyway, am trecut peste partea cu sangele si am patruns in poveste si am ramas... :o woooow. A fost foarte intersant, ideea sacrificiului a fost foarte bine surprinsa, doar ca nu am inteles de ce trebuia ca Eiri sa plateasca si sa suporte razbunarea lui Cossette, caci el practic nu facuse nimic. Dar totusi a acceptat, pentru ca o iubea, iar asta e sublim. Nu multi sunt in stare de asta. Iar finalul a fost demential, nu dau detalii ca sa nu stic surpriza cuiva care mai poposeste pe aici, dar a fost foarte tare. Grafica a fost foarte buna, mi-a placut. Iar muzica... ce pot sa zic... Kajiura Yuki rocks! :wub: La fel si Inoue Marina care a cantat melodia de final.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post Jan 11 2008, 06:13 PM
Post #31


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



Mmmh...tocmai am terminat si eu de vizionat anime-ul. Ce pot zice...a fost interesant, demential de interesant. Soundtrack-ul mi-a placut foarte mult (urmeaza sa-l descarc) mai ales melodia aceea cu vocile bisericesti (nu gasesc o alta exprimare xD), dar si ending-ul. A facut ca atomsfera sa fie si mai infricosatoare si apasata.
Nu am crezut vreodata ca vreun anime poate sa imi lase o astfel de impresie. Mi s-a parut real in unele parti desi e totusi imaginar. M-a cam ametit la unele faze, dar am clarificat pe parcurs.
Mi-a placut foarte mult si cred ca am sa-l mai revad.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jan 27 2009, 01:06 PM
Post #32


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Am fost fermecata de actiune. Totul se petrece repede, povestea te tine in suspans (nu ai timp sa te plictisesti XD).
Ce mi-a placut foarte mult... este vocea lui Cossette (incredibil de sexy...wow). Aici ma refer la varianta in engleza, cea in japoneza cu subtitrare nu are vocea asa de interesanta^^.
Ador OST'ul, mai ales melodia de la inceput.
Sfarsitul e aprope perfect.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Feb 18 2009, 01:25 PM
Post #33


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Mda, am vazut si eu Cossette. Ce pot spune, un anime interesant, cu parti bune si mai putin bune.
Partile bune sunt animatia si ost-ul. Cum spunea si Tessa, ost-ul e super, melodia din final fiind superba. In plus animatia e de exceptie.
Dincolo de vizual si audio insa, incep problemele. Parerea mea e ca animeul asta incearca din rasputeri sa para mai inteligent decat este. Vrea sa fie prea pretentios, si pt asta arunca in joc o imagerie suprarealista. Problema e ca aproape jumatate din anime consta in imagini suprarealiste fara sens, si daca la inceput e interesant, se transforma rapid in enervant -e ca si cum creatorii doresc sa umple timpul cu ceva "inteligent", numai ca aceste imagini nu tin loc de poveste.
Adevarul e ca m-am plictisit repede de acele imagini nesfarsite care iti iau ochii si de cautarea sensului "profund" din spatele lor - si daca elimini imageria, ramai cu un anime foarte "subtire". Problema cu Cosstete e ca are doar 3 eps - din care o mare parte e dedicat imagnilor suprarealiste. Asta face ca povestea sa fie foarte subtire, iar personajele aproape deloc dezvoltate - Cosstete sau Eiri nu sunt prea dezvoltati, iar personajele secundare deloc - ceea ce e pacat, tinand cont ca pareau interesante.
In final, Cossette e un anime care arata bine, dar vrea sa para mai inteligent decat este. Si nu reuseste. 3/5
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 23 2009, 11:18 PM
Post #34


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



te-ai plictisit de cautarea sensului din spatele imaginilor ... iar concluzia e ca anime-ul vrea sa para mai inteligent decat este ... i see ... flawless logic :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Feb 24 2009, 10:06 AM
Post #35


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



yup - in momentul in care incerci sa acoperi lipsa storiului si a character development cu o multime de imagini suprarealiste, cam asta consider eu.
si nu, nu e nici un flaw in logica mea :P . Din punctul meu de vedere, un anime inteligent nu este cel care iti arunca o suita de imagini la care tu sa incepi sa te intrebi oare ce o fi insemnand. Un anime inteligent este cel care iti starneste curiozitatea de a descoperi dedesubturile din spatele acestor imagini. Asta e diferenta dintre un film de David Linch si Cossette - poate ca nici Mulholland Drive nu are mult sens, dar in schimb starneste suficient interes pt a determnina cautarea unui sens, in timp ce cossete - sincer nu prea imi pasa ce a vrut autoul sa spuna prin toata imageria aia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 24 2009, 04:15 PM
Post #36


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Nu am avut aceeasi senzatie cand am urmarit acele "imagini suprarealiste", Emanuel. Nu cred ca autorul vrea sa ascunda multe idei in spetele acelor imagini, doar doreste sa-si exprime sentimentele care nu au neaparat legatura cu anime-ul. Ideea e ca sunt frumoase, iar pe mine m-au facut sa revad anime-ul si sa stau cu degetul pe butonul de oprire pentru a admira scenele in detaliu :) . Nu am considerat aceste secvente plictisitoare, dar asta cred ca e ceva ce tine de gusturi, e ca si luptele din shounen care pe mine ma exaspereaza cand vad ca se intind prea mult, dar in schimb altora le place :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Feb 24 2009, 05:10 PM
Post #37


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



sunt frumoase Tessa, dar ocupa prea mult timp, si tinand cont ca animeul are 3 eps, nu prea mai lasa loc de altceva. Plus, care e scopul acestor imagini ? Insa, cum spuneai, e o chestie de gusturi - depinde de asteptarile fiecaruia
in privinta batailor din shounen anime, sunt deacord cu tine :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Oct 28 2010, 03:04 PM
Post #38


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



In final n-am inteles nimic din anime. Pot spune doar ca grafica si Ost-urile sunt geniale. De poveste... hm.. e o imbarligatura cu un inceput brusc. Te tine in suspans, adevarat (eu cel putin abea asteptam sa vad cum se termina). Nu prea am cum sa spun o parere exacta din moment ce in capul meu nu a existat o coerenta intre episoade, dar are intr-adevar o poveste originala(n-am mai intalnit un asemenea subiect). Probabil ca mai incolo o sa-l revad si o sa revin cu o decizie finala..probabil :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 28 2010, 04:44 PM
Post #39


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hehe true Kassy ... merita o revizionare pt o mai buna imagine de ansamblu... kinky new age Les Miserables adaptare cum numai niponi degenereaza... apropo... incearca si Gankutsuou sa vezi ce au facut si din Contele de Monte Cristo :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 28 2010, 11:16 PM
Post #40


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Gankutsuou a fost chiar bun. Nu pot sa spun ca mi-a palcut mai mult decat cartea, deoarece sunt abordate diferit, dar cel putin la fel de mult mi-a palcut :) .
Iar Cossette a fost interesant, dar sincer nu l-as revedea. Nu ca nu ar merita, dar vreau sa vad altele pe care nu le-am incercat inca :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:06 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |