Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Haibane Renmei


CyBeR
post Jul 1 2004, 10:07 AM
Post #1


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Am vazut anime-ul asat de curand si ma intrebam daca l-a mai vazut careva.personal mi s-a parut foarte interesant si de asta mi-a si placut la nebunie.Cel putin primul episod m-a uns pe inima iar ce a urmat a fost o tornada de perfectiune in anime.Sunt curios cum a inteles fiecare anime-ul.Voi mai reveni pe parcurs.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Jul 1 2004, 11:19 PM
Post #2


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Hm, tocmai ce l-am terminat si eu de copiat :D urmeaza scrisul pe cd-uri :wink: Am inteles ca e un anime deosebit, astept cu interes crescut sa-l si vad...desi n-o sa se intample asta prea curand, ca inca mai am 2 sapt de sesiune...... :cry: ........da' si cand o sa termin......!!! :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jul 2 2004, 06:56 AM
Post #3


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Haibane.. unul dintre cele mai placute animeuri vazute de mine. Nu prea da raspunsuri la intrebari filozofale. Nici nu explica prea bine lumea in care se petrece actiunea. Dar te atinge la suflet. Rar vezi un exemplu atat de frumos despre viata. Nici frumoasa nici urata ... merge inainte .. te impiedici la hopuri, trebuie sa iti revii si sa mergi mai departe sperand ca totul se va rezolva intr-un mod fericit. Si intre timp traiesti zi de zi, fiecare clipa. Viata nu trebuie sa fie o aventura nesfarsita, calmul si pacea au si ele farmecul lor. Poti sa te pregatesti pt momentul cand intr-adevar vei avea nevoi de toate resursele de care dispui ca sa treci mai departe....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Aug 18 2004, 08:50 AM
Post #4


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Intr-adevar primul episod m-a marcat si pe mine....iar in general mi-a placut anime-ul pentru "aura" deosebita...desi as fi vrut mai multe lamurir...daca tot s-au chinuit sa ne infatiseze lumea cu ata de mult detaliu. Desi oraselul acela mie mi se parea ca un fel de loc izolat...mi s-a parut foarte trist conceptul...sa traiesti mereu in acelasi loc....si sa duci o viata monotona...am avut impresia ca oraselul sau lumea aceea reprezenta o faza prin care trebuiau sa treaca haibane.....cum spuneam....e un anime care te face sa iti pui multe intrebari ( nu neaparat filozofice ) dar nu prea da multe explicatii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Aug 18 2004, 10:04 AM
Post #5


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



este unul dintre animeurile mele preferate.
Lols....Yoshitoshi ABe este unul dintre desenatorii mei adorati....iar scenariul este absolut original si foarte bine realizat.
Mie pana la urma nu mi s-a parut chiar atat de incalcit daca luam in calcul cateva aspecte.Este vorba ca si in alte animeuri despre conceptia japonezilor despre ingeri si tot ce implica religia crestina....

Tot locul mi s-a parut o imagine a purgatoriului...un loc in care trebuiau sa se impace cu ei insisi si greselile pe care le-au facut in viata....unde totul era redus la zero....si li se dadea o noua sansa.
Asta ar putea fi o explicatie cred....
Intotdeauna m-am intrebat oare ce o fi dincolo de zid.....dar pana la urma nici nu conteaza.....important e ca atata timp cat erau impreuna totul era bine.M-a impresionat cat de bine este realizata relatia intre putinele personaje prezente in anime si cred ca asta a constituit un atuu ca personalitatile lor sa fie si mai bine redate....este un anime despre prietenie...si merita toata lauda.

Mi-a placut si muzica foarte tare....
Intradevar este un anime care te face sa iti pui multe intrebari....si nu da multe explicatii...ins poate tocmai d asta il ador.Iti indica o directie...doar...iar tu o urmezi...in felul tau.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Aug 18 2004, 05:36 PM
Post #6


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Initial...dupa creo doua episoade credeam ca acel oras este chiar Purgatoriul...dincolo de zid...celelalte trei lumi.
Orasul mi s-a parut extrem de trist.Personal as innebuni intr-un singur loc in 2-3 ani.Personajele mi s-au parut adevaratul punct central al seriei din cauza relatiilor dintre ele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post Sep 10 2004, 08:58 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



Am vazut si eu vreo doua episoade si nu ma incalzit extraordinar dar ma pot insela. Am auzit intr-adevar ca e ceva deosebit. Pe mine nu m-a atras.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Sep 12 2004, 09:47 AM
Post #8


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Vik....ceva argumente?....ar fi interesant sa discutam despre....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LArSON
post Sep 13 2004, 10:54 AM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 513
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 26
Points: 290
Gender:



Haibane renmei e un anime de suflet... Nu vrea să-ţi dea lecţii, nu vrea să te facă să r?zi sau să pl?ngi... Poate-ţi dă doar de g?ndit...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Oct 15 2004, 01:17 AM
Post #10


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Am asteptat pana la sfarsit sa aflu mai multe raspunsuri despre orasul acela, despre ce e dupa zid sau ce se intampla dupa ce un Haibane isi capata aripile, dar mi-am dat seama ca pana la urma nu conteaza. Ideea finala dedusa de mine: cat timp ai prieteni doritori sa te ajute nu ezita sa apelezi la ei, nu pastra totul in tine, cate odata nu e bine.

Povestea e de nota zece si la fel si desenul...ceva original care mi-a placut foarte mult.

Question: de unde erau toti aia mici (chibi Haibane :) ) ?



Fata cu aripile cenusii...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Oct 15 2004, 08:41 AM
Post #11


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



habaime renmei...sincer,ma tinut in fatza monitorului timp de o oapte intrega..sincer nu pot spune ce mia placut..am fost pur si simplu captivat de serie...ideea de a deveni haibame fara voie si de a trai intr-un oras izolat mi sa parut putin infricosatoare,dar in acelasi timp oaercum logica..
mia placut ff mult muzica din serie..aducandumi ontro oarecare masura de noir.stilul de desen mi se pare asemanator cu cel folosit in witch hunter robin.idee de purgatoriu mi sa intiparit si mie in minte,dar dupa cateva episoade miam dat seama ca nu ne asa...in acel orasel ajungeau persoane care nu se intelegeau pe ele insele...oricum,per ansamblu seria merita vazuta!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Oct 16 2004, 03:44 PM
Post #12


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



Eu sunt una din persoanele acelea care nu a vazut acest anime, dar dragutz din partea mea, fostul meu avatar a fost din Haibane Renmei. Shi asta am aflat-o de la Tenshi, in fine... Voi recupera "timpul pierdut" soon enough...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Oct 16 2004, 04:44 PM
Post #13


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



He he...era Reki in avatarul tau...personajul care mi-a placut cel mai mult. Sem?na cu Haruka din Love Hina dar av?nd vocea lui Mitsune (Noda Junko).

Eu la inceput credeam ca doar cine era Haibane nu putea parasi oreselul ala, dar cand am aflat ca nici oamenii de acolo nu puteau pleca, mi s-a parut un pic scarry...desi cei de acolo nu prea pareau deranjati de treaba asta. O fi la mine spiritul ala de libertate prea accentuat :D (mergand dupa ideea: pana si Terra ti se pare o inchisoare pana la urma, trebuie sa te duci mai departe, in infinit :) )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome
post Oct 20 2004, 04:43 PM
Post #14


kaa-chan
**

Group: Members+
Posts: 93
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 292
Points: -17
Gender:



Nu am decat 13 episoade din Haibane Renmei si vreau sa spun ca am ramas chiar impresionata de acest anime.
este un anime f emotionant ..mi s-a parut intr-un fel trist...as vrea sa pot spune mai multe dar nu am vazut pana la capat.
oricum este un anime special si muzica este superba!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Oct 20 2004, 05:07 PM
Post #15


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Pai Haibane Renmei are doar 13 episoade, deci daca le-ai vazut pe astea inseamna ca ai vazut toata seria :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome
post Oct 20 2004, 06:09 PM
Post #16


kaa-chan
**

Group: Members+
Posts: 93
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 292
Points: -17
Gender:



:hatena: :uru: sec.. /sweat /omg /cry hmmm didn't know... :roll:
ok..tot frumos ramane :Pu:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Dec 16 2004, 12:42 PM
Post #17


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Pacat ca nu au vorbit mai multi aici (pacat ca nu l-a vazut multa lume ? desi sincer nu cred ca oricine l-ar gusta).

Multe interpretari se pot da la Haibane.

Eu cred ca zidul era tocmai pt a proteja si ajuta pe Haibane. De ce ? simplu. In inchisoare e inchis cel ce considera zidurile ca inchisoare. Un om poate fi oricat inchis si persecutat, insa daca ramane liber in suflet nici un zid nu-l poate opri. Haibane nu erau inchise de zid, ci de ele insesi. Cel putin Reki. Kuu a fost prima care si-a dat seama de asta, constient sau nu. Si nu cred ca era purgatoriul, eu mai degraba inclin spre locul unde sufletele stau pana se nasc sau trec de la o viata la alta. In orasul acela trebuie sa se elibereze de reminescentele vietii vechi ca sa poata trece in urmatoarea. Asta e evident doar o posibila varianta. Multe altele pot fi elaborate.

Oricum, atmosfera si personaje superbe (la fel realizarea grafica si audio), mi-a placut mai mult decat Lain, poate si pt ca e mai uman, mai aproape de incercarile si dilemele pe care ni le punem (unii, ca altii...ferice de cei prosti, nu ? :D) Superb personajul Reki. Si foarte faina ideea de a folosi imaginea ingerilor pt personaje care nu sunt ingeri (oamenii din oras nu le considerau deloc ingeri, ci fiinte binecuvantate, dar cu datorii si vieti asemanatoare lor).

Normal ca vreau sa stiu ce era dupa zid, daca era ceva intr-adevar, cine erau cei ce mergeau in afara, de ce nu vorbeau, ce era in interiorul zidului (amintirile lor ?) si la capatul luminii, daca seful Haibane era si el un Haibane ratat (atunci cand zice ce s-ar putea intampla cu Reki are o nota de regret si durere in glas) sau nu.... multe intrebari.

Dar mie imi place sa ma tot gandesc, sa interpretez, o sa ma mai uit peste cateva zile sau saptamani la el, sa vad ce observ nou, ce idei noi imi provoaca. Un anime de suflet cum bine a zis Larson si mai ales o sinteza foarte faina la Diana.

Mi-ar placea sa mai discutam pe temele legate de Haibane.

Uite acum am vazut pe animenewsnet ca e un anime nou de la Yoshitoshi Abe pe nume TEXHNOLYZE (22 ep), tot ciudat si original. IL ARE CAREVA ?

Multe de zis de Haibane. Astept parteneri de polemica. :)
Sal.
Iancu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katy
post Jul 4 2006, 02:10 PM
Post #18


absent ME
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 254
Points: 103
Gender:



Nici nu stiu exact unde la ce gen sa incadrez animeul asta.
"Who are the Haibane? Why did Rakka become a Haibane? Over time, Rakka will have to find the answers to these questions, and learn that Guri isn`t paradise." (AnimeDB)
Mi-a placut ideea si m-a surprins cel mai mult ca desi Rakka e pers principal, povestea lui Reki e mai interesanta. Totusi, asteptam sa aflu ce sunt haibane odata cu Rakka, dar pana ala urma nu m-am dumirit. Si faptul ca ea descopera ca Guri nu e paradisul nu mi se pare in totalitate corect - la un moment dat nu se considera destul de buna pt a trai intr-un oras asa frumos, pt ca oamenii se purtau dragutz cu ea..
Si as fi vrut sa stiu mai multe despre haibane care se nasteau cu pacate... imi place ideea - to be born with sins..
Poate eram eu prea obosita cand m-am uitat, dar au ramas cam multe kestii neelucidate :(

Se pare ca sunt prea obosita mai tot tp... am cautat la toate genurile topicul pt Haibane Renmei si nu l-am vazut :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

heupsche
post Jul 25 2006, 02:02 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members
Posts: 21
Joined: 22-May 06
From: bucuresti
Member No.: 2.575
Points: 56
Gender:



ideea mea ar fi k haibane repr un grup de copii kare ori au murit de timpuriu ori s-au sinucis (cei ku aripi inkise ) shi au fost trimishi in Guri pt a invatza mai multe despre viatza in general shi la timpul potrivit pot sa-shi depasheask konditzia shi sa paraseask lokul indreptandu-se spre o noua viatza

dk urmaritzi promo-ul exista o imagine akolo kare o prezinta pe Rakka trekand zidul singura - lukru kare in serie nu s-a petrekut -- ideea e k se ofera o fraktziune de sek o imagine a lumii de dinkolo de zid
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Dec 10 2006, 10:12 PM
Post #20


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... dupa ce am considerat pierdut pe undeva dvd-ul cu haibane dupa aprope un an si jumatate l-am regasit dintr-o intimplare fericita pot sa spun... multzam kisa :P ... hmm... haibane renmei... just your average disturbing plain anime...
... original, excelent realizat grafic, story si mai ales la nivel de concept caratere... lumea creata este o lume a dramei si a bucuriei de a trai in acelasi timp... lumea se intreaba ce se afla dincolo de ziduri !?... eu ma intreb ce este orasul dintre aceste ziduri... rakka se intreaba ce este haibane... eu ma intreb ce nu este haibane... nu exista raspuns clar... exista doar bucuria de a trai indiferent de ceea ce esti... si totusi in anime se da un raspuns la toate intrebarile... in momentul in care rakka continua cartea genezei gasita in biblioteca pt a o darui lui sumika.... "... God then envisioned creatures that looked like himself... but these creatures were too similar to himself and were failing... so he colored their wings charcoal... made holes on their halos and named them Haibane... and tucked them in the back of his head... after that... God created human beings that didn't have wings or halos... this time it was a satisfactory creation... completely content... God fell asleep... the haibane destined to be erased were hence able to escape from his head... when God awoke they already were floating in the sky... God decided to let the haibane and their tiny world be... this is why the town Glie is still floating somewhere today... where it is neither land or sea" ... chiar daca este imaginativ in story este adevarul... eu am facut abstractie de ce este sau ce nu este si am urmarit emotia exprimata prin caractere de catre Yoshitoshi Abe... un story depresiv si in acelasi timp plin de speranta... maybe i'll see it one more time... or not.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:40 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |