Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Only Yesterday..., cat de fericit esti ? ce vrei de fapt ?


ibarbar
post Feb 22 2006, 01:18 AM
Post #1


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



As scrie ceva despre Only Yesterday, dar nu prea vad rostul. Cei care l-au vazut si le-a placut stiu ca nu prea e ceva despre care sa poti vorbi, ci mai mult simti ce vrea Takahata.

Chiar ma gandeam la un moment in timp ce ma uitat ca ce e asa de deosebit ? Ca doar nu prezinta mare lucru.. Deh, fiecare are momentele de orbire.. Noroc ca pe final mi-am revenit..

Finalul a fost happy, poate mai mult ca un impuls al regizorului catre privitori ca sa faca ce vor in viata.. Dar oricum ar fi fost si asa marcant, chiar daca nu se termina bine.. De obicei Takahata nu prea e optimist in finaluri - Pom Poko lasa un gust dulce-amar, iar de Hotaru no Haka nici nu vreau sa imi amintesc.

True gem, Only Yesterday.. Daca oamenii ar putea fi mai simpli, ce bine ar fi..

Astept pareri..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Mar 1 2006, 03:22 PM
Post #2


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Cit de super e faza de pe la mijlocul filmului cind incepe sa cinte Zamfir! :D Am inceput sa rid cu gura pina la urechi, nu m-as fi asteptat niciodata sa dau de ceva atit de pur-romānesc in mijlocul unei chestii atit de japoneze! :)

Si muzica bulgareasca e frumoasa si am recunoscut-o imediat ca atare. OT: sint pe-aici oameni suficient de in virsta incit sa-si aminteasca emisiunile bulgaresti la care ne uitam toata ziua la tv, ca la noi n-aveai la ce te uita? La un moment dat, aveam un vocabular suficient de dezvoltat incit sa urmaresc cit de cit actiunea filmelor pentru copii :)

Back on topic, nu sint sigura ca am vazut acele citeva secunde de dupa credits, despre care se zice ca sint importante: vrea cineva, va rog, sa povesteasca ce se arata, ca n-am filmul cu mine aici la Timisoara... Onegai :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Mar 1 2006, 06:13 PM
Post #3


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



pai ce sa se arate...
Taeko se intoarce la tara unde o asteapta toti copii si prietenul ei..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Nov 2 2006, 09:09 PM
Post #4


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



un film cu adevarat deosebit... mai ales pt un anime. Unul din putinele filmele gibli care nu au nimic supranatural. De fapt, only yesterday este printre cele mai normale anime pe care le-am vazut. Incepand de la grafica - personajele nu sunt super frumoase - totul denota o realitate atipica pt un anime. Mi-a placut foarte mult modul cum prezentul se impleteste cu trecutul - precum si micile detalii. Filmul poate fi foarte plictisitor pt unii - mai ales ca este destul de lung, si nu se intampla nimic spectaculos.
Only Yesterday ramane un anime superb tocmai prin simplitatea sa.
Liantasse - si pe mine m-a lasat masca muzica populara :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 3 2006, 05:01 PM
Post #5


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



l-am vazut acum ceva timp... este prea monoton pt ceea ce face ghibli... sunt momente in care contemplarea se pierde in flashbacks... well... merita privit insa nu admirat... cel putin din propria mea perspectiva... si totusi un tablou are valoare indiferent de ceea ce spun despre el cei ce-l privesc :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Love-chan
post Aug 3 2008, 06:36 PM
Post #6


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



L-am urmarit si eu si trebuie sa recunosc ca nu se numara printre filme geniale de la Ghibli dar totusi e un film linistit despre viata reala care mi-a lasat un sentiment placut. Bineinteles ca apogeul a fost momentul in care urechiusele mele au auzit muzica traditionala romaneasca cand, bineinteles, am plans de fericire (nu dezvolt subiectul asta ca si asa e jenant XD ... dar oricum fanul anime din mine a fost in extaz in acele momente :rolleyes: )

QUOTE(emanuel)
Only Yesterday ramane un anime superb tocmai prin simplitatea sa.


Indeed!! Nu cred ca e corect sa-l comparam cu celelalte filme de la Ghibli, cum nici altele nu ar trebui sa le comparam... fiecare film de la ei e o comoara mica pentru sufletul fiecaruia, si fiecare are farmecul lui :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Jul 6 2011, 09:58 AM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Pentru mine a fost o experienta placuta, un film relaxant si memorabil, dar a adus si o urma de nostalgie.
Ador grafica studioului Ghibli, deci tot ce pot sa reprosez filmului e finalul, care mi-ar fi placut sa fie mai concret.
Insa ambianta aceea idilica creata in sat a adus un plus, iar muzica rustica [care semana izbitor de bine cu cea romaneasca la nai si probabil chiar e imprumutata de la noi, nu am cautat nimic despre asta inca :P] a fost foarte placuta si m-a introdus in poveste.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Jul 6 2011, 03:07 PM
Post #8


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



You mean this one? :P

Chiar e romaneasca. It is truly beautiful, ma face sa plang ori de cate ori o ascult. Se potriveste perfect cu contextul rural din anime.
That aside, nu am inteles exact (sau nu mai tin minte exact...) de ce toate amintirile se legau de varsta de 11 ani, dar la cat de mult mi-au placut filmul si ideea ca ansamblu, nici nu a mai contat. A very lovely movie indeed.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Jul 6 2011, 11:07 PM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Yeap, melodia aceea e <3.
Eu cred ca toate amintirile se leaga de varsta de 11 ani pentru ca atunci s-a indragostit prima data, atunci a trecut printr-o serie de emotii create de descoperirea unor lucruri noi. La varsta aceea a experimentat si invatat lucuri. De exemplu a mancat pentru prima data ananas, sau a aflat de "perioada" :P. Aceste lucruri noi, cred eu, au adus putin mister in copilaria ei. Asa cum ea, ajunsa la maturitate, traieste inca un mister al varstei respective, avand alte lucruri noi de descoperit. Just my opinion :P.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jul 28 2011, 05:11 PM
Post #10


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Only Yesterday e unul dintre filmele mele Ghibli preferate :) daca nu chiar cel care imi place cel mai mult. I just loved the country feel and the nostalgia. Chiar si grafica - acum stiu ca toate Ghibli-urile arata mai mult sau mai putin la fel, dar sunt unele care au character design mai dur un pic sau mai masculin, patratos (dunno how to explain), gen Castle in the Sky, si altele care is mai soft, gen Only Yesterday sau Ponyo. though maybe it's all in my imagination

I'll definitely re-watch it someday :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Sep 14 2011, 01:13 AM
Post #11


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



L-am vazut si eu, muzica aia ungureasca, parca undeva era la tara (de la noi), faza cu matematica, nici eu nu am priceput-o (matematica) mai ales cand trebuia sa dovedesc cum am aflat ca 3 era x in ecuatia x+2=5, ma punea sa insir pe cateva randuri o ecuatie, ca nu puteam sa fac 5-2, trebuia sa aplic teorama lu' nu stiu care, tot felu de teoreme idioate care nu le vad folosul (cel putin momentan), imi fine e un anime placut, merita vazut cand doresti sa vizionezi ceva care nu vrei sa te faca sa te agiti prea tare sau razi pana te ineci cu ceva ori sa plagi la el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:30 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |