Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pale Cocoon, ...we are where we can live


Kisa
post Dec 5 2006, 09:14 AM
Post #21


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Incearca aici.
Data viitoare, cand vrei un anime, iti sugerez sa folosesti sub-forum-ul Cereri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Dec 5 2006, 11:50 AM
Post #22


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



heh... ce intrebari puneti <_< ... tind sa cred ca nu ati urmarit anime-ul... timpul induce o amnezie incurabila ce sterge identitatea oamenilor... ceea ce sunt si unde apartin sunt intrebari care dispar din dorinta de cunoastere a oamenilor... they exist and that's all... no hope no desires... like drones in a hive...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Dec 5 2006, 02:04 PM
Post #23


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



mda... <_<

Timpul nu induce nimica, a fost alegerea lor sa renunte. Si asta se poate observa clar din faptul ca la inceput au fost mai multi in departamentul ala si unul cate unul au renuntat, pana cand au mai ramas doar Riko si Ura. Ura a fost singurul care a vrut cu adevarat sa afle si de-asta a si aflat. Asa ca chestii gen "they exist and all" mi se par nepotrivite. What the heck? Tanjesc dupa un Pamant cu verdeata si aer proaspat, Pamantul respectiv e right next door si ei nu "vad"?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Dec 5 2006, 05:04 PM
Post #24


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



ei nu <_< ... tine de interpretare sclipici... eu m-am referit la perioada existentei lor incepind cu momentul infiintarii coloniei... chiar si tu cind afirmi treptat/pe rand rezulta implicit factorul temporal... in fara de Ura si Rikko nu tanjeste nimeni... nu se mentioneaza explicit in anime de ce intervine indiferenta... hmm... altceva... de ce nu "vad" ?!... un raspuns ar fi insasi titlul "pale cocoon" ce defineste colonia aflata pe moarte si in acelasi timp simbolizeaza cochilia in care sunt inchisi...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Aug 20 2007, 10:19 AM
Post #25


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Superb filmul asta. In 23 de minute se poate spune atat de mult. Cum omenirea a ales sa-si uite istoria si tot oamenii sunt cei care vor acum sa o restaureze. Atmosfera te apasa, parca si tu privitorul, iti doresti sa scapi din acea lume inchisa. Pe alocuri mi-a amintit de Matrix, oameni care traiesc prinsi intr-o alta realitate, cred ce li se spune si doar putine persoane indraznesc sa afle adevarul. Iar sfarsitul, heh, sfarsitul face toti banii. Un singur cuvant si o imagine poate clarifica atat de multe. :)
(IMG:http://img177.imageshack.us/img177/49/snapshot20070814212510mo2.th.jpg) (IMG:http://img329.imageshack.us/img329/2589/snapshot20070814214140ie4.th.jpg) (IMG:http://img177.imageshack.us/img177/2230/snapshot20070814212147btt3.th.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Aug 24 2007, 04:46 PM
Post #26


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



L-am vazut si mi s-a parut interesant :P Probabil cel mai mult m-a impresionat finalul (intodeauna cel mai asteptat moment de mine la un film). Cum a zis si Sid, clarificator. Cantecul, combinat cu imaginile m-a emotionat. Cand am inteles de fapt ce si cum am ramas :mellow: Totusi speranta exista. Cel putin eu vreau sa cred ca vor putea reveni pe pamantul redevenit albastru. Altfel ar ramane cufundati in ignoranta lor pana la moarte :( Mi-a placut si viteza cu care oamenii plecau de la acel departament... going into the void.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jan 8 2008, 09:46 PM
Post #27


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Haideti sa vedem ce gasim in acest anime:
-pamantul distrus de poluare sau cine stie ce cataclism biologic: idee fumata;
-oameni care traiesc pe luna cu o tehnologie incredibila, dar sunt incapabili sa realizez pe ce lume traiesc;
-oameni ce au carti digitale si computere de stocare performante, dar nu sunt capabil sa tina minte ce e aia si cum arata planeta albastra;
-o atmosfera misterioasa ca la o tiganca ce isi invarte mana pe un glob si scoate nu stiu ce fel de fumuri si arome pentru a masca faptul ca nu are nimic sa iti arate;
Si as scrie mai multe dar din pacate in 23 de minute nu fost timp de mai mult.
Sunt serii la care ma uit ore in sir fara sa ma misc din fata monitorului, iar aici abia am rezistat la un singur episod avand in cap numai ideea ca daca tot m-a apucat de el macar sa-l termin ca e scurt. Dupa ce am citit primele posturi din topicul acesta m-am gandit ca sa vezi ce intamplare complicata ma apuc sa deznod acum. Cu alte cuvinte am plecat la drum cu mari sperante doar ca sa fiu complet dezamagit.

Este prima data cand critic un anime asa, in general incerc sa gasesc partile bune si sa spun ca 'merge', dar aici chiar nu am putut gasi nimic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 12 2008, 11:58 PM
Post #28


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



scarz ai analizat in loc sa "privesti" fictiunea din anime <_< de aia nu ai gasit nimic... si uiti un lucru tehnologia nu "are" "amintiri"... iar daca cineva isi pastreaza amintirile pe un hdd si se da format oare ce se intimpla ? e o chestie sensibila tehnologia asta... dependeta deja incepe sa creeze probleme... the future is digitaly bleak <_< ... pt o idee deja fumata mie mi s-a parut interesanta speculatia chiar si pt 23 min :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jan 13 2008, 12:12 AM
Post #29


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



De fapt Sidonix tehnologia nu uita, ceva profesor universitar chiar dezbatea ideea ca ar trebui sa o invatam sa mai si uite... don't mind me, tineam doar sa te corectez. Ah, si digitally bleak... whatever, eu spun ca ne manca elefantii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 13 2008, 12:24 AM
Post #30


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



:lol: pai deh... nu tehnologia apasa butoanele... Are you sure you want to format this drive ? ( oare un A.I. ar fi capabil sa adauge si semnul exclamarii dupa cel al intrebarii, adica s emai mira si el de cit de inteligent e creatorul :lol:) Yes or No ... Choose once ! :lol: ... eu zic ca visam prea mult la tehnologii prea repede... eu zic ca se merge prea incet... deja trebuia sa avem colonii pe luna si noi ne omoram unii cu altii pt mancare si petrol pe Terra ... yeah... great future.. bull shit <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Sep 27 2008, 12:32 AM
Post #31


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Am vazut si eu anime-ul asta. Aveam un bookmark pt el de prin 2006 si de'abia acum l'am revazut si am reusit sa fac rost de DVD.
Mi'a placut, mai ales finalul revelator. Desi n'am inteles de ce este comparat de multi cu Hoshi no Koe; in afara de faptul ca ambele se incadreaza in categoria short si ambele au loc mai mult sau mai putin in spatiu, cele 2 animeuri trateaza teme total diferite.

Cateva precizari pt elpreda:
"-oameni care traiesc pe luna cu o tehnologie incredibila, dar sunt incapabili sa realizez pe ce lume traiesc;"
- N'ai fost atent la inceputul filmului; chiar prima linie de dialog este "The archives we know as history ended at some point". Care se traduce prin: tipii au uitat de trecut. Pur si simplu.
Cand traiesti intrun habitat inchis (in cazul de fata o colonie pe Luna), in timp, incepi sa uiti de istorie. De la infiintarea coloniei au trecut mai mutle generatii. Prima generatie, sigur, stia ca sunt pe o colonie de pe Luna, insa in timp s'au pastrat doar povestile trecute de la o generatie la alta si arhivele. Povestile (ca cea pe care i'a spus'o bunica lui Riko acesteia) se uita. Arhivele raman, dar oamenii probabil au inceput sa creada ca ei sunt pe un Pamant nelocuibil, asa cum reiesea din arhive.
Ca o analogie, imagineaza'ti ca te muta cineva intrun habitat inchis/colonie care se afla pe Jupiter. Tu stii unde esti, insa peste cateva generatii fara contact cu exteriorul, nimeni din colonie n'o sa mai stie unde e; ma rog u got the point :P

"-oameni ce au carti digitale si computere de stocare performante, dar nu sunt capabil sa tina minte ce e aia si cum arata planeta albastra;"
- Aceeasi problema ca mai sus. Avand in vedere ca trec cateva generatii de la infiintarea coloniei, ei nu au niciun fel de contact cu alctineva si singura lor istorie e in arhive, ei tin minte doar ce vad in arhive. Colonistii initiali sunt demult morti si odata cu ei au murit si amintirile despre Pamant (care oricum in timpul colonizarii era rusted Earth)

"-o atmosfera misterioasa ca la o tiganca ce isi invarte mana pe un glob si scoate nu stiu ce fel de fumuri si arome pentru a masca faptul ca nu are nimic sa iti arate;"
- Prea multe cuvinte pt a masca faptul ca n'ai itneles nimic. Atmosfera are un rol, iar finalul in sine e o revelatie, mascata de atmosfera care tie nu ti'a aratat nimic ;)

"Dupa ce am citit primele posturi din topicul acesta m-am gandit ca sa vezi ce intamplare complicata ma apuc sa deznod acum." - Eu bag seama ca tu oricum n'ai inteles nimic si daca ar fi fost ceva complicat de deznodat...vai si'amar.

Bun, acum un scurt timeline, ca sa fie totul mai clar:
- la un momentdat, Terra isi baga picioarele, everything goes to hell si planeta devine nelocuibila (a se citi suprapopulatie, populare etc)
- facing extinction, omenirea colonizeaza Luna.
- in 2039 e construita prima colonie pe Luna. Inregistrarea lui Yoko (cea de la final, din arhiva no.1) e de pe 14 aprilie 2039 si din ea aflam ca nava de colonisti care a transportat'o si pe ea in colonie a sosit in urma cu 2 saptamani iar Yoko precizeaza ca asta e prima colonie de pe Luna. La momentul respectiv colonistii de pe Luna se refereau la Pamant ca si 'rusted Earth' pt ca evident devenise nelocuibil.
Din aceeasi inregistrare, aflam ca erau cozi de asteptare pe Terra, deci toata lumea astepta sa prinda un loc pe navele ce transportau oameni pe Luna. Asta denota ca situatia era cam maro pe Terra :P
- Din arhiva 2, cea in care e Yoko in librarie citind carti si cantand, aflam ca, colonistii deja se bazau pe carti pt a'si aduce aminte de Terra (or maybe she was just homesick :P ).
- Mult timp trece :P
- Si mai mult timp trece :lol:
- Cateva generatii mai tarziu, oamenii din colonie, neavand acces la suprafata si nemaiavand nimic si pe nimeni care sa le spuna unde si de ce si cum au ajuns sa traiasca acolo, habar n'au unde sunt. Stiu doar ca s'au nascut in locul asta si atat. Din arhive afla de planeta Pamant si cum a fost ea odata, dar afla si de 'cataclismul' care a avut loc cu mult timp in urma (la inceputul timeline-ului :P ). Ei presupun probabil, ca sunt pe Pamant.
Din cauza faptului ca lumea lor e una ermetica, una fara cer si fara iarba si fara oceane si fara nimic, iar arhivele le arata un Pamant cu tot ce ei nu au, multi parasesc departamentul de arhive pt ca nu mai vor sa stie. A afla despre trecut, reliefeaza mizeria prezentului asa ca multi prefera ignoranta.
- Ura, primeste 2 arhive. Restaureaza intai arhiva nr. 2 (cea in care e Yoko in librarie cantand) si dupa ce o vede, ia liftul pana la etajul superior si afla ca ei sunt defapt pe Luna. Arhiva 1 (inregistrarea lui Yoko) e vazuta de Riko.
Precizare: in sectiunea "SPECIAL" de pe DVD, e un timeline sub forma de carte in care banuiesc ca se explica totul in amanunt. Din nefericire, cum eu nu stiu japoneza, nu pot spune nimic. Timeline-ul de mai sus e bazat pe observatiile mele din anime.

Am citit tot topicul, inclusiv posturile din 2006 si sustin ideea lui Sid si anume faptul ca finalul numai optimist nu e.
Cineva pe'aici spunea ca pana si ultimele cuvinte ale lui Yoko din inregistrare "Let's hope for the best..." ar sugera un final optimist, impreuna cu Pamantul albastru si nu 'rusted'(deci s'a regenerat?) vazut de Ura.
Cuvintele lui Yoko, pot fi vazute intro lumina nu f favorabila, avand in vedere ca lcururile n'au mers asa bine precum spera ea. Omenirea, sau ce a mai ramas din ea, a ajuns comasata in colonii (presupunand ca asta nu era singura) pe Luna. De'a lungul generatiilor au uitat pana si unde sunt si colonia in sine a devenit a pale cocoon. Not exactly the best to hope for, at least in my book.
Cat despre scena de final, Ura intradevar vede un Pamant albastru, dar uitati un amanunt important. Il vede prin peretii de sticla ai coloniei :lol: E o scena complet lipsita de speranta. Peretele ala de sticla denota o colonie ermetica, a cocoon (inside which life is slowly dying). Fara vreun mijloc de a se intoarce pe Pamant, degeaba afli adevarul si degeaba e din nou Pamantul locuibil.
Pana la urma tine de interpretare, dar vad lucrurile in aceeasi lumina in care le vede si Sid.

PS: wtf la cat am putut sa scriu de mult :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Oct 1 2008, 04:18 PM
Post #32


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



zilele trecute am vazut si eu cele 23 de minute de care se tot vorbeste aici, si sincer nu am ramas impresionat decat de grafica, musica si atmosfera. indeea mi se pare cam rasuflata si nici macar nu beneficiaza de o abordare mai aparte, in afara faptului ca oamenii "si-au uitat originile".
gagica mi se pare mai normala si mai naturala decat Ura. pur si simplu traieste - se bucura de ceea ce are si nu cauta ceea ce a avut...
daca ar fi sa luam lucrurile in sens filozofic/psihologic/religios, de ce suntem noi pe pamant? poate de fapt si de drept venim de altundeva si apartimen altei dimensiuni....!?
finalul mi s-a parut f ok, a fost ca o revelatie a lui Ura: exista ceea ce EL spera sa existe. revelatia mortii, poate, in care fiecare isi da seama de dimensiune careia ii apartine. nu cred ca reprezinta optimism pentru umanitate, deoarece daca au trait atata timp in colonii o pot face si in continuare -majoritatea nici nu isi doresc altceva.

per ansamblu a fost un anime ok. nici spectaculos, nici boring, cu un nume care il defineste f bine :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Feb 11 2011, 05:20 PM
Post #33


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



QUOTE(elpreda @ Jan 8 2008, 09:46 PM)
Haideti sa vedem ce gasim in acest anime:
-pamantul distrus de poluare sau cine stie ce cataclism biologic: idee fumata;
-oameni care traiesc pe luna cu o tehnologie incredibila, dar sunt incapabili sa realizez pe ce lume traiesc;
-oameni ce au carti digitale si computere de stocare performante, dar nu sunt capabil sa tina minte ce e aia si cum arata planeta albastra;
-o atmosfera misterioasa ca la o tiganca ce isi invarte mana pe un glob si scoate nu stiu ce fel de fumuri si arome pentru a masca faptul ca nu are nimic sa iti arate;
Si as scrie mai multe dar din pacate in 23 de minute nu fost timp de mai mult.
Sunt serii la care ma uit ore in sir fara sa ma misc din fata monitorului, iar aici abia am rezistat la un singur episod avand in cap numai ideea ca daca tot m-a apucat de el macar sa-l termin ca e scurt. Dupa ce am citit primele posturi din topicul acesta m-am gandit ca sa vezi ce intamplare complicata ma apuc sa deznod acum. Cu alte cuvinte am plecat la drum cu mari sperante doar ca sa fiu complet dezamagit.

Este prima data cand critic un anime asa, in general incerc sa gasesc partile bune si sa spun ca 'merge', dar aici chiar nu am putut gasi nimic.
*



Sunt total de acord cu ceea ce ai scris. Totusi, parca o nuanta de profunzime regasesti in anumite secunde. Pentru mine insa a fost o dezamagire... Chiar si daca ideea e ... mult prea des intalnita, ar fi iesit ceva mai bun daca s-ar fi lucrat mai mult (lol, asta era evident). In final, animeul m-a lasat cu un gust amar, nu m-a incantat deloc precum ma asteptam.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sammy
post Feb 12 2011, 11:57 PM
Post #34


Newbie
*

Group: Members
Posts: 6
Joined: 4-February 11
Member No.: 10.345
Points: 11
Gender:



Nimic nou, cam aceeasi poveste a mai fost spusa de prea multe ori, mult mai bine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Feb 13 2011, 01:14 AM
Post #35


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Actually sunt in mare parte cu ce scrie Ecstasy mai sus :) doar ca vreau sa remarc ca acest OVA iese in evidenta dintre tot ce am vazut pana acum. Nu are clisee, e serios si e desenat frumos.
Cat despre idei, nu conteaza originalitatea ideii cat realizarea acesteia. De ce ? Deoarece in lumea asta nimic nu este nou, acelas lucru este vorbit de mii de ani, insa realizarea conteaza foarte mult. De aceea apreciez mult acest anime, pentru ca a abordat o simpla povestire intr-un mod frumos si inedit.
Se cauta animeuri cu actiune usor de privit, care sa te tina in suspans tot timpul. Pacat, pentru ca suspansul are neplacutul efect de a te amorti, de a te lasa fara imaginatie si ganduri.
Animeul este superb dupa parerea mea, pentru ca incearca sa fie cat mai realist dar sa induca un simbol, care sa fie picurat si modelat subtil. simboulu este idealismul, acel icar care vrea sa zboare cat mai sus sa descopere cat mai multe. Ne-a dat un raspuns remodalat al mitului: o planeta dezolata sau un nou inceput ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 13 2011, 02:21 PM
Post #36


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Un gust amar? Vai, saracutul OVA. El a facut tot ce i-a stat in putinta ca sa fie frumos in ciuda ideii folosite. Muzica si grafica sunt superbe, sa nu indrazniti sa spuneti ca nu, iar povestea e de un calm aparte, dupa cum spune si Kratozz, te lasa sa visezi. Ma mir ca asa de putini au trecut de latura "plictisitoare" a acestui OVA. Mie mi-a palcut si chiar credeam ca se include in categoria anime-urilor care le-ai putea recomanda oricui.
"Ca sa putem avea un viitoar trebuie sa ne cunoastem trecutul" - fraza aceasta m-a facut inca din primele minute ale anime'ului curioasa. Niciodata nu mi-a palcut istoria, dar daca ne gandim logic e o morala foarte buna in textul de mai sus. Trebuie sa stim greselile trecutului pentru a nu le mai repeta in viitor.
Efectele vizuale sunt pur si simplu superbe. Miscarea acelor fulgi asemanatori cu niste licurici iti da o senzatie constanta de calm.
Coloana sonora de asemenea mi-a ajuns la inimioara ^^. "Little Moa - Aoi Tamago" e si acum printre melodiile mele preferate. Te unge la suflet.
Mi-a placut personajul principal. Era singurul dintre ei care inca mai avea speranta. Si eforturile lui in cele din urma dau roade. Nu consider ca e un personaj care nu traieste. Pana la urma fiecare ditnre noi alege cum vrea sa traiasca. Iar atata timp cat el facea ceea ce vroia, consider ca traia destul de bine ^^.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:26 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |