Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Angel's Egg, ...made by Mamoru Oshii...


Sidonix
post Aug 31 2005, 04:59 PM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



...fantezia lui Mamoru Oshii e debordanta in Angel's Egg...eram in dubii daca in '85 "nenea" Oshii in "tineretea" lui ar putea fi capabil de scenarii geniale...dupa ce am vazut Angel's Egg am tot respectul...poate cei care l-au vazut se intreaba de ce ?...raspund...Inca mai caut raspunsuri la imaginile din Angel's Egg...nu mi s-a intimplat...la prima vizionare totul pare banal...fara sens...si chiar si acum ma intreb are sens !?...exista...Intr-o lume bizara...o fetitza protejeaza un ou...il poarta tot timpul cu ea, tinindu-l strins la piept...incerci un sentiment ciudat cind privesti mica farama de viata...
...continui maine.. :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

transe
post Aug 31 2005, 08:30 PM
Post #2


poison gurl
***

Group: Members+
Posts: 282
Joined: --
From: in my mind
Member No.: 333
Points: 154
Gender:



L-am vazut de 2 ori shi inca nu pot sa zic ca l-am inteles in totalitate....in lipsa cuvintelor, multe metafore shi imagini deosebit de frumoase:mainile mici shi fragile ce protejaza/mainile mature, ce distrug;fetitza shi reflexia ei in apa se contopesc - imagine pe care am intalnit-o shi la Ghost in the Shell;oamenii trecutului continua sa vaneze neobositi (shi obsedant chiar)pestii fantoma;o atmosfera apasatoare...
Trecutul bantuie de sub nelinistea apelor lumea ramasa fara viitor in urma potopului; singura scapare ? o pasare mistica ? menita sa redescopere viatza, asemenea porumbelului ce s-a intors cu ramura de maslin pe arca lui Noe.Doar in mintea inocenta a fetitzei gesteaza sperantza..Finalul...no comment...sunt sigura ca l-as interpreta gresit.Un nou inceput ? Sau trecutul moare o data cu distrugerea oului, shi o data cu el shi viitorul?Prezentul isi pierde continuitatea...
Intr-adevar, reflectia naste mai multe intrebari.Mi-as dori sa aud comentariul autorului asupra acestui film :unsure:

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 1 2005, 04:01 PM
Post #3


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



...well said trance...merci de completare...imaginile vorbesc intens...insa nu clarifica nimic in totalitate...in apa, inainte de moarte, in momentul contopirii-transformarii din copila in femeie, bulele de aer se transforma in oua...sa zicem ca ar fi o noua viata pt viitor...pe mine m-a intrigat nava in forma de ochi pe care erau toate statuiele alea...la sf apare statuia fetitei...poate fi un fel de purgatoriu !?...I wonder...in privinta comentariilor lui Oshi...heh...mi-e imi ajung imaginile...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Sep 13 2005, 12:59 PM
Post #4


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



mda, si pe mine m-a atras mult grafica si mai ales simbolismul intens din Angel's Egg din pacate am pierdut ultimele 10 minute din el pt ca eram groaznic de obosit. Dar o sa il revad curand. Sunt curios la vizionarea lucida cum va fi.

Pacat ca nu imi aduc aminte ce am visat atunci cand l-am vazut :)

Voi reveni dupa vizionare completa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Sep 24 2005, 09:42 AM
Post #5


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Mi s-a parut destul de ciudat si mai dificil de vizionat (abia a doua oara am reusit sa-l vad pe tot). Ce pot zice? Mi s-a parut destul de trist. Adik fetitza face totul pt a proteja acel ou si barbatul acela vine si il sparge. That was sad...
Recunosc ca nu am inteles mare lucru din el. D c totul era din piatra? D c nu mai existau din pesti decat umbrele lor? D c la sfarsit fetitza e si ea din piatra si are din nou oul? Messa la varsta intrebarilor, dar poate imi ofera si mie cineva raspunsurile.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 4 2005, 12:38 PM
Post #6


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



...toate imaginile in anime sunt incarcate de simboluri...Oshii a excelat cu simbolistica in anime si unii cred ca chiar a exagerat...heh...in nici un caz...lasa loc pt privitor sa-si foloseasca imaginatia...sa caute raspunsuri...so...eu incerc sa-mi dau seama ce ar putea reprezenta oul...daca o luam dupa titlu Angel's Egg, fetita ar fi ingerul, iar dupa cum povesteste tipul, oul ar detine in el pasarea care a trimis-o Moise sa caute pamint in timpul potopului...se pleaca de la potopul biblic si se deviaza in ceva mult mai complex...eu as zice ca oul reprezinta un fel de speranta...dar totusi pasarea care se presupune ca ar iesi nu are nimic din biblicul porumbel...e ceva preistoric...seama mai mult cu archeopteris...o speranta terifianta...masinile de lupta...stranii...ce cautau in oras !?...cine se lupta cu cine !?...toate statuile de piatra pot sa insemne sperantze naruite...sa fie ochiul Arca lui Noe !?...hmm...I wonder...Angel's Egg este un anime care poti sa-l privesti de mai multe ori fara sa ai impresia ca ai descifrat ceva...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Oct 4 2005, 01:41 PM
Post #7


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



nustiu ce sa zic sid, intr-adevar simbolistica domina acest anime. practic nu avem dialog, si deci trebuie sa descifram singuri ce incearca sa zica Oshii.
legenda pasarii trimise de Moise, hmm ... e ciudata, ... de fapt primul lucru care am incercat eu sa-l fac a fost sa incerc sa localizez temporal epoca. dar practic era pierduta in spatiu si timp. tot ce am putea deduce e ca e dupa potop. umbrele pestilor ar putea insemna amintirea potopului inca vie si cu care oamenii incearca sa se lupte. pasarea din ou ar putea reprezenta sperantza. faptul ca oul e ingrjit de fetitza ar putea arata ca aripile sperantzei sunt fragile si se pot rupe oricand. nu stiu ... e doar o interpretare. poate finalul inseamna ca omul s-a oprit de la a astepta sa-i pice de la altii si si-a luat soarta in mana. nu stiu. pe mine ma macina intrebarea cheie. "cine esti tu?" a tipului si a fetitei totodata. totul se invarte in jurul unui intuneric cognitiv in care numai tresariri ale instinctului ghideaza actiunile.
este un anime intr-adevar ciudat si deosebit. ma bucur ca l-am vazut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Feb 22 2006, 09:31 AM
Post #8


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Ochii, pe mine m-au obsedat ochii .. prea adulti pentru chipul de copila/tanara. Ochi de femeie batrana. Si toate acele "baloane berzelius" pe care le aduna copila .. avea o adevarata colectie... de ce? Vanatoarea de fantome .. dar de ce ale pestilor? .. multe simbloluri legate de apa ... copila aia protejeaza un ou .. ma indoiesc ca ea stie de ce si pentru ce .. poate ii da un scop intr-o lume in haos. Oricum ..frumos de vazut ..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

hunter
post Feb 22 2006, 03:36 PM
Post #9


VIP
**

Group: Members+
Posts: 46
Joined: 20-February 06
Member No.: 2.196
Points: 103
Gender:



sigur Angel's Egg are multe simboluri ascunse pe care Oshii ne lasa sa le descoperim noi inshine !
Mai mult ca sigur ca oul are conotatie cu inceputul lumii, nu vedeti cum sfarshitul incepe cu inceputul shi invers? miturile vechi (nu toate ci doar ale unor civilizatii stravechi) au ca teorie de baza inceputul lumii, adica un ou plutea p apa shi din el s-a nascut lumea etc.
de asta apar atatea similituduni! mi-a placut shi asemanarea ca shi in Gits >>> oglindirea in apa shi bulele acelea......dupa parerea mea , an original masterpiece
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post May 3 2006, 03:14 PM
Post #10


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Mie la acest anime mi-a placut finetea detaliului atat din punct de vedere vizual (norii care se reflectau in geamuri) cat si dpdv auditiv (clipocitul apei, usorul galgait cand fetita bea apa) ...si aceste lucruri le-am observat pentru ca nu exista dialog...
Lipsa dialogului ("dare ka" (who are you) - repetata si mai exista usoare urme de dialog stiu ) a fost o piatra de incercare pentru mine, pentru ca - in nenumarate randuri - am vrut sa opresc si sa nu mai ma uit...Pentru mine este un aime neclar cu jumatati de idei, singurul lucru pe care l-am inteles este ca are legatura cu potopul si cu arca lui Noe si singura idee care mi s-a formulat in cap este aceea ca pe arca lui Noe a fost doar familia lui Noe (vorbind de oameni nu ma refer la faptil ca din fiecare specie de animale a luat cate o pereche unul de parte femeiasca...etc), iar fetita care apare in anime este simbolul copiilor prinsi de potop iar oul pe care ea il apara este speranta acestora (zadarnica de altfel, dar totusi si oul va fi spart inainte de terminarea anime-ului)...
Am descopeit acest thread cam tarziu :) poate daca-l gaseam imediat dupa vizionarea anime-ului as fi spus mai multe, dar timpul a estompat o parte din sentimentele pe care mi le-a trezit acest anime si ..nici nu pot sa spun ca este un anime pe care as vrea sa-l revad.
Ah! Un lucru pe care mi l-am amintit ...cand fetita il duce pe baiat in castelul respectiv acolo erau o gramada de sticle si fata spune ca ea le-a adus pe toate ...oare? De-a lungul anime-ului se creeaza impresia conform careia fetita ar fi singurul supravietuitor...gomen si atunci cine bate clopotele, cine aprinde luminile pe strazi, cine opreste apa de la fantana, cine a facut dulceata pe care fetita o "fura", de cine ascunde ea oul, cine conducea "masinaria" din care coboara baiatul? ....si atunci daca nu era singura...unde sunt ceilalti?
Uffff, prea ermetic pentru mine :blink: :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jun 27 2006, 01:33 PM
Post #11


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



mda, muuuulte intrebari. Sincer sa fiu, cred ca Oshii a cam exagerat aici - pur si simplu acest anime e PREA de tot -suprarealismul este debordant. Acum de acord ca este mult simbolism, dar pe mine ma cam inerveazafaptul ca autorul a aruncat aici o poveste si niste pers ciudate dar fara sens si ne-a lasat pe noi cu gura cascata sa ne imaginam ce si cum - ok, e original, dar asta nu inseamna ca este si o capodopera.
Mie nu stiu de ce mi se pare ca lumea din AG seamana cu cea de/din/dupa timpul unui razboi mondial - iar fetita este o supravietuitoare. M-a cucerit scena cum cauta de mancare... emotionant. Oul ei este singurul lucru important pt ea, la care tine -poate ca de fapt nu e nimic -cand soldatul il sparge, se pare ca nu avea nimic in interior - dar pt ea era f. important.
Daca ar fi continuat petema asta, a razboiului, cred ca m-ar fi prins -din pacate toata filosofia care urmeaza, povestea potopului, fantomele, finalu - sunt incoerente, nu au sens, si sincer nici nu cred ca merita sa iti bati capul cu ele, pt ca oricum nu ai sa gasesti rasuns.
Sigur, animeu merita vazut de amatorii de gen, dar totusi raman la parerea ca nu este o capodopera.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Jun 27 2006, 02:52 PM
Post #12


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



In "Angel's egg", Oshii face lucrul la care se pricepe el cel mai bine: mindfucks you into thinking ca vezi ceva genial da nu te prinzi pe moment. Adevarul e ca nici nu prea o sa te prinzi vreodata, pentru ca de fapt nu e nimic genial acolo. Sau cum a zis chiar el cand a fost intrebat ce este cu adevarat Angel's Egg: "Habar n-am" - asta ca tot vroia cineva sa stie ce avea de spus Oshii despre film (*grin* http://www.cultivatetwiddle.com/angelsegg/animerica.html */grin*). Dar asta nu inseamna ca lucrarea e goala... Simbolismul e prezent peste tot in anime, si de foarte multe ori nimereste cuiul drept in cap de zici ca nu-i adevarat... Ca de exemplu, dupa mine, oul protejat de fetita nu reprezinta decat sperante, care desi pot fi desarte sunt sperante, si cam tot ce are fetita. Dar aceste sperante sunt deseori zdrobite de realitatea cruda personificata de tipul ala dubios, si adevarata lor goliciune este aratata. Desigur, chiar si cand goliciunea lor e dezvaluita, situatia nu poate fi acceptata asa usor, si desi pierderea sperantelor nu face decat sa te bage in mijlocul miilor de persoane ce au trecut printr-o situatie similara (vezi nava cu statuile), puterea ta de a te tine de aceste sperante, oricat de desarte ar fi ele, poate da nastere altor zeci de asemenea sperante, si poate...doar poate...

Ma rog, mai sunt o gramada de alte treburi interpretabile, cum ar fi faptul ca purtand aceste sperante te prefaci ca fugi de realitate, desi in sinea ta stii cum sta treaba cu adevarat si astfel te indrepti spre inevitabil (scena in care fetita cica "fuge" de tip, dar din cand in cand se opreste sa vada daca o mai urmeaza si il asteapta, practic dorind ca acesta sa vina in ascunzatoarea ei...). Mai e pestele ala, pe care cand l-am vazut m-a pocnit ca un shut in vintre gandul: "Tsutomu Nihei l-a plagiat pe Oshii! Woot!!!". Pestii ale caror siluete sunt vanate de pescarii-fantoma (alta reprezentare a futilului, almost Kafka-like :P ) sunt din specia coelacanth. De ce tocmai specia asta? Pentru ca un coelacanth e o fosila vie, un peste preistoric, si e folosit aici ca o reprezentare a unor lucruri care au fost cu mult timp in urma, lucruri la care nu te mai poti intoarce dar care iti sunt amintite de reprezentanti ai lor de genul asta. Ce m-a apucat sa il pomenesc pe Nihei aici? Pentru ca Nihei, in "Blame!", a folosit prin a doua parte a manga-ului exact acelasi simbol, pentru a ilustra cam acelasi lucru...Si eu care credeam ca e originala treaba...Dar deh, "Blame!" a fost inceput prin 1998, "Angel's egg" e de prin 1985, asa ca...

NE Way, "revelatia" de la finalul anime-ului e si ea interesanta, chit ca merge pe aceeasi linie cu tematica "sperantei desarte", "futilului", "soarta potrivnica", "Iaurt cu bere"...a, nu, stai asta e din "Fatal Fury the movie" :P - si anume descoperirea a ce era de fapt bucata de pamant pe care se petrecea actiunea. Imaginea se departeaza si observi ca e o insula...Dupa inca putin timp iti dai seama ca de fapt nu e insula. E Arca, rasturnata.


Ca realizare regizorala insa, sunet, imagine etc, e superb. Daca nu va atrage partea filosofica, macar pentru asta sa va uitati...

Meh, tot bullshitul de mai sus imi apartine si e scris dupa o singura vizionare a anime-ului, asa ca daca aveti impresia ca dau pe langa... Feel free to flame me. Oricum, eram dupa schimbul de noapte cand l-am vazut si era sa adorm de cateva ori pe parcurs, asa ca...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Hisoka
post Mar 14 2007, 12:53 AM
Post #13


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 37
Joined: 12-March 07
Member No.: 3.934
Points: 70
Gender:



Mi-a placut foarte mult si ar trebui sa-l vad cel putin inca o data pentru a intra in detalii si a emite pretentia ca l-am inteles cat de cat.
Din cate imi aduc aminte, am avut probleme cu Angel's egg pana mi-am dat seama ca trebuie inteles precum un tablou suprarealist. Mi-a venit imediat in minte Eraserhead al lui nenea Lynch care nu putea fi inteles decat ca un tablou al groazei si al revelatiei poverii numite constiinta. Mi-a venit in minte Un chien andalou al lui Dali si al lui Bunuel. Mi-au venit in minte mai multe tablouri ale lui Dali, al carui fan este Amano(nenea responsabil cu desenul). Este de departe cel mai personal film al lui Oshii (nu le-am vazut pe toate, dar ma incearca asa, un sentiment) si mie mi s-a parut ca tabloul suprarealist surprinde ruptura lui Oshii de crestinism si de credinta in mare parte. Sunt o groaza de mituri crestine introduse subtil prin detalii aparent gratuite : crucea purtata pe umar de barbat, arca, oul si apa ca simboluri ale Sfantului Duh. Scena esentiala a filmului este, fara dubii, momentul cand fetita se ascunde dupa pelerina barbatului si ii spune acestuia "The fish have come out [...] Even though they aren't anywhere ... they chase them ... Even though there aren't any fish anywhere". Umbrele pestilor sunt intr-adevare ale speciei coelecanth cum zicea un nene pe aici. Pestii din specia coelecanth au fost denumite de evolutionisti fosile vii pentru ca existenta lor(specie presuspus disparuta) venea oarecum in contradictie cu o regula semiimportanta a lui Darwin. In 1984 s-a descoperit ca acei coelecanth, descoperiti in 1938 nu sunt de fapt precum pestii coelecanth din cretacic. In sensul ca evoluasera. A fost o lovitura grea pentru creationisti, pentru ca ofensiva anti-evolutionista se baza in mare parte pe aceasta specie. Este posibil sa nu fi avut un impact asa mare pentru Oshii acest lucru, dar mi-a lasat impresia ca in anime pestii coelecanth reprezinta dumnezeii de orice fel, iar fetita confirma moartea lor si este speriata de oamenii care vor sa prinda umbrele acelor dumnezei. Este reconfortata de barbat care lasa sa se inteleaga ca nu e nimic grav prin gestul sau protectiv. Aici cred ca este vorba atat despre divergentele dintre Noul si Vechiul Testament cat si despre o personalizare a crestinismului din partea lui Oshii.
M-am pierdut in idei. Ideea esentiala este ca filmul, cel putin in conceptia mea, reprezinta abandonarea credintei in urma unei cautari disperate pe toate planurile. Foarte asemanator cu Ingmar Bergman (cel mai mult seamana cu The sevent seal sau cu Through a glass darkly), dehh, nu degeaba a fost si va fi Bergman-groupie.

Probabil voi reveni cu detalii dupa o vizionare secunda.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Mar 31 2007, 11:54 PM
Post #14


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



am vazut angel's egg aseara pentru prima data. bine ar fi fost sa imi dau cu parerea aseara, cu mintea proaspata de pareri si intrebari, dar bine ca mi-am adus aminte acum si desi e deja tarziu pt mine, am citit deja tot topicul si simt ca ar trebui sa comentez un pic. sincer ma asteptam la mai multe posturi (asa de putini au vazut anime-ul asta? sau asa de putini au indraznit sa isi dea cu parerea?).

mi-a placut ideea lui hisoka. pune o noua lumina asupra intregii animatii. am observat si eu cateva detalii in timp ce urmaream ce m-au dus cu gandul la pesti ca urme ale dumezeirii (in biserica ce era in ruine in care intrase fetita era un vitraliu cu un peste, ca si cum acesta ar fi fost icoana la care se inchinau oamenii inainte de catastrofa/potop). m-a impresionat vanatoarea de umbre...dar eu am vazut-o un pic diferit. mi se parea ca oamenii nu numai doreau sa pastreze o parte din fiintele acelea (pe care probabil le considerasera divine, tinad cont de ce am spus mai sus) pe care doreau sa le prinda. mi s-a parut ca trageau cu sete si ura in umbre. ca si cum ar fi vrut in acelasi timp sa se razbune pt faptul ca nu au ramas decat umbrele si viata lor nu e decat o vanatoare de cateva clipe.

de prima data de cand am vazut fetita mi-a dat impresia unei batranici. parul acela alb si pielea aproape transparenta...dar mai ales ochii...parca era pe jumatate adormita, sau foarte obosita. ca si cum nimic nu o interesa in afara de ou.

un alt lucru care mi-a atras atentia: lumea aceea era plina de schelete de animale preistorice. nu numai umbrele pestilor coelecanth, am recunoscut pe acolo ceva fosile despre care am citit acum cativa ani...totul parea out of time. numai fetita era o supravietuitoare. si barbatul acela misterios. "dare ka" intrebare obsesiva aproape. la care nu primim raspuns. de ce? pentru ca nici ei nu stiu. si ei se simt out of time oare? barbatul nu mai stie nici de unde vine , nici unde se duce...si totusi e hotarat sa distruga oul. oare de ce? crucea ce o purta mereu pe umar (simbol, duh) era si o arma, si s-a dovedit a fi una si pentru a sparge oul. cu o cruce a spart oul ingerului. ironic, nu?

...sunt prea obosita...revin maine...

edit de a doua zi:

Revin cu pareri proaspete dupa o revizionare. Comentariile scrise mai jos sunt din timp ce vizionam, ca sa nu imi uit ideile…
Probabil am scris prea mult ca sa aiba cineva rabdarea sa citeasca, plus ca unele lucruri sunt de detaliu, iti aduci aminte de ele doar daca revezi filmul. Dar daca tot am scris, am zis sa si pun aici parerile mele, sa nu fie in van…

Ochiul acela tepos, nava sau ce o fi…am observat ca statuile aveau toate cate un ou pe piept. Oare oul chiar simbolizeaza speranta? Sau credinta? In momentul in care aterizeaza nava aceea in forma de ochi scoate niste suieraturi ca si la trenurile vechi sau la vapoare. Doar ca suieratul e mai ascutit , parca ar fi un strigat, sau un tipat de pasare…

Nu inteleg momentul in care fetita ajunge prima data la apa si bea. Sunt niste imagini in care ea e acoperita de apa si se scufunda printr-un fel de alge. Brusc se trezeste. Parca dupa ce ar fi baut apa ar fi intrat intr-un fel de transa. Sincer m-am gandit la impartasanie in momentul acela…

Initial orasul acela parasit m-a dus cu gandul la Atlantida. Si nu, nu cred ca aprindea nimeni luminile de pe strazi. Se aprindeau singure cumva, iar mancarea ce o gasea fetita era doar ramasite ale unei lumi moarte, la fel ca si baloanele de sticla. Momentul in care clopotele incep sa bata (da, eu cred ca bat singure sau ceva putere supraomeneasca le face sa bata) e un semnal de alarma pentru trezirea oamenilor ce vaneaza umbrele. Ei nu fac nimic altceva. Imi par de piatra ca si toate scheletele de fiintre preistorice ce se gasesc in lumea aceea, doar dorinta/ura ii trezeste si ii face sa vaneze umbre la nesfarsit.

Mi se pare mie sau in momentul in care fetita a lasat oul si a coborat spre apa (cand i l-a luat barbatul acela), s-a dus sa isi faca nevoile in apa? A baut din apa si apoi a…ce ar putea insemna asta? Un fel de ciclu al naturii, poate un pic twisted, pe care il respecta fata? Sau un opus al impartasaniei?!

Inca un lucru care mi-a atras atentia: toti oamenii din oras arata la fel. Nimic nu ii mai diferentiaza. Toti fac acelasi lucru, doar acelasi lucru…

Orasul e plin de ornamente ce au legatura cu viata marina. Peste tot, la orice colt de cladire rasar mici statui hidoase ce imi aduc aminte de gargoyles…

Am inceput sa gasesc simboluri ce tin de crestinatate. Cand se apropia de “casa” fetitei, barbatul a intrat intr-o “incapere” cu apa pe jos. M-am gandit la ceremonia de spalare a picioarelor, prezenta nu numai in lumea evreiasca. In drum spe locul unde locuia fetita au intrat prin scheletul unui animal mare (mie mi-a parut a balena, sau cel putin la asta m-a dus gandul). Mi-am adus atunci aminte de Iona, care a fost inghitit de balena si a stat in pantecul ei 3 zile. Daca nu stiti asta de la orele de religie :P , macar de la scoala (Marin Sorescu).

Barbatul e pansat la maini. Oare are legatura cu ranile lui Iisus? Sau deja am luat-o pe ulei ci ideile…Pe fiecare treapta ce o urca impreuna in scara aceea in forma de spirala e cate un schelet de animal…simbolul evolutiei oare? Oare de ce aducea fetita baloanele alea cu apa si le tot punea pe acolo? La astea nu am reusit sa le gasesc nici un sens.

Schletul ce il arata fetita barbatului pare mai mult unul uman decat de pasare, doar ca are aripi. Inger, ne? Tot apare o imagine cu silueta unui vas (arca?) fetita locuia pe arca? Pasarea se intorsese inapoi la arca dar nu mai gasise nimic?

Oare ce e cu urmele alea de pene de langa barbatul misterios chiar inainte de sfarsit? De la cine veneau? Sau de la ce?

Ok, nici a doua oara nu imi pare o arca intoarsa “lumea” in care are loc actiunea.(cineva spunea asta mai sus). Imi pare o lume…parasita, inconjurata de intuneric si…atat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Apr 1 2007, 07:12 PM
Post #15


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hmm... simbolistica din angel's egg lasa mult loc interpretarilor... fiecare vede ceva si da propriile semnificatii... eu cred ca disolutia e principalul motiv abordat... apa distruge in loc sa dea viata... oul, desi ar fi simbolul genezei, in interiorul lui se afla o diformitate monstruoasa... heh... eu cred ca orasul este un purgatoriu... sau cel putin o variatie pe tema asta...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jul 31 2007, 01:49 PM
Post #16


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



De obicei, dupa un astfel de film, astern cateva impresii... le pun pe forum sau nu... asta decid mai tarziu. Si rasfoiesc sa vad ce s-a scris, citind de obicei pe cei care stiu ca au ceva de spus. Am intrat pe topic si surpriza placuta... :) foarte placuta.. lume buna aici... :) posturi foarte bune... multe lucruri pe care le scrisesem s-au spus deja... din postul meu nu mai ramane mare lucru... asta ma bucura. Sa incerc totusi un comentariu... ma obligati sa merg mai adinc... :rolleyes:

Intai cateva comentarii la ce s-a scris deja.

Diana:
QUOTE
Ochii, pe mine m-au obsedat ochii .. prea adulti pentru chipul de copila/tanara. Ochi de femeie batrana.

Shinju:
QUOTE
parca era pe jumatate adormita, sau foarte obosita. ca si cum nimic nu o interesa in afara de ou.


Ochii sunt desenati fara pete de alb, fara sclipire, sunt ochi in care nu se poate citi emotie. Se poate privi si asa... oricum, toate cele 3 variante zic eu ca sunt adevarate. Ceea ce conteaza e ca impresioneaza, iti raman, tocmai pentru ca nu poti citi nimic din ei. Cat despre fetita, pare mai mult o papusa, rochia e ca de papusa...

The Different Mechanist:
Buna observatie relativ la specia pestelui.. nu stiam asta... :)

Hisoka:
Mai adauga la lista ta de suprarealism Eduard Scissorhands... destul de multe asemanari ma trimit acolo: muzica (tema corala), culorile, orasul..

Shinju:
QUOTE
Si nu, nu cred ca aprindea nimeni luminile de pe strazi.


Mie mi-a lasat impresia de continuu intuneric.. luminile raman for ever... cerul e apocaliptic, ca dupa un cataclism. Oricum eu cred ca pescarii (din nou aluzie la Biblie) cu harpoane nu sunt vii.. la sfarsit sunt impietriti din nou...

Cateva simboluri care nu cred ca s-au spus: Spiralele scarii pe care-si aseaza fetita borcanele, arata a Nautilus... fiinta din preistorie care a reusit sa supavietuiasca pana azi. Mai este simbolului arborelui, arborele sacru, axis mundi si totodata arbore genealogic. Fetita isi tine oul ca si cum ar fi gravida, ca simbol al maternitatii. Borcanele fetitei cred ca eu au continut fiintele din Arca (asta nu e simbol... :lol: ).

Incerc si eu o idee, sunt sigura ca pot exista multe alte interpretari:

Dar daca ce vedem noi este o ramasita de arca a lui Noe, o varianta, diferita de cea din Biblie, in care totul a dat gres? Toate animalele au murit... sunt trasformate in piatra (simbol biblic si acesta... a trasformarii fiintelor in piatra) n-a mai ramas decat oul fetitei.. singurul supravietuitor... oul de la care poate incepe o noua Geneza?

Oul cosmic...daca imi aduc bine aminte, in Sanskrit scriptures si cred ca si in mitologia egipteana... exista simbolul Oului cosmic, ca fiind punctul de plecare al universului. Totul porneste de la un ou... lumea se formeaza din ou... iese din ou.

Aici apare simbolul spargerii oului, spargerii oului de catre cineva din afara, deci a distrugerii oului... simbol invers celui al creatiei. As zice ceva mai mult, lumea care se crea din ou a fost distrusa, baiatul (seamana cu Christos.. cum s-a mai spus...) se comporta ca Shiva.. e distrugatorul.... pentru ca probabil creatia nu e buna.. trebuie sa dispara cum au disparut si celelalte. Oul era gol. Adevarata creatie are la baza sacrificul fetei, trasformata in femeie inainte de a muri, care da nastere la multe oua... astea sunt adevarate... cele care au iesti din ea.. nava pleaca sa insamanteze alte locuri... aici ramane Arca esuata cu noile vieti.

Fundalurile constituie aproape fiecare un tablou. Faceam stop cadru pe cate ceva si putea foarte bine ca imaginea respectiva sa fie pastrata sub forma de tablou. O cladire, o fantana etc. Monstruoasa masinaria rosie din care coboara baiatul, la un moment dat miscau niste piese pe acolo si mi-a dat pentru putin timp impresia ca ar fi vie. Nu parea totusi vie.. dar poate si din cauza culorii. Parea o masinarie apocaliptica, ca cele descrise in Biblie.
Nuanta de albastru cu gri si cu negru.. grozava pentru atmosfera, cerul apocaliptic cateodata rosiatic, cateodata violet, ca dupa un razboi nimicitor, pustietatea orasului, totul impresioneaza.

In concluzie anime-ul te face sa gandesti, sa pui intrebari.. daca e sa-i dau o nota, de la mine primeste un 10... putine lucruri m-au facut sa gandesc atat... ;) Mi-a adus aminte de vremea cand eram preocupata de mitologie si cosmogonie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Jul 6 2011, 10:09 AM
Post #17


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Grafica a fost superba, atatea imagini deosebite din punct de vedere estetic, dar si incarcate de simbolism. Recunosc, nici acum nu inteleg care a fost toata faza cu oul, cu fata, cu el, cu locuitorii, cu apa, cu noaptea, cu sunetul clopotului de biserica.... poate ca daca as medita putin asupra subiectului as crea si eu cateva ipoteze, insa majoritatea simbolurilor sunt legate de crestinism. Nota mea nu reliefeaza calitatea animeului, ci doar placerea cu care l-am urmarit: 7. Mi s-a parut plictisitor, tocmai pentru ca nu exista niciun hint care sa te ajute sa patrunzi in substratul povestii si la "origine".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jul 6 2011, 12:45 PM
Post #18


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Unul dintre putinele anime din lista de dropped, ma enerveaza mult acest gen. I love all things ( especially anime) that make my gears spin, cracking the logic behind something to see the beauty in it, but when I get all excited about something only to find out there's nothing to be found.... well.... just use your imagination. I believe it is the thing behind the lock that makes it worth breaking, not the lock itself.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jul 28 2011, 05:17 PM
Post #19


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Stai un pic, cum exact ai dat drop la un film? :P You must've watched it whole if you say "only to find out ...", right? Oricum, e un warning bun, vreau si eu sa il vad de multa vreme, dar nu ma incumet sa dau play. Sa stiu ca s-ar putea sa nu fie asa de bun e weirdly comforting.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 11:51 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |