Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ikoku Meiro No Croisee


Small-Lady
post Jul 31 2011, 12:54 PM
Post #1


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Ikoku Meiro No Croisee (2011)

(IMG:http://i3.photobucket.com/albums/y68/xtina-chan/IkokuMeironoCroise.jpg)

Titluri: Ikoku Meiro no Croisée, Croisée in a Foreign Labyrinth ~ The Animation, Ikoku Meiro no Croisée The Animation, Ikoku Meiro No Croisee The Animation, La croisée dans un labyrinthe étranger Special
Producatori: Satelight, Sentai Filmworks
Nr. episoade: 12 eps
Genuri: Historical, Slice of Life
Story:The story takes place in the second half of the 19th century, as Japanese culture gains popularity in the West. A young Japanese girl, Yune, accompanies a French traveller, Oscar, on his journey back to France, and offers to help at the family's ironwork shop in Paris. Oscar's nephew and shop-owner Claude reluctantly accepts to take care of Yune, and we learn how those two, who have so little in common, get to understand each other and live together in the Paris of the 1800s.

(IMG:http://i3.photobucket.com/albums/y68/xtina-chan/th_ayako_ikoku_meiro_no_croise_-_01_h264720p7d8269cc-mkv_snapshot_03-25_2011-07-04_22-09-35.jpg) (IMG:http://i3.photobucket.com/albums/y68/xtina-chan/th_IBIkokuMeironoCroise-03720pCCA04F45mkv_snapshot_0923_20110717_204541.jpg) (IMG:http://i3.photobucket.com/albums/y68/xtina-chan/th_Ayako_Ikoku_Meiro_no_Croise_-_02_H264720pD5B3B7D4mkv_snapshot_1620_20110711_184324.jpg) (IMG:http://i3.photobucket.com/albums/y68/xtina-chan/th_Ayako_Ikoku_Meiro_no_Croise_-_02_H264720pD5B3B7D4mkv_snapshot_1329_20110711_184033.jpg) (IMG:http://i3.photobucket.com/albums/y68/xtina-chan/th_Ayako_Ikoku_Meiro_no_Croise_-_01_H264720p7D8269CCmkv_snapshot_0828_20110703_190916.jpg) (IMG:http://i3.photobucket.com/albums/y68/xtina-chan/th_IBIkokuMeironoCroise-03720pCCA04F45mkv_snapshot_0647_20110717_204305.jpg)

Primul anime din seria “Gosick – inspired/resembling”(and with roris) aparut vara asta se poate defini foarte bine prin cuvantul “kawaii”. Yune e asa de dragalasa ca iti vine sa o mananci :lol: . Cineva zicea pe un forum ca pare ca Victorique si Kuze au schimbat culoarea parului si personalitatea, lucru cu care sunt relativ de acord cu mici exceptii – for ex: like Claude not being such a smarty like Victorique :P . De asemenea, peisajele cu Parisul mi se par superb realizate... I am hooked by them every time . Si societatea si micile obiceiuri de atunci mi se par surprinse destul de bine. Mi-a placut in episodul 4 intamplarea cu baia si diferenta dintre japonezi si francezi(sau chiar europeni in general) in privinta asta. Chiar nu ma asteptam sa abordeze si asa ceva. ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aaadela
post Jul 31 2011, 01:18 PM
Post #2


Traducătoare
***

Group: Members+
Posts: 203
Joined: 9-March 09
From: Deva
Member No.: 8.457
Points: 601
Gender:



Are o atmosfera care m-a prins imediat, si nu spun asta numai asa, de forma. Intotdeauna mi-au placut anime-urile de genul acesta. Au un farmec aparte. + yune e super kawaii. Omochikaeri! Mare pacat ca anime-urile bune ale acestui sezon au putine episode (croisee, usagi...) Eh, ii iertam pe japonezi daca ne ofera un sezon 2. XD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 25 2011, 04:45 PM
Post #3


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



...I say loli and the rest is extra... pacat de munca de background si artwork...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Aug 26 2011, 10:18 PM
Post #4


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



O spui de parca ar fi ceva rau ca e rori :P ... mie mi se pare ca asta e extra, iar restul, gen peisajele si micile intamplari sunt baza. Dar probabil depinde de perspectiva fiecaruia si la ce se asteapta de la ceva anume. Chiar speram la ceva bun din punct de vedere vizual si nu am fost dezamagita. Partea cu loli e doar de trend, asa ca mi s-a parut ca poate fi usor ignorat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Sep 13 2011, 10:58 PM
Post #5


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Loli? What?
Nu e deloc loli material...anime-ul asta. Daca vrei sa vezi loli fanservice uita-te la Rou Kyuu Bu!. that's just anime made for the fans...
Mie imi place foarte mult. Primele 4 episoade mi s-au parut asa de relaxante si placute. abia astept sa am timp sa mai urmaresc cateva :) .
Un slice of life de calitate, dupa parerea mea.
QUOTE
Partea cu loli e doar de trend, asa ca mi s-a parut ca poate fi usor ignorat.

Ea e mica pentru ca japonezi sunt mici pe langa francezi...e doar, evident. It's not loli fanservice there <.<.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Sep 25 2011, 10:39 AM
Post #6


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Does that make me a "loli-fan" :lol: ? Nu de alta, dar le-am cam abordat pe toate cu asa ceva de anul asta si chiar mi-au placut- inclusiv Ro-kyu-bu, care chiar a fost dragut(daca ignori (sau nu) fan service-ul extrem de evident).
Ikoku meiro mi-a facut un chef enorm sa vreau sa revad Perrine, nu imi dau seama de ce. Finalul a fost dragut, desi nu cred ca se poate numi chiar asa, a fost mai degraba o mica concluzie(nici nu e un anime cu foarte multa actiune ca sa aiba nevoie de altceva). Cu riscul de a ma repeta, pot sa zic ca peisajele cu Parisul mi-au placut enorm... tot animeul arata asa de bine... also we got a little lesson on how to wear and sit with a crinoline too... ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 4 2011, 08:48 PM
Post #7


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Azi l-am terminat si eu si nu stiu exact ce sa spun de el. Au fost episoade pe care le-am urmarit cu sufletul la gura, iar altele care m-au plictisit enorm.
Sunt tare curioasa daca Claude va ramane cu Yune sau cu sora lui Alice, desi prima varianta pare mai plauzibila parca nu se prea potriveste el cu Yune. O chestie care m-a surprins foarte mult e faptul ca anime-ul acopera doar 7 ch din manga. Au facut aproximativ cate 2 episoade dintr-un capitol de actiune...nici nu ma mir ca totul se misca asa de incet si jumatate din anime avem priviri si close-ups XD.
Pe manga-updates manga-ul e catalogat si drept romance, dar pe Anidb ramane incadrat doar la Slice of life. si mi se pare normal, daoarece in cele 12 episoade avem parte mai mult de sentimente neimpartasite decat de romance.
Mi-ar placea sa vad mai bine exploatata o relatie interzisa dintre o fata bogata si un baiat sarac, ca cealalta versiune am vazut-o deja de nu stiu cate ori [cand baiatul e cel bogat].
Desi, avand in vedere tema principala a anime-ului, nu cred ca s-ar angaja niciodata sa intre intr-o actiune care nu ar mai avea-o ca punct central pe Yune. So I know my wishes will remain only dreams. Dar chiar mi-ar fi placut mult sa vad un "Victorian Romance Emma" reversed XD.
Un anime dragut, dar cu prea putina actiune dezvoltata in 12 episoade lungi si grele ^^.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Oct 4 2011, 10:02 PM
Post #8


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Eu l-am vazut pe tot odata, fara pauze intre episoade, si nu mi s-au parut lungi si grele, dimpotriva. Presupun ca depinde de gusturi si de rabdarea pe care o ai la momentul respectiv.
Mi-a placut la nebunie grafica, imaginile din Paris si franceza naratorului... Doamne, eram pe jos de fiecare data cand il auzeam spunand numele episoadelor sau bucatica aceea de dinainte de opening. Imi place franceza si, pronuntata atat de clar si lin, i se observa muzicalitatea in toata splendoarea.
Au realizat o paralela extrem de reusita intre cultura si obiceiurile japoneze in contrast cu cele frantuzesti/europene, acest lucru cred ca mi-a placut cel mai mult si a fost interesant de urmarit. Yune a fost o dulceata, usor naiva si putin prostuta, dar mereu cu sufletul deschis catre orice. M-a emotionat relatia sa cu acel copilas care a furat de la ei (mi-au dat lacrimile cand i-a adus niste floricele pricajite, dar culese de el si nu furate).
Alice m-a cam enervat. Prea se credea ea buricul pamantului. Singurul moment cand mi s-a parut ceva mai acceptabila a fost cand vorbea despre acea amintire legata de povestea ei cu dragonul. Chiar a fost dragut acel episod.
Aaah, Claude <3 Loved him! Nu pot sa zic ce aspect anume al personalitatii sale m-a atras atat de mult, pur si simplu m-am atasat de el inca de la inceput, cu toate ca in unele momente imi venea sa il bat :lol: Mi-a placut relatia sa cu amintirea tatalui sau. In general, in astfel de cazuri e vorba ori de o ura puternica, ori de un atasament puternic. La el a fost ceva la mijloc, sentimente amestecate si frumos explorate in relatiile sale cu altii, in special cu Yune.
Eu nu prea ii vad pe Claude si pe Camille impreuna. Mi s-ar parea totodata prea telenovelistic. Cred ca relatia lor asa cum este, imposibila si ramasa doar in amintire, chiar daca trezeste o oarecare amaraciune, e mai sugestiva si mai plina de semnificatie decat daca ar ajunge sa fie impreuna. Nu cred ca scopul povestii e sa arate o dragoste din aceea fulminanta, care invinge orice, mai degraba as zice ca situatia lor actuala ilustreaza ca unor lucruri nu te poti impotrivi si ca ei fac si vor face mereu parte din lumi diferite. Relatia lor de mici copii, pe cat de frumoasa, va ramane o amintire dulce-amaruie. Ma rog, cel putin asa vad eu situatia. Manga n-am citit si nu cred ca o voi face din lipsa de timp.
Oricum, frumos anime. Multumesc, Small-Lady, pentru recomandare ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 4 2011, 11:10 PM
Post #9


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
Alice m-a cam enervat. Prea se credea ea buricul pamantului.

Mie mi-a palcut mult Alice, si sora ei la fel. Avem personalitati destul de realiste si complex realizate. Contrastul dintre ele era evident din cauza sorei mai mari care nu a cracnit la nici o decizie a parintilor ei expre pentru a ii indupleca sa o lase pe Alice mai moale. M-a impresionat mult atitudinea de sacrificiu a ei, chiar mai mult decat actiunile dragutei Yune ^^. Revenind la Alice, atitudinea ei e foarte normala, avand in vedere ca e bogata si datorita sorei ei protective nu e obisnuita sa-i fie refuzat ceva. she's the spoiled child of the family, dar daca te uiti mai atent o sa observi ca nu are intentii rele si nu-i trateaza pe restul cu superioritate sau lipsa de respect, doar ca niciodata nu uita sa mentioneze ca ea are mai mult. Mie mi s-a parut oarecum tragica necesitatea ei de a-si spune mereu ca are mai multe pentru a nu lasa urme de indoiala ca e fericita. Si sa luam in considerare si faptul ca e totusi inca un copil :) . Yune e mica, dar nu-mi amintesc sa fi specificat faptul ca e si tanara. Nu m-as mira daca ar fi de varsta lui Claude avand in vedere ca japonezii nu-si spun varsta "dupa fata" decat dupa 40-45 de ani.
QUOTE
Mi s-ar parea totodata prea telenovelistic.

Fine, blame me for liking those kind of stuff <.<.
Apropo, ai vazut Victorian Romance Emma?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Oct 5 2011, 06:12 AM
Post #10


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



N-am spus ca Alice nu e realista sau ca nu ar fi normal sa aiba acea personalitate, pur si simplu nu mi-a placut mie de ea. A fost ok in unele momente, dar in altele nu am putut-o suporta.
Nu ma intelege gresit, imi plac si mie povestile de dragoste. Am vrut doar sa zic ca, in acest context, in acest anime, nu mi s-ar parea potrivit. Plus ca ar arunca tot sacrificiul Camillei (pe care si eu l-am apreciat) pe geam :P Nu, n-am vazut acel anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 5 2011, 09:28 PM
Post #11


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Ah, ai dreptate; greseala mea ca am sarit de la subiect. Ce vroiam eu sa spun e ca mie mi-a palcut Alice pentru ca e realista si deoarece imi aminteste putin de zilele mele din copilarie. I was a spoiled brat, but I'm not evil XD.

QUOTE
Nu, n-am vazut acel anime.

Incearca-l, poate o sa-ti palca. Se petrece tot in perioada victoriana, iar grafica e frumoasa :) . Desi povestea e mai matura si are o alta abordare, dar sunt oarecum similare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 04:40 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |