Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Griffith omul suprem?


Trickster
post Mar 23 2007, 12:00 AM
Post #41


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Intr-adevar, unic, si destul de procur... ah, am vrut sa zic profund. A ajuns unde trebuia, intre niste proscrisi alungati de D-zeu, un lider de pocitanii care oricata putere ar stapani, oricat s-ar asemui cu zeii, tot un ratat ramane. Pentru ca da, a dat-o in bara pana la urma, cazand cam usor prada destinului lui.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Mar 23 2007, 12:57 AM
Post #42


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



dap Shinju are dreptate am refeream la faptul ca a numi pe cienva supraom depinde de masura cu care il judeci .. din punct de vedere al puterii obtinute grifith este mai tare .. chair daca asat o sa-mi aduca multe pe cap .. o sustin sus si tare.. guts lupta cu puterea disperatului a celui ce numai are nimik de pierdut .. cand accepta armura.. practic devine si el un demon puterea lui grifith sunt creaturile sale ... armura lui guts ii creste puterea dar il si consuma in acelasi timp..deci ghici ce se va intmapla in final ...

intradevar guts este de admirat toti vedem mai degraba un erou in el decat in grifith, dar in final analizand la rece fiecare aspect nu cred ca putem sa ii comparam ... distanta dintre ei este prea mare sunt mult prea diferiti dar in acelasi timp dependenti..s-au creat practic unul pe altul in forma actuala

putem spune ca grifith este ambitie , iar guts este vointa
putem spune ca grifith este strategie , iar guts este putere
putem spune ca grifith este sacrificiu (renunta la tot inclusiv la umanitate pt a-si indeplini visul), iar guts este revolta
grifith este ordine ... guts este haos.. nu ii puteti compara deloc
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Mar 23 2007, 01:54 AM
Post #43


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



QUOTE
putem spune ca grifith este sacrificiu (renunta la tot inclusiv la umanitate pt a-si indeplini visul), iar guts este revolta

Griffits nu este sacrificiu! Gutts este sacrificiu. Griffits a fost un las care si-a sacrificat prietenii pentru a-si atinge telul, pe cand Gutts a renuntat la propria sa mana pentru a putea sa o salveze pe Caska!
Griffits este mai degraba (initial) un pseudoFatFrumos decat un om suprem.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 23 2007, 07:40 AM
Post #44


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



bogdan, trebuie sa fiu de acord cu Baka Man, orice sacrificiu din partea lui Guts e un sacrificiu personal, el nu s-a bazat niciodata pe puterea altcuiva, iar Griffith a stiut de la inceput ca e inutil fara altii. Daca nici asta nu denota slabiciune si imperfectiune... nu stiu, toate deciziile 'grele' ale lui Griffith nu au cerut decat egoism, si putine sunt locurile in care alege calea grea pentru un ideal .Idealuri la care de altfel renunta mult prea usor.

Si ii poti compara, e chiar incurajata de catre autor comparatia asta... la fiecare pas cei doi is pusi in antiteza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Mar 23 2007, 08:35 AM
Post #45


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



QUOTE
la fiecare pas cei doi is pusi in antiteza.

Antiteza mi se pare ca este cel mai evidenta in ceea ce priveste infatisarea celor doi, realizata cel putin in cazul lui Griffits in contrast cu adevarata sa fire. El este desenat precum un cavaler in armura stralucitoare la inceput dar dupa ce se transforma in demon ii putem vedea adevarata infatisare. Este zmeul in costum de Prince Charming.
Gutts in schimb pare mai degraba un capcaun, mai ales ca este masiv si imbracat in negru dar are un suflet bun daca reusesti sa vezi dincolo de aparente.
Si acum se pune o noua intrebare...cine este omul suprem? Griffits care arata si se comporta ca un om suprem? si pe care tocmai slabicunile sale de om il duc la pierire? Sau Gutts care ii este inferior din atatea puncte de vedere dar care este in schimb o fiinta umana si care desi stie ca este imperfect incearca cu incapatanare sa schimbe sortii in favoarea sa? Oare nu asta inseamna sa fii omul suprem? Nu sa fii perfect ci sa iti poti depasii slabiciunile?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Mar 23 2007, 08:57 AM
Post #46


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



ehh pai da girfith si guts sunt tot timpu in antiteza tocmai de acea nu putem sa ne pronuntam care din ei este mai bun

intradevar guts pare mai nobil mai demn de admirat dar girfith nu poate fi niciodata plasat mai jos decat el spui ca nu este sacrificiu, eu zic tocmai ca este... renuntarea la umanitate este un pas foarte greu si el face alegerea sta foarte constient... avand in vedere ca in timpul festivalului are de ales

poate ca totul ni se pare absurd noua.. sa-l socotim supraom din aceste motive, dar ganditi-va al supraomul imaginat de nietzche care seamana faorte mult cu guts ... totul e relativ si totul depinde de sistemul de valori cu care privesti situatia ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Mar 23 2007, 09:09 AM
Post #47


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Nu a facut niciodata un sacrificiu. Totul a fost predestinat. Iar el nu a facut o alegere...O alegere este atunci cand stai cat de cat pe ganduri...Pe cand el i-a sacrificat pe toti fara macar sa clipeasca!
Gutts pe de alta a facut tot posibilul pentru a isi invinge soarta! A ales sa se lupte cu destinul. Griffits a fost doar o marioneta in mana sortii si macar pentru asta nu merita titlul suprem.
Cine e mai tare? Cel care e sortit sa ajunga regele lumii si guess what? chiar ajunge... Sau cel care ar fi trebuit sa moara dar a trait si a luptat cu incapatanare pentru a-si crea propriul destin?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Mar 23 2007, 02:21 PM
Post #48


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



grifith a facut sacrificul renuntarii la umanitate in inceputul festivalului se arata indoielile sale si faptul ca el face o alegere daca sa devina sau nu apostol...

probabil ca nu il putei vedea pe grifith ca om suprem pt ca judecati totul din perspectiva bun sau rau .. defapt nici unul din ei nu este bun sau rau fiecare este suprem in felul lui... asta trebuie inteles .. ca drumuri diferite pot duce la acelasi rezultat si ca valoriel cu care judecam sunt relative , a se vedea cazul lui mozgus din manga :) dece nu ar fi si el om suprem ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Mar 23 2007, 03:35 PM
Post #49


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Griffits NU a facut nici o alegere. Pur si simplu s-a supus destinului. A fost prea slab sa se opuna sortii si a preferat sa isi sacrifice prietenii, exact inversul a ceea ce a facut Gutts, care s-a sacrificat pe el insusi pentru a-si salva si mai tarziu a-si razbuna prietenii. Si Mozgus era doar un pampalau fanatic, cu capul patrat si la propriu si la figurat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Mar 23 2007, 05:13 PM
Post #50


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



da dar si el isi salveaza semeni ..sau incearca sa o faca .. si el dobandste putere luptand contra destinului.. cu ce e inferior lui guts :P
eu zic ca nu tre sa lasam simpatiile personale sa intunece judecata ;)

sunt o groaza de alti factori prin care grifith e superior lui guts .. asa cum sunt si factori prin care este inferior nush dece am impresia ca pt tine cel mai bun este cel care iti place tie :(

oricum limitarea la criteriul care are sabia mai mare care strange mai tare din dinti si lupta mai bine este din pacate simplista
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Mar 23 2007, 05:19 PM
Post #51


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Ma crezi sau nu dar mie imi place de Griffits. De fapt, ma aseman cu el din anumite puncte de vedere, deci nu e vorba de subiectivitate in post-urile mele. Si cum adica isi salveaza semenii sau incearca sa o faca? Vorbim sigur despre acelasi Griffts?
Si daca este sa o luam asa....teoretic semenii lui Griffits sunt demonii...gen Zodd the Immortal si the God's Hand...
Dar vad ca ne abatem de la subiect...in loc sa vorbim de ce este sau nu Griffith omul suprem ii cam comparam pe Griffits sau Gutts...
Asa ca, pentru a nu fi total off-topic, adaug ca Griffits nu este omul suprem pentru ca nu are sentimente. Si in fond asta inseamna sa fii om.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Mar 23 2007, 05:24 PM
Post #52


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



cand ziceam ca isi salveaza semeni ma refeream la mozgus :P aa dar si grifith face ceva pt semeni atuncea cand armatele de apostoli lupta impotriva invadatorilor

griffith nu este suprem pt ca nu are sentimente.. off eu zic ca e tocmai invers este supraom pt ca nu le are.. se pare ca avem un roadblock din pacat ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 23 2007, 05:27 PM
Post #53


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Cand isi salveaza oamenii si lupta impotriva destinului, ca nu am fost atent :P

Daca ar fi sa-i compar cu tipare deja existente, din punctul meu versusul asta se tine intre Principele lui Makiavelli si supraomul lui Nietzche, ambii prezentand talent si ferocitate, si, de ce nu, trasaturi comune (asta ignorand toate prostiile cu predestinarea). Sunt abili, fiecare in modul lui, dincolo de moralitate sau idealuri de moment, si pana la urma fiecare a obtinut sau va obtine ce si-a dorit. Bogdan, ai dreptate, ambii au destule merite (umanitatea nu-l prea consider printre ele la nici unul), dar pana la urma motivul pentru care Guts e superior e... pentru ca-l va omora pe Griffith :P.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Mar 23 2007, 08:00 PM
Post #54


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Daca nu are sentimente nu e om deci nu poate fi "OMUL suprem". Fiinta suprema poate...desi dupa cum am inteles Gutts o sa-i tabaceasca fundul. Si pana la urma...puterea lui Griffits e artificiala, e obtinuta cu ajutorul behelitului...cea a lui Gutts e obtinuta prin mult antrenament si mii de lupte. El nu si-a castigat puterea cu ajutorul unei ...amulete cred...magice! Asa ca nu este un om suprem, ci doar o marioneta in mana destinului!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Mar 23 2007, 11:09 PM
Post #55


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



@Trickster nu cred ca exista defapt o confruntare intre Principele lui makiaveli si supraomul lui Nietzche.. ambele se intalnesc fericit in griffith

@baka man ... hmm omul definit de sentimente... interesant dar greu de dovedit

oricum all in all puterea lui guts ( in ultimele volume din managa) consta si ea tot intr-un obiect magic .. the berserker armour asa ca .. case close amandoi au ajuns la supranatural
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Mar 23 2007, 11:33 PM
Post #56


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Faza cu armura e adevarata numai ca ea nu i-a dat puteri noi lui Gutts. Nu l-a "refacut" pe acesta sub forma de demon cu noi abilitati si cu un nou corp. Tot ce a facut a fost sa-i permita sa isi foloseasca intreaga putere.
Si daca nu sentimentele sunt ceea ce ne definesc atunci ce? Inteligenta nu te face om...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Mar 23 2007, 11:35 PM
Post #57


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



dar nici sentimentele .. ele denota impulsivitate si instinct .. .. filosofia incearca sa defineasca omu de ceva vreme deja .. ma indoiesc ca vor reusi vreodata
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 23 2007, 11:48 PM
Post #58


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



QUOTE(bogdan @ Mar 24 2007, 07:09 AM)
@Trickster nu cred ca exista defapt o confruntare intre Principele lui makiaveli si supraomul lui Nietzche.. ambele se intalnesc fericit in griffith
Eu am zis ca ii lipsesc cateva trasaturi si slabiciuni care sa-l bage in sablonul lui Nietzche. Mi s-a parut si mie asa, o chestie de nuanta diferenta, dar e totusi acolo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

element22
post Jul 26 2010, 09:04 PM
Post #59


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 47
Joined: 16-September 06
Member No.: 2.997
Points: 144
Gender:



QUOTE(Shinju @ Mar 22 2007, 11:01 PM)
am spus ca devine suprem (doar suprem, nu omul suprem) cand e demon, nu cand e om. asta era ideea de baza. doar ca ar fi fost varianta in care l-as putea considera si om suprem, tind cont de faptul ca  oricum ii era predestinat sa ajunga acolo sus (sau ca "intregul univers l-a carat in spate" :P ). poate m-am exprimat eu gresit in postul anterior. gomen atunci.
*




ba din contra , Griffith este omul "suprem" (nu este chiar suprem este oricum exceptional) atunci cand el este om pentru ca, ca demon oricine amarat poate ajunge cineva prin forta si presupuse chestii genetice care l-ar face superior,dar atunci cand Griffith este om se lupta impotriva naturii sale despre asta e vorba in tot serialu nushu dc nu s-a discutat pana acum ..- si guts se lupta cu mai mult indarjire ,dar vb de Griffith acum si asta il face nu neaparat suprem,dar deosebit de ceilalti,care aveau vise "pamantesti" si erau oarecum realizabile

Is a man destined to have something more than a dream? asta zike narratorul despre asta este vorba in tot serialu , the struggle in life that makes us who we are. pana la urma ne zice si finalul > at least it is true that man has no control even over his own will < cel putin la sf animeului asta se vede cel mai bine !

Concluzia dupa parerea mea despre Griffith ca , calitatea lui cea mai importanta este ca se rascoala impotriva naturii sale ca om vrand sa devina mult mai mult , zike el That man would be a god ! asta vrea el sa ajunga ca omul sa aiba puterea unui zeu ,el reusind de la un taran ca nu era nobil sa fie conte si general al armatei dar scopul lui final era mult mai complex decat sa aiba un regat . Vroia un fel de putere peste limita puterii umane .

*cine zice ca griffith nu avea suflet ,ca era rece : - atnci cand se spala in rau si langa el este caska isi smulge pielea cu unghiile de suferinta
- numai cand moare copilul acela care avea jucaria cu soldatelul se hotaraste griffith sa isi ascunda sentimentele si sa se vanda baronului.
-cand o salveaza pe caska primele cuvinte care ii spune nobilului : Do u think you are chosen by God ? adica daca esti nobil iti da cineva dreptul sa faci ceva?! avea o etica si o gandire moderna ,deci Griffith nu e fara de morala,etica.
-in ultima parte cu demonii nu si-a dat seama cat de multa suferinta lasase in urma si cati de multi morti erau cei care il urmau si regreta ,dupa cateva impulsuri ale demonului nu se mai gandeste la nimic,de atunci devine rece si nu ii pasa de nimic din cauza ca se acumulasera prea multe.e unul dintre cele mai puterinice caractere conturate din toate animele )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pain
post Jul 26 2010, 09:12 PM
Post #60


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 64
Joined: 20-July 10
From: Romania
Member No.: 9.875
Points: 147
Gender:



Mai incet cu cerata eu i dau dreptate lui bako men tot ce a spus este adevarat :D :P :^^:3
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 11:15 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |