Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Juuni kokki (sau "Cronicile celor 12 regate")


Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Este ultimul anime pe care l-am vazut , faptul pentru care l-am ales este acela ca eu prefer genul Fantasy genului mecha si se pare ca nu m-am inselat. Deci chiar mi-a placut foarte mult , seamana putin cu Fushigi Yuugi (poate pt. ca e produs tot de Pierrot ), desi asta are dezavntajul ca in locul unui singur fir al actiunii are mai multe sa le zicem povesti fiecare cu deznodamantul ei..... eu am gasit o multime de chestii originale in el , si cea mai tare chestie ... este atmosfera pe care o formeaza , este de necrezut cum a reusit sa ma atraga sa ma uit mai departe si mai departe. In general la un serial de 39 de episoade stai mult sa te uiti .... asta insa nu e asa ...este genul care te face sa vrei sa vezi inca un episod dupa ce termini unul , si tot asa.
In fine nu il recomand celor carora nu le-a placut Fushigi Yuugi pentru motivul ca persoanajul principal calatoreste in alta lume , si am inteles ca si Escaflowne si Hack Sign sunt asa.

Are si o serie de idei ... hmm...sa le zicem utile ....ideea cu half-beast , valoarea omului care merge mai departe de aspect si de aparente , felul in care este tratata notiunea de suferinta si cum este acceptata ea de oameni.

In fine ce sa zic ... ca nu prea am timp sa zic mai mult . Pentru cei care inca nu au capatat aversiune fata de stilul asta cu calatorii in lumi paralele..... va zic doar atata : episoadul unu daca il vedeti cred ca va faceti deja o parere despre el, pe mine m-a determinat sa vad tot serialul.

Eh , inca un anime super recomandat de Yuki , thanks a lot !

Nelamurirea ar fi una: stiu ca o prima parte/serie sau cum o fi ea are 39 de episoade , pe aia am vazut-o. Am vazut ca exista si episoadele 40,41,42 , dar alea sunt inceputul dintr-o noua serie sau parte a serialului ( ma rog ) , acuma mi se pare mie sau s-a oprit productia. Stie cineva de ce ?!?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Nu stiu de ce , dar intr-adevar nu reusesc sa dau nicaieri de ep 43 -_-
Se pare ca e realizat dupa o nuvela roman si nu dupa manga. Se aseamana din multe puncte de vedere cu FY dar e mult mai serios , mult mai trist.
Cel mai mult mi-a placut capitolul al doilea , care mie mi-a lasat impresia ca e neterminat. Taiki e atat de adorabil ^_^


Pe data de 16 dec a aparut pe un site cu bittorrent-uri ep 43 (nu stiu dca e tradus sau nu), dar va trebui sa-l gasesc cu kazaa ca sa-l iau. Ma bucur totusi, caci am crezut ca nu vor mai continua seria.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jan 19 2004, 01:21 PM
Post #3


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Ma intreb de cand nu am mai vazut o serie anime care sa-mi placa atat. Probabil ca de la Haibane Renmei, adica de mult, de foate mult timp.
Daca vreti sa vedeti cateva secvente din Juuni Kokki urmariti filmul cu conferinta lui Nunokawa Yuji. Imaginile alea nu sunt tocmai reprezentative pt serie, dar mai bine decat de loc.
Daca in primele 3-4 ep ai impresia ca vezi o clona Escaflowne, in continuare lucrurile se schimba drastic si anime-ul capata caracterul aparte si original care m-a facut sa-l iubesc. Departe de a prezenta lupte nesfarsite intre oameni si demoni, seria se axeaza pe oameni si pe relatiile dintre ei. Sunt momente in care apar o gramada de noi personaje (dar nu atat de multe ca-n "SD Kyo", nu va speriati) si nu vezi ce legatura au cu firul epic, pt ca mai apoi sa realizezi ca ai in fata ta un imens puzzle a carui piese isi gasesc locul cu fiecare episod urmarit.
Niciodata nu am mai intalnit prezentarea unei lumi fantastice care sa apara atat de veridica. Istoria celor 12 regate e construita in amanuntime, la fel cultura si religia ei.
Singurul punct slab ar fi cum sunt desenate personajele - stangaci. Dar poate ca pe altii nu i-ar deranja, ca eu sunt maniac sa stau sa caut defecte de desen.
Si inca un mare minus: ca nu am toate episoadele!!!!!!! Ma ia cu ameteala cand ma gandesc ca ma apropii de ep 41 (ultimul pe care-l am) si ca nu o sa vad si continuarea! Asa ca daca are cineva de la 41 in sus sa ma salveze si pe mine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 11:23 PM
Post #4


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Povestea este atat de complexa pentru ca are la baza o nuvelasi nu manga. Au aparut ep 42 si 43.
Mie chiar mi-a placut cum e desenat. Ce anume te-a nemultumit ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

naruto2004
post Jan 20 2004, 10:35 AM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 255
Joined: --
From: hiden leef
Member No.: 49
Points: 2



Si pe mine ma inpresionat modul in care se fac descrierile in animeul asta. Totusi in unele momente am impresia ca se exagereaza poate prea mult cu explicatii de natura politica. Functii functionari ministri si alte chestii deastea poate capata un rol prea mare in acest anime dar, pe de alta parte cred ca asta e si farmecul pentru ca ei sunt pionii din umbra care comploteaza si fac un regat sa mearga bine sau prost. Apoi ma deranjeaza sau sa zicem ca nu-mi place deloc ideea de nemuritor pe care o au unele personaje. Apoi sunt ierahia care domina acea lume mi se pare interesanta si foarte complexa. Totusi modul normal de a da nastere unui urmas mi se pare putin ridicola. Dar e doar o poveste asa ca nu trebuie luata ca o minus al animeului in sine.
Ce-mi mai place e prezentarea mai multor presonaje in paralel care la un moment dat se intilnesc si ghiciti ce se va intimpla?!
Nu au aparut decit 43 episoade dar ritmul in care apar e foarte scazut. Eu am primele episoade din 2002 si acum suntem doar la episodul 43. robabil daca se mentine ritmul il vom vedea pe tot doar prin 2005. sau pe la sfirsitul lui 2004. Oricum seria e buna si merita efortul asteptarii.
Eventual puteti cititi nuvela daca nu mai aveti rabdare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jan 21 2004, 10:51 AM
Post #6


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Chiar ma gandeam ca inteligenta scenariului e oarecum atipica pt un anime. Daca e facut dupa o carte... atunci totul se explica! Anumite faze ar putea rivaliza chiar si cu "Shogun"-ul.

Au mai aparut doar 2 episoade?!? De obicei, iese cam unul pe saptamana, deci ar fi trebuit sa mai apara pana acum cel putin 6-7. Sper ca nu au de gand sa renunte la serie!!!

Cum spuneam, ceea ce mie mi se pare desenat prost, pe altii nu-i deranjeaza. Exista nenumarate cadre cu fetele personajelor care-s facute de mantuiala. Sunt asimetrice si urate in adevaratul sens al cuvantului. Eu care le am cu desenatul sesizez usor defectele astea. Cate odata mi-as dori sa nu le mai observ ca sa nu-mi strice placerea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Aug 13 2004, 12:23 AM
Post #7


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Cred ca urmatorul sfat caracterizeaza perfect intreaga serie:

QUOTE
Watch this series - it's like reading a book that you can't stop turning the pages of, and makes you want more.
[/size]

?Copyright ' target='_blank'>http://deedlit.nu/12k/[size=7]

...te-ai uita in continuu, episod dupa episod. Si tocmai, nu se mai fac episoade /cry /cry /cry . Am inteles ca scriitoarea, Fuyumi Ono, nu a mai continuat nuvela si de aceea nu mai este material pentru a se face animatia. Dar noi ramanem tot cu speranta...

Nu stiu ce sa zic despre Juuni Kokki, decat ca este genial. Este unu dintre cele mai complexe anime pe care le-am vazut. Are atatea detalii asupra vietii oamenilor, imbracamintei, obiceiurilor; ai zice ca autoarea chiar a fost intr-o astfel de lume si ne povesteste si noua cum a fost acolo. Seamana cu lumea creata de Tolkien.

Singurul lucru care ma deranjat a fost multimea de nume si denumiri, era o varza mare in capul meu, dar spre sfarsit totul s-a mai aranjat :) Nu stiu ce sa fac acuma, m-am oprit la ep 39, sa continui pana la ep 45 /?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Aug 14 2004, 08:49 PM
Post #8


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



da merita sa vezi pana la ep 45 ....pentru ca e doar un capitol de 4 episoade.....eu stiam totusi ca sunt 68 de episoade...sau doar ar trebui sa fie ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Aug 14 2004, 08:55 PM
Post #9


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Din cate am inteles producatorii nu au zis nimica, cand au inceput, despre numarul de episoade al serialului. Cifra 68 de pe animenfo.com a fost publicata dupa ce, la nu stiu ce conferinta, s-a scapat unu' si a zis ca vor fi 68 de episoade, ceea ce nu este oficial. Unii zic ca seria ar fi trebuit initial sa aiba doar 39 de episoade....God knows.

Parerea mea este ca seria merita continuata, sunt atatea povesti nespuse, cum erau celelalte regate, ce s-a intamplat cu regatul Tai. Se pare ca nu vom afla prea curand, decat poate daca scriitoare se va apuca iar de scris.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

redleaf
post Sep 15 2004, 08:58 AM
Post #10


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 174
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 390
Points: 2
Gender:



/^_^ Asadar, ma bucur nespus ca v-a placut atat de mult Juuni Kokki, deoarece au am fost inebunit dupa serie.... Imi place foarte mult cum este facuta, imi place faptul ca are atatea elemente istorice si politice pe langa cele fantasy.... 8) In legatura cu numarul de episoade, eu am doar 45.... Sper din tot sufletul sa se continuie seria....Este una dintre cele mai bune....ever.... :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Immortality
post Oct 23 2004, 12:05 AM
Post #11


Neko no Miko
Group Icon

Group: Members+
Posts: 611
Joined: --
From: In your heart
Member No.: 354
Points: 219
Gender:



Am auzit de curand de serie.Daca cineva o are,sa mi0o dea si mie,va rog mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Oct 24 2004, 06:38 PM
Post #12


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Am ajuns pe la eps 45 si caut disperata restul ..si nu gasesc nicaieri :((

Animeul chiar e bun ... de mult timp nu m-ai mai prins vre-o seria atat de bine :D... dar .. nu stiu cum se termina ..si e inuman de chinuitor sa nu am toate eps.

Seria m-a facut si pe mine sa ma gandesc la Fushigi Yougi ..similaritatile sunt multe ... cele 2 fete atrase in poveste care devin rivale si apoi se regasesc ..lupta pt implinirea profetiei .. o gramada de fighting ... si o poveste fantastica ... an anime special for me ^_^.

Chiar ..daca in bucuresti are cineva eps dupa 45 pls vreau si euuuuuuu
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EXODIA
post Oct 24 2004, 08:14 PM
Post #13


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 291
Joined: --
From: PESTE TOT SI NICAIERI
Member No.: 506
Points: 67



Vreau si io sa vad seria. Dak cineva este dispus sa impartaseasca aceasta experienta cu mine rog sa fiu contactat :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post Oct 24 2004, 08:54 PM
Post #14


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



Super anime ce pot spune. Se pare totusi ca dupa 45 nu mai are nimeni nici un episod. aca are cineva peste sa dea de veste.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

naruto2004
post Oct 26 2004, 03:10 PM
Post #15


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 255
Joined: --
From: hiden leef
Member No.: 49
Points: 2



peste 45 nu este, pentru ca nu s-a facut. Inial erau programate vreo 60 de episoade dar s-a renuntat, nu se stie din ce motive. Vom vedea daca se razgindesc si vor face restul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Immortality
post Oct 27 2004, 01:48 PM
Post #16


Neko no Miko
Group Icon

Group: Members+
Posts: 611
Joined: --
From: In your heart
Member No.: 354
Points: 219
Gender:



Exodia,daca fac rost de serie,ti-o imprumut si tie.Mopmentan o caut si eu.Haideti mey,nu ne-o imprumuta nimeni si noua?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Oct 27 2004, 04:43 PM
Post #17


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Eu am seria, dupa cum zice si lista mea de acia si sunt dispus dupa cum scrie si acolo sa scriu cduri si sa le trimit prin posta cu plata ramburs. Iar, dupa cum am mai zis-o de mai multe ori, pentru cei din Bucuresti, daca veniti la intalnirea de joi, doar imi dati un PM si aduc cdurile...ma rog, in cazul asta eu am seria trasa pe 2 dvd-uri + 2 cd-uri. In cd-uri asta vine 15 bucati :) (mica, mica, mititica)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mitii
post Nov 4 2004, 11:35 AM
Post #18


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 63
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 332
Points: 36



Ultimul anime pe care l-am vazut este Juuni Kokki si pot sa spun ca m-am uitat 2 zile aproape non-stop....pana cand venea mama si ma trimitea la culcare /^_^ . Un anime care merita vazut si din punctul meu de vedere merita nota zece. O poveste foarte complexa mai ales din punct de vedere al sistemului care functioneaza in cealalta lume unde ajunge Yoko... Chiar am ramas cu un gust placut dupa ce am vazut animeu asta...chiar cautam ceva care sa-mi placa...si am dat peste Juuni Kokki...me lucky:) Singurul lucru care m-a deranjat la serie a fost ca nu au existat mai multe detalii despre anumite personaje...ca de ex Keiki...as fi fost curioasa sa apara si povestea lui...sau....nu stiu poate a fost explicata ea mai in detaliu da totusi mi s-a parut ca nu are un sfarsit prea pe gustul meu povestea cu "black kirinul"... Posibilitatile sunt nesfarsite...Am auzit c aseria ar trebui sa aiba 68 de episoade...asa am gasit scris prin unele parti si sper din fundu sufletelului meu sa apara si restu. Oricum....o recomand cu caldura si daca vrea cineva seria o am si eu pe dvd...so just ask.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 8 2005, 11:48 PM
Post #19


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



well ... am cerut si se pare ca am capatat ce am vrut :D
sunt de abia la epis 21 (cum au unii timp sa stea 2 zile nonstop sa se uite nu stiu, mai ales ca mai au si bac :P ) ... si mi se pare un pic aiurea ... adica povestile au multe elemente comune da practic sunt oarecum independente. adica bun ... yoko ajunge imparateasa ... si apoi incepe dintr-odata povestea kirinului negru ... sper ca finalul povestii sa fie bine incadrat in storyline-ul general ... daca exista asa ceva :D ... de abia astept sa vad ... noaptea asta mai apuc sa vad 2-3 epis pina ma culc :D
de placut mi-a placut ... povestea e frumoasa, lumea e de basm ... grafica pe masura ... singurul lucru care mi-a displacut profund a fost aparitia blestematului de episod recapitulativ ... grrr ... ma gandeam ca am scapat de el dupa experientza traumatizanta din hikaru no go.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Feb 9 2005, 08:34 AM
Post #20


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



In caz ca n-aui observat acest anime ( care e realizat dupa o nuvela din cate stiu eu ) e structurat pe capitole . Si fiecare capitol trateaza o poveste. Practic anume-ul nu are sfarsit. La fiecare capitol e un episod review ( chiar si in cazul in care acesta e de patru ep - cazul ultimului capitol aparut ). Cat despre ep review apar in multe anime mai lungi, de obicei pe la jumatate. Cred ca Wolf's Rain bate recordul - un review care tine 4 /! episoade. Totusi gandindu-ne ca in Japonia apare un ep. pe saptamana poate e nevoie de un review. Pentru cei ca noi sunt intr-adevar putin enervante. dar mi-am dat seama ca review-ul afuta. Cum acum urmaresc mai multe anime noi la care astept si mai multe saptamani un episod, e bine venit un review din episodul trecut.

Back la Juuni Kokki - capitolul cu Black Kirin a fost preferatul meu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:54 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |