Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Saint Seiya-the Lost Canvas, Prequel OVA to an epic


Demon Spirit
post Mar 29 2009, 01:08 AM
Post #1


The shadow lurker....
***

Group: Members+
Posts: 165
Joined: 5-October 07
From: Hell's control tower
Member No.: 5.280
Points: 399
Gender:



Pentru inceputul verii lui 2009,mai exact 24 mai, se anunta a veni un OVA a unei serii ce dateaza '86.Seria Saint Seiya (sau Knights of the Zodiac cum a avut alias-ul in State) mai produce un OVA dupa celelalte 2 scoase si cele 4 filme.
Actiunea din Saint Seiya-The Lost Canvas se invarte in jurul personajului Tenma,ai carui 2 prieteni,Alone si Sasha (frate si sora),devin doi zei care se razboiesc,zeita Athena ce doreste prosperitatea lumii si zeul Hades,care vrea sa scape lumea de suferinta prin cufundarea ei in intunericul din Underworld.Atat Athena cat si Hades au armate cu care vor sa castige batalia.Athena are 88 de luptatori numiti Saints,clasificati pe 3 trepte,Bronze Saints cei mai de jos si mai numerosi,Silver Saints si Gold Saints (12 la numar,ei reprezentand zodiacul),fiecare fiind protejat de o anumita constelatie.Iar Hades are 108 Specters care si ei au constelatii protectoare,dar care reprezinta semne rele sau ale distrugerii.Tenma devine un Silver Saint in slujba Athenei si se lupta alaturi de ea ca sa-si salveze prietenul,care acum este Hades.
Seria nu are legaturi prea mari cu seria originala,cu exceptia ideiilor si a faptului ca actiunea se petrece cu 250 de ani inaintea actiunii din seria originala.Ea a fost adaptata dupa manga-ul,on-going, cu acelasi titlu de catre artista Shiori Teshirogi facut in cooperare cu creatorul originalei serii,Masami Kurumada,si se zvoneste ca va avea 13 episoade.Trailer-ul inca n-a fost lansat oficial,dar acesta a fost aratat in cadrul conventiei Anime Fair,ce a avut loc in Japonia.
Manga-ul are grafica foarte buna si poveste interesanta,si se asteapta la acelasi lucru din partea anime-ului,insa numai dupa lansarea primului episod.Daca vreti sa vedeti o mostra din ce vi se pregateste,puteti arunca un ochi la manga Lost Canvas on Onemanga.com

Trailer (calitatea proasta se datoreaza filmarii cu resurse limitate) : Click for trailer :)

Un ultim lucru de spus,liber la discutie :)

P.S. catre moderatori si/sau admini: n-am stiut daca s-ar potrivi mai bine in topicul Anime-uri Noi sau sa aiba unul separat,asa ca am facut unul separat,daca este vreo problema poate fi mutat in acela.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 29 2009, 04:56 PM
Post #2


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Interesant ca se apuca astia sa faca anime dupa saga de acu 243 de ani .... in loc sa continue Overtura de la Zeus chapter ... da ma rog.

Pe anidb nu vad nici o urma de informatie despre seria sta...dar ann-ul pare sa zica ceva.....nu m-as lua foarte mult doar dupa trailer pt ca si jocurile de playstation au trailere anime.

Ca o nota de rectificare....Tenma e Pegasus Saint ... deci Bronze ... ca am citit si eu primele 6 capitole din manga asta acu .... 1 an parca ... un an si ceva .... si faza cu lost canvas e ca Alone era pictor .... si el incepe sa picteze scene de lupta.

Ma rog o sa-l vedem pe Douko si Shion in plina actiune :D

Si fie vb intre noi ... cam tampa alegerea numeleui seriei : Saint Seiya .... nu de alta da Seiya nu era nici macar parintii lui seiya nu erau in proiect pe vremea aia :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demon Spirit
post Mar 29 2009, 05:47 PM
Post #3


The shadow lurker....
***

Group: Members+
Posts: 165
Joined: 5-October 07
From: Hell's control tower
Member No.: 5.280
Points: 399
Gender:



QUOTE(Scorpio @ Mar 29 2009, 04:56 PM)
Interesant ca se apuca astia sa faca anime dupa saga de acu 243 de ani  .... in loc sa continue Overtura de la Zeus chapter ... da ma rog.

Pe anidb nu vad nici o urma de informatie despre seria sta...dar ann-ul pare sa zica ceva.....nu m-as lua foarte mult doar dupa trailer pt ca si jocurile de playstation au trailere anime.

Ca o nota de rectificare....Tenma e Pegasus Saint ... deci Bronze ... ca am citit si eu primele 6 capitole din manga asta acu .... 1 an parca ... un an si ceva .... si faza cu lost canvas e ca Alone era pictor .... si el incepe sa picteze scene de lupta.

Ma rog o sa-l vedem pe Douko si Shion in plina actiune :D

Si fie vb intre noi ... cam tampa alegerea numeleui seriei : Saint Seiya .... nu de alta da Seiya nu era nici macar parintii lui seiya nu erau in proiect pe vremea aia :P
*



Mda,scuze,Tenma e Bronze in inceputul manga-ului,insa (aici cred ca Mako-Scans au gresit) pe undeva pe la capitolul 20 si ceva se mentioneaza ca ar fi Silver Saint.Nu am spus de ce se numeste Lost Canvas,fiindca am vrut sa nu dau spoilere :P Trailer-ul sigur este al seriei,fiindca au fost prezenti la lansarea tailer-ului atat Teshirogi cat si Kurumada si au raspuns la intrebarile vizitatorilor de la Anime Fair.
Da,o sa-i vedem in actiune pe Dohko si Shion inca din primul episod.Insa mai sunt si alti Gold Saints foarte interesanti ca Albafica (Pisces Gold Saint),care este versiunea cu adevarat barbateasca a lui Aphrodite (cu exceptia faptului ca i se zice ca e foarte frumos si ca foloseste demon roses ca si Aphrodite,este cu totul diferit),Asmita (Virgo Gold Saint) care apara foarte putin in manga :( sa speram ca nu si in anime,Aldebaran (Taurus Gold Saint) ca si in seria originala e cel mai bland si destul de puternic,Manigoldo (Cancer Gold Saint) un caracter foarte amuzant si El Cid (Capricorn Gold Saint) care are cam aceleasi atuuri ca si Shura.Mai sunt care apar pe parcurs,dar nu dau mai multe spoilere decat am dat (chiar nu vroiam sa dau niciunul :) ).
Aici ai mare dreptate,dar era cam ciudat sa-i schimbe numele in Saint Tenma sau sa lase doar Lost Canvas :) Btw,sa citesti mai departe LC,cu toate ca Mako-Scans se misca greu,desi traducerile le au deja de la o cunostinta de-a mea. Well,eu cred ca seria o sa merite sa fie vizionata si o astept cu nerabdare :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 30 2009, 09:00 PM
Post #4


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Ceea ce ma enerveaza e lipsa de imaginatie a artistei.....adica pana mea sunt copii exacte ale actualilor Gold Saints .... diferentele sunt minore spre deloc .... adica vreau sa cred ca nu toti Gold Saints arata la fel din era mitologica pana in prezent .... si m-a socat faptul ca sunt xeroxuri ale actualilor cu atat mai mult cu cat eu aveam o poza ... art work in care erau ilustrati saints-ii de acu 243 de ani ..... si printre golds ... erau si 3 femei.

Asta e art work-ul

(IMG:http://img24.imageshack.us/img24/1813/minitokyogroupscanssain.th.jpg)

Dupa cum se vede existau si cupluri printre Gold Saints :D ..... si in stanga...langa Gemeni Gold Saint ii putem vedea pe Kanon si Saga pe vremea cand erau copii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demon Spirit
post Mar 31 2009, 06:33 PM
Post #5


The shadow lurker....
***

Group: Members+
Posts: 165
Joined: 5-October 07
From: Hell's control tower
Member No.: 5.280
Points: 399
Gender:



QUOTE(Scorpio @ Mar 30 2009, 09:00 PM)
Ceea ce ma enerveaza e lipsa de imaginatie a artistei.....adica pana mea sunt copii exacte ale actualilor Gold Saints .... diferentele sunt minore spre deloc .... adica vreau sa cred ca nu toti Gold Saints arata la fel din era mitologica pana in prezent .... si m-a socat faptul ca sunt xeroxuri ale actualilor cu atat mai mult cu cat eu aveam o poza ... art work in care erau ilustrati saints-ii de acu 243 de ani ..... si printre golds ... erau si 3 femei.

Asta e art work-ul

(IMG:http://img24.imageshack.us/img24/1813/minitokyogroupscanssain.th.jpg)

Dupa cum se vede existau si cupluri printre Gold Saints :D ..... si in stanga...langa Gemeni Gold Saint ii putem vedea pe Kanon si Saga pe vremea cand erau copii.
*



Yeah well,nici una din dorintele tale ain't gonna happen.Artista se apara impotriva acestor acuzatii (a mai primit din partea destulor fani),zicand ca a vrut sa pastreze ce a fost placut la Saint Seiya,adica sa nu devieze prea mult de la imaginea iniatala a Saintilor,atacurile lor sau chiar genul :P Even if,I gotta admit it,I would have liked a female Virgo Saint :lol: Totusi LC este interesant si funny (just read Manigoldo's battles,they crack you up).

Hmmm,cat despre topic,in sine,doar noi doi discutam despre anime-ul ce va aparea? asta nu-i bine.....well,I'll keep my fingers crossed that the youngsters these days will see what SS was all about,si poate devine SS si la noi un succes la fel de mare ca la spanioli,francezi si italieni :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Apr 1 2009, 10:13 AM
Post #6


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Ok atacurile le inteleg ... ca erau atacurile specifice constelatiei aleia .... da sa argumentezi ca i-ai tras la xerox pe aia 12 ca sa pastrezi ce era frumos in vechiul SS .... hai c'mon .... artwork-ul ala de unde a aparut .... dreaq puteai sa faci o chestie originala ca altfel o sa incep sa cred ca aia erau alesi pe baza unui shablon fizic.

Cat despre copii astia noi .... :lol: nu prea cred c-o sa aibe succes SS .... tre sa mai ai ceva intre urechi ca sa poti sa te uiti la asta ..... nu e Naruto :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demon Spirit
post Apr 1 2009, 11:54 AM
Post #7


The shadow lurker....
***

Group: Members+
Posts: 165
Joined: 5-October 07
From: Hell's control tower
Member No.: 5.280
Points: 399
Gender:



Ma rog,numai artista poate sti ce a fost in capul ei cand i-a tras la xerox. Poate o sa ne lamurim ce atunci cand o sa apara anime-ul :D

Au mai fost cazuri in care multi copii au fost atrasi de un anumit anime mai "matur" si a devenit foarte popular *ahem* Death Note >_> Desi parca n-as vrea sa vad un copilas de 10 ani crezandu-se ca e Tenma sau Sieya si sa se imbrace in folie de aluminiu strigand "Pegasus ryusei ken" :lol:
Doar ca SS ar mai ajuta la ceva,ar mai invata cateceva despre mitologia greceasca,nu ca la Naruto unde invata decat sa zica "believe it" :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demon Spirit
post Aug 20 2009, 11:08 PM
Post #8


The shadow lurker....
***

Group: Members+
Posts: 165
Joined: 5-October 07
From: Hell's control tower
Member No.: 5.280
Points: 399
Gender:



A aparut deja dvd-ul cu primele 2 episoade,care pot fi downloadate AICI sau AICI.
Iar in cursul zilei de astazi trebuie sa apara al doilea dvd cu episoadele 3 si 4.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 08:47 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |