Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Peace Maker Kurogane - sau un altfel de Rurouni Kenshin


yuki
post Mar 8 2004, 06:25 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Nu stiu cat seamana cu Rurouni Kenshin dar sper ca v-am atras atentia.
Tocmai am descoperit un anime pe care l-am devorat pur si simplu episod cu episod. Pentru mine e aproape desavarsit. Actiune a se petrece inainte de razboiul din Japonia urmat de revolutia Meiji, de pe la 1850 , ( cine a vazut R.Kenshin stie despre ce-i vorba ). Personajele principale sunt de data asta Shinsengumi. Povestea e mult mai bine realizata, mai serios, desi nu lipsesc momentele amuzante. Primul episoad va va lamuri. De data aceasta totul e 90 % specific japonez, ( mai putin opening-ul si ending-ul care pentru mine sunt singurul defect al acestui anime ).
Nu e terminat, am vazut doar 21 ep, dar nu cred ca are mai mult de 26 de ep. sau poate chiar mai putine.
In afara de atmosfera si decorurile specific japonieze, care fac acest anime unul dintre cele mai apreciate de mine, mai apar si alte aspecte , sau sa le zic detalii ( seiyuu : Iamaguchi Keppei = Inuyasha, tipi cool cu carul, asa a la Fushigi Yuugi ^_^ dintre care nu lipsesc genul bishounen ( ala de il confunzi cu o fata , sau personajul negativ care e e mai cool decat cele pozitive, kimono-uti, katana, si cei mai super ninja ! ) . ca sa nu mai vorbesc de scenele dramatice sau de lupta, si nu in ultimul rand cele comice.
Cu Rurouni Kenshin are ceva asemanari ( mai ales numele unor personaje ca Sanosuke, sau Saito Hajime , )dar eu zic c a stilul e destul de diferit.
Sa nu uit sa mentionez ca are o grafica superba !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Mar 10 2004, 10:14 AM
Post #2


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



La lucrurile care nu se potrivesc cu atmosfera ai uitat de PORCUSOR! Cu toate ca ma intreb ce cauta in poveste, mie personal imi place la nebunie! E super dulce si simpatic!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Mar 10 2004, 10:01 PM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



si mie. Probabil e unul dintre "personajele" prezente mai in fiecare episod , dar fara un rol anume. Sau cel putin cu rorlul de a fi simpatic, deci pentru faze comice.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ptz
post Mar 26 2004, 12:27 PM
Post #4


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: --
Member No.: 223
Points: 2



Tocmai am vazut ep 24 care e si ultimul din pacate...pot sa spun ca animeul asta este unul din cele mai reusite vazute de mine pana acum...o grafica superba personaje foarte misto unul mai cool ca altul pacat ca parca s-a terminat prea repede...totusi dak ar fi continuat ar fi devenit trist avand in vedere ca merge pe adevarul istoric...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LArSON
post Apr 1 2004, 09:01 AM
Post #5


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 513
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 26
Points: 290
Gender:



Atenţie, nu descărcaţi specialul de la Anime Keep!!! Este o păcăleală de 1 Aprilie!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Audron
post Apr 3 2004, 09:55 AM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 195
Points: 187
Gender:



va rog sa spuneti mai mult despre acest serial. tot timpul m-au fascinat shinsengumi dupa ce am vazut rurouni kenshin. care personaje sti spus ca se regasesc? sano si saito? atat? sunt ca personaje tot la fel... care au vazut rk stiu ce vreau sa zic.
va rog spuneti mai mult si daca a avut si continuari.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ptz
post Apr 3 2004, 02:41 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: --
Member No.: 223
Points: 2



Pai in Pmk apar toti cei din Shinsengumi...deocamdata ma uit la rk si nu stiu exact cine apare dar in Pmk apar Kondou Isame (seful Shinsengumi) ,Hijikata Toshizo si Yamanami Seisuke(vice sefi),Shouji Okita , Nagakura Shinpachi , Hajime Saitou , Heisuke Toudou si Sanosuke Harada (capitani) si Yamazaki Susumu (spion).Hai ca i-am zis pe toti :)
Actiunea nu stiu exact cand incepe dar se termina cu atacul de la Ikedaya,si se invarte in jurul lui Tetsunosuke un pustan de 15 ani care vrea sa intre in Shinsengumi si este primit ca paj al lui Hijikata...acesta vrea sa se razbune pe cel care i-a ucis familia un samurai Choshu pe nume Yoshida.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Apr 3 2004, 04:58 PM
Post #8


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



daca v-a placut kenshin e imposibil sa nu va placa Peace maker Kurogane. Personajele sunt diferite in ceea ce priveste personalitatea . Si nu uitati ca totul e vazut din alta perspectiva . Nu numai ca grafica dar din mai multe puncte de vedere, mai ales personaje, story, actiune PMK e mult superior lui R.kenshin ( nu are decat 24 de episoade )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Audron
post Apr 3 2004, 05:42 PM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 195
Points: 187
Gender:



are si ceva gen oav?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Apr 3 2004, 06:28 PM
Post #10


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



pai de-abia au terminat serialul luna trecuta...asa ca daca va exista un oav sau film trebuie multa rabdare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Audron
post Apr 3 2004, 08:20 PM
Post #11


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 195
Points: 187
Gender:



a...atat de nou e? wow.il aveti careva?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Audron
post Apr 3 2004, 09:37 PM
Post #12


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 195
Points: 187
Gender:



acel sanosuke e vreunul din shinsengumi sau sagara din rk?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ptz
post Apr 4 2004, 03:47 AM
Post #13


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: --
Member No.: 223
Points: 2



de fapt sagara din rk este personaj inspirat dupa sanosuke harada...mai multe personaje din rk sunt inspirate din personaje reale din shinsengumi...oricum nu stiu dak pmk este superior rk , asta depinde de gusturi...este clar superior dpdv grafic dar actiunea devine cam plictisitoare pt ca se axeaza prea mult pe tetsu cand sunt o gramada de tipi cool si cu skill care nu fac nimik :D ...dar ultimele episoade sunt geniale.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Audron
post Apr 4 2004, 08:54 PM
Post #14


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 195
Points: 187
Gender:



sagara parca a facut parte din sekihoutai, nu shinsengumi. deci sano nu e personaj real, doar inspirat putin... asta vrei sa spui?ca hajime si kenshi nu sunt inspirati. aia chiar au existat.nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Apr 5 2004, 05:36 PM
Post #15


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Kenshin nu stiu daca a existat dar gruparea din care a facut el parte si Shinsengumi ( membrii mentionati mai sus ) au existat. Normal ca in anime e preluat doar numele, dupa cum o sa vedeti caracterul e foate diferit de la un anime la altul
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ptz
post Apr 6 2004, 02:06 AM
Post #16


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: --
Member No.: 223
Points: 2



Kenshin nu stiu dak a existat dar toti cei din Shinsengumi cu exceptia lui Tetsu au existat cu siguranta...si intr-adevar totul difera de la anime la anime...in kenshin shinsengumi sunt the bad guys spre deosebire de pmk unde choshu si imperialistii sunt the villains :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Audron
post Apr 6 2004, 08:54 AM
Post #17


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 195
Points: 187
Gender:



kenshin a existat . a fost cunoscut in janponia sub pseudonimul hitokiri batoussai. sper ca am scris bine. dar de restul nu prea stiu. saito sigur. de aoshi ce ziceti? a existat? sau gruparea lui de ninja? se mai aude ceva de ei si prin alte animeuri?
dar cel care verau eu cel maim mult sa fi existat cum e prezentat in rk si rememberance(pe celelalte nu le-am vazut) e hiko seijuro. aveti ceva informatii despre el?
pe cate cd-uri intra peace maker?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Apr 15 2004, 09:35 AM
Post #18


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



I'm lost!
Cine e adevaratul ucigas al parintilor lui Kurogane? Sa fie intr-adevar tipul cu care se lupta la final baiatul? Sau, de fapt, e Okita?
Pt ca tipul pe care-l bate Kurogane zice, inainte sa moara, ca nu stie nimic despre moartea parintilor lui si ce motiv ar mai fi avut sa minta? Pe de alata parte, Okita reactioneaza deosebit de ciudat de fiecare data cand Kurogane isi reaminteste trecutul, ca si cand ar avea ceva de ascuns. Si prima oara cand Kurogane se lupta cu Okita (in primul ep), nu-l vede pe membrul shinsengumi ca fiind ucigasul parintilr lui?
Voi ce parere aveti? Oricum, presupun ca lucrurile astea o sa se clarifice odata cu a doua serie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LArSON
post Apr 15 2004, 10:00 AM
Post #19


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 513
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 26
Points: 290
Gender:



QUOTE(Audron)

pe cate cd-uri intra peace maker?

Intră lejer pe un DVD-R care are 4.38gb
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Audron
post Apr 15 2004, 10:10 AM
Post #20


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 195
Points: 187
Gender:



greseala mea. kenshi nu a existat. e inspirat din kawatami gensai. sorry daca unii si-au facut iluzii. nu a existat ca rurouni. a fost executat in 1871 gensai, pe cand actiunea din rk incepe in 1878.
imi cer din nou scuze.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 11:06 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |