Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> The Girl Who Leapt Through Time, Toki wo Kakeru Shoujo


Sidonix
post May 5 2007, 11:39 PM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... hmm... one word: great! ... a fost votat filmul de animatie al anului 2006 si pot spune ca intr-adevar este un masterpiece... mi-a parut rau ca nu l-am vazut pina acum... o scuza ar fi lipsa unui release... ma rog... nu conteaza... ce m-a impresionat... story-ul de o simplitate geniala a lui Tsutsui Yasutaka si modul in care l-au transpus in imagini... nu o sa fac nici un rezumat... doar citeva cuvinte... urmarind filmul am zimbit si m-am intristat alaturi de Makoto... in concluzie... timpul este crud cu tot ce este efemer... life and love happens only once in a lifetime... don't deny it when it comes... time waits for no one... <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post May 6 2007, 06:55 PM
Post #2


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



jos palaria sidule
tocmai am terminat de vazut si eu filmul
ma rog ... avand in vedere starea de depresie in care ma aflu acum ma incantat intr-um mod placut :).
cat despre story iti dau dreptate. Simplu si eficient:)
Recomand cu cea mai mare caldura filmul.

@ sid : te mai astept cu bunatati ca asta (^_^)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuuko
post May 6 2007, 08:56 PM
Post #3


little klutz ^_^
***

Group: Members+
Posts: 109
Joined: 14-April 06
From: Wishing shop
Member No.: 2.424
Points: 299
Gender:



Cat am asteptat animele asta si nu m-a dezamagit deloc, at the ending I was crying like a baby it was incredible! T_T Grafica de nota 10, muzica nota 10, personaje nota 10, story nota 10...dupa cum puteti vedea are 10 din 10. Superb, cred ca e cel mai bun cuvant u care pot sa-l descriu. I love Makoto! She`s such a BAKA but i wuw her, eram asa de suparata la sf cand a inceput sa planga it tore my heart out T_T La randul meu recomand filmu, este atat de bun ca poate fi pus pe pedestal alaturi de productile de la Ghibli.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post May 7 2007, 01:26 PM
Post #4


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



un film extraordinar... si eu am plans la sfarsit, nu m-am putut abtine :D povestea e minunata si desi nu e prima oara cand vad sau aud de time leap, modul in care a fost pusa in scena e exceptional. intradevar, filmul e superb... si eu il recomand cu cea mai mare caldura ;) "time waits for no one"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post May 7 2007, 01:41 PM
Post #5


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



Superb... nu am altceva de spus, s-a scris mai sus... asta, si nu imi vine sa il analizez acum, abia am inchis acu' 2 minute fereastra de la Media Player. In mod normal ma tin departe de asa ceva pentru ca daca e si facut bine filmul, are sanse sa ma "deregleze" timp de cateva zile... dar de data asta nu m-am putut abtine... si totusi nu imi pare rau :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post May 7 2007, 03:13 PM
Post #6


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... hihi... vad lumea afectata de emotiile puternice pe care le degaja filmul prin dom'soara Makoto :) ... eh... naivitatea si inocenta nu poate schimba destine si totusi cred ca ea a reusit :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post May 15 2007, 03:48 PM
Post #7


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Aveti cumva un link de unde se poate lua animeul asta? L-am cautat deja pe vreo 5 sau 6 site-uri si nimic. Poate doar vreo 3 seeds la o versiune raw.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post May 15 2007, 04:02 PM
Post #8


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(Daianara)
Aveti cumva un link de unde se poate lua animeul asta? L-am cautat deja pe vreo 5 sau 6 site-uri si nimic. Poate doar vreo 3 seeds la o versiune raw.


Aici gasesti atat anime-ul, cat si live action-ul. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post May 15 2007, 04:37 PM
Post #9


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Intrebare: sa risc vizionarea versiunii live-action? Am vazut animeul si parca sunt usor tentat sa vad ce stiu sa faca si oamenii in live-action...n-as vrea sa fiu dezamagit totusi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post May 18 2007, 03:29 PM
Post #10


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... nu te sfatuiesc Thor... la tot ce tine de live niponii sunt slabi... drama, sf, thriller etc...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post May 18 2007, 04:18 PM
Post #11


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Mda, ce-i drept ca ce tine de live-action m-a cam dezamagit pana in momentul de fata...*(tin sa fac insa distinctia intre live-action si adaptarea unui anime pe marele ecran...in cazul asta...n-am ce zice...sunt destul de mutumit...a se vedea Shinobi, Death Note.)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aldonza
post May 18 2007, 04:29 PM
Post #12


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 198
Joined: 20-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 2.027
Points: 432
Gender:



maa, maa subscriu si eu :P . genial :P
De cateva zile de cand l-am vazut ma tot gandesc la unele lucruri...Time waits for no one...really :).
Si daca n-am plans destul muzica m-a bagat intr-o stare ... :(
De cateva ore ascult tot aceasi melodie :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jul 5 2007, 05:31 PM
Post #13


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



The Girl Who Leapt Through Time sau in numele sau original Toki wo Kakeru Shoujo este un anime school, Sf al carui subiect, abia in sfarsitul filmului, mi`a adus aminte de productia The Butterfly effect.

Cei care au vazut filmul, probabil deja isi inchipuie cam despre ce e vorba in anime. In mare, personajul principal reuseste sa calatoreasca in timp. Cand descopera aceat lucru, foloseste "puterea" pentru a schimba lucruri care nu ii plac. Insa, totul nu iese exact cum vrea. Efectele secundare afecteaza pe altii, iar o mica schimbare care pare nevinovata poate da peste cap o intreaga evolutie si astfel apar situatiile neprevazute, mai complicate si irezolvabile.
Mai mult daca as spune, v`as spoilari, asa ca restul va las sa`l descoperiti

Il puteti urmari online aici la o calitate chiar buna. Vizionare placuta.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jul 7 2007, 01:53 PM
Post #14


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Ce poate iesi dintr-o mica idee (care a fost folosita de atatea ori in proza SF) daca stii cu adevarat ce faci. Filmul e o bijuterie, rar mi-a fost dat sa vad ceva care m-a impresionat atat de mult... cata candoare si cat de frumos e spusa povestea... si Makoto... cat de scumpa si cat de expresiva... cat de bine sunt redate starile... demult nu mai mi-a placut un personaj atat de mult... are atata energie si daruire si se zbuciuma continuu... o iubesti practic din prima clipa. :)

Ce e extraordinar la Makoto e ca nu schimba lucruri numai pentru ea, ci si pentru cei din jur... pentru prieteni... pentru cei la care tine...

Cred ca fiecare ne regasim cumva in Makoto, fiecare din noi probabil ca si-ar dori sa poata sa faca asta, macar odata, eu sigur imi doresc asa ceva... as sari... exact ca Makoto... time waits for no one... (grozave salturile... cat de hotarata e de fiecare data... si cat de ingenios au gasit locurile din care sare...) :P .

Pana acum favoritele mele erau filmele cu tema Ziua Cartitei, care se jucau si ele cu timpul, dar The Girl Who Leapt Through Time le intrece pe toate, prin impresia puternica pe care o lasa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Jul 13 2007, 12:20 PM
Post #15


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



O sa incep cu finalul :P Cel mai reprezentativ moment pentru acest film, alaturi de scena mortii lui Makoto, finalul este, poate, motivul pentru care a impresionat atat de mult. Trebuie sa recunosc ca au fost cateva cadre de o forta neasteptata desi era doar Makoto in bataia vantului. Au ei darul asta de a veni la sfarsit din toate partile cu toate sentimentele acumulate pe parcursul filmului si ti le sparg intr-o explozie de emotii. SUPERB! Pe parcursul filmului Makoto a folosit noua ei putere schimband de multe ori cursul evenimentelor. Fapte bune si simple mofturi au adus schimbari si asupra celor din jur... plan secundar. Time waits for no one... este exact ce a ignorat ea. Intr-un univers care curge neincetat ea a facut greseala de a se opune mersului firesc. Totul mergea inainte, cu cateva schimbari, dar ea nu a putut merge. A vrut sa ramana in acea vara la nesfarsit. Intr-un fel este frumos dar si mai frumos este sa lasi lucrurile sa mearga asa cum trebuie. De aici avem jumatate de film si finalul... ce final. Poate fi privit ca fiind trist dar si de o frumusete aparte. Eu prefer varianta a doua. Ea l-ar fi privit ca fiind trist daca nu s-ar fi intors Chiaki. Dar nu a fost asa. In final a fost mai fericita ca oricand iar zambetul ei spune totul... si se pare ca inca mai zambesc si eu cand imi aduc aminte.

Grafica si sunetul vin doar sa faca si mai frumos ceva care oricum are destula frumusete in el. La inceput Makoto si Chiaki mi-au adus aminte de Saya si Kai (el prin frizura si atitudine, ea prin pofta de mancare). Isi merita intradevar premiul pentru ideea transmisa, pentru imaginatia si naturaletea de care au dat dovada in nenumarate situatii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jul 13 2007, 08:04 PM
Post #16


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Rezo The Red Priest:
QUOTE
A vrut sa ramana in acea vara la nesfarsit. Intr-un fel este frumos dar si mai frumos este sa lasi lucrurile sa mearga asa cum trebuie.


Tocmai faptul ca schimba continuu cursul evenimentelor e ceea ce mi-a placut mie. De ce le schimba? Pentru ca considera ca a facut niste greseli, pentru ca considera ca se poate descurca mai bine in unele faze... pentru ca in unele faze (vezi fazele de pe bicicleta... :P ), din cauza emotiilor nu a putut face alegerea corecta. Si incearca... si incearca... si incearca... :lol: e o faza pe care o schimba de 3 ori... si culmea ironiei... de fiecare data a gresit.

De ce le schimba? Putem spune si un pic rautacios: pentru ca poate... :lol: Dar atentie... Makoto nu e o fire egoista, nu schimba evenimente doar pentru ea... ea ii ajuta si pe ceilalti... asta e deosebit la ea... ganditi-va altcineva cu un alt tip de caracter ce ar fi putut face cu puterea respectiva. Asta e lucrul extraordinar la Makoto, de asta o si iubesc atat... :) pentru alegerile pe care le face... si pentru alti... nu numai pentru ea.

Finalul nu e trist, eu l-am privit optimist, exista o solutie clara, amandoi au inteles asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Potteritza
post Jul 20 2007, 09:38 AM
Post #17


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 128
Joined: 20-May 07
From: Piatra-Neamt
Member No.: 4.325
Points: 310
Gender:



Nu m-am putut abtine sa vad si eu filmul... Desigur, tot ce as avea de spus s-a spus deja, dar tin sa precizez ca are si un 10 per total de la mine :P Este un film pe care daca il vezi, nu are cum sa nu iti trezeasca anumite sentimente, un film superb pe care il recomand cu caldura oricui :P Chiar sunt curioasa daca poate cineva care l-a vazut, sa spuna ca nu i-a placut, indiferent de gusturile sale in materie de anime ;)

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Jul 28 2007, 10:32 AM
Post #18


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Cu adevarat un anime de nota 10+ care isi merita cu prisosinta toate premiile. Povestea e foarte simpla dar asta si felul in care e spusa ii da farmecul. Pe mine, in plus, m-a marcat diferenta intre personajele foarte simplu desenate si detaliul uimitor al mediului. De exemplu casa lui Makoto inconjurata de flori si verdeata sau tonele de eprubete si alte echipamente care se gasesc in laborator. Dar si lucrurile simplu sunt superbe. De exemplu cand timpul se opreste si arata apa pe jumatate turnata in pahar. Just gorgeous! ^_^
Cat despre faptul ca Makoto greseste si nu poate schimba evenimentele, eu nu asa am vazut lucrurile. Mai degraba idea cu care am ramas este ca timpul are un anumit curs pe care nici daca incercam din greu nu il putem schimba. Iar apoi daca totusi ne reuseste, poate il schimbam cu ceva mai rau. Morala? No regrets! In plus, mi-a venit idea nastrusnica ca poate si tipul din viitor sarea inapoi in timp ca sa o poata invitat pe Makoto in oras. Just a thought. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 30 2007, 02:23 AM
Post #19


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Daca am avea fiecare 10 incercari sa ne rezolvam greselile si ezitarile din trecut, cred ca am trai intr-o lume mai vesela :rolleyes:

Stiu japonezii astia sa faca niste filme de te dau pe spate. Poate sa zica oricine ce vrea, dar animatia poate intrece cateodata cu mult filmul cu actori.

Merita toate voturile pentru cel mai bun film de animatie al anului 2006. Superb soundtrack.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Jul 30 2007, 02:39 AM
Post #20


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



:D
Funny you should say that, Zeri... La fel zicea si Mamoru Hosoda, regizorul filmului. Ma rog, intr-un mod mai elaborat :P

Avem un interviu cu el in numarul asta din Project Sakura. Totodata, zilele trecute am vazut si live-action ul din 1983... A trebuit sa schimb cam o treime din articol :|

Dar oricum, Tokikake e unul din cele doua filme mari scoase de MadHouse in 2006, alaturi de Paprika. Dupa parerea mea insa, e mult mai bun decat acesta din urma. Povestea e mai bine structurata si mai coerenta, chit ca are cateva mici scapari si nu e chiar atat de abstract, fiind mult mai usor sa te conectezi la ceea ce se petrece si la sentimentele personajelor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 06:11 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |