Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Shounen Vs Shoujo, ...in numele camarazilor cazuti


Crystall
post Jun 3 2008, 08:43 PM
Post #21


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



ei bine, in exemplele pe care ti le-am dat mai sus, e si background la personaje si ce mai vrei. daca tu cauti arbori genealogici, good luck, se gasesc si d-aia. sunt destule exemple cu background.
QUOTE
Ce vezi in toate shoujo-urile ca pe aia a violato taicaso si da atunci e frica de baieti

daca imi arati ca in toate tipa a fost violata de tatal ei, iti dau un premiu :D

ps: de ce sa fie sters postul lui Trix? face referire la ceva ce ai scris tu anterior, chipurile, in legatura cu ce discutam noi aici
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Jun 3 2008, 08:47 PM
Post #22


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



QUOTE
Rusinica te iei de oameni care nu se pot apara, si eu nu am sa fiu luat la rost pentru jignirile pe care le-au, sau nu, facut. Daca vrei sa discuti despre jigniri fa-o pentru ale mele nu ale lor.

Unde m-am luat eu de alţii ?

Tu ai spus
QUOTE
In numele camarazilor cazuti la datorie am sa deschid un topic dupa sepecificatiile lui Ranma, sa nu mai existe banuri date pe :
- opiniile pesonale
- exprimarea mai mult/putin desteapta
- pe dezbateri de pareri
- exprimarea libera a opiniilor si parerilor personale
- atacuri la idei si nu persoane
- discutii implicand generalitati


Eu ţi-am răspuns: respectivii au fost banaţi temporar pentru jigniri şi atacuri inutile, nu pe nedrept, de reacţiunea sinistră care se opune ideilor nobile promovate de ei, cum īncerci stu să insinuezi. Unde anume m-am luat de cineva?

Pe de altă parte...
QUOTE
dar nu am la ce sa ma astept de la voi.

După cum ar spune cineva, that's a MAJOR FAIL. S-au terminat cumva argumentele? :lol:

QUOTE
Fie batranii stiu mai bine ce vreau sa fac, poate sunt previzibil.

Triple LOL. Adică tu eşti īn tribuna bătrānilor īnţelepţi, iar eu sunt de partea... restului lumii? Deci axioma e "bătrānii" şi băieţii deştepţi aprobă shounen. Faceţi ca ei. Right? LOL again.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post Jun 3 2008, 08:48 PM
Post #23


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



Ce imi dai drept premiu?:P accept orice numai sa fie de aur si mare

Poate nu am citit ce shoujourile care trebuie, am sa le spun maniacelor de shoujo din Cluj ca se poate si mai bine :D .

Trix la ce face referire? E cumva un post care se integreaza in discutie? Nu prea cred e o atentionare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Jun 3 2008, 08:52 PM
Post #24


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



din moment ce nu ai cum sa demonstrezi, nu primesti premiu :D ramane la mine. da, nu cred ca ai citit ce trebuia. si mai sunt destule exemple de shoujo slice of life and such, dar lista mea e prea mare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Jun 3 2008, 08:56 PM
Post #25


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Da, vai de literatura mea. Dragutz din partea ta ca te preocupa, dar nu despre asta e discutia, asa ca o sa ignor. Parca ziceai chiar tu fara insulte. Atunci hai sa ignoram, poate intr=un final subiectul va ajunge sa reprezinte titlul.
Vad ca nu ai inteles analogia cu timbrele, dar nici nu ma chinui sa iti explic, du-te si mai cauta niste citate prin diverse siteuri.
Eu mi-am exprimat ideea mai sus nu mai am ce adauga, decat ca sa citesti manga in continuare(shoujo, shounen, josei, seinen, hentai), nu rezumatul si gata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post Jun 3 2008, 09:17 PM
Post #26


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



QUOTE(intellect @ Jun 3 2008, 09:47 PM)
Unde m-am luat eu de alţii ?
*



QUOTE(intellect @ Jun 3 2008, 09:09 PM)
You missed the whole point, again.
Cānd am vorbit despre jigniri, m-am referit la "camarazii căzuţi la datorie" a
*



QUOTE(intellect @ Jun 3 2008, 09:47 PM)
Triple LOL. Adică tu eşti īn tribuna bătrānilor īnţelepţi, iar eu sunt de partea... restului lumii? Deci axioma e "bătrānii" şi băieţii deştepţi aprobă shounen. Faceţi ca ei. Right? LOL again.
*



Pe tine te faceam batran, probabil e ora de vina si nu ai fost atent :P .


QUOTE(Small-Lady @ Jun 3 2008, 09:56 PM)
Da, vai de literatura mea. Dragutz din partea ta ca te preocupa, dar nu despre asta e discutia, asa ca o sa ignor. Parca ziceai chiar tu fara insulte. Atunci hai sa ignoram, poate intr=un final subiectul va ajunge sa reprezinte titlul.
Vad ca nu ai inteles analogia cu timbrele, dar nici nu ma chinui sa iti explic, du-te si mai cauta niste citate prin diverse siteuri.
Eu mi-am exprimat ideea mai sus nu mai am ce adauga, decat ca sa citesti manga in continuare(shoujo, shounen, josei, seinen, hentai), nu rezumatul si gata.
*



Cineva era short temper :P , plus ca margeaua aia de citate era ceva pentru intel nu stiu de ce te-ai simti tu afecatata. Am inteles ce ai zis de timbre, stiu ca era un exemplu, dar era o faza ciudata si am tinut sa dezvolt pe ea. Mai straniu mi se pare ca tu esti mai invarsta si cedezi in fata mea :D . Sau argumentele au fost ingropate de nervi si nu mai simti nevoiea sa ma atragi de partea shoujo , mi se pare pueril sa rabufnesti in nervi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Jun 3 2008, 09:31 PM
Post #27


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



QUOTE
Pe tine te faceam batran, probabil e ora de vina si nu ai fost atent tongue.gif .


Eu, bătrān? Īncă nu. :) Citeşte fraza din perspectiva răspunsului meu şi ai să vezi că poate fi interpretată. Oricum, tot nu m-ai lămurit de de shounen-ul e mai bun (cāteva exemple care după părerea ta sunt elocvente nu ajung, aşa pot īncepe şi eu iarăşi cu Rose of Versailles :lol: ). Şi tot nu văd unde anume m-am luat de alţii, īn afară de tine. Fiindcă toate replicile mele s-au referit referit strict la ce ai scris tu.

Īn caz că nu te-ai prins īncă, nimeni nu vrea să te facă shoujo-fan. Doar să īncetezi cu aberaţiile de genul
QUOTE
Toate creatiile ale mangaka acestui gen sunt toate scoase sub acelasi tipar, idei repetitive, povesti neinspirate si drame inutile.

pe care le debitezi fiindcă nu-ţi place genul respectiv.
Nu ai să schimbi părerea nimănui cu ele şi nu trebuie să demonstrezi nimănui că eşti shoujo-hater. Dacă eşti, foarte bine, e dreptul tău. But hate in private, please. Şi, mai ales, nu proclama că eşti imparţial cānd nu eşti.

Over and out.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Jun 3 2008, 09:55 PM
Post #28


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



QUOTE(Shinigami Kid)
Shoujo isi are origine in neoliticul prostului gust, a carui fundal creational este unilateral. Fontul conteaza, acest lucru dand dovada ca creatorii acestui gen au ignorat total ce a fost odata scris in Dacia Literara, publicatie periodica aparuta la Iasi, sub redactia lui Mihail Kogalniceanu. In articolul intitulat Introducţie la "Dacia literară" acesta spunea: "Dorul imitaţiei s-a făcut la noi o manie primejdioasă, pentru că omoară īn noi duhul naţional. Această manie este mai ales covārşitoare īn literatură." , "Noi vom prigoni cāt vom putea această manie ucigătoare a gustului original, īnsuşirea cea mai preţioasă a unei literaturi. Istoria noastră are destule fapte eroice, frumoasele noastre ţări sunt destul de mari, obiceiurile noastre sunt destul de pitoreşti şi de poetice, pentru ca să putem găsi şi la noi sujeturi de scris, fără să avem pentru aceasta trebuinţă să ne īmprumutăm de la alte naţii."


Yeah, well, din ce ai scris acolo ai definit perfect si shounen-ul. Ca din punct de vedere al originalitatii sunt ambele o apa si-un pamant daca e sa o iei asa. Dar diferente subtile sunt intre ele totusi.
De exemplu, cand un baiat citeste shoujo, e GAY. Cand o fata citeste shounen e BADASS. Iar astea sunt reguli bine stabilite. Si ghici ce. Conform regulilor astora, tocmai ai recunoscut ca esti ghey din primul tau post. Nu vad cum ai fi atat de bine documentat despre shoujo daca nu ti-ai fi aruncat ochii prin cateva so far.


QUOTE(Shinigami Kid)
Am sa zic de pe acum eu sunt un arbitru neutru, critica mea va fi nepărtinitoare; voi critica cartea, iar nu persoana.



AAAAAHAHAHAHAHAHAHHAHAAAAAAAAAAAAA


Ia uite unde mi-era Cenaclul Flacara al cartierului. Cara-te de-aci cu arfele astea. Zi mai bine ca esti butthurt ca si-au luat tovarasii tai ban si simti ca demnitatea voastra a fost calcata in picioare de tirania totalitara a opiniei publice. De-aia ai facut topicul asta, in sperante vagi ca vei lasa impresia ca ai ultimul cuvant. Nu-l ai. GTFO.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Jun 3 2008, 10:11 PM
Post #29


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



mai copii, chill. deviati.
topicul e, din nou, inutil. nimeni nu-si schimba parerea cu nimic, nimeni nu se va converti de la shoujo la shounen sau invers sau catre alte genuri. doar pareri personale aruncate in niste posturi si atacuri, mai mult sau mai putin directe.
so... chill.
deja devine plictisitor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Jun 3 2008, 10:17 PM
Post #30


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



Shinigami, vai de steaua ta...

Ştii ce am făcut aici? Tu ai vrut să ne stārneşti cu un flame. Eu ţi-am răspuns. Problema ta e că nu te-ai prins că te-am luat īn balon de la bun īnceput.
Like I said, it was a pointless shounen-style battle, and you fell for it big time.

Oricum, mişto citatul din literatura romānă. Păcat că gramatica ta originală nu s-a ridicat la nivelul lui. Şi ai demonstrat din nou aceleaşi calităţi nobile ca īn show-ul cu articolul de la Cluj.

Grow up.

Have a nice night.

P.S. Īnsă un episod din RoV tot o să vină. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Jun 4 2008, 12:43 AM
Post #31


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



I see the dark cloud of sadness growing stronger with each post!

You guys really do need some hugs!

O sa incerc sa ignor orci si troli de pe aici si o sa-mi dau cu parerea.

"Ma declar multumit de succesul topicului si multumesc celor care au participat. Plictiseala o sa loveasca a-c again, dinpacate."

In primu rand plictiseala de pe a-c nu este un fenomen supranatural ce apare fara motiv. In al doilea rand plictiseala nu dispare cand ii vine unuia vreo idee geniala de a flame-ui ceva la intamplare(sau alta actiune dubioasa) ca sa atraga atentia ci este doar ascunsa pentru un moment scurt (2 pagini de posturi). Plictiseala dispare atunci cand apar topicuri de interes si incep discuti aprinse.


"nimeni nu-si schimba parerea cu nimic, nimeni nu se va converti de la shoujo la shounen sau invers sau catre alte genuri. doar pareri personale aruncate"

In principiu post-urile chiar asta sunt : niste pareri personale ^_^ asa ca nu vad nici un lucru rau in asta. Discutam si argumentam pareri personale si fapte (nimeni nu detine un adevar absolut asa ca le spunem pareri personale).
Chestia cu "nimeni nu-si schimba parerea cu nimic" nu e adevarata. Sunt sigur ca macar 1% din cei care au citit topicul si-au schimbat parerea intr-o proportie mai mica sau mai mare. Eu sunt de parere ca in principiu comunicare nu este inutila.

Sper sa nu se inchida topicul pentru ca subiectul in teorie e interesant si merita lasat deschis. Chiar daca e inchis cred ca singurul lucru care rezulta e sansa de a fi creat un alt topic de genul asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jun 4 2008, 03:30 AM
Post #32


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Ok, in primul rand vreau sa-mi cer scuze pentru ca m-am bagat in posturile unora si am sters anumite lucruri care le-am considerat cu o tenta ofensiva.
In al doilea rand am sters niste posturi care puteau fi considerate spam.
In al treilea rand Shinigami_Kid a luat un warn pentru spam, si Machinistul un warn pentru atack la persoana.

Asa, cat despre acest topic, e ceva mai decent ca si cel trecut


Despre Shounen vs Shoujo, nu pot sa spun ca sunt un mare fan Shoujo, mai ales ca eu am suferit sub o fana abuzanta care ma forta sa citesc tot felul de shoujo-uri .
In acelasi timp, am vazut si citit mai multe shoujo-uri, no sense in denying, posturile mele la diverse topicuri ma incrimineaza.

Diferenta intre Shounen si Shoujo este ca Shounen-uril in general sunt facute pentru a satisface fanteziile baietilor, fie ele despre lupte, roboti, harem-uri de fete, sau despre baietasi de 10-12 ani care devin super puternici si se bat in tot felul de turnee, precum: Pokemon, Dragonball sau Naruto, care de fapt sunt acelasi lucru numai cu nume si personaje diferite.

In acelasi timp, si Shoujo-urile sunt facute pentru a satisface visele fetelor, si anume: baieti cu trasaturi feminine care se lupta pentru o fata (nu foarte frumoasa), si tot felul de povesti gen cinderella, alba ca zapada sau "Cinderella on steroids". Adica SailorMoon, care afla ca este o printesa de la fairy god motherul ei care de fapt e o pisica vorbitoare si ca are superputeri cu care se va lupta impotriva unor demoni care arata ca niste clovni scapati de la circ.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:30 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |