Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> R.i.p. Satoshi Kon


kaoru
post Aug 25 2010, 09:55 AM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Satoshi Kon a fost unul dintre directorii mei anime preferati...si a murit ieri prea devreme pe data de 24 august 2010 la mai putin de 2 luni inainte de a 47-a sa aniversare.

Trebuie mentionate cateva dintre lucrarile sale de exceptie: Perfect Blue, Millennium Actress, Tokyo Godfathers, Paprika, seria Paranoia Agent si binenteles lucrarea sa de debut ca si screenwriter Magnetic Rose din cadrul Antologiei Memories.
A avut stranse legaturi cu studioul Madhouse si compozitorul Susumu Hirasawa.

A fost fondator si parte a comitetului de infiintare a Asociatiei de Creatori de Animatie Japoneza (JAniCA).

Lumea a pierdut ieri unul dintre Gigantii animatiei japoneze si un extraordinar povestitor.

Nu sunt prea multe de spus...

Gomeifuku wo inorimasu Satoshi sama...

(IMG:http://static.tvtropes.org/pmwiki/pub/images/Satoshi_Kon_2_4138.jpg)

(IMG:http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTcxMDMxNDk2MV5BMl5BanBnXkFtZTcwNzU2MTQyMQ@@._V1._SX100_SY131_.jpg)(IMG:http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTI4ODAwMzY2N15BMl5BanBnXkFtZTcwNTQ5MzAwMQ@@._V1._SX98_SY140_.jpg)(IMG:http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTU2Njk1NzQ4M15BMl5BanBnXkFtZTcwMDA2OTQyMQ@@._V1._SX94_SY140_.jpg)(IMG:http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMjEzNzc1MTQzOV5BMl5BanBnXkFtZTcwMzU1NDQ0MQ@@._V1._SX95_SY140_.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Aug 25 2010, 12:33 PM
Post #2


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



RIP :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Aug 25 2010, 12:37 PM
Post #3


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Am aflat si eu aseara, parca nu mi-a venit sa cred, mai ales ca era inca tanar.

Mi-a parut sincer rau, era regizorul meu preferat, i-am vazut cam toate filmele si toate mi-au placut enorm, in special Perfect Blue si Tokyo Grandfathers.

Ce pot sa zic, e o pierdere imensa pentru lumea anime. Dumnezeu sa il odihneasca.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Aug 25 2010, 01:10 PM
Post #4


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



rip
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Aug 25 2010, 01:46 PM
Post #5


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



QUOTE(Baka man @ Aug 25 2010, 01:37 PM)
Am aflat si eu aseara, parca nu mi-a venit sa cred.
*


n-am inteles niciodata faza cu durerea pentru necunoscuti. poate-oi fi eu mai insensibil, da' nu vad de ce m-ar surprinde ca moarte x din state, cand in acelasi timp moare x-prim din tara, necunoscuti fiind amandoi.
doi morti necunoscuti raman doi morti necunoscuti, zic.

QUOTE(Baka man @ Aug 25 2010, 01:37 PM)
mai ales ca era inca tanar.
*


ai facut ca babele de la colt. :lol:

daca era unul tanar (nu, inca tanar nu inseamna tanar) ziceai: atat i-a fost scris.

s-au terminat conversatiile cu-si-despre anime si incepem cu mortii? :lol:

PS: madalina manole reloaded.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Aug 25 2010, 01:49 PM
Post #6


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



rape
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Aug 25 2010, 01:54 PM
Post #7


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



QUOTE(Garden Girl @ Aug 25 2010, 02:49 PM)
rape
*


cat rape.

(IMG:http://img192.imageshack.us/img192/8818/funkykitty.gif).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Aug 25 2010, 05:38 PM
Post #8


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



QUOTE(spyderverr @ Aug 25 2010, 01:46 PM)
n-am inteles niciodata faza cu durerea pentru necunoscuti. poate-oi fi eu mai insensibil, da' nu vad de ce m-ar surprinde ca moarte x din state, cand in acelasi timp moare x-prim din tara, necunoscuti fiind amandoi.
doi morti necunoscuti raman doi morti necunoscuti, zic.
ai facut ca babele de la colt. :lol:

daca era unul tanar (nu, inca tanar nu inseamna tanar) ziceai: atat i-a fost scris.

s-au terminat conversatiile cu-si-despre anime si incepem cu mortii? :lol:

PS: madalina manole reloaded.


Nu a zis nimeni ca e vorba de durere. Dar Satoshi Kon chiar era regizorul meu preferat. Faptul ca a murit e pur si simplu o pierdere pentru toti fanii sai.
Daca avea 70-80 de ani si era la final de cariera.. asta e, toti murim odata si odata. Avea insa doar 46 de ani si a lasat in urma mult prea putine filme.
Mi-ar fi placut sa traiasca mai mult, sa mai regizeze macar inca vreo 5-6 filme, dar n-a fost sa fie.

Aici nu vorbim de Madalina Manole, Michael Jackson sau alta vedete a carei moarte e ultima fitza si daca nu o plangi, nu e tru. Nu cred ca e cineva aici care sa ii poata nega talentul ca regizor. Un astfel de om trebuia sa traiasca mult, mult, mult si sa poata regiza si alte filme.

Altfel spus, un om apreciat de multi, regizorul unor anime-uri apreciate de multi, a murit inainte de vreme. Ti se pare exagerat ca fanii operei lui sa regrete lucrul asta?
Sau, alt exemplu, nu ti-ar parea rau daca ar muri Oda si ar lasa One Piece neterminat? Nu i-ai regreta si lui moartea, ca mangaka extrem de talentat, care te-a facut sa te bucuri cu talentul sau?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Aug 25 2010, 05:40 PM
Post #9


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



QUOTE(spyderverr @ Aug 25 2010, 01:46 PM)
n-am inteles niciodata faza cu durerea pentru necunoscuti. [...]
s-au terminat conversatiile cu-si-despre anime si incepem cu mortii? :lol:

PS: madalina manole reloaded.
*



Nici eu nu inghit "regretele eterne" ce apar cu miile dupa ce moare o celebritate doar pentru ca era o celebritate, dar la Satoshi Kon nu se aplica treaba asta, din cateva motive.
Moartea lui Satoshi Kon se incadreaza in categoria de discutii cu si despre anime, el fiind DOAR unul dintre cei mai buni regizori contemporani nu doar din punct de vedere al animatiei ci si din punct de vedere cinematografic.

Cazul e incorect intitulat Madalina Manole reloaded. Aia a fost o inutilitate pentru rasa umana si singurele doua regrete pe care le am in cazul mortii ei sunt (a): ca s-a sinucis DUPA ce a dat nastere unei progenituri care va polua in continuare genomul uman cu informatia ei genetica si (B): ca macar nu s-a omorat si ea intr-un mod chinuitor, de genul imolare sau inec - daca e suficient de proasta incat sa se omoare ca nu-i placea ce tzâtze avea macar sa moara in chinuri.

Satoshi Kon in schimb e o reala pierdere, pentru ca omul ala chiar avea lucruri de zis si le zicea bine. Si ar fi contribuit in continuare la lumea anime. Dar ma rog, cui ii pasa atata timp cat avem HARUHI, TORADORA, LUCKY STAR, KODOMO NO JIKAN si alte serii moeblob care prind din ce in ce mai mult la public in ultima vreme.

Ah si nu, nu era tanar la 46-47 de ani, dar mai avea ceva ani de activitate in fata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kreatur
post Aug 25 2010, 07:13 PM
Post #10


in search of the ultimate manga
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: 23-September 06
From: BAIA MARE
Member No.: 3.032
Points: 953
Gender:



neh, spyderverr a cazut in cursa anti-turmelor fara sa realizeze ca s-a incadrat singur intr-una.
una-doua morti si devine la moda sa critici ipocritii pana te impiedici si tu. e aia cu paiul din ochiul altuia si barna...

Madalina Manole nu a fost o inutilitate (cum afirma asta de deasupra care probabil nu-i considera valori decat pe Parazitii), chiar avea o voce buna si daca ar fi avut un impresar ca lumea ar fi putut avea succes. Piesele ei vechi sunt chiar frumoase. Insa cum nu a scos nimic in ultimii 1x ani si nici nu cred ca ar mai fi scos, nu pot considera moartea ei o mare pierdere a muzicii, deci nu ma afecteaza cu nimic. MJ la fel, a fost frumos cat a durat, drum bun si cale batuta.

Insa Satoshi Kon chiar e o pierdere pentru lumea anime, toate filmele lui au fost de top si cine stie ce ar mai fi putut scoate daca mai traia. Pe de alta parte, suferea de cancer pancreatic, deci n-ar trebui sa fie un soc ca a murit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Aug 25 2010, 07:21 PM
Post #11


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



dudes eu zic ca umbriti cu discutii si certuri inutile memoria unor oameni, nu a ramas decat memoria din ei, asa ca macar atat sa respectam si noi... aia cu coasa nu alege important neimportant mare mic toti suntem acelas orz si malai pt ea :) asa just shut up and stop trolling the thread :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Aug 25 2010, 07:57 PM
Post #12


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Trolls gotta troll....

spyderverr:"STOP LIKING WHAT I DON'T LIKE!"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Aug 25 2010, 10:33 PM
Post #13


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



QUOTE(Baka man @ Aug 25 2010, 06:38 PM)
Nu a zis nimeni ca e vorba de durere.
*


neah, comentariul ala n-a fost aruncat la adresa ta sau a cuiva specific, ci ziceam asa in general.

QUOTE(Baka man @ Aug 25 2010, 06:38 PM)
Faptul ca a murit e pur si simplu o pierdere pentru toti fanii sai.
*


n-am fost un super fan de-al lui (dupa cum se vede).

QUOTE(Baka man @ Aug 25 2010, 06:38 PM)
Sau, alt exemplu, nu ti-ar parea rau daca ar muri Oda si ar lasa One Piece neterminat? Nu i-ai regreta si lui moartea, ca mangaka extrem de talentat, care te-a facut sa te bucuri cu talentul sau?
*


sa-i regret moartea? aaaaa~, nope. sincer, nu ma intereseaza absolut nimic ce tine de persoana lui si a altui regizor/mangaka/whatever.
cat timp imi da one piece e ok, cand n-o sa mai dea sau o sa dea prost... asta e; n-o sa stau in loc ca nu mai am one piece.

am fost fan al multor anime-uri/manga-uri/filme/formatii/diverse cat timp au fost bune. din momentul in care calitatea acelor ceva-uri a scazut sau s-a dus cu totu'-n jos, am renuntat la ele. it's as simple as that.

nu ma intereseaza de ei ca persoane, ci ma intereseaza ce-mi ofera prin acel ceva. si nu-mi veniti cu: "experientele prin care-au trecut ti-au adus acel ceva" ca nu tine. nu ma intereseaza prin ce a trecut (si ce a facut dupa aceea) pentru a aduce produsul final pe masa, ma intereseaza doar produsul si sa fie bun.

stii numele cator mangaka/directori/etc stiu? doar oda, kite si kishimoto; si asta pentru ca m-au interesat foarte mult la un moment dat (oda facand exceptie -inca ma intereseaza-)

stiu mai multe nickname-uri din comunitate decat ce-am specificat mai sus.

un nume cu a carui persoana n-ai de-a face e doar un nume!

QUOTE(Kreatur @ Aug 25 2010, 08:13 PM)
neh, spyderverr a cazut in cursa anti-turmelor fara sa realizeze ca s-a incadrat singur intr-una.
*


una si buna.

QUOTE(Animal @ Aug 25 2010, 08:57 PM)
spyderverr:"STOP LIKING WHAT I DON'T LIKE!"
*


:lol:

PS: stiti ce-mi place? ca omu-i a dracu' de usor de citit. chiar ati crezut ca acel ps cu madalina manole a fost aruncat la nimereala? oh, noes... that was just the spark! :lol:

LE: ca ultimele anime-uri/manga-uri/filme (orice) is praf si vor fi si mai praf e vina tuturor, gramada.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Aug 26 2010, 11:20 AM
Post #14


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post Aug 27 2010, 03:54 AM
Post #15


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



Nu pot spune ca am citit tot jurnalul fiindca e 5 dimineata si sar cuvinte dar trebuie sa recunosc ca la un nivel personal acest strain a reusit sa ma impresioneze printre altele (lucrarile lui) si cu acest ultim mesaj. Atat cat am citit a fost sincer si o persoana verticala pana la capat. Am prostul obicei de a nu retine numele regizorilor/actorilor si Satoshi Kon nu face exceptie dar cu siguranta ii recunosc lucrarile deci pierderea este evidenta. Atata timp cat crezi in lucrarile unei persoane si consideri ca sunt o parte din el si asociezi, in cazul asta, film-persoana probabil ca nu e neaparat gresit nici sa fi trist ca un "astfel" de om a murit. Nici nu sunt genul care sa critice aspru lumea din jur pentru reactiile iesite din tipar (unless provoked) asa ca nu-i pot critica pe cei care se declara "tristi". Vorba aia, poate aveau vre-un vis de al intalni in persoana intr-un fel sau altul. Dar ce-i drept si pe mine ma enerveaza conceptul de "faima dupa moarte" fiindca e inca o dovada ca traim intr-o lume in care multi impart acelasi neuron iar altii stiu sa-i stoarca de bani (de ex: caiet dictando cu Michael Jackson ca incepe scoala, gotta have one). Faza cu Madalina.. good troll, pacat ca ea s-a sinucis deci irelevant, plus ca ai bagat soparla asta cu "ce bazaiti atat pt. x-ulescu" si a inceput sa se animeze lumea. Nu ma plang, imi plac discutiile aprinse flame or whatnot fiindca macar e mai interesant decat un "desu" robotizat bagat acolo in chat ca sa ne alimenteze reflexul conditionat cu un .gif .

In other words: RIP.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 12:01 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |