Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> What Does An Otaku Do For A Living?


Garden Girl
post Jun 5 2010, 05:38 PM
Post #1


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Ma refer in mod deosebit la "majorii" de pe aici (dar, bineinteles, nu e nimeni exclus), cu ce se ocupa, care pe unde cum ce lucreaza sau ce-a lucrat etc.

Hai, ca-s curioasa :P.

inb4 curiosii mor repede o rly ya rly
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

usagy
post Jun 5 2010, 10:45 PM
Post #2


mad bunny
****

Group: Members+
Posts: 347
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 326
Points: 453
Gender:



Si ne tii chiar tu in suspans? :lol:

Sa vedem ce fac eu.....pai in principal stau in fata monitorului minim 9 ore pe zi, folosesc un program de statistica pe proiecte de cercetare si mai programez din cand in cand tot proiecte de genu. Saptamana asta m-a trecut un fior cand am calculat 40+ tari (atatea am in "grija") si ma tot chinui de cateva luni sa trantesc un proiect la pamant ca sa numai primesc altele. Cred ca am folosit toate mijloacele si nu mi-a iesit :huh: . Cred ca sunt unica din echipa fara "lista neagra" si asta nu e un lucru bun daca mai vrei sa si respiri la scarbici. Asa ca din exp. mea, celor mai mici le spun cand se duc la un job nou, sa nu se speteasca cu munca (stat peste program, facut totul la virgula..) si sa nici nu se arate a fi f. buni in echipa lor. Lucrul asta nu aduce de cele mai multe ori decat mai multa munca, plus proiectele celui mai slab din echipa. :blink: Si uitasem, Production dept. sucks!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

PhoeniX
post Jun 6 2010, 08:31 AM
Post #3


On crack
***

Group: Members+
Posts: 286
Joined: 27-January 07
From: Timisoara
Member No.: 3.667
Points: 572
Gender:



Lasa, nothin' beats a network admin. Primeam drace telefoane la 4 noapte ca nush' de tampita de firma n-are acces la pr0nz, iar cei care lucrau sub mine se scarpinau in partile dorsale la tot ce era mai greu de <press ENTER>. Happy Days... macar salariul era pe masura + masina de servici :P.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kreatur
post Jun 6 2010, 10:41 AM
Post #4


in search of the ultimate manga
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: 23-September 06
From: BAIA MARE
Member No.: 3.032
Points: 953
Gender:



Eu practic o tentativa de web design, mai mult pe partea de web ca la design i suck. Inca nu merge asa cum as vrea eu, dar mai am de citit niste carti de php si javascript, in stadiul actual nu prea imi permit sa am pretentii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Jun 6 2010, 11:56 AM
Post #5


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



QUOTE(PhoeniX @ Jun 6 2010, 08:31 AM)
iar cei care lucrau sub mine se scarpinau in partile dorsale la tot ce era mai greu de <press ENTER>.

Era amuzant daca se loveau de situatii in care trebuiau sa instaleze o tastatura, si li se cerea <press ENTER to continue> :lol:

As for me, sunt destinata sa lucrez prin call-centers. Am lucrat anul trecut vreo 6 luni jumate, iar acum m-am angajat din nou, tot pe limba franceza. Am optat pentru part-time, ca sa pot impaca si facultatea, insa acum, fiind in vacanta, o sa incerc sa lucrez full. Meh, tiz fun, chiar daca [,] compania e situata prin zona Mama Naibii (:().
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

PhoeniX
post Jun 6 2010, 01:43 PM
Post #6


On crack
***

Group: Members+
Posts: 286
Joined: 27-January 07
From: Timisoara
Member No.: 3.667
Points: 572
Gender:



QUOTE(Kreatur @ Jun 6 2010, 10:41 AM)
Eu practic o tentativa de web design, mai mult pe partea de web ca la design i suck. Inca nu merge asa cum as vrea eu, dar mai am de citit niste carti de php si javascript, in stadiul actual nu prea imi permit sa am pretentii.
*



Da-le dreaq de php si javascript, apuca-te de putin C# si pune mana pe Silverlight. Iesi din toate punctele de vedere mult mai bine. Sau daca vrei o viata si mai usoara, Joomla.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Jun 6 2010, 01:51 PM
Post #7


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Or even better: leave country D:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Jun 6 2010, 01:51 PM
Post #8


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



Well, pana acuma se pare ca eu as fi prima de pe lista asta care face ceva otaku-esc :P Adica ma ocup de Shinju's Workshop impreuna cu Thunder. Rochite lolita, kimonouri si hakama, costume de cosplay din cand in cand. Imi place la nebunie ce fac. Acuma ne-am luat si o angajata si imi permit sa ma ocup de ale mele hobbiuri si de partea de promovare mai mult in timp ce o supraveghez.

La noi in atelier se asculta muzica din animeuri (printre altele), vin mereu in vizita fani anime si se vb mult despre anime/muzica japo/cosplay si alte chestii de genul.

We lead an otaku-ish life, don 't we :P ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Jun 6 2010, 01:52 PM
Post #9


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Shinju, mi se pare cea mai tare chestie sa transformi hobby-ul in meserie :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Jun 6 2010, 02:06 PM
Post #10


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



Asa e, doar ca mi-a luat ceva timp. De la primul Nijikon (2007) cand mi-am facut primul costum (cel de Matsumoto Rangiku) pana anul trecut la Niji... oh, well, 2 ani... cred ca aveam nevoie de un sut in c*r si de mai mult curaj :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Jun 6 2010, 03:13 PM
Post #11


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Oh, o sa te tin minte toata viata cu costumul ala, pentru ca de fapt a fost prima chestie care mi-a sarit in ochi la Nijikon 2007 :P, eu nemaivazand pana atunci cosplay, asadar am ramas like O_O.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kreatur
post Jun 7 2010, 08:34 AM
Post #12


in search of the ultimate manga
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: 23-September 06
From: BAIA MARE
Member No.: 3.032
Points: 953
Gender:



Evident ca Joomla, Wordpress and other shit trebuie stiute, dar daca iti cere clientul sa-i faci un addon sau un modul, cum il faci fara cunostinte de php? Ca un Joomla stie instala si mama.
Si C# nu stiu la ce m-ar ajuta, ca eu nu vreau sa fac programare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

PhoeniX
post Jun 7 2010, 09:07 PM
Post #13


On crack
***

Group: Members+
Posts: 286
Joined: 27-January 07
From: Timisoara
Member No.: 3.667
Points: 572
Gender:



C# te ajuta foarte mult daca vrei sa lucrezi cu Silverlight.
Cat despre addonuri pt. Joomla, gasesti la toate colturile si majoritatea sunt foarte usor de customizat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kreatur
post Jun 8 2010, 02:48 AM
Post #14


in search of the ultimate manga
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: 23-September 06
From: BAIA MARE
Member No.: 3.032
Points: 953
Gender:



Daca e sa o luam asa, cica in aprilie a iesit versiunea 4 de Silverlight. Sincer sa iti zic eu imi petrec majoritatea zilei la calculator, dar inca nu am vazut nicio aplicatie dezvoltata in el. In schimb e in continuare plin de flash si java. Si o fi el bun pentru cei care stiu C#, dar nu vad de ce ai invata C# doar ca sa il folosesti cand exista alte platforme mai raspandite pentru care exista o baza de informatii enorm de mare si care fac acelasi lucru ca si Silverlight.
In plus, Silverlight SEO nu exista, in comparatie cu Flash pentru care google are deja niste algoritmi care pot indexa text din interiorul fisierelor .swf. De ce as face un site care o sa-mi apara pe pagina 50 la cautari in google?

Legat de acele addonuri care se gasesc la toate colturile, iti dau un exemplu din experienta proprie, am instalat un magazin virtual codat pe Smarty ca si eu gandeam ca tine pe vremea aia. Si factura era, evident simpla, dar tipul voia factura tipizata romaneasca. Probabil ai vazut cum arata o factura in romania. Am stat o saptamana sa-mi dau seama cum naiba functioneaza Smarty Template si unde pot gasi fisierele care ma interesau (ca ocupa vreo 20mb doar kitul), pe urma a trebuit sa invat fpdf pentru ca asta folosea la generarea facturii, pe urma sa modific acel cod de aproape 2000 de linii ca sa desenez si sa aranjez celule in php. Asta pe langa vreo doua module pe care a trebuit sa le fac eu deoarece nu existau. Cu ce m-ar fi ajutat daca stiam C#? Intrebare retorica.

Nu zic ca pe termen lung n-o fi util sa stiu si C#, insa nu e esential in ce fac eu momentan. Ca freelancer imi permit sa lucrez pe ce vreau eu, daca vine cineva si imi cere neaparat sa-i fac un site in Silverlight (slabe sanse) il trimit la altcineva pentru ca nu imi renteaza sa invat un intreg limbaj de programare pentru un singur site. Si daca vrea doar ceva similar i-l fac in flash.

In fine, legandu-ma tot de exemplul cu magazinul virtual, exista mai multe platforme gratuite pe piata, in cel mai bun caz schimbi la el designul si in cel mai rau caz va trebui sa modifici librarii, insa tot nu se compara cu a scrie un site similar in Silverlight de la zero, cum ii explici clientului ca il costa vreo zece mii de euro si o jumatate de an sa-i faci siteul cand el poate instala o chestie similara pe gratis in zece minute? Prestashop - gratis - are vreo 3500 de fisiere.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

PhoeniX
post Jun 8 2010, 09:24 AM
Post #15


On crack
***

Group: Members+
Posts: 286
Joined: 27-January 07
From: Timisoara
Member No.: 3.667
Points: 572
Gender:



Scopul Silverlightului e sa-ti faca viata mai usoara. E mult mai usor sa lucrezi cu el decat cu Java si in mare parte ai nevoie doar de cunostinte in C#. De asemenea, Silverlight castiga teren foarte repede.

Also, nu te obliga nimeni sa treci pe Silverlight, iti ziceam doar ca e o solutie alternativa si e mai usor de lucrat cu el.

Inteleg si cum e sa treci de pe o platforma pe alta, been there, done that, iar de multe ori nu e convenabil deloc si s-ar putea nici sa nu fie nici pe viitor. In unele lucruri e "hit or miss"...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Jun 8 2010, 09:41 AM
Post #16


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



I did some "load&stress testing" pentru un soft care ajuta la optimizarea retelei de telefonie mobila.
and now I'm doing "global product support" for 3G ... happy times will come for sure at FIFA world cup :((
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thunder
post Jun 8 2010, 12:17 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 33
Joined: 19-May 10
From: Inima Ardealului, adica Cluj
Member No.: 9.719
Points: 73
Gender:



la naiba ca Shinju mi-a luato inainte >.>... da se poate zice ca noi avem o viata de otak implinit... toate lucrurile pe care le facem au legatura cu fanii anime... inclusiv la afacerea sorei mele am cautat sa avem cat mai multi fani anime angajati!! de ce? multi din fanii anime sunt oameni de treaba, deschisi la minte, responsabili si ingrozitor de distractivi!

daca ne vom mai deschide vreo alta afacere tot fani de anime vom cauta sa angajam!

P.S. stop it with the computer blabla!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Jun 8 2010, 07:27 PM
Post #18


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Mai, you've got a point here. E o pre-selectie f. faina pentru oameni cu care vrei sa ai de-a face, si in mare masura si sa lucrezi.

On topic: fix acum programare, de capul meu. Software mic-mijlociu pentru diverse firme (btw, daca aveti nevoie de informatizare la servici, PM me :D). Odata la cativa ani ma apuca nebunia si fac cate ceva complet diferit, dar asta e activitatea relativ stabila.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Jun 8 2010, 09:15 PM
Post #19


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Recently providing first level of support pentru o aplicatie de rezervari la avioane si alte produse conexe ;) I talk a lot write a lot

No otaku's in my office :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Jun 8 2010, 10:15 PM
Post #20


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Empathy bear understands your pain.

E o regula ca la orice loc de munca al unui otaku sa nu existe un ALT otaku in afara de el. :/
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 07:41 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |