Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Viata Fanului Anime


Elayla
post Dec 23 2009, 07:29 PM
Post #21


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: 23-December 09
Member No.: 9.306
Points: 16
Gender:



Sunt de acord cu Zamo...
Recunosc, dupa acel post, nu am mai stat sa citesc si restul.
Dar in principal, viata mea e la fel de normala ca si inainte sa ma uit la anime. Doar ca am schimbat ceea ce vizionam, ca incepusem sa ma plictisesc de filme fantasy sau istorice (obsesia mea dinainte).

Nu vad de ce vizionarea de anime ar trebui sa te faca un ciudat, un diferit si sa iti ofere o scuza sa nu te apropii de ceilalti.
Vinovata, nici eu nu sunt centrul atentiei si printesa societatii, pentru ca ma izolez singura si din dorinta proprie de oameni. Sunt destul de narcisista si nu as accepta orice fel de om in viata mea. Dar categoric nu e vina stilului de viata anime.

M-a schimbat totusi in anumite feluri. Mi-a adus noi probleme in gandire, m-a facut mai chibi si m-a determinat sa muncesc pentru a ajunge in Japonia, macar intr-o excursie. Si face cearcanele mai gri decat sunt deja, pentru ca uneori stau pana tarziu doar pentru ca sunt curioasa cum se termina o serie. XD Dar pana la urma...e doar un hobby. La fel de bine as putea sa citesc. Sau sa crosetez. Sau sa desenez. Si chiar le fac din cand in cand, pentru ca un hobby sanatos inseamna si schimbare la un moment dat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tuty
post Dec 28 2009, 04:56 PM
Post #22


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: 16-December 09
Member No.: 9.283
Points: 13
Gender:



Hmmm...viata fara animeuri?pai probabil ca pana acum as fi fost moarta de plictiseala si as fi ascultat in continuu muzica pop
Viata mea care include animeurile e mult mai disractiva si probabil m-a schimbat si din punct de vedere al gandirii
Pot spune ca fara animeuri ar putea fi o plictiseala totala [cel putin pentru mine].
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

StilFree
post Dec 29 2009, 11:08 PM
Post #23


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 28-December 09
Member No.: 9.322
Points: 21
Gender:



Viata fara animeuri,poi cred ca ar fi una foarte lunga si foarte trista.De exemplu animeurile ma bine dispun,sau cand nu am ce face ma uit la un anime de actiune,aventura sau psihologic care sa imi stimuleze interesul si sa ma trezeasca din motaiala.Animeurile m-au afectat destul de mult,cand am vazut primul meu anime eram de genul "de ce nu e asa si in viata reala"pur si simplu dupa ce terminasem toata seria stateam pe fotoliu si ma gandeam cum e posibil sa vezi intr-un desen atata prietenie,dragoste,darnicie,curaj.Au fost lucruri care m-au facut sa vreau sa fac ceva cu viata mea,sa vreau sa ies din lumea intunecata care mi-a fost impusa si mie ca si la restul din toate lucrurile negative care le vedem si le auzim zi de zi.,am inceput sa vreau sa ies din toate astea si sa incerc sa imi creez eu propia mea "lume""care sa o pot folosi in cazurile necesare si sa nu ajung din nou in societatea in care totusi fara sa vrem traim zi de zi.Cu alte cuvinte animeurile sunt bune,totusi ne invata multe lucruri care ne pot ajuta pe toti (chiar si pe cei mai inculti care nu se gandesc decat unde dorm,se spala,manca si muncesc, nu ma intelegeti gresit inteleg ca astea sunt lucrurile esentiale in existenta fiecarui om,dar totusi daca le facem repetativ fara ca sa ne preocupam creierul cu altceva putem ajunge sa depindem de ele mai mult decat depindem acuma).Animeurile mi-au inspirat destule idei si mi-am format propile opinii despre cum sa privesc viata si sincer pana acuma mi-au servit destul de bine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yami_Way
post Jan 25 2010, 12:27 PM
Post #24


Incepator
**

Group: Members
Posts: 26
Joined: 24-January 10
Member No.: 9.403
Points: 55
Gender:



Hmmmm viata mea ca fana anime?Poi e destul de normala....adica am amici ies cu ei la un film, la un suc chestii de adolescent.......
Normal include si mici chesti gen "ce faci mey la varsta asta te uiti la desene animate?" sau gen "ce iti plac tie tampeniile alea"? insa pe mine putin ma intereseaza :lol:
Daca nu ar fi existat anime probabil as fi ramas la incultura din Romanica noastra....as fi ascultat numai pop si chestii gen muzica romaneasca....nu as fi aflat de J-Rock, nu mi-as fi dorit sa vizitez Japonia, nu m-as fi apucat sa invat japoneza si cred ca nu mi-as fi schimbat gandirea asa de mult (inainte sa vad anime consideram pe japonezi si pe asiatici in general niste ciudati dar asa am devenit curioasa si am cercetat mai mult)
StilFree are dreptate....cateodata asa fac si eu...cum poate exista atata prietenie si curaj intr-un anime si aici in lumea reala totul e invers....si m-am hotarat de atunci sa devin mai buna (da suna melodramatic dar de) si sa fiu un "amic" sim o persoana mai ajutatoare mai prietenoasa si mai curajoasa
Anime-urile sunt bune daca sti sa le interpretezi si sa le cauti pe cele bune (normal daca te uitim non-stop la hentai sau cele gen nu prea e ceva foarte bine dar in fine)
Viata cu anime-urile iti dezvolta gandirea si sufletul cel putin asa cred eu ^_^
A da Botan acum am citit tot ce ai scris acolo (nu am rabdare @_@) asa am si eu probleme cu colegele care fac crize majore daca si-au rupt o unghie:)) si sincer cand le vad asa de ......tute...ma bufneste rasul...la inceput ma enervam le ziceam ca sunt proaste altceva nu mai stiu dar dupa un timp mi-au devenit indiferente....sunt in grupul lor pt ca nu am unde sa ma bag dar cand vine vorba de chesti de gen le las in pace si imi vad de treaba si chiar ma amuz cateodata de prostia lor...
Momentan nu am "amici" carora sa le placa anime-urile dar sincer nici nu am cautat...la mine in liceu sunt destui dar momenta nu prea i-am "vanat"...asa ca amici cu aceiasi pasiune iti poti gasi oriunde daca stai sa cauti...si pur si simpla participare la o conferinta anime sau la un festival iti va aduce multi amici ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chilly
post Feb 4 2010, 04:57 PM
Post #25


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 87
Joined: 2-February 10
From: Pitesti
Member No.: 9.442
Points: 46
Gender:



Un anime nu ar trebui sa-ti schimbe viata, doar sa te faca sa gandesti putin mai profund.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Feb 4 2010, 07:01 PM
Post #26


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Sa gandeasca mai profund? Wat? Chiar atat de labil psihic sa fie un om incat sa se lase influentat de scenariile din anime? :blink:
Adica nu spun ca nu sunt ok, sunt impresionante si inedite, dar de aici pana la a te face sa GANDESTI mai profund IRL e cale cam lunga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Feb 4 2010, 07:20 PM
Post #27


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



"Sa gandeasca mai profund? Wat? Chiar atat de labil psihic sa fie un om incat sa se lase influentat de scenariile din anime? "

Din orice poveste poti invata. Diffrent points of view, diffrent life styles, dffrent ideeas. Cand citesti o carte/vezi un anime/film/etc. defapt te bagi intr-un dialog cu cel care a gandit povestea. El vrea sa transmita ceva si noi suntem interlocutori. Daca un prieten/membru de familie/indrumator religios poate sa iti schimbe radical ideile/convingerile de ce nu si un anime/film/carte?
Problema apare cand nu iti place, nu te intereseaza, nu te convinge, nu intelegi sau pur si simplu ai minte incuiata si nu pricepi mesajul transmis. In cazurile astea intradevar nu iti schimba opinia un anime, insa in general se poate ca un anime sa iti schimbe parerea. Depinde totul de cat de convingatoare este povestea si cat esti de deschis catre idei noi astfel incat sa accepti argumente solide si sa iti formezi o noua opinie.

P.S. Un anime nu trebuie neaparat sa vina cu o idee noua/diferita de ceea ce stim/credem deja. Poate sa revina cu o idee mai veche si tot poti sa inveti ceva nou.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Feb 4 2010, 07:30 PM
Post #28


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Oricat ai fi de deschis si oricat de mult ti-ar placea un anime si oricat de mult te-ar convinge ca de fapt "asa sta treaba etc" si oricat de... oricat de.. oricat de.. etc, tot nu gasesc ca un om care se uita la anime poate spune despre sine ca a invatat sa gandeasca mai profund. Una e sa preiei anumite idei si alta e sa incepi sa-ti coordonezi viata dupa ele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Feb 4 2010, 07:48 PM
Post #29


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



"ca a invatat sa gandeasca mai profund. "

Poate sa gandeasca mai profund o anumita tema. Nu cred ca are cum cineva sa schimbe in mod radical modul de gandire/modul cum isi face alegerile/decide alt om. Poate sa ii dea doar idei pe care respectivul sa le accepte,modifice sau respinge insa modul cum face conexiunile intre argumente/fapte/idei nu cred ca poate sa le schimbe altcineva. Totusi poate sa ii schimbe sistemul de valori.



"Una e sa preiei anumite idei si alta e sa incepi sa-ti coordonezi viata dupa ele."

Repet:Depinde totul de cat de convingatoare este povestea si cat esti de deschis catre idei noi astfel incat sa accepti argumente solide si sa iti formezi o noua opinie.

Sa luam un exemplu gen GITS. Eu consider ca cineva poate sa ajunga la concluzia ca tehnologia este EVIL si sa renunte la ea. Argumente sunt, depinde de fiecare daca este convins sau nu. Poate alt anime gen cele facute de Ghibli sa convinga lumea sa nu mai polueze, sa nu mai faca risipa si sa traiesca mai "verde".



Nu vad de ce e asa rau sa accepti idei noi daca ele intradevar sunt bune si reusesc cu argumetne sa te convinga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Feb 4 2010, 07:56 PM
Post #30


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Wait a second, obviously i didn't make myself clear. NU am spus ca ar fi un lucru rau. Am spus (cu alte cuvinte) ca mi se pare imposibil si nu am intalnit pana acum pe nimeni de genul asta aka pana nu vad nu cred (si da, ies din casa - mai rar in ultima vreme, ce-i drept) :P.
Oricum, daca e s-o luam asa cum spui tu, ai dreptate, pana si Kyoro-chan ar fi un anime din care poti "invata" (ce inseamna prietenia, spre exemplu) :3.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chilly
post Feb 4 2010, 11:40 PM
Post #31


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 87
Joined: 2-February 10
From: Pitesti
Member No.: 9.442
Points: 46
Gender:



Ideea era ca daca animeul mi-a schimbat viata.
Mie nu mi-a schimbat cu nimic viata, doar ca aveam alte idei inainte, gandeam niste lucruri care din intamplare le-am gasit in unele anime.
De aici mi-am dat seama de o chestie si am inceput sa fiu si eu putin mai rational :D
ms de intelegere

P.S. Acum vreau sa devin Hokage :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

debaser
post Feb 6 2010, 09:58 PM
Post #32


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 6-February 10
Member No.: 9.461
Points: 20
Gender:



Eu am prins perioada cand animeurile erau deja cool:P. Deci n-am avut ocazia sa ma simt special
Prin liceu mai mergeam la meeturi, niji, otaku et co, si am cunoscut niscaiva persoane multumita animeurilor(pe kobra l-am cunoscut pe dc++ :))), da cam atat. Aaah, si la un moment dat aveam club Otaku in liceu, da n-a trait mult ca erau numa tipe care voiau yaoi si eu nu puneam d-alea.

Acum ma cam afecteaza ca vad kanjiuri in fiecare zi. Si particule. Si fani de anime(sau macar de japo). Ca noah, suntem studenti la japoneza, despre ce altceva sa vorbim :P.

Also, hentaiurile au fost punctul de deschidere a multor conversatii cel putin dubioase.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post Feb 6 2010, 10:43 PM
Post #33


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Bwaah, trebuia sa citesc mai devreme ce s-a scris e-aici, sa ma bag si eu la cearta :lol:
Ce pot sa spun e ca sunt de acord cu Animal. Pana la urma, toate ganduri;e noastre sunt "idei imprumutate", tot le-am invatat/auzit undeva.
Mi se pare chiar un lucru bun sa te atasezi de un personaj (in limita normalului) si sa te intristezi/bucuri odata cu el. Asa, treci si tu prin ce trece el (nu chiar, esti doar un martor care nu poate decat sa sparga ecranul daca vrea sa ajute cu ceva :P). Spre exemplu, in animeuri vezi ca aia se impaca dupa ce-si cer scuze. Pe mine ma pune pe ganduri ca eu nu-mi cer scuze niciodata... :lol: Desi, nu mi s-a intamplat sa ma cert cu prietenele de ani buni. (nu-mi mai amintesc in trecut ce faceam XD)

Concluzie: Fie ca vrei, fie ca nu, animeurile te schimba fara sa simti (in caz ca nu vrei) :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post Feb 7 2010, 01:23 PM
Post #34


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



Viata fara anime... hm... Am facut o pauza de aprox. juma de an si m-am simtit vinovat de faptul ca nu am mai vazut nimic. De ce? Fiindca simteam ca nu mai imi acord timp relaxare ca inainte. Intre timp am remediat problema :lol:

Edit: Fen? :blink: That you?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Feb 7 2010, 02:06 PM
Post #35


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Yeah well... oficial am scapat in "oala" cu anime. Am vazut 3 mini-serii in ultimele 2 zile. Deci terminat mini-seriile Bakemonogatari, Minami-ke, Minami-ke Okawari si am inceput sezonu al 2-lea din Sayonara Zetsubou Sensei, apoi pe lista de vizionat urmeaza Fairy Tail + anime series la download. Nu de alta, dar am vacanta o saptamana si vreau sa ma bucur de ea cat de mult pot. Sesiunea s-a terminat, asta inseamna ca urmatoarele 4-5 luni le voi dedica animeurilor (de obicei invat doar in sesiune). Viata fanului anime... hmm... anime cat cuprinde, bate fierul cat e cald, nu lasa pe maine ce poti "vedea" azi, perseverenta etc etc.
Well, me goes back to my animu ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

debaser
post Feb 7 2010, 02:35 PM
Post #36


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 6-February 10
Member No.: 9.461
Points: 20
Gender:



QUOTE(NOTORIOUS @ Feb 7 2010, 01:23 PM)
Edit: Fen?  :blink: That you?
*



no no no, I'm just a passing housewife. :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystyxn
post Apr 19 2010, 07:11 PM
Post #37


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 74
Joined: 17-April 10
Member No.: 9.650
Points: 211
Gender:



Nu cred ca m-au afectat foate mult anime-urile dar au avut un oarecare efect...
Death Note mi-a placut foarte mult, Light Yagami ala este "quite a character" care mi-a placut foarte mult, in cinstea lui mi-am facut frizura asemenea lui. :D

also, romancelor de plac anime ?! am observat ca majoritatea sunt fete aici !!! :o unde se ascund toate eu nu am vazut nici un fan anime de sex feminin IRL

:ph34r:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KittyTeea
post Apr 19 2010, 07:19 PM
Post #38


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 144
Joined: 29-June 09
From: Bucuresti
Member No.: 8.806
Points: 355
Gender:



efect hm...pai am invatat in sfarsit engleza...din cauza traducerilor majoritatea in eng. Adica nu ca n-as fi stiut de loc dar am invatat sa scriu mai bine si fara nici un efort. Eu zic ca macar pt atat tot merita.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Megiddo
post Apr 20 2010, 09:24 AM
Post #39


Awesome Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 17-October 08
From: Bucuresti
Member No.: 7.761
Points: 413
Gender:



QUOTE
also, romancelor de plac anime ?! am observat ca majoritatea sunt fete aici !!! ohmy.gif unde se ascund toate eu nu am vazut nici un fan anime de sex feminin IRL


Their all undercover, pretending to be something else . . .


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Apr 20 2010, 09:55 AM
Post #40


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



So next time you see a skinny guy just go up to him and hit on him, it most certainly is an undercover chick.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 01:56 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |