Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Planuri Pe Viitor, Ceva pe spiritul initial al 'Cafenelei'


Urfe
post Jul 22 2008, 02:13 PM
Post #1


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Buna

Sunt destul de curios - ce planuri aveti voi, pe viitor?

Pentru ca mi-e dor de casa, intru des pe diferite forumuri, intr-o ipostaza pasiva, doar ca sa-mi fac o idee despre atmosfera - si observ ca exista un curent: generatia nemultumita, dezgustata, mereu critica. Fara pic de spirit constructiv, fara motivatie, vrea doar sa plece - un fel de 'tara ma face pe mine, sunt o victima, trebuie sa scap, nu sunt si eu responsabil pentru pozitia mea'.

Avem granite deschise, vorbim limbi straine, avem cele mai multe surse de informare, informatii - de aici avantaje si dezavantaje (eu, cel putin, am senzatia ca ne-am pierdut de mult timp simtul de-a judeca ce e important, si ce nu, in atat de multe stiri).

Si deci, dupa mica motivatie, din care sper ca nu s-a inteles ca de fapt as intreba daca vreti sau nu sa ramaneti in Romania - ce vreti voi sa faceti cand iesiti din facultati?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post Jul 22 2008, 06:11 PM
Post #2


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



Cred ca-i cel mai okay topic din ultima vreme :) ... mai scapam si noi de "©shit-chat-ul" ieftin .

Eu unul zic de multa vreme ca suntem un popor de frustrati si "comentatori". Lipsa de atitudine, coloana vertebrala ii la ordinea zilei ... din pacate, cer senin nu se prea vede la orizont.

Facultatea-i gata de un an, imediat fac 1 an si de cand lucrez ... planuri de viitor, o afacere proprie din care sa invat una alta, dupa aceea alta afacere cu care sa dau lovitura si dupa aceea cine stie poate politica :lol: ... sau daca nu politica, atunci o asociatie culturala cu ajutorul careia sa pot schimba una alta :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Arien
post Jul 22 2008, 08:20 PM
Post #3


Cleverly disguised as a responsible adult
***

Group: Validating
Posts: 147
Joined: 19-October 06
From: beyond the Looking Glass
Member No.: 3.143
Points: 233
Gender:



Au trecut doi ani de cand am terminat facultatea, inceput chiar un doctorat, pe care insa nu stiu daca il mai duc pana la capat (dar asta tine de alta discutie), si in sfarsit de aproape un an lucrez undeva unde nu doar ca-mi face placere, dar e si suficient de solicitant incat sa-mi mentina interesul constant. Deci nu, eu una nu as pleca.
Mda, Zamo, te secondez in ceea ce priveste asociatia culturala, n-ar strica ca odata si odata sa ne asezam asa, sa punem de un proiect.
Solutia nu e sa fugi. Nu cred ca e posibil sa-ti faci un rost numai in alta parte. Heavens forbid, n-o zic din patriotism (cei ce ma stiu mai stiu si ca n-am nici un soi de os patriotic in mine), dar chiar putem face mai mult decat sa strambam din nas si sa carcotim pe la colturi. insa daca ma intreb care ar fi solutiile, pot mai mult spune ce nu ar merge. Schimbarea nu poate veni din planul politic. Eventual poate numai daca de data asta ar fi o revolutie veritabila, care sa innoiasca complet sangele clasei conducatoare. Imi aminteam acum de studiile de sociologia religiilor care atesta faptul ca unul din motoarele principale ale schimabarii in plan social este schimbarea in plan spiritual. Nu ne-ar strica o schimbare. Mai putin nationalism ortodox (este foarte ciudat cum in mentalitatea tarii noastra exista aceasta echivalenta intre nationalism si ortodoxie - esti roman, neaparat esti crestin ortodox, iar ortodoxia este, realmente "calea cea dreapta" :huh:), mai multa gandire rationala si critica. Si mai multa luciditate. Damn, trebuie sa ies. Revin mai tarziu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mikael
post Jul 22 2008, 10:01 PM
Post #4


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 113
Joined: 31-May 06
From: Brasov
Member No.: 2.611
Points: 241
Gender:



urfe...dude youre still alive...
ma eu unu as vrea sa plec in state...sa vad ce posibilitati am acolo...unu din motivele pt care plec e ca acolo sunt state unde e tot timpu soare no friggin winter, si ma gandesc ca vara viitoare sa merg sa lucrez sa vad cam cum sta treaba...si dupaia cand termin facultatea ma mut...cel putin asta as vrea sa fac...iar un job...cel mai mult as vrea sa ma fac detectiv...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jul 22 2008, 10:03 PM
Post #5


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Multumesc pentru raspunsuri :rolleyes:

Acum doi ani am terminat si eu facultatea - in Brasov, sectia Informatica. Si a fost surprinzator de accesibila: in anul doi am inceput sa lucrez pentru o firma de apartament (care mai tarziu s-a extins si la care mai am mici proiecte, cateodata, pentru ca ma simt atasat de ei. Deci un om bun de afaceri nu voi fi niciodata, cu asemenea nostalgii :)).

Dupa ce am terminat cei 4 ani am fost sigur ca toate lipsurile pe care le simteam atunci se vor umple prin experienta intr-un mediu mai formal, serios (adica intr-o corporatie: cu telefon, birou, agenda si creion).

Zamo, Ariel, voi sunteti multumiti si ma bucur pentru voi - la mine a fost un pic altfel : am avut niste colegi foarte placuti, dar toate proiectele pe care ar fi trebuit sa le incep, au fost anulate. Si am fugit atunci inapoi in Europa (in timpul facultatii am avut o bursa), pe master.

Si ce am invatat din peripetiile astea:
- Nu as recomanda nimanui sa lucreze in timpul facultatii. Fara nici o legatura cu master-ul, multe carti pe care le iau acum la mana ar fi fost la fel de potrivite si acum 6-2 ani (pe domeniul meu, de exemplu, Knuth, Cormen, Leiserson, Rivest etc. pot fi cititi avand numai un liceu solid in spate) - deci daca existat atat de mult timp liber, cititi :)

- Fie ca scoala se face in Romania sau afara - un elev nemotivat se alege, facand efortul minim necesar, doar cu un vocabular mai bogat. Cand mi s-a spus ca facultatea inseamna sa stai, benevol, in biblioteci, cu nasul in carti, am stiu ca este adevarat, dar nu am fost destul de motivat sa si fac.

- Cel mai incurajator semn vine in momentul in care stim ca nu stim nimic :) Pasii importanti si corecti apar atunci cand stim ce carti/autori trebuie sa citim.

QUOTE(Zamo)
Eu unul zic de multa vreme ca suntem un popor de frustrati si "comentatori". Lipsa de atitudine, coloana vertebrala ii la ordinea zilei ... din pacate, cer senin nu se prea vede la orizont.


Cred ca suntem doua grupuri, inegale, in care majoritatea sunt cei descrisi de tine mai sus. In functie de mediul in care traim, lucram, ne intalnim cu diferite procentaje.

Problema este, cred, ca in acest moment, nimic nu ii poate convinge pe tineri sa-si dezvolte o alta mentalitate. Cand vorbeam in primul post despre atat de multe informatii, nu era neaparat pozitiv. E greu sa alegi esentialul cand nu ai exercitiu sau pe cineva care sa te invete - si valorile se duc. Cel mai bun exemplu e scoala, cu istoria copiatului si fuga dupa note si diplome, nu dupa nivel.


QUOTE(Arien)
Schimbarea nu poate veni din planul politic


Eu nici nu m-as atinge de 'politic', nu cred ca el poate schimba ceva. As lucra pe generatiile tinere, sa vina ele din spate cu un obraz subtiat si urechile ciulite (spiritualul-ul lui Arien).


Mikael :)
Ideea de a lucra acolo o vara e cea mai inspirata. Stii, eu lipsesc doi ani de acasa, stiu ca ma reintorc, si mi-e greu departe. Crezi ca ti-ar fi atat de simplu sa pleci 'de tot'?
Lucrul, munca, ne ajuta intotdeauna - lucrand iti vei da seama ce vrei sa faci, vei stii la ce nivel esti. Se schimba multe si se fac alte planuri. Bafta cu 'summer job-ul' :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jul 22 2008, 10:13 PM
Post #6


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Ah, nu am spus ce planuri am mai departe.

Daca tema lucrarii de master va fi destul de cuprinzatoare, voi dori, probabil, sa fac un doctorat pe ea.

Cat am avut biroul meu cu telefon si creionase, am avut o perioada, in vara, in care am preluat practicantii din firma interesati de informatica si am lucrat pe niste proiecte abstracte cu ei. Acum imi dau seama ca mi-a placut, ca mi-ar placea sa o mai fac din nou (mai ales ca ar fi cu totul altfel, le-as arata ce se poate si ce nu se poate rezolva cu un calculator, le-as explica de ce si as incerca sa le trezesc interesul pe directia 'de ce' si nu pe intrebarea 'cum'): poate profesor. Dar nu m-as reintoarce la simpla programare (am deja 4-5 ani in asta).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Arien
post Jul 22 2008, 10:25 PM
Post #7


Cleverly disguised as a responsible adult
***

Group: Validating
Posts: 147
Joined: 19-October 06
From: beyond the Looking Glass
Member No.: 3.143
Points: 233
Gender:



Urfe, sunt de acord cu tine pe majoritatea punctelor. Insa permite-mi sa te corectez. Nu, nici eu, nici Zamo nu suntem multumiti. Sa zicem ca, eventual, facem parte din categoria celor lucizi, care au mai avut parte si de putin noroc, in sensul ca macar exista cateva lucruri care ne convin in viata noastra.
Eu am fost una din acele persoane care in cei 4 ani de facultate am stat inchisa in biblioteca, avand contact numai cu masinatiunile din facultatea mea. Mentionez ca am terminat Facultatea de Filosofie, in Cluj. Master-ul l-am facut tot acolo, doctorat am ales/am fost aleasa la fel. Asa ca pentru mine a fost un soc cultural in momentul in care m-am decis sa-mi fac o viata si in afara facultatii. Am inceput sa lucrez de la master, schimbat slujba pentru ceva mult mai convenabil, insa si mult mai "in touch" cu restul lumii. Da, inca mai gandesc in termeni de "eu"(si inca cativa care mai tot timpul avem in gand acel "wtf?!") si "restul". And the rest is scary. :unsure: Nu e necesar sa elaborez pe tema data. Stiti si voi cum scriu toti copiii inscrisi pe forum. Sa ajungi sa te bucuri atunci cand cineva e capabil sa scrie/spuna cateva fraze coerente si corecte din punct de vedere gramatical?! Si situatia devine din ce in ce mai grava, doar nu le poti pune pistolul la tampla ca sa renunte la glitter, tocuri, lanturi imense, ceara de par si alte icon-uri ale societatii de consum pentru a face o vizita la cea mai apropiata biblioteca...
Nici cu snobii nu-mi e rusine. Avem si latura cealalta. Cei despre care spuneam ca stau, stramba din nas, dar nu fac nimic. Intelectualii de vocatie, cu profunzimea spirituala a unei linguri de supa. Citesc numai pentru a-si putea etala cunostiintele, sunt prezenti la toate evenimentele culturale pentru ca sunt de bon-ton aplauda geniul artistic manifestat in zeci de tablouri cu contururi de pistoale si mileuri (mda, asta a fost una din expozitiile noastre :huh: don't ask; I don't even get it)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jul 22 2008, 10:28 PM
Post #8


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



QUOTE(Zamo @ Jul 22 2008, 06:11 PM)
Facultatea-i gata de un an, imediat fac 1 an si de cand lucrez ... planuri de viitor, o afacere proprie din care sa invat una alta, dupa aceea alta afacere cu care sa dau lovitura si dupa aceea cine stie poate politica :lol: ... sau daca nu politica, atunci o asociatie culturala cu ajutorul careia sa pot schimba una alta :)
*



Stii, este prima oara cand aud pe cineva spunand pe cineva de varsta ta ca ar crea o organizatie cultura. Pentru asta te felicit - cu conditia sa nu fie ceva anime/manga, of :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Arien
post Jul 22 2008, 10:37 PM
Post #9


Cleverly disguised as a responsible adult
***

Group: Validating
Posts: 147
Joined: 19-October 06
From: beyond the Looking Glass
Member No.: 3.143
Points: 233
Gender:



QUOTE(Urfe @ Jul 22 2008, 10:28 PM)
Stii, este prima oara cand aud pe cineva spunand pe cineva de varsta ta ca ar crea o organizatie cultura. Pentru asta te felicit - cu conditia sa nu fie ceva anime/manga, of  :)
*


:lol: oho, dar asta ar fi prea amuzant...ar veni sfarsitul lumii in ziua in care l-as vedea pe Zamo facand o asociatie pentru promovarea miscarii anime in Romania
Otaku of Romania, grab your Sailor Moon costumes and unite!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jul 22 2008, 10:37 PM
Post #10


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



QUOTE(Arien @ Jul 22 2008, 10:25 PM)
Urfe, sunt de acord cu tine pe majoritatea punctelor. Insa permite-mi sa te corectez. Nu, nici eu, nici Zamo nu suntem multumiti. Sa zicem ca, eventual, facem parte din categoria celor lucizi, care au mai avut parte si de putin noroc, in sensul ca macar exista cateva lucruri care ne convin in viata noastra.
Eu am fost una din acele persoane care in cei 4 ani de facultate am stat inchisa in biblioteca, avand contact numai cu masinatiunile din facultatea mea. Mentionez ca am terminat Facultatea de Filosofie, in Cluj. Master-ul l-am facut tot acolo, doctorat am ales/am fost aleasa la fel. Asa ca pentru mine a fost un soc cultural in momentul in care m-am decis sa-mi fac o viata si in afara facultatii. Am inceput sa lucrez de la master, schimbat slujba pentru ceva mult mai convenabil, insa si mult mai "in touch" cu restul lumii. Da, inca mai gandesc in termeni de "eu"(si inca cativa care mai tot timpul avem in gand acel "wtf?!") si "restul". And the rest is scary.  :unsure:  Nu e necesar sa elaborez pe tema data. Stiti si voi cum scriu toti copiii inscrisi pe forum. Sa ajungi sa te bucuri atunci cand cineva e capabil sa scrie/spuna cateva fraze coerente si corecte din punct de vedere gramatical?!  Si situatia devine din ce in ce mai grava, doar nu le poti pune pistolul la tampla ca sa renunte la glitter, tocuri, lanturi imense, ceara de par si alte icon-uri ale societatii de consum pentru a face o vizita la cea mai apropiata biblioteca...
*



Atunci am interpretat gresit. Placere nu e totuna cu multumire (iar Zamo nu a spus nimic despre ce simte aici, dar ne facem ca nu nu am observat :P).

Ca fapt divers, chiar vroiam sa pomenesc centrele puternice la noi: alfabetic - Bucuresti, Cluj, Iasi. Am o simpatie nejustificata pentru cei care au terminat ceva in zona Filosofie/Sociologie/Istorie din cauza studiilor parintilor mei.

Eu am fost concentrat pe practica - ajungeam acasa intre 12:00 - 02:00, mama imi lasa biletele, in 'botosei', cu sensuri undeva in nota lui 'dragul mamei, ce mai faci, nu te-am mai vazut de 5 zile'. Asta inseamna totodata ca nici eu nu am iesit prea mult prin lume.

Dar sarind peste 'biblioteca = scrierea' corecta (desi, in cazul profilului tau, asta inseamna mai mult decat in al meu. Lucrarile ar fi limbaj matematic, de multe ori traduceri neinspirate care te trimit la un original in engleza, germana etc), trecand la 'setea de informatie', care nu inseamna google (profesorii buni spun intotdeauna ca 'google' este un pericol): suntem nemotivati (si nu numai de gramatica)...

Munca multa, nopti nedormite sau practica nu inseamna calitate.


PS:
QUOTE
Otaku of Romania, grab your Sailor Moon costumes and unite!


Stii, cand au inceput sa difuzeze seria, pe TVR 1, eram receptiv la ele. Au fost ca o bomba pentru mine, stilul m-a prins. Nu am avut televiziune prin cablu decat candva pe la jumatatea liceului, deci fara sa stiu ce vad, ce alternative exista, au fost ... uau! Asa ca daca e sa aleg ce anime as revedea, Sailor Moon ar fi pe primul loc - pentru ca nu as vrea sa-mi provoace ganduri, ci sa-mi creasca ritmul cardiac :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Arien
post Jul 22 2008, 10:50 PM
Post #11


Cleverly disguised as a responsible adult
***

Group: Validating
Posts: 147
Joined: 19-October 06
From: beyond the Looking Glass
Member No.: 3.143
Points: 233
Gender:



QUOTE(Urfe @ Jul 22 2008, 10:13 PM)
[...] am avut o perioada, in vara, in care am preluat practicantii din firma interesati de informatica si am lucrat pe niste proiecte abstracte cu ei. Acum imi dau seama ca mi-a placut, ca mi-ar placea sa o mai fac din nou (mai ales ca ar fi cu totul altfel, le-as arata ce se poate si ce nu se poate rezolva cu un calculator, le-as explica de ce si as incerca sa le trezesc interesul pe directia 'de ce' si nu pe intrebarea 'cum'): poate profesor.
*



Well, spre asta tindeam si eu sa ma indrept pana nu demult. Chiar prof universitar poate ca nu ma tenteaza atat de mult, deja la ora aia se asterne praful pe cunostiintele tale si nu mai ai aceeasi capacitate de inovatie (ajungand chiar sa-ti asumi ideile studentilor tai, omitand cu gratie sa mai mentionezi de unde provin <_< ). Dar voiam sa fiu lector. Voiam sa am mai mult acces la studenti, sa lucram impreuna, sa elaboram proiecte si sa vedem daca asa nu putem schimba ceva. Incepand de la scara mica, pana cand, nu se stie. Ok, stiu, nu m-am scuturat inca de unele idealisme.
Nu stiu daca mai stau in picioare planurile. Exista o limita a compromisului si se prea poate ca eu sa mi-o fi atins. Poate ca a inceput sa-si sublinieze evidenta ceea ce ziceai tu mai devreme. Ce mai inseamna calitate? Oare nu ceva ce ar trebui sa aibe un impact? Ceva ce sa aduca o diferenta? Nu stiu. Daca e sa aplic criteriul asta, pana si manifestarile actuale fi de calitate - schimba, au un impact. Trist, din nou.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jul 22 2008, 11:01 PM
Post #12


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



QUOTE(Arien @ Jul 22 2008, 10:50 PM)
Well, spre asta tindeam si eu sa ma indrept pana nu demult. Chiar prof universitar poate ca nu ma tenteaza atat de mult, deja la ora aia se asterne praful pe cunostiintele tale si nu mai ai aceeasi capacitate de inovatie (ajungand chiar sa-ti asumi ideile studentilor tai, omitand cu gratie sa mai mentionezi de unde provin <_< ). Dar voiam sa fiu lector. Voiam sa am mai mult acces la studenti, sa lucram impreuna, sa elaboram proiecte si sa vedem daca asa nu putem schimba ceva. Incepand de la scara mica, pana cand, nu se stie. Ok, stiu, nu m-am scuturat inca de unele idealisme.


Nu mi se pare idealisme. Cred ca multi studenti pot fi captivati de idei, de provocarile unei solutii etc. Slabi sau buni, nu toti se bucura cand isi dau seama ca 2 + 2 = 4?
Pe de alta parte, noi am fost in generatiile care intrau cu examene, sunt curios cam ce fauna e intr-o grupa, acum.

Apoi, profesorii nu trebuie sa uite, sunt chiar mai liberi sa-si reimprospateze mintea, sa citeasca, sa studieze. Pot atrage diverse proiecte (in colaborarea cu firme, reviste); nu iesi din specializarea ta si nici nu ramai intr-o bula, undeva. Prea putini o fac, e adevarat. Cu asta ajungem la

QUOTE(Arien)
Ce mai inseamna calitate? Oare nu ceva ce ar trebui sa aibe un impact? Ceva ce sa aduca o diferenta? Nu stiu. Daca e sa aplic criteriul asta, pana si manifestarile actuale fi de calitate - schimba, au un impact. Trist, din nou.
*



Aici ea fi foarte riscant sa intram (sau doar pentru mine). Sunt sigur ca existe linii care definesc calitatea (unele probabil chiar mai sus?). Poate primul pas spre 'am facut ceva de calitate' ar trebui sa incepa cu 'sunt cat se poate de strict cu mine: sunt impacat cu ce am facut?'.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Arien
post Jul 22 2008, 11:28 PM
Post #13


Cleverly disguised as a responsible adult
***

Group: Validating
Posts: 147
Joined: 19-October 06
From: beyond the Looking Glass
Member No.: 3.143
Points: 233
Gender:



QUOTE(Urfe @ Jul 22 2008, 11:01 PM)
[...] Poate primul pas spre 'am facut ceva de calitate' ar trebui sa incepa cu 'sunt cat se poate de strict cu mine: sunt impacat cu ce am facut?'.
*



Da, cu asta ai subliniat esentialul. Intrebarea trebuie pusa cu toata sinceritatea, chiar daca in mod sigur raspunsul de care vei da dupa sapaturi nu va fi unul care sa faca placere (asta ar fi, cred, motivul principal pentru care acum intorc spatele doctoratului: nu-mi place unde am ajuns cu toata povestea asta si nici de mine nu-s foarte incantata)

Insa revenind la sinceritate, daca tot sistemul tau* de valori este dat peste cap, in sensul ca nu ai unul, propriu-zis, ci ai un colaj de false idei si zero principii, atunci chiar si o chestionare profunda nu poate da rezultate pertinente cand nu are un sistem coerent la care sa se raporteze. Ma intreb, cum se poate ca generatiile dinaintea noastra, chiar si generatia noastra, de altfel, sa esueze atat de mult in a educa mai departe?!

(*Nota: persoana a II-a e folosita cu sens generic)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Jul 23 2008, 06:43 AM
Post #14


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Ati discutat despre prea multe subiecte ca sa le pot comenta pe fiecare in parte asa ca o sa raspund doar la tema topic-ului.

Mai intai o sa termin facultatea ( peste 1 an ). Dupa aceea o sa fac un master. O sa lucrez la afacerea parintilor mei , o sa strang bani si poate o sa ma mut in alta tara.

De ce vreau sa ma mut in alta tara ? Pentru ca romania este o tara de parveniti , idioti si inculti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post Jul 23 2008, 09:05 AM
Post #15


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



QUOTE(Urfe @ Jul 22 2008, 08:28 PM)
Stii, este prima oara cand aud pe cineva spunand pe cineva de varsta ta ca ar crea o organizatie cultura. Pentru asta te felicit - cu conditia sa nu fie ceva anime/manga, of  :)
*


:D Cum zicea si Arien, eu cred ca as fi ultima persoana care s-ar orienta spre o asociatie culturala manga/anime related.
Nu ca nu-mi plac, nu ca n-am stat cu orele in fata pc-ului urmarind un anime. Ceea ce am observat in ultima vreme si care imi creaza o repulsie fata de acest "fenomen" este ca acest hobby, aceasta placere a devenit o obsesie pentru multe persoane iar pentru ei multe alte lucruri inafara de anime/manga/japonia nu exista. Nu sunt o persoana a extremelor, iar cand se ajunge in acest punct, prefer sa ma retrag.


Nu am apucat sa spun prea multe dupa acel post, ca pe la 23 eu deja ma invarteam de pe o parte pe cealalta a patului :lol: (slujba matinala :P ), da punctez acuma niste idei.

QUOTE
Eu nici nu m-as atinge de 'politic', nu cred ca el poate schimba ceva. As lucra pe generatiile tinere, sa vina ele din spate cu un obraz subtiat si urechile ciulite (spiritualul-ul lui Arien).

Din pacate sau fericire (acuma depinde din ce punct de vedere vezi treburile) traim intr-un mediu "democratic", iar singurele metode prin care poti sa schimbi ceva din temelii tin tot de politica. Un sistem de invatamant care sa se bazeze pe "valori, cultura, moralitate" care sa schimbe modul de gandire a tinerelor generatii, tot acolo sus se elaboreaza. Vrem nu vrem, cele mai eficiente lucruri se pot face tot de acolo (vointa si buna credinta sa fie :) )

Eu am o mica doza de "liniste sufleteasca" (vorba aia) ca am o familie (parintii si frate-mio) care ma sustine si care a avut grija sa primesc o educatie normala ... acest lucru ma ajuta sa merg mai departe.
De multumit nu sunt multumit vazand ce se intampla in jurul meu, pot sa zic ca sunt chiar revoltat, dar de plecat nu o sa plec.
Vreau sa cred ca pot sa schimb ceva, ca o sa ajungem sa nu mai zicem ca "Romania este o tara de parveniti, idioti si inculti" ... si ca NOI, cei care vedem aceste lucruri, refuzam sa mai stam cu mainile in piept si luam atitudine fata de tot ce-i "putred"
Vorba aia, esti mai vinovat daca asisti la ceva "murdar" si nu faci ceva impotriva decat acea persoana care a comis-o.

Planuri, idei am destule ... singura problema ii ca am nevoie de picioare-n fund ca sa ma misc :lol: si oameni care sa ma ajute ... tind sa cred ca ne putem descurca si aici, doar ca ne trebuie mult mai multi nervi si rabdare multa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Jul 23 2008, 10:15 AM
Post #16


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



He he, fain thread. Am asa de multe de spus ca nu stiu de unde sa incep.
In primul rand sunt de acord cu majoritatea celor spuse, cu cateva mici exceptii care tin de experientele mele proprii.

Am inceput facultatea la Politehnica, Calculatoare. Dupa 1 an de faculta facuta pe bune si inca doi de tras de ea am lasat-o balta, si simultan m-am mutat la ASE la distanta si m-am angajat. Si asta dupa ce am terminat liceul ca si elev mai mult decat eminent (olimpiade etc).
ASE-ul m-a incurajat cat de cat, dar politehnica cel putin are o valoare absoluta negativa. Adica strica oamenii. Am avut multi prieteni acolo, si de-a lungul timpului am mai intalnit/lucrat cu altii de la diverse facultati, si concluzia ramane ca este esti o persoana mai... slab calitativ dupa ce ai terminat-o decat inainte.

Dupa asta am mers pe varianta lui Zamo... ia sa vedem, un an angajat, 5 freelancing, si de un an de zile firme proprii. Toti, inclusiv acum, cvasi-muritor de foame. Pe de alta parte fix acum sunt asa de multimit de viata mea ca ma ingrijoreaza: fac exact ce vreau.

Planuri de viitor? Evident sa fac o firma sa mearga, dar asta e mai degraba o necesitate. Ce am descoperit relativ recent este ca imi place sa citesc, si ca exista carti extraordinar de interesante "out there". Asa ca in categoria de planuri de viitor intra undeva sus de tot sa citesc permanent. (si btw, ce m-a convins de asta a fost "The Black Swan". Sanse mari sa vi se para interesanta).

Sunt foarte de acord cu ce ati zis mai devreme despre educarea generatiilor tinere. De vreme ce universitatile contemporane sunt asa de dezamagitoare, solutia este sa facem una care sa functioneze.
Varianta mai realista ar fi, cel putin pentru inceput, o firma de cursuri de programare, un fel de academie Cisco dar care sa se bazeze pe o cultura generala mai "rotunda" decat pe module specializate. In functie de cat de bine imi merg lucrurile o sa ma apuc de ea in cativa ani. Cat de mult se poate dezvolta de aici...

A, si evident vreau sa plec din Romania. In nici un caz din motivele clasice (de exemplu nu inainte de a face bani aici), dar pentru ca 1. Trebuie sa vad lumea si 2. nu vad nici un rost in a vizita o tara o saptamana pe post de turist. Cata vreme chiriile din majoritatea europei sunt mai mici decat aici, si presupunand ca o sa pot sa lucrez ce voi lucra la vremea respectiva de la distanta (presupunere realista)... need I say more? Poti locui linistit cate 6 luni - un an in alta tara.


Si inca ceva... singurul lucru pe care il regret din ultimii 10 ani (bine, pe langa poli dar asta n-aveam cum sa prevad) este ca, inainte sa pot sa fac ce-mi place au fost prea multi ani in care am pierdut vremea. Din motive obiective: a trebuit sa trag de ase sa-l termin, n-am avut bani/experienta sa incep o firma etc. Dar puteam citi si invata mult mai multe in perioada respectiva... Oh well, viata e lunga.


LE: Am uitat :) Mai am un "hobby" in ultima vreme: sa caut pe net locuri in care se discuta interesant. Daca s-ar face un grafic al "inteligentei" forumurilor generale, ar fi ceva de genul Youtube Comments -> Digg -> Reddit -> Slashdot -> Hacker News. Din pacate exista un fenomen interesant care face ca IQ-ul mediu sa scada cand populatia creste peste un prag, so cautarea este in mod necesar permanenta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Jul 23 2008, 08:39 PM
Post #17


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



Cafeneaua.. nu e pentru chestii legate de comunitatea anime?

Topicul asta cred ca ar arata mai bine la diverse, unde de altfel mai sunt alte cateva asemanatoare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post Jul 23 2008, 09:02 PM
Post #18


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



QUOTE(DMonk @ Jul 23 2008, 06:39 PM)
Cafeneaua.. nu e pentru chestii legate de comunitatea anime?

Topicul asta cred ca ar arata mai bine la diverse, unde de altfel mai sunt alte cateva asemanatoare.
*



shuuu <_< ... cum ziceam, mai exista si altceva inafara de anime pe lumea asta :rolleyes:

QUOTE
Ceva pe spiritul initial al 'Cafenelei'

Cred ca asta zice totul
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jul 24 2008, 01:28 AM
Post #19


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



OK, hai ca subscriu si eu la acest thread.

Tocmai am terminat facultatea de Informatica, sectia cu predarea in limba engleza. Am terminat printre primii, si m-am inscris la master acuma, unde cel putin dintre fostii mei colegi, am avut cea mai mare medie de admitere.

Momentan continui un proiect de cercetare, e ceva legat de ceea ce am facult la licenta(Packet Reordering in TCP networks). Nu e foarte complicat, dar am ocazia sa lucrez langa un profesor care a fost 10 ani cercetator la Los Alamos, sa invat cum se scrie un research paper si in primul rand sa fac altceva inafara de web apps/desktop apps and other "normal" stuff.

Momentan vreau sa culeg cat mai multe informatii, si sa imi largesc Überblick-ul(overlook-ul) in domeniu. Incerc sa ma tin cat mai la curent cu tehnologiile si startup-urile care apar. In acelasi timp incerc sa strang skill-urile necesare pentru a-mi realiza propriile idei, am vazut de multe ori cum altii au pus in practica idei care eu le-am avut cu ani inainte, pentru ca n-am avut skillurile si banii necesari pentru a le realiza.

Pentru viitor scopul principal e sa imi pun in practica ideile, bune sau mai putin bune, insa nu prea doresc sa devin un code-monkey(masina de scris cod) inchis intr-o cusca(cubicle) caruia i se zice ce si cum sa faca, asemenea unei maimute dresate care "danseaza" la muzicuta sefului, precum au ajuns multi dintre colegii mei. Nu sunt un programator pasionat, programez pentru ca vreau sa creez ceva, nu pentru ca-mi place sa codez. Probabil am sa incerc sa particip la un start-up daca pot, daca nu am sa pornesc unul.

Cat despre emigrare, eu sunt jumate german, am si neamuri prin Germania si SUA, n-as avea mari probleme daca as vrea sa emigrez, cel putin asa cred. Insa familia mea e aici in tara, la fel si prietenii si cunostintele. Nici un salariu nu e destul de mare ca sa-mi pot recumpara timpul care l-as pierde intr-o tara straina, departe de familie/prieteni/tara/etc. Asa ca prefer sa raman aici, cel putin pana cand nu-mi schimb parerea >_< .

Sincer sa fiu imi place Romania, nu e o tara urata, e foarte murdara insa =_=. Romanii nu sunt o natiune insa, doar niste oameni care prin intamplare locuiesc in acelasi spatiu geografic. Din cate vad romanii ori isi urasc tara si nationalitatea, ori o trateaza cu un dezinteres inconstient. Insa aceste lucruri sunt efectul unei educatii gresit abordate si a unei lipse totale a valorilor morale si civice. Din pacate in anii viitori aceste lucruri se vor simti din ce in ce mai mult.
Dar in fine, astea-s chestii generale, exista si multe exceptii de la regula, iar noi in general tindem sa ne strangem in comunitati online, you know the saying: "Birds of a feather flock together". Chiar daca nu iti place atitudinea generala a oamenilor, nu te opreste nimeni sa iti cauti oamenii cu o mentalitate asemanatoare cu a ta, internetul ne permite acest lucru in ziua de astazi. Internetul, si globalizarea in general, redefinesc incetul cu incetul termenii de natiune si nationalitate, si le desprind de rase, etnii, culturi, limbi.

Presupun ca pe viitor Romania se va impartii in mai multe grupuri sociale, care deja s-au conturat, iar mijloacele de comunicare precum internetul si telefonia mobila , vor contribui nu la unirea ci la scindarea acestor grupuri, deoarece incompatibilitatile in modul de gandire conduce la o limitare a contactului intre aceste grupuri de oameni. De fapt e un fenomen global care se va remarca din ce in ce mai puternic, insa comunitatile globale difera de cele specifice diferitelor natiuni.

Anyway, incep sa aberez, m-am lungit prea mult, sper ca n-am prea multe greseli de ortografie >_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kreatur
post Jul 24 2008, 03:50 AM
Post #20


in search of the ultimate manga
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: 23-September 06
From: BAIA MARE
Member No.: 3.032
Points: 953
Gender:



Mai Urfe, motivul pentru care vreau eu sa plec nu e ca mi s-a scarbit de tara asta, sau pentru ca o consider plina de inculti (deoarece cu cat sunt mai multi cei care gandesc asa, si pleaca, cu atat creste si media de IQ in tara), dar vreau sa plec pentru ca parintii mei nu au o afacere, sunt bolnavi, sunt in varsta, si nu-mi surade deloc ideea sa traiesc dintr-un salar de 1000 lei, salar din care nici daca strangi 20 de ani nu o sa-ti ajunga sa-ti deschizi o afacere, si nici vorba sa-ti intreti o viitoare familie.

Asa ca pe la anul, fiind fara obligatii, o sa plec in Canada, la munca, nu la supt..., pentru ca aici daca lucrezi pentru cineva, tot o sugi intr-un fel sau altul. Spun asta pentru ca eu lucrez de aprox. 6 ani, si am vazut cum merg lucrurile. Atata timp cat nu ai o suma la dispozitie, cu care sa risti, tot intr-o cutie ajungi sa lucrezi, la cot cu alti ratati care aveau vise mari cand erau in facultate, si intr-un final ingramadesti masele de fanatici care joaca la loto sperand sa se imbogateasca peste noapte.

Pana la urma, un prieten de-al meu, RSM la o anumita fabrica de saltele, mi-a propus sa plecam, sa strangem niste bani si sa ne intoarcem cu infinit mai multe perspective. Decizia n-a fost greu de luat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 01:53 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |