Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> De Ce Va Uitati La Anime?, De ce alegem sa ne uitam la anime-uri...


Tomoshibi Rei
post Jan 30 2008, 02:30 PM
Post #1


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: 27-January 08
From: Cluj-Napoca
Member No.: 6.057
Points: 175
Gender:



Chiar asa...De ce anime?
Personal, ma uit pentru ca imi place actiunea si nu cum spunea cineva (tot la cafenea) ca vreau sa evadez...
Sunt studenta la medicina si dupa multe ore in clinica vreau sa ma uit la ceva care sa ma destinda, sa ma faca sa rad si care sa nu imi aduca aminte de zecile si sutele de bolnavi din clinici...
In general aleg anime-urile romantice sau care au o parte de ireal, de fantastic...

Cred ca cei care se uita la anime-uri sunt perfect constienti ca ceea ce se vede nu este realitate...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Jan 30 2008, 03:08 PM
Post #2


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



"Cred ca cei care se uita la anime-uri sunt perfect constienti ca ceea ce se vede nu este realitate..."

:D I wonder if that's true some times...

Pai mi se pare normal ca majoritatea oamenilor sa se uita la animeuri pentru relaxare si eu sunt de parere ca asa se si intampla.

"In general aleg anime-urile romantice"

Eu sunt de parere ca majoritatea covarsitoare de oameni care se uita la anime-uri prefera anime-urile romantice/comediile(de multe ori se imbina genurile). De ce? Pentru ca media de varsta este una relativ ridicata (eu presupun ca e 18-19 ani) si anime-uri gen super power's sunt deja fumate.Aici exclud anime-urile main-stream,filmele si anime-urile foarte misto :) care se merita oricand,oricum,oriunde(super powers or not :) )

Eu vorbesc acum in special de anime-club(nu pot sa vorbesc la nivelul tarii pentru ca nu am date).


Daca e sa duci conversatia mai departe spre "de ce anime si nu altceva"... mai bine te gandesti "de ce altceva si nu anime" si ajungi la acelasi raspuns: Ca asa vrea muschi mei.


P.S. Cred ca a mai fost un topic in genul acesta pe undeva pe aici...eh what the heck :D multe s-au schimbat de atunci...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tomoshibi Rei
post Jan 30 2008, 03:17 PM
Post #3


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: 27-January 08
From: Cluj-Napoca
Member No.: 6.057
Points: 175
Gender:



In plus, anime si manga fac parte din ceea ce este Japonia in momentul actual... Mi se pare normal ca cei care sunt pasionati sa se uite si la anime-uri...

Si, intr-adevar...ne uitam ca asa vrem noi... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jan 30 2008, 03:33 PM
Post #4


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Eu ma uit ca sa dezintoxic de cultura americana, de dragul diversitatii. Si pentru ca unele denota o imaginatie debordanta, si aia nu strica niciodata. Ah, si ca mai urla copilul din mine ca nu-l las la desene.

Ce sa-i faci, mai cu lucru, mai cu nu stiu ce, si o poveste buna te destinde, poate te face sa te gandesti, sa visezi sau sa razi, nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

angel_without_wings
post Jan 30 2008, 03:34 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 24-March 07
Member No.: 4.012
Points: 150
Gender:



cum de ce altceva si nu anime? pentru ca exista si alte chestii care merita... pentru ca imi plac filmele, imi plac imaginile, chestiile mai ciudate mai thought-provoking...muzica faina care creaza 'moods'... deatfel, tot astea-s motivele pentru care ma uit si la anime <_<
cat despre evadare stiu si eu... mi s-a intamplat de foarte putine ori ca dupa ce termin sa nu pot 'iesi' imediat din film/anime, sa raman in atmosfera lui... sa nu ma pot gandi la altceva... mi s-a intamplat mai mult cu anime decat cu filmele, de foarte putine ori, e drept...dar ce sentiment genial. (poate-i autism, no <_< )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Love-chan
post Jan 30 2008, 03:38 PM
Post #6


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



Foarte buna intrebarea....de ce anime?

Prin firea mea caut sufletul in orice lucru si in orice persoana, in animeuri am gasit astfel de idei, si pe langa partea sufleteasca bogata am gasit si lectii de viata extrem de importante. Sunt fan anime datorita lui Sailor Moon :)

Ma uit la animeuri pentru ca uneori imi alina tristetea, alteori ma fac sa rad pana ce cad de pe scaun XD , ma ajuta sa realizez unele lucruri despre viata, ma calmeaza...si pe langa asta invat incet incet sa-mi imbunatatesc stilul de desen. Datorita animeurilor am inceput sa cunosc oameni deosebiti care mi-au devenit imediat prieteni de suflet. E ceva in anime-uri care ma atrage mai mult decat filmele sau desenele animate de la tv....nu stiu exact ce e, dar ma bucur ca am descoperit animeurile si intr-un loc ca aceasta ma simt ca acasa :)

Hm...nu mi-a iesit raspunsul cum voiam eu....dar unele lucruri nu se pot exprima in cuvinte, ne? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Jan 30 2008, 04:07 PM
Post #7


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



QUOTE
Foarte buna intrebarea....de ce anime?

Prin firea mea caut sufletul in orice lucru si in orice persoana, in animeuri am gasit astfel de idei, si pe langa partea sufleteasca bogata am gasit si lectii de viata extrem de importante. Sunt fan anime datorita lui Sailor Moon smile.gif

Ma uit la animeuri pentru ca uneori imi alina tristetea, alteori ma fac sa rad pana ce cad de pe scaun XD , ma ajuta sa realizez unele lucruri despre viata, ma calmeaza...si pe langa asta invat incet incet sa-mi imbunatatesc stilul de desen. Datorita animeurilor am inceput sa cunosc oameni deosebiti care mi-au devenit imediat prieteni de suflet. E ceva in anime-uri care ma atrage mai mult decat filmele sau desenele animate de la tv....nu stiu exact ce e, dar ma bucur ca am descoperit animeurile si intr-un loc ca aceasta ma simt ca acasa smile.gif

Hm...nu mi-a iesit raspunsul cum voiam eu....dar unele lucruri nu se pot exprima in cuvinte, ne? tongue.gif



*Applause* Un post foarte bun.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Jan 30 2008, 04:18 PM
Post #8


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Anooo... de ce NU ? :P
Nush ce sa raspund, dar hai sa incerc. :P

Ma uit pentru ca ma destind foarte mult, mai ales dupa ce termin de invatat pt bac -_- , imi plac mult personajele, modul cum sunt concepute povestile, au acel CEVA care nu-ti permite sa te mai dezlipesti din fata monitorului, japoneza suna bine... Ce-ar mai fi ... ? :unsure:

Aha, cred ca animeurile nu sunt pentru oricine :P Parerea mea e ca necesita un anumit grad de receptivitate si trebuie intelese... Ma rog, acu am generalizat, dar sunt anumite animeuri care chiar necesita punerea in functiune a neuronului.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jan 31 2008, 02:44 AM
Post #9


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



De obicei caut sa asortez animeul cu starea mea, asa ca banuiesc ca motivul pt care aleg animeurile in locul altor chestii e pt ca sunt scurte si le pot schimba repede si is pur si simplu usor de asortat. :P

Pe mine nu ma destind si ma relaxeaza in mod extraordinar. Japoneza nu-mi relaxeaza deloc auzul si cand vine vorba de animeuri in sine, I get too much into them ca sa pot sa lay back and relax. Mai des ma gasesc intrebandu-ma de ce nu ma uit la anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dana2006
post Jan 31 2008, 09:10 AM
Post #10


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: 17-September 06
From: Targoviste
Member No.: 3.002
Points: 553
Gender:



Nu stiu nici eu exact de ce ma uit la anime...stiu doar ca am inceput intr-o buna zi, dupa vreun an de cand eram fan inrait manga...si de atunci nu m-am mai oprit. :D

Si de cand am inceput sa ma uit la anime cred ca m-am uitat la maxim 5 filme..pur si simplu au luat locul lor...anime ma relaxeaza mult mai mult, poti sa alegi din atatea optiuni cand ai chef sa vezi un anumit gen, au melodii superbe, personajele sunt puternice...

Cred ca ceea ce face anime un gen asa "addictive" e faptul ca fiecare animeu te duce intr-o lume aparte, te face sa te simti parte din poveste, te cucereste prin atmosfera, te face sa gandesti..rar mi s-a intamplat asa ceva cu filmele... animeul la care ma uit ma face mereu sa ma pun in pielea personajelor, ma implic in povestea lor..

Si ati observat cat de putine animeuri, chiar si din cele sumbre, nu au acolo o raza de speranta si optimism ca totul o sa se termine cu bine ? Cred ca lumea are nevoie de mesaje pozitive, eu cu siguranta am nevoie...cred ca multa lume se uita la animeuri pentru atitudinea optimista, aia care iti sugereaza ca o sa fie okay pana la urma daca nu renunti, chiar daca acum ai probleme...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Jan 31 2008, 01:02 PM
Post #11


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Pai in primul rand anime ul relaxeaza si ma face sa uit de lumea reala pt cateva minute , desi putine . Ma stradui sa nu incurc realitatea cu fictiunea , dar ambele sunt defapt fictiune si astfel si daca particip la viata reala si daca ma uit la anime tot fictiune este , caci totul e fictiune la un vis ce si-l propune persoana , societatea ...
Desi uneori doresc sa asortez anime cu starea mea de spirit nu iese intodeauna asa , ci iese exact pe dos . Cand sunt nervos ma uit la romantic , cand sunt indragostit ma uit horror si actiune ...
Dar in mare ma uit la anime caci gasesc ceva extraordinar .
IN privinta ca nu ma prea uit la filme , e ceva normal , caci nici inainte nu ma prea uitam la filme.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post Feb 1 2008, 12:27 AM
Post #12


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Nu pot spune ca ma uit la animeuri dintr-un motif foarte clar.

Imi plac foarte mult. Imi place limba, muzca japoneza, si stilul manga de a desena.
Si ceea ce am observat eu in tot acest timp este ca fanii anime sunt mai...cum sa spun...modesti. (ei bine, probabil ca nu chiar toti dar...). Acum nu spun nimic de mine, pentru ca nu ma pot critica singura.
Sa revin la intrebare: De ce anime? Pentru ca povestile din acestea sunt mai complexe si daca pot spune si rare. Adica, probabil este foarte greu sa realizezi un anime, excluzand imaginile. Eu una ma relaxez cand ma uit la animeuri si cum am mai spus, nu am un motiv clar...pur si simplu, nu-mi place nici reluarile sa le ratez (de la televizor vorbesc). Fiecare episod ma fascineaza. Pur si simplu imi plac...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

schumiholic
post Feb 6 2008, 04:20 PM
Post #13


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 45
Joined: 26-January 08
Member No.: 6.043
Points: 19
Gender:



Imi plac animeurile romantice si cele in care binele lupta impotriva raului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

frosty
post Feb 21 2008, 01:27 PM
Post #14


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: 12-November 07
From: Targoviste
Member No.: 5.552
Points: 158
Gender:



Deca ma uit la animeuri si nu alt ceva? EI bine ma uit la ele pt ca intru-n fel m-au salvat....nu pot spune de ce sau cine ma-u salvat, celputin nu inca :( . Important este ca am reusit sa descopar esenta lor, cred eu, pt ca in spatele oricari povesti se se afla ascunse niste realitati, autorul intotdeauna va impleti in poveste, fara sa vrea, niste experiente prin care a trecut sau expeiente prin,care ar vrea sa treaca. Este pur si simplu fascinant sa cauti adevaratul "personaj" care se sacunde, de multe ori foarte bine, in spatele personajelor. Eu invat mereu cate ceva din animeuri si asta ma ajuta foarte mult, nu stiu daca si pe altii dar pe mine ma ajuta si in plus de asta ma si bine-dispun ca de multe ori chiar radiez :P .

AS putea sa vorbesc despre animeuri in cateva romane dar celmai bine este sa ma opresc aici :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

animeluv9
post Mar 16 2008, 06:58 PM
Post #15


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: 28-February 08
Member No.: 6.285
Points: 0
Gender:



Sper ca multi membrii ai acestui forum nu intra in cautarea de mai mult fara a nu pretzui fiecare secunda a celui mai scurt si mai obscur ANIME.

Am cautat ANIME pentru echilibru, pentru reciclarea filosofiilor, pentru diversificarea vocilor care sustin principii, pentru spontaneitate si gratie. Nu exceleaza in tehnici de animatie dar formele au o putere mare de sugestie.
Sunt bune pentru EVADARE si DEZINTOXICARE.
Varietatea este bienvenita si impresionanta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ikarion
post Mar 21 2008, 04:12 PM
Post #16


Lunar Element
**

Group: Members+
Posts: 64
Joined: 21-March 08
From: Iasi
Member No.: 6.434
Points: 97
Gender:



Hm, pt mine raspunsul ar fi pt a instaura un haos si mai profund in viata mea si pt a satura dorinta de a scapa de realitate intr-o lume a fanteziei. In plus imi imbogatesc si dezvolt capacitatea de a visa si de a imagina o lume a fanteziei personala.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipmaster
post Mar 22 2008, 10:35 AM
Post #17


...
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 23-June 07
Member No.: 4.527
Points: 77
Gender:



Ma uit la anime: cand am vazut primele desene am fost intrigat de maiestria desenatorului, apoi desenele animate m-au atras si mai mult si imi plac si astazi; imi plac povestile.
Acum am 21 de ani si cateodata vreau sa ma uit la anime si imi aleg un gen, citesc recenzii si ma uit. Astept sa vad o poveste care sa ma atraga, sau macar ceva diversitate. Si anime e cultura. Desigur, realitatea este ca apreciez munca echipei care l-a creat si punerea in scena a unor idei; cum oameni maturi se aduna pentru a crea ceva poate macar menit sa atraga atentia sau 'sa vanda'.

Uneori realitatea este amalgamata in straturi si straturi de motive pentru care noi ne motivam, irelevant de gradul de 'veridicitate' al lor, sa facem ceva anume si sa ne cream nevoi de cultura, de munca, de viata... Foamea de viata si de lucruri care exista, in opinia mea, e masura in care oamenii pot fi (vii) voluptuosi in trairi de orice natura si sa inteleaga ca timpul, pentru care traiesc este acum si trairea se intampla doar atat timp (?) cat au grija sa nu moara prematur.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trust_no_more
post Mar 24 2008, 01:10 PM
Post #18


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



De ce ma uit la anime?
Ha, asta nu m-am intrebat niciodata. Un raspuns scurt si previzibil pana in maduva oaselor ar fi: pt ca imi plac.
Ca majoritatea de pe aici, anime-urile m-au captivat inca de cand le vedeam cu ajutorul tv-ului, pe TVR, RTL, Rai Duo etc.
Imi plac animeurile pentru ca aproape de fiecare data cand aleg sa ma uit la unu`, indiferent de gen, ma regasesc in cel putin unul dintre personaje, in caracterul sau, in trairi, personalitate etc.
Anime-urile sunt un stil de viata pt mine, fac parte din viata mea, din ceea ce imi place, din putinele hobby-uri pe care le-am pastrat inca din copilarie.
Nu sunt un otaku adevarat, nu citesc manga, nu am vazut sute de seriale, dar cele pe care le-am vazut, le-am ales cu grija inainte, pe baza recomandarilor prietenilor, a recenziilor etc. Si pot spune ca nu am ramas profund dezamagita de niciunul dintre ele.
Iubesc anime-urile, si imi doresc sa am acest avant in a urmari animeuri pana la "adanci batraneti" :lol:
:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Apr 14 2008, 04:34 PM
Post #19


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



Pai ...de obicei e greu sa spui de ce iti place un anumit lucru. Da' uite ca fac si yo o incercare:
Cred ca lucrul care ma atrage cel mai mult la un anime e povestea. Sigur sunt multe alte lucruri importante(personajele, modul in care e desenat, originalittea, muzica etc.), dar pentru mine toate stau pe un indepartat loc 2 fata de poveste. Spun asta findca sunt in stare sa ma uit la un anime doar ptr poveste chiar dak restu kinda sucks :rolleyes: .
Pur si simplu sunt multe animeuri in care m-am regasit, cred ca despre asta e vorba... fiecare gaseste ceva ce i se aseamana si de asta ii place acel lucru. Chiar daca suntem toti fani anime, sunt sigur ca nu avem toti aceleasi gusturi si nu cred ca exista cineva care sa afirme ca toate animeurile pe care le-a vazut au fost super bune. Nu exista padure fara uscaciuni, dupa cum spune un intelept proverb romanesc :P . Doar ca lumea animeurilor e o padure verde, tanara si frumoasa care are si ea uscaciuni, dar care nu ii umbresc stralucirea! B) Pe de alta parte mai avem lumea americanilor(Hollywoodul...), care desi e de un succes mai mare decat cea animeurilor
reprezinta o padure cam batrana, cu verdeata si originalitate mai putina si in car uscaciunile sunt la tot pasul.
Deci, de asta aleg animeurile oriunde, in orice zi si la orice ora :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

V3N0M
post Apr 14 2008, 05:44 PM
Post #20


Incepator
**

Group: Members
Posts: 18
Joined: 3-April 08
From: Behind you *,*
Member No.: 6.520
Points: 48
Gender:



For the crazy anime character pairings of course! Naruto x Sakura = <3
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 09:27 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |