Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Razboiul anime-manga


DarkRaitei
post Mar 23 2007, 04:56 PM
Post #41


wickedly disturbed one
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 19-March 07
From: On a nice confortable seat, watching this world descend into hell...>:)
Member No.: 3.974
Points: 540
Gender:



intr-un final ar trebui sa va dati seama ca e bine sa cititi manga si sa vizionati animul...acest razboi nici nu ar trebui sa existe sincer...nu pot intelege oameni care zic ca manga si numa manga i super and anime sucks..>.<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

error1121992
post Apr 27 2007, 04:27 PM
Post #42


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.212
Points: 8
Gender:



Ce razboi ? Nu e nici un razboi :D Sunt cam acelasi lucru si se completeaza
Apropo , are cineva Digimon World
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 11 2007, 08:43 AM
Post #43


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Nu cred ca m-as putea hotara.In principiu am mult mai multe animeuri la activ decat manga, dar asta din cauza ca m-am obijnuit greu cu cititul in fata calculatorului.Nu stiu cum e pentru voi, dar pentru mine e destul de obositor sa stau ore in sir in fata calculatorului sa citesc manga.Acum intervine optiunea cumparat, dar la cat sunt de scumpe abia daca imi permit un volum pe luna si sa nu mai vorbim de faptul ca sunt multe manga care inca nu au fost licentiate, iar acelea le gasesti numai pe net.
Nici eu nu cred ca e un razboi: dupa cum s-a mai spus exista o legatura stransa intre cele doua.
Nu stiu daca s-a mai mentionat, dar sunt si multe manga dupa care nu s-a facut inca un anime si poate nici nu o sa se faca, povesti superbe (cel putin din punctul meu de vedere) precum Kill me Kiss me, Arcana, Fairy Cube, God Child etc. Ar fi pacat sa ratati astfel de povesti doar pentru ca nu au facute si animeuri^^.

Un fel de off topic:pentru Kisa: probabil ca sti deja, dar Furuba va avea si un sezon 2 ^^.Deja se lucreaza de ceva vreme la el.Sper doar sa urmeze indeaproape manga.Abia astept sa o vad pe Rin animata XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexa
post Feb 18 2010, 07:43 PM
Post #44


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 48
Joined: 18-February 10
Member No.: 9.490
Points: 1
Gender:



Depinde de timpul liber de care dispun......Dar pot spune ca-mi plac amandoua,sunt interesante in felul lor ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vasilica154
post Jun 10 2012, 03:04 PM
Post #45


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: 10-June 12
Member No.: 10.986
Points: 12
Gender:



mie imi place mai mult manga decat anime.dar nu stiam de razboiul asta dintre ele
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Jun 10 2012, 03:41 PM
Post #46


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Razboiul nu e intre manga si anime, ci intre fanaticii fiecarei tabere care incearca sa demonstreze unii altora de ce cealalta tabara e mai buna. Ca membra a taberei manga, nu spun ca nu imi plac anime, ca boala mea de la anime a inceput. Dar dupa ce am descoperit manga, nu ma mai pot multumi ca altadata cu modul in care decurge actiunea in anime, I have higher expectations. Exista anime mai bune decat manga, nu zic nu, dar dese ori manga este o adaptare a seriei originale anime, so when you rewrite something that was good to begin with, you might fail.
Ma mir ca darczon nu a dat inca pe aici... :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Jun 10 2012, 08:38 PM
Post #47


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



You rang? :twisted:

Pentru mine, muzica face toata atmosfera, asa din punctul meu de vedere, anime-urile bat fara drept de apel manga. BUT...citind si recitind, spre exemplu, Higurashi, m-am trezit ca am goosebumps de la atmosfera creata de respectiva manga....si ma asteptam ca dupa fiecare zgomot sa apara Rena cu cleaver-ul *shudder*.

Nu am citit la fel de multa manga cate anime-uri am vazut, desi am o colectie (zic eu) impresionanta de manga downloadata (vreun terra, give or take a few gbs :D) si vreo 40 de volume cumparate :D (and growing); asadar, nu pot fii obiectiv, but here goes:

1) Prefer sa citesc o shoujo manga decat sa ma uit la un comedy-romance mai lung de 12 episoade (decat daca are peste 4 stele pe AP)

2) Prefer sa ma uit la un shounen anime decat sa citesc manga pentru ca nu ma deranjeaza fillerele, seiyuus are awesome, actiunea e mai fluida iar muzica face tot banii

3) Prefer sa ma uit intai la anime, apoi sa citesc manga pentru ca, de ce mai multe ori, adaptarea nu este facuta 100%, asa ca este o placere sa vezi si viziunea producerului de anime si viziunea mangaka-ului . It's like seeing the same anime twice, but not twice...if you get my meaning.

4) Prefer sa ma uit intai la anime, apoi sa joc VN-ul; de cele mai multe ori, rutele secundare nu sunt explorate, si daca as juca VN-ul intai, numai m-as enerva pe male lead ca nu se duce cu personajul meu preferat. Pe cand daca fac invers... B) it's like a dream come true :D

5) One-shots are awesome :D

Concluzia: anime, then manga/VN :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Jun 10 2012, 09:01 PM
Post #48


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



... and there he was! :D

Music statement = invalid, dar vad ca la restul te-ai mai domolit. :lol:
And here goes my trolling:
QUOTE
3) Prefer sa ma uit intai la anime, apoi sa citesc manga pentru ca, de ce mai multe ori, adaptarea nu este facuta 100%, asa ca este o placere sa vezi si viziunea producerului de anime si viziunea mangaka-ului . It's like seeing the same anime twice, but not twice...if you get my meaning.

It's like seeing the same anime twice, but it's better the second time. Yes, we get what you mean. (IMG:http://revolushii.ro/forum/Smileys/smileys/trollface.png)
Try Gintama. That manga turned me in the annoying person I am today. It's the trolling guide for dummies, more efficient than the anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yoyo
post Jun 10 2012, 09:02 PM
Post #49


Sense Offender
****

Group: Members+
Posts: 453
Joined: 17-April 12
Member No.: 10.948
Points: 1.122
Gender:



Disputa asta e foarte asemanatoare cu filme vs carti.
Am vazut animeuri si am citit manga in proportii egale si daca ar fi sa aleg, as alege manga.
Nu neg insa ca au existat si situatii in care personaje au capatat noi dimensiuni dupa ce le-am vazut animate si le-am auzit vorbind.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 05:05 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |