Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

7 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum Va Alegeti Seriile Anime Pe Care Le Urmariti?

Cum va alegeti seriile anime pe care le urmariti?
 
[ 25 ] ** [18.52%]
[ 14 ] ** [10.37%]
[ 17 ] ** [12.59%]
[ 7 ] ** [5.19%]
[ 6 ] ** [4.44%]
[ 5 ] ** [3.70%]
[ 29 ] ** [21.48%]
[ 32 ] ** [23.70%]
Total Votes: 135
Guests cannot vote 

DarkRaitei
post Oct 26 2007, 12:07 AM
Post #21


wickedly disturbed one
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 19-March 07
From: On a nice confortable seat, watching this world descend into hell...>:)
Member No.: 3.974
Points: 540
Gender:



in primul rand caut un anime despre care am auzit sau am vazut ca zice lumea ca este interesant si merita...apoi ma uit sa vad cam despre ce e vorba, daca chiar imi pare interesant ma uit la review si pareri....deobicei iau numa ce-mi place dar mai iau si animuri care mi se par mai ciudate...si cateodata sunt placut surprins si ajung sa-mi placa :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipmaster
post Oct 26 2007, 09:15 AM
Post #22


...
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 23-June 07
Member No.: 4.527
Points: 77
Gender:



Eu am votat "dupa rating-urile date de useri (AniDB, AnimeNews, etc)", insa nu e chiar asa de simplu: caut foarte mult anime-uri dupa nume, categorie, rezumat si chiar release group;
Ma documentez bine inainte de a alege ceva, am o lista de asteptare pentru anime-urile care mi se par interesante si daca nu gasesc ceva care sa ma impulsioneze pe moment sa downloadez cateva episoade sa vad cum e un anume anime, atunci aleg altceva...
Nu conteaza cat de bun e ratingul sau cat de inovator e un anime; si intr-adevar user reviews ma ajuta mult in alegere. Am cateva situri, pe care le folosesc regulat pentru opinii sincere din partea userilor sau chiar a grupurilor de release despre seriile anime... si ma ghidez dupa ele.
Ma uit la anime-urile, care imi plac pe moment. Iau cateva episoade si daca trebuie sa ma fortez sa ma uit la ele, atunci renunt la acel anime. Nu cred ca am neaparat nieste genuri stricte, insa nu-mi plac animele 'pentru copii', romance si in general orice gasesc ca este fara substanta si asta oricat de mare ar fi ratingul la un anume anime. In general toate seriile anime la care m-am uitat pana acum sunt celebre, insa am luat cunostinta cu destule anime-uri mai necusnocute sau chiar insolite. Oricum nu duc lipsa de anime... doar de spatiu pe hdd... :unsure: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

anbu_sharka
post Oct 26 2007, 11:50 AM
Post #23


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 36
Joined: 24-October 07
Member No.: 5.421
Points: 97
Gender:



la inceput le-am luat dupa review-uri iar dupa am inceput sa le cam selectez dupa cat de bine arata ...sau daca dupa 2-3 episoade nu ma "prinde" trec la altu :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sephiroth
post Oct 26 2007, 03:02 PM
Post #24


Incepator
**

Group: Members
Posts: 28
Joined: 21-September 07
From: Bucuresti
Member No.: 5.195
Points: 39
Gender:



Eu le aleg in functie de grafica, nu neaparat sa fie nemaipomenita dar sa ma atraga pe mine si eventual downloadez primul episod. Nu conteaza sa fie cunoscut sau sa placa la toata lumea, conteaza sa iti placa tie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Angel Sailor.
post Oct 27 2007, 02:39 PM
Post #25


Sayuri-chan
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: 26-October 07
From: the land where the silvery roses grow
Member No.: 5.437
Points: 58
Gender:



Preferatele mele sunt cele romance, mă uit la primele episoade ,şi dacă mi se par interesante , le voi urmări īn continuare. Contează mult şi grafica...să fie pe cāt posibil , colorată (as in ,nu culori şterse...nu'mi captează prea mult atenţia astfel) şi frumos realizată :) . Eu īnsămi sunt o amatoare īn desenatul personajelor anime , şi de asta nu mă mulţumesc cu orice...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bacchante
post Oct 27 2007, 03:07 PM
Post #26


That thing which makes your life complicated
**

Group: Members+
Posts: 35
Joined: 27-October 07
From: Bucureşti
Member No.: 5.443
Points: 90
Gender:



dupa discutiile de pe forumuri. daca imi sare in ochi vreun titlu merg pe google si aflu cam despre ce e vorba. daca mi se pare worth my time il downloadez. bineinteles, s-a intamplat sa vad primul episod si sa las balta toata seria - eh, de gustibus.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Luffy
post Oct 27 2007, 03:09 PM
Post #27


Food master!
****

Group: Members+
Posts: 355
Joined: 18-September 07
From: Cluj-Napoca/FurWood
Member No.: 5.183
Points: 1.142
Gender:



Bacchante
ii o ideie buna .. dar .. ioo ma-s uita si la calitatea imagini :D
Grafica...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bacchante
post Oct 27 2007, 03:14 PM
Post #28


That thing which makes your life complicated
**

Group: Members+
Posts: 35
Joined: 27-October 07
From: Bucureşti
Member No.: 5.443
Points: 90
Gender:



da, Luffy, bineinteles. de aia merg pe google intai, vad ceva reviews si imagini. grafica e extrem de importanta si pentru mine. i don't watch ugly stuff ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Cybele
post Nov 8 2007, 08:23 PM
Post #29


Incepator
**

Group: Members
Posts: 25
Joined: 8-November 07
Member No.: 5.526
Points: 63
Gender:



Categoric dupa review-uri. Dupa aceea caut pe google si vad ce gasesc. Daca imi place ma uit la primele 1-3 episoade. Daca imi plac ma uit mai departe.
Evit sa ma uit la un anime la recomandarea unei persoane. Toti oamenii sunt diferiti si nu pot sa garantez ca ceea ce ii place unei anumite persoane imi place si mie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Nov 9 2007, 10:57 PM
Post #30


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



In primul rand, dupa review-uri... caut pe anidb, oricand dornic de animeuri noi!! Well, mai trag cu ochiul si pe la discutiile de pe forumuri!
De exemplu, Gunslinger Girl- multora nu le-a placut fiindca l-au considerat copia lui Noir, dar mie mi-a placut si l-am vizionat dupa Noir!! :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Nov 9 2007, 11:57 PM
Post #31


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Alte criterii si anume dispozitia pe care o simt in acel moment in care vreau sa incep un anime. Si har domnului ca am vazut destule si am o lista maricica de serii de unde sa aleg foarte multe genuri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bluhelios
post Nov 10 2007, 01:41 PM
Post #32


The Daydreamer
***

Group: Members+
Posts: 150
Joined: 3-November 07
From: Baia Mare\Cluj-Napoca
Member No.: 5.485
Points: 1.202
Gender:



Mai nou aleg foarte mult dupa recomandarile mai multor persoane. Ma mai uit prin topuri dar nu ma prea iau dupa ele, pot fi foarte inselatoare. Si mai citesc cate un review :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dawn_alexis
post Nov 11 2007, 12:57 AM
Post #33


Ohi, Mark!
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 13-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.301
Points: 138
Gender:



In general le iau dupa grafica sau dupa studio(i go after Madhouse n Production IG; and Ghibli for movies). Sau pur si simplu i random click view on-line sites, pana dau de ceva care pare promitator, citesc commenturile, imi fac o parere si ma apuc de vizionat. Of course, mai trag cu ochiul si pe la animeurile faimoase si ridicate-n slavi de tot poporu', iar din cele proaspat aparute incerc sa vad cel putin 2-3 episoade, tho' i drop more than half of em after a while. Iar daca mi-a placut un anime, ma uit si la cele recomandate prin review-ul respectiv. Sometimes i get lucky(i liked Noein, and smbdy reccomended NTHT, which became my nmb 1 anime), and othertimes i don't(Even tho' i'm a big FMA fan, i absolutely hated Scrapped Princess-more accuratelly, the2 eps i saw from it -.-)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sofia.tiano
post Nov 11 2007, 11:54 AM
Post #34


Newbie
*

Group: Members
Posts: 9
Joined: 20-August 07
From: Galaţi
Member No.: 4.954
Points: 21
Gender:



Eu īmi aleg seriile īn multe feluri: de obicei, citesc cāteva review-uri despre ele... ca să īnţeleg cam cu ce sunt... la unele ongoing-uri regula nu se aplică... so downlodez sau vizionez online primul episod şi dacă īmi place le văd şi pe celelalte... dacă nu mă plictisesc pe parcurs... nu prea mă uit la anime-urile cu n episoade... şi prea multe serii... dacă nu am īnceput să-l vizionez de cānd avea maxim 2 serii... nu mă apuc să vizionez un anime cu 100+ episoade.... pentru că nu prea am timp... şi mă plictisesc... rar văd un anime dacă am citit manga după care a fost făcut īnainte...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dana2006
post Nov 12 2007, 02:16 PM
Post #35


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: 17-September 06
From: Targoviste
Member No.: 3.002
Points: 553
Gender:



Am votat "dupa review-uri", pur si simplu caut animeuri cu povesti interesante si bine realizate, vreau sa stiu ce au vazut si altii si le-a placut decat sa aleg eu si sa nu nimeresc :D . Nu am preferinta de genuri, am vazut de toate, shoujo,comedii, drame,horror...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demon Spirit
post Nov 12 2007, 03:19 PM
Post #36


The shadow lurker....
***

Group: Members+
Posts: 165
Joined: 5-October 07
From: Hell's control tower
Member No.: 5.280
Points: 399
Gender:



De obicei mi se recomanda sa vad un anime si il incerc,dak imi place inseamna k persoana ma stie f bn,dak nu,nu-i nimic trec la urmatorul :D Sau se mai intampla sa aflu de pe net de un anime,si il caut innebunita cateva luni( cum s-a intamplat cu Shana :lol: ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Nov 12 2007, 04:31 PM
Post #37


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Am votat "vad toate anime-urile dintr-un anume gen" pentru ca genul chiar conteaza cel mai mult pentru mine (si personajele, dar pe ele nu le pot cunoaste intr-un db), pe urma restul.
De cele mai multe ori caut sa fie o combinatie din urmatoarele: mystery/psihologic/dementia/seinen/cyberpunk/drama/samurai/action/horror... nu trebuie sa le contzina pe toate, dar, sa zicem, cel putzin 2 dintre ele.
Nu exclud anime-uri recomandate de cineva cu gusturi asemantoare cu ale mele. Vad des ce mi se recomanda.
La grafica nu am pretentzii mai deloc, povestea conteaza cel mai mult pentru mine.
Ost-ul insa poate sa ma deranjeze sau,invers, sa ma faca sa vad un anime. De ex. am vrut sa renuntz la Samurai Champloo din cauza rap-ului cu carul, iar .//hack am vazut numai din cauza Ost-ului superb.
Mai vad si cate un anime cunoscut, ca sa nu fiu chiar in urma cu "moda" ...

Am multe pretentzii doar inainte sa ma apuc de el, si e o decizie grea "Sa-l vad sau sa nu-l vad, aceasta este intrebarea!". :lol: Dar fiecare anime care-l incep il si termin (e un fix de-al meu :P )... si de obicei nu regret, in fiecare gasesc cate ceva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Helly
post Nov 13 2007, 10:10 AM
Post #38


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: 13-November 07
From: somewhere in hell
Member No.: 5.557
Points: 19
Gender:



Eu le iau la intamplare.Vad cateva episoade si daca mi-a placut citesc review-urile.Apoi ma pun pe treaba :D .Dar nu refuz un anime recomandat de cineva.Cine stie?Poate chiar imi place si se merita.Nu pot sa-mi dau cu parerea pana nu vad si nu stiu despre ce e vorba.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Nov 15 2007, 04:18 AM
Post #39


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



E dificil de răspuns, pentru că-s multe criterii. Eu nici măcar nu discriminez după gen sau calitatea animaţiei, deci īn principiu mă pot uita la orice. Review-urile (sau chiar şi o simplă cronică fugară) nu-s de neglijat, dar cu condiţia ca cel care le face să spună ceva interesant sau la un mod inteligent. "Lucky Star" l-am văzut pentru că am dat complet din īntīmplare de un post pe un blog, care mi-a trezit interesul. Topurile sīnt şi ele utile, dar după ce ai văzut cam toate titlurile care apar īn ele nu te mai ajută.

Aşa că momentan folosesc două metode de "vīnătoare". Una e să citesc forumul pentru ponturi, şi cealaltă e AniDB Hot Anime. Primei metode īi datorez "Sayonara Zetsubou Sensei", iar celeilalte "Clannad", aşa că eu zic că merită.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

petriuc
post Dec 13 2007, 04:49 PM
Post #40


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 67
Joined: 4-December 07
From: Botosani
Member No.: 5.667
Points: 170
Gender:



eu prefer sa citesc un synopsis de unde il iau si daca mi se pare destul de int ma uit la anime......mai primesc recomandari si de la prieteni.
2 animeuri am vazut doar pentru ca le facea mare publicitate: Naruto si Bleach si pot spune ca mi-au placut amandoua....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

7 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
4 User(s) are reading this topic (4 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 04:15 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |