Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

7 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum Va Alegeti Seriile Anime Pe Care Le Urmariti?

Cum va alegeti seriile anime pe care le urmariti?
 
[ 25 ] ** [18.52%]
[ 14 ] ** [10.37%]
[ 17 ] ** [12.59%]
[ 7 ] ** [5.19%]
[ 6 ] ** [4.44%]
[ 5 ] ** [3.70%]
[ 29 ] ** [21.48%]
[ 32 ] ** [23.70%]
Total Votes: 135
Guests cannot vote 

Muza chan
post Oct 3 2007, 10:24 AM
Post #1


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Alegeti varianta pe care o considerati ca fiind cea pe care o folositi de obicei. (As fi vrut sa se poata alege mai multe optiuni, dar nu este posibil.)

Am ales: dupa rating-urile date de useri (AniDB, AnimeNews, etc)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dmf
post Oct 3 2007, 10:30 AM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 535
Joined: 28-June 07
From: Constanta
Member No.: 4.576
Points: 1.330
Gender:



dupa numarul de episoade si gen .... daca are 26 sau mai putin nu ma uit decat daca mi-l recomanda cineva insistent(claymore)... daca e rommance/ecchi iar nu ma uit :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kun san
post Oct 3 2007, 10:37 AM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 139
Joined: 3-October 06
Member No.: 3.066
Points: 1.073
Gender:



La inceput mergeam si eu pe ratingurile date de useri, insa am renuntat. Mult prea multe nepotriviri... <_<
In general citesc review-uri. Chiar daca in final parerea mea difera de cea a autorilor, macar asa imi pot face o idee.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Love-chan
post Oct 3 2007, 10:46 AM
Post #4


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



Well, sincera sa fiu, prima data ma uitam la tot ce-mi cadea in mana...daca era anime era bun....Intre timp cei care ma cunosc au inceput sa-mi recomande anumite serii, there's a huge list :lol: , si pentru ca lista e foarte lunga, uneori le iau in ordine alfabetica, alteori iau dupa genul de care am nevoie in acel moment. Nu refuz nici un gen de anime, atata timp cat e lucrat bine, grafica sa-mi placa si sa nu ma lase sa dorm noaptea :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

livia_c12
post Oct 3 2007, 11:31 AM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 47
Joined: 14-May 07
Member No.: 4.306
Points: 121
Gender:



....eu urmaresc seriile anime dupa recomandari dar si dupe site-uri...dak cineva imi zice uita-te la animeul ala ca e tare....din curiozitate mai mult ma uit , iar apoi imi dau seama ca imi place:)) :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Oct 3 2007, 01:31 PM
Post #6


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



1. dupa poza de pe anidb - 5%
2. dupa rating-urile date de useri -> 10%
3. dupa review-uri -> 10%
4. ma decid dupa primele episoade (5 eps. de obicei) dak merita privit sau nu -> 75%

-----

dupa discutiile de pe forumuri = 0 pentru mine
dupa recomandari = foarte rar
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Oct 3 2007, 04:03 PM
Post #7


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



1.Cand ma apuc de vizionat un anime il duc de la capat la coada oricat de rau e ( si sincer e mai bine asa ) deci sunt impotriva penultimei variante.
2.Ma uit la un anime total laintampalare si preferabil ma uit la cele mai recente.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post Oct 3 2007, 04:51 PM
Post #8


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



Dupa review-uri sa zicem. Dar nu citesc tot... cat sa imi fac o idee despre ce e vorba. Dupa care tin cont si de imagini + preview. Daca trece de toate filtrele astea, iau primul episod si atunci decid.

Ma mai iau si dupa recomandari, dar in general prefer sa caut singur.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Oct 3 2007, 07:41 PM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Pentru mine e simplu. Decid singur. Nu ma iau dupa review, sau raiting, sau recomadari. Ma uit la cateva episode din toate seriile noi aparute. Daca imi place, il iau pe tot, daca nu, renunt. Totusi, tin sa mentionez ca mi-am luat teapa la cateva serii pentru ca am renuntal la ele prea devreme. Era sa renunt la Tengen Toppa Gurren Lagann pentru numele lui Dumnezeu. Deci acum, daca seria are macar unu, doua elemente care sa ma atraga (o voce preferata, scene memorabile, etc) il iau pe tot, si ma decid dupa daca chiar imi place sau nu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noli
post Oct 3 2007, 08:12 PM
Post #10


NLN
****

Group: Members+
Posts: 383
Joined: 10-March 07
From: Galati
Member No.: 3.922
Points: 1.103
Gender:



Am ales : dupa review-uri (site-uri pe care le consider serioase)...si cum alte optiuni nu mai sunt,completez cu ce consider eu ca mai conteaza atunci cand aleg sa ma uit la o serie...
Pana acum am urmarit anime-uri la care am gasit cate un amv,bineinteles,din intamplare(pe youtube),in functie de acel amv,daca ma prindea,urmaream anime-ul,si sincer,pana acum,am fost captivata de toate seriile urmarite in acest mod.In rest,ma mai iau si dupa recomandari,ratingul nu prea ma intereseaza.O nota o pot da eu personal dupa ce termin de vizionat anime-ul,si mie poate imi place la nebunie,iar ratingul e mic,si invers...Imi place ca un anime sa fie mai mare de 26 de episoade,sa simt si eu ca dureaza mai mult...dar am urmarit si serii mai mici de 26 de episoade,asta pentru ca au fost interesante,si meritau,oricum as fi preferat sa fie mai lungi.Si in general la anime,prefer sa fie Romance...deci asta e un criteriu important...plus grafica,la mine grafica conteaza foarte mult...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post Oct 3 2007, 08:59 PM
Post #11


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



Am votat "dupa alte criterii decat cele de mai sus" deoarece deobicei eu caut anime-uri care au anumite elemente (adica hentai sau eccchi; horror sau drama), dar nu ma uit la toate anime-urile care apartin numai unui singur gen.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Oct 3 2007, 09:06 PM
Post #12


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



am ales "dupa recomnadari", desi si altele sunt destul de importante.
cred ca recomandarile sunt punctul de start. mi se intampla f des sa vb cu prietenii despre anime si ma intreaba: "ai vazut anime-ul Y?" "nu" "vai, trebuie sa il vezi ca e super". bineinteles, nu ma iau dupa parerile tuturor. sunt cativa oameni care stiu ca fie au gusturi asemanataore cu ale mele, fie le stiu experienta vasta in anime si puntul de vedere asemanator review-urilor.

bineinteles, daca imi recomanda un mecha nu ma voi uita pt ca nu sunt fana genului, dar asta e o exceptie.

urmeaza apoi partea cu cautat informatii pe net despre (atat review cat si date tehnice ca nr ep, casa de productie, de unde il iau, etc.) si daca ma prinde ce vad trec la pasul urmator, adica vizionarea in sine. rar mi s-a intamplat sa mi se recomande ceva si sa nu imi placa (e adevarat, nu am apucat sa vad tot ce mi s-a recomandat :P ).

mi se pare f riscant sa alegi seriile la intamplare pt ca poti pierde mult timp uitandu-te la primele ep din ceva serie slaba cand intre timp te puteai uita la alta serie. ratigurile mi se par un pic cam subiective, mi s-a inatamplat sa vad rating bun si sa nu imi placa de loc...
si discutiile de pe forum ma influenteaza uneori, mai bine zis ma fac curioasa la o anumita serie pe care mai apoi ma apuc sa mi-o aduc...
deci e cate putin din mai multe, incerc sa le combin, sa am mai multe pct de vedere cand vine vb de alegerea unui anime...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Oct 4 2007, 06:08 AM
Post #13


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Ma orientez dupa multe lucruri, dar nu citesc niciodata review-uri pt ca nu vreau sa stiu nimic despre anime inainte sa ma apuc sa-l vad : ii strica famecul. Mai vad si eu ce se recomanda pe forum , cele la care s-a facut rofansub , ma uit tot in english desigur , dar ma gandesc si eu ca nu-si pierdea cineva timpul sa traduca un anime care nu merita nu? si mai caut orice cuprinde drama psichlogical.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shipo
post Oct 4 2007, 10:07 AM
Post #14


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: 22-August 07
From: Iasi
Member No.: 4.973
Points: 31
Gender:



Cand aleg sa ma uit la un anime mai intai caut review-uri. Daca subiectul mi se pare destul de interesant il caut repede pe torente. Insa cum prefer dramele ma uit cam la toate chiar daca nu au rating prea bun, acesta fiind de multe ori subiectiv.
Mai sunt cazuri cand imi este recomandat un anime si pot spune ca atunci nu mai am nevoie nici de review nici de rating...pentru ca sigur este un anime care merita. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Oct 4 2007, 03:49 PM
Post #15


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Totdeauna dupa reviewuri. Dupa cum spunea un motto pe un site - viata e prea scurta pt animeuri proaste. Chair daca nu costa (desi uneori costa), timpul meu e prea valoros ca sa il pierd - mai ales ca sunt atatea anime bune. Am o lista de siteuri unde verific orice anime inainte de a il lua/vedea (am postat lista repsectiva la linkuri utile).
Nu ma iau niciodata dupa recomandari (chiar daca vin de la prieteni) pt ca gusturile sunt foarte diverse, asa ca faptul ca lui x i-a placut un anime nu prea imi spune mare lucru. CAt despre a viziona cateva eps - nu fac niciodata, mi se pare foarte aiurea. Cand incep ceva, de obicei termin. Plus ca pot sa ma intep foarte tare - uneori primul eps e super, dar apoi...sau invers. Iar ca sa vad primele 5 eps...prea mult timp pierdut (asa daca incerc vreo 3 anime deja ajung la 15 eps :blink: )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Oct 4 2007, 06:54 PM
Post #16


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Dupa grafica si nivel de violenta :)
Sau eventual dupa faima si recomandarile altora :P
Momentan vreau sa vad remake-ul la Hokuto no Ken pentru ca am vazut niste clipuri pe youtube si mi-a picat fata cand am vazut grafica. Anime-urile pe care le iau pentru poveste le iau in functie de recomandarile altora :P Nu prea ma iau dupa review-uri. Am citit eu odata ca Apocalypse Zero e cel mai prost anime si ca nu merita sa ma uit la el dar desi e intr-adevar incredibil de prost e criminal si merita urmarit :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Oct 5 2007, 12:40 PM
Post #17


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Let's see. Pai, de obicei ma atrage un titlu, o descriere facuta de cineva unei serii. Daca am ajuns pana aici incep sa caut eu informatii despre ea, cine sunt creatorii, numar de episoade, despre ce e vorba etc. Iar daca dupa faza asta sunt inca interesata, ma apuc de vizionat. Niciodata nu ma iau dupa notele acordate unei serii pentru ca, sincer, nu ma intereseaza. E foarte probabil ca mie sa-mi placa ceva notat cu 6 sau sa-mi displaca ceav de 8+.
PS: Un alt factor ar fi raritatea. Daca cineva mentioneaza un anime pe care nu-l stiu si mai adauga comentariul "e foarte rar", "nu se vorbeste suficient de el", "nu il stie nimeni", automat devin interesata. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EMy
post Oct 25 2007, 08:08 PM
Post #18


Incepator
**

Group: Members
Posts: 19
Joined: 22-October 07
Member No.: 5.400
Points: 54
Gender:



Am inceput sa ma uit la animeuri dupa ce mi-a recomandat un fost coleg.In ultimul timp insa mi-am ales seriile dupa review-uri...si mai nou de cand am descoperit acest forum m-am uitat la cateva anime-uri dupa discutiile de pe forum care mi s-au parut interesante...si pot sa spun ca nu am fost dezamagit.Oricum o data ce incep sa ma uit la un anime...oricat de prost ar fi(desi nu prea am intalnit asa ceva) nu pot sa ma opresc pur si simplu...ma uit pana la sfarsit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Oct 25 2007, 10:42 PM
Post #19


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Eu dupa alinierea astrelor... deocamdata nu-s in pozitie.

Ce sa-i faci, m-oi multumi si cu putinul care-l am. In nici un caz dupa recomandari (trebuie sa ne imbratisam diferentele nu sa ne ferim de ele :P), review-uri (imi dau dureri de cap, mai ales cand nu-s de acord cu modul de gandire al autorului/autoarei), discutii pe forum sau ce-o mai fi (hell, am tot discutat despre death note si nici amu n-am vazut numai pana o murit Ray Penbar :P). Prefer sa merg pe hunch-uri si toane, nu-i asa mare filozofie sa alegi un anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Luffy
post Oct 26 2007, 12:01 AM
Post #20


Food master!
****

Group: Members+
Posts: 355
Joined: 18-September 07
From: Cluj-Napoca/FurWood
Member No.: 5.183
Points: 1.142
Gender:



nah .. celebre .. dac nu pa ..:))
si klar mai nou daca pe forum zice ca ii tare cva ok daca nu nu :))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

7 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 07:39 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |