Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Manga Vs Anime, kare e mai tare :D

ce alegi ?
 
[ 15 ] ** [35.71%]
[ 27 ] ** [64.29%]
Total Votes: 42
Guests cannot vote 

Doxx
post Jun 15 2007, 04:53 PM
Post #21


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: 2-June 07
From: Montreal/Qc/Canada
Member No.: 4.398
Points: 76
Gender:



Depinde despre ce fel de manga este vorba...un manga adevarat [carte] se citeste foarte usor si mi se pare cel mai interesant posibil... dar un manga scanat citit pe calculator e obositor si nu mi se pare practic deloc...
Si cum nu imi pot permite sa imi cumpar manga la greu [ca la ce preturi au... esti norocos daca ai vre-o 2-3 volume, nu serii] prefer sa ma uit la anime...ca si asta e foarte mijto... si sunt unele lucruri de atmosfera care nu le poti surprinde in manga si se poat observa doar in anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bmate
post Aug 19 2007, 03:33 AM
Post #22


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 19-August 07
Member No.: 4.938
Points: 29
Gender:



si anime si manga e bun. ex. EVA-anime->good EVA-manga->not so good. un alt exemplu e bleach, anime-ul e contine in majoritate fillere(bounts c'mon (-_-;) iar manga-ul e foarte tare
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

caroline
post Dec 14 2007, 08:59 PM
Post #23


~ forever dreaming... ~
***

Group: Members+
Posts: 224
Joined: 25-August 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.903
Points: 279
Gender:



Pana acum cateva luni, probabil as fi spus ca prefer anime. Insa, in ultima vreme sunt un manga freak si am descoperit ca imi place mai mult manga decat anime. In afara de faptul ca manga este mai complet decat un anime ca poveste, parca sunt mai entuziasmata sa citesc decat sa vad anime-ul. Si nu neaparat ca anime-ul se ia mai greu decat manga, pentru ca pot fi manga pentru care astepti si cateva luni pana sa mai apara vreun capitol nou. ;)
Apropo de Imadoki si Zettai Kareshi sunt simpatice, merita citite. Eu le-am citit on-line la servici. :P
Apropo de format electronic sau carte, nu pot spune ca prefer una sau alta. Am imprumutat de la Heupsche Angel Sanctuary si Vampire Knight. Angel Sanctuary nu am terminat de citit nici acum si am inceput de vreo 4 luni, nu mai am decat 5 volume, dar nu ma mai atrage. Vampire Knight insa imi place mult si de-abia astept sa iasa capitole noi. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post Jan 2 2008, 05:42 PM
Post #24


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



Deocamdata aleg anime, dar cand in Romania manga-urile or sa poata sa fie cumparate la fel de usor ca si cartile, atunci o sa egalez balanta (dar niciodata manga nu o sa fie mai presus de anime la mine). Am vazut cum e sa citesti manga-uri pe calculator/laptop (de preferat a doua varianta) si cum e sa le citesti "in realitate", ca sa zic asa. E mult mai placut sa ai volumul in mana, il citesti mai usor. Totusi, eu toate volumele pe care le am (si sunt putine) sunt comandate din Germania prin Amazon iar mai apoi aduse in Romania de unchi-meu (asta fiindca a vrut el ca eu nu m-as fi sinchisit). ^^' In Romania e mai greu sa-ti procuri manga-uri mai ales daca nu locuiesti in orase mari si cat despre comandatul pe internet, pe mine nu m-a atras niciodata.
Revenind, prefer anime-urile fiindca fac rost mai usor de ele, dar imi si lasa alta impresie fata de manga-uri. Dupa parerea mea sunt mult mai complexe fiindca au coloana sonora, voci si miscare. Totusi de vreme ce imi place sa citesc voi continua si cu manga pe calculator, dar mai lent, mai greu ca e si lenea asta. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post Feb 21 2008, 12:59 AM
Post #25


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Pai..daca ar fi sa aleg intre a citi un manga si a vedea un anime as alege cu siguranta animeul.
Nu prea stiu care este mai bun, pentru ca eu nu prea am citit manga (doar cateva capitode de ici de colo). Nu neaparat ca nu-mi plac dar mi-e cam lene sa le cites. :lol: Mi-e greu sa incep dar dupa aceea nu ma mai dezlipesc de monitor :))

Oricum, majoritatea seriilor pe care le-am vazut eu au un manga diferit, si de aceea poate e bine sa le citesti/vezi pe amandoua. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

reazor9
post Aug 11 2008, 09:33 PM
Post #26


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 35
Joined: 1-March 08
Member No.: 6.300
Points: 0
Gender:



Manga vs Anime....hmmmmmmm...greu .......as alege Manga....e mai interesant sa citesti o carte decat sa te uiti la un desene......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

amydee
post Aug 9 2010, 10:49 AM
Post #27


Incepator
**

Group: Members
Posts: 19
Joined: 8-July 10
Member No.: 9.846
Points: 41
Gender:



aleg manga....e mult mai detaliat ....... majoritatea anime-urilor au un "final" care iti da impresia ca va urma un sezon 2....ceea ce nu se intampla.......in alte cuvinte unele animeuri nu au un final clar.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nicolae
post Aug 9 2010, 03:16 PM
Post #28


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 30
Joined: 14-May 10
From: Bucuresti
Member No.: 9.710
Points: 63
Gender:



mda grea decizie aleg anime
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KittyTeea
post Aug 9 2010, 08:43 PM
Post #29


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 144
Joined: 29-June 09
From: Bucuresti
Member No.: 8.806
Points: 355
Gender:



cred ca aleg manga, dar imi plac si animeurile
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Aug 9 2010, 09:20 PM
Post #30


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



cate argumente, cate opinii, cate pareri, cat spam, cat etc.

post asemanator celor precedente: both. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Aug 10 2010, 01:35 PM
Post #31


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



QUOTE(spyderverr @ Aug 9 2010, 09:20 PM)
cate argumente, cate opinii, cate pareri, cat spam, cat etc.

cand de fapt cele mai tari sunt filmele cu piedone :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Aug 13 2010, 12:29 PM
Post #32


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



wait, wait! I got a new one!

sometimeees I like anime and sometimeees I like manga. there. done.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

selen_dom
post Aug 13 2010, 12:40 PM
Post #33


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 308
Joined: 9-February 06
From: on a book of mistery
Member No.: 2.159
Points: 752
Gender:



eu sunt lenesa si n-am rabdare de anime...prefer manga[poti citi de 10 ori aceeasi pg fara sa apesi pe nici un buton].
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claymore :X
post Feb 17 2011, 10:19 PM
Post #34


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: 12-July 10
From: Bucharest (cateodata..:D)
Member No.: 9.856
Points: 147
Gender:



anime clar, nu suport manga-urile :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kuro_Inu
post Feb 17 2011, 10:49 PM
Post #35


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 41
Joined: 10-February 11
From: Baia Mare Romania
Member No.: 10.360
Points: 98
Gender:



Personal prefer animeurile , mai usor de vizionat , cunosc vocea personajelor , si e color , incep sa citesc manga daca stiu ca seria anime se opreste si manga continua , de regula incep sa citesc o manga de la primul capitol , dar am facut exceptii in cazuri ca Naruto , One Piece , Full Metal Alchemist , mi-ar fi luat prea mult timp sa reincep toata manga .

Un avantaj pe care consider eu ca il are o manga este ca prezinta mai multe detalii , si te poti concentra mai mult p anumite faze si dialoguri iar animeurile uneori sar peste anumite faze destul de importante sau mai rau schimba complet firul povestii ex: primul sezon din Full Metal Alchemist fata de manga , a devenit complet diferit ; sau animeul Spiral , fata de manga au devenit complet diferite , iar in aceste cazuri prefer manga fara dar si poate :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aleerea
post Jun 1 2012, 10:38 PM
Post #36


Incepator
**

Group: Members
Posts: 15
Joined: 28-October 09
Member No.: 9.135
Points: 33
Gender:



Pana acum la toate anime-urile pe care le-am vazut si apoi am citit si manga corespunzatoare, s-a dovedit ca manga-ul e mai bun! Si in acelas fel la manga-urile la care am vazut animeul dupa (din curiozitate) s-a dovedit ca tot manga-ul e mai bun. Dar nu pot compara un manga cu un anime diferit pentru ca sunt doua lucruri distincte!
E posibil ca mie sa imi placa manga-ul pentru ca scenele de lupta nu dureaza cate 30 de minute sau ca aia nu se privesc in ochi 5 ani... sau din cauza ca nu sunt multe flashback-uri. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Akashiro Kitadawa
post Jun 1 2012, 11:57 PM
Post #37


Prime Archon of the Imperium & High Judicator
****

Group: Members+
Posts: 353
Joined: 28-May 12
From: Gondolin aka Bucharest
Member No.: 10.973
Points: 201
Gender:



In majoritatea cazurilor, producatorii incep sa faca animeul cand manga inca nu e terminata.Si de cele mai multe ori ajung sa intreaca manga cu viteza de creare.Si asta duce de cele mai multe ori la incetinirea animeului (pana il prinde manga din urma cu povestea) ori abandonarea proiectului.Sau pur si simplu im abramburesc de nu mai stii ce si cum.

Vezi cazul Inuyasha.Seria a fost ciopartita si impartita in cateva serii.Iar ultimele episoade (Inuyasha:Final Act) au fost facute la mult timp dupa ce seria principala se incheiase in coada de peste.


Un caz asemanator, care mie frica ca se va intampla la fel e animeul Accel World.Deja animeul a ajuns cu povestea la nivel la manga.Doar ca manga se updateaza odata pe luna, iar producatorii scot cate un episod pe saptamana la anime.


Si mai este al 2 inconvenient.De obicei, cand manga este foarte mare sau se updateaza greu, producatorii ajung sa taie din content.Vezi cazul Love Hina.
Manga are 120+ capitole, iar manga are vreo 20+ episoade, 2 episoade speciale si o mini-serie cu care se incheie povestea de 3 episoade.


De aceea prefer sa citesc manga (sau sa joc un VN) si dupa ma duc sa vad animeul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Jun 2 2012, 12:11 AM
Post #38


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



In principiu si eu prefer manga over anime. Fires up my imagination better. Iar adaptarile anime dupa manga sfarsesc de cele mai multe ori ca filmele facute dupa carti: nu sunt in stare sa prezinte povestea la acelasi nivel si se pierd in chestii inserate, de cele mai multe ori stupide, care dilueaza si altereaza mesajul sau sensul original (asa am patit cu Bokurano unde manga=win si anime=fail <_< ). De asta, de cele mai multe ori prefer sa citesc manga dupa ce am vazut anime-ul, ca termenul de comparatie sa fie unul mai slab. Daca se intampla ca anime-ul sa aiba un OST bun, il ascult in timp ce citesc manga respectiva; epicness level increases by 50% :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jun 2 2012, 12:12 AM
Post #39


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Actually si anime-ul si manga-ul Accel World sunt adaptari dupa o serie de light novels pe care anime-ul nu cred a va reusi vreodata sa o ajunga din urma. De fapt in ziua de azi nu prea mai sunt atat de la moda adaptarile dupa manga-uri. Light Novel adaptations is where it's at.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jun 2 2012, 02:54 AM
Post #40


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Daca ai timpul si rezisti si fara imagini, nu doar sunet sau animatie, light novelurile prezinta povestea mult mai amplu si mai complex decat o va face vreodata o manga sau un anime. Also, in general nu se adapteaza decat o foarte mica parte dintr-un light novel careia i se tranteste un final pentru ca nu isi permit sa scoata cateva sute de episoade. Niste exemple de animeuri mai faimoase in situatia asta ar fi Spice and Wolf si Shakugan no Shana, so a true fan might consider reading the actual story behind them.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 01:40 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |