Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Manga Vs Anime, kare e mai tare :D

ce alegi ?
 
[ 15 ] ** [35.71%]
[ 27 ] ** [64.29%]
Total Votes: 42
Guests cannot vote 

aki chan
post Mar 21 2007, 10:26 PM
Post #1


Manga Freak
**

Group: V.I.P.
Posts: 24
Joined: 21-March 07
From: bucuresti
Member No.: 3.988
Points: 58
Gender:



dupa parerea mea manga este mult mai complexa decat un anime si artul este mult mai bun , sa iau de exemplu back cat , manga-ul mi sa parut genial , artul era foarte bun train arata mortal (sunt fata banuiesc k am dreptul), parerea despre personaje era alta , train avea alta personalitate (cei drept la inceput mi se parea insuportabil) j vezi poveste detaliat iar actiunea mult mai intensa eram atat de prinsa in scenele de lupta de nu puteam sa ma ridic din fatza monitorului, animeul mia lasat un gust amar , train a fost desenat k un pustan de 16 ani , neintrat ink in pubertate, scenele de lupta era usor conturate , iar tarin parea tot timpul cu nasul pe sus ... acum fiekare cu parerea lui
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Mar 21 2007, 10:44 PM
Post #2


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



e rasuflata, dar exista anime bune si anime proaste, si manga bune si manga proaste. Nu poti compara un anime prost cu o manga buna si sa spui ca manga e superioara. Daca e sa aleg dintre un anime bun si o manga buna - prefer anime, pt ca e color, are animatie si sunet = live :D .
In plus, manga are o mare problema = nu imi place sa citesc la calculator, din aceasta cauza cumpar originale , si evident nu imi pot permite prea multe.... din nou anime castiga :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aki chan
post Mar 22 2007, 12:10 AM
Post #3


Manga Freak
**

Group: V.I.P.
Posts: 24
Joined: 21-March 07
From: bucuresti
Member No.: 3.988
Points: 58
Gender:



eu una prefer manga peste anime, eram anime otaku pana sa ma mut la manga ...eu lam corupt pe kobra sa nu se uite doar la dbz, dar cu timpul am inceput sa descopat k manga are o mai mare varietate :) nu credeam k o sa imi plaka sa citesk la kalculator , cei drept bleach lam citit in format karte pan la vol 12 :) dupa pe kalc ... oricum te invit sa citejti naruto bleacj manga ... asta k banuiesc k ai citit animeul j sa imi spui diferentza , cu toate k din cate am observat fetele sunt mai mult cu manga
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 22 2007, 12:19 AM
Post #4


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Anime, mai ales alea care nu-s dupa manga. Eu fiind mai orientat catre actiune & co. mi se pare natural sa vad miscare... nu stiu glumele, luptele, au mai mult farmec daca-s animate, chiar daca se mai pierde din poveste. Pana la urma la poveste e singurul loc la care manga castiga... no fillers, no bullshit, doar esenta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Mar 22 2007, 12:21 AM
Post #5


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Eu tind spre manga din simplul motiv ca anime-urile apar mult prea greu :D ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AlraM
post Mar 22 2007, 12:27 AM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 175
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.526
Points: 386
Gender:



eu uhm... la scene de lupta in manga ma pierd. which is a shame, cause I AM an action junky intr-un anime bine facut.

dar in general mi se par echivalente ca valoare (exista manga mai bune ca anime, si invers... si in mod sigur povesti care mai degraba le-ai citi decat urmari... si invers)... dar tre sa recunosc ca de obicei prefer animeul... tocmai pt ca sunt obsedata de animatie, si imi place cat detaliu baga in scene, cum se impleteste muzica cu vorbele, si efectele sonore... animeul bun imi ofera o experienta completa :) mangaul bun in schimb imi da sanse sa rumeg povestea ceva mai bine ;) :) sa ma gandesc la ea mai mult :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 22 2007, 09:43 AM
Post #7


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Prefer anime-ul pentru ca pentru mine conteaza vocile, culoarea, miscarea si muzica. Citesc o manga buna, in special daca nu s-a facut anime-ul, sau nu s-a terminat anime-ul, sau daca are o alta dezvoltare decat anime-ul sau anime-ul e cotat prost si manga respectiva e cotata bine.
De obicei, ma uit pe cate un volum sau 2 din manga, daca mi-a placut anime-ul, mai mult pentru studiu de desen. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Xristina
post Mar 22 2007, 10:26 AM
Post #8


Lady
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 5-June 06
Member No.: 2.629
Points: 350
Gender:



Nu m-am atins de manga si nici nu cred ca o sa ma ating in viitorul apropriat. Nu stiu de ce nu ma atrag.

Prefer sa vad ceva animat, sincer e alt feeling, alta atmosfera. So my vote goes to anime.

Nu zic ca mangaurile sunt naspa doar ca pe mine nu ma atrag in mod special :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkRaitei
post Mar 22 2007, 12:34 PM
Post #9


wickedly disturbed one
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 19-March 07
From: On a nice confortable seat, watching this world descend into hell...>:)
Member No.: 3.974
Points: 540
Gender:



Desi imi place si manga sa te uiti la un anime e altceva.Stiu ca exista animuri care nu sunt la fel de complicate si bine create ca manga, dar e altceva sa te uiti la o animatie.Ex: la animuri cu lupte si actiune degeaba citesti manga...cum ar fi one piece sau naruto...am citit manga, dar cand am vazut anime-urile am ramas uimit cat de bine au fost facute scenele de lupta..:P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Mar 22 2007, 06:44 PM
Post #10


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



QUOTE(aki chan @ Mar 22 2007, 08:10 AM)
eu una prefer manga peste anime, eram anime otaku pana sa ma mut la manga ...eu lam corupt pe kobra sa nu se uite doar la dbz, dar cu timpul am inceput sa descopat k manga are o mai mare varietate :) nu credeam k o sa imi plaka sa citesk la kalculator , cei drept bleach lam citit in format karte pan la vol 12 :) dupa pe kalc ... oricum te invit sa citejti naruto bleacj manga ... asta k banuiesc k ai citit animeul j sa imi spui diferentza , cu toate k din cate am observat fetele sunt mai mult cu manga
*




nu am vazut nici naruto si nici bleach - si nici nu intentionez :lol: - asa ca cu atat mai putin ma intereseaza versiunea lor manga :twisted: .
Nu prea mai nimerit cu astea - eu nu sunt de loc fan shounen/action, asa ca bleach, naruto, dbz, yu yu hakusho nu-s de mine. Prefer shoujo manga, in special cele de CLAMP, Kaori Yuki si Yuu Watase B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aki chan
post Mar 22 2007, 06:58 PM
Post #11


Manga Freak
**

Group: V.I.P.
Posts: 24
Joined: 21-March 07
From: bucuresti
Member No.: 3.988
Points: 58
Gender:



mai dat pe spate ...stai sa imi revin ... tare :) eu cu yuu watase am inceput sa citesc manga :D cu ayashi no ceres , dupa am luat imadoki , nu jtiu dak ai aflat ink urmatoarea ei manga va fii un shonen-ai , iar un manga kare cred k o sa itzi plaka e model (manhwa mai degraba) si inca sa imi revin super tare , pana acum totzi baietzii pe kare iam cunoscut si citeau manga imi dadeau in kap cand le aratam shoujo
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Mar 22 2007, 07:53 PM
Post #12


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



yup, I know, I have some weird tastes :P (for a guy). De yuu Watase imi place foarte mult Alice 19th si Fushigi yuugi ( la ultima si animeu e super)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Okami
post Mar 23 2007, 12:43 AM
Post #13


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: 15-March 07
From: Timisoara
Member No.: 3.952
Points: 74
Gender:



In general manga e mai buna ca animeul pentru ca are un story mai complex, personaje mai bine individualizate, iar situatile sunt explicate in amanunt.Manga narativa, asa numita “sutourii-man” cea mai dezvoltata in Japonia, cuprinzand teme si probleme abordate foarte complex, e comparata cu romane sau trilogii.De exemplu, la Love Hina, animeul are un story incomplet, animatie cam proasta,e lungita prea mult povestea, manga fiind net superioara. Insa sunt si exceptii : Neon Genesis Evangelion anime-ul mi s-a parut mai bun ca manga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noli
post Mar 23 2007, 06:46 PM
Post #14


NLN
****

Group: Members+
Posts: 383
Joined: 10-March 07
From: Galati
Member No.: 3.922
Points: 1.103
Gender:



Am acasa cateva manga...dar e cam aiurea sa le citesti pe calculator.E adevarat ca o manga e mai complexa decat un anime,asa cum o carte e mai complexa decat filmul facut dupa ea...DAR,e mult mai interesant sa vezi un anime,e totul plin de viata,colorat(cum a zis si emanuel),fiecare cu o voce diferita si interpretata bine,vezi fiecare miscare,totul exact cum ar trebui sa fie...pe cand intr-o manga trebuie sa-ti imaginezi anumite lucruri,si poate nu-ti imaginezi corect...in fine,eu prefer sa vad un anime,decat sa citesc o manga :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Mar 23 2007, 07:37 PM
Post #15


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



glad that i have a big imagination :rolleyes: :P eu nu pot citit fara sa vizualizez si chiar o fac destul de bine. mi-e mult mai usor sa citesc manga decat sa ma uit la anime. de aceea si nr de manga parcurse il ajunge din urma pe cel al seriilor. :lol: i was a biiig anime fan, but now, manga took over :D
wow, emanuel :o that's new to hear :D si mie imi place super mult yuu watase si i-as recunoaste stilul oriunde. pe langa cele mentionate mai sus, n-ai citit si Zettai Kareshi? e foarte marfa. ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Mar 23 2007, 08:17 PM
Post #16


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



nop, de ala nici nu am auzit. Dar daca e de yu watase am sa caut :).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noli
post Mar 24 2007, 01:18 AM
Post #17


NLN
****

Group: Members+
Posts: 383
Joined: 10-March 07
From: Galati
Member No.: 3.922
Points: 1.103
Gender:



Crystall,sa stii ca si imaginatia mea este bogata,si cand citesc ceva vizualizez povestea respectiva,am un filmulet in cap...dar dupa cum am zis,un anime,prinzand viata,e altfel,fiecare cu vocea lui,exact cum trebuie...plus ca mie imi place mult japoneza si cand vine vb sa citesc manga in engleza suna tare ciudat,desi cand vad un anime cu subtitrare in engleza nu e la fel,atunci cand citesc direct in engleza e chiar ciudat.De citit o manga nu am citit,dar am incercat...si m-am lasat.Insa imi plac cateva manga,de Wataru Yoshizumi :) am citit cate ceva despre ele,povestile sunt interesante
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Eraiza
post Jun 14 2007, 03:13 PM
Post #18


-whatever-
**

Group: Members
Posts: 29
Joined: 13-June 07
From: Derrière toi
Member No.: 4.460
Points: 63
Gender:



Pai.. Depinde..
Hai sa luam Azumanga Daioh. Anime-ul mi s-a parut mult mai bun decat manga. Mult mai amuzant, ce mai, merita vazut.
Dar daca iau de exemplu Hellsing, Death note sau Shaman King, manga-ul e mult mai bun decat anime-ul. Si ca storyline, si ca grafica, manga te prinde pur si simplu deoarece e mult mai complexa, personajele se dezvolta in alt fel.
Totusi, eu prefer anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Love-chan
post Jun 15 2007, 10:34 AM
Post #19


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



^_^ Eu le prefer pe amandoua. Nu vreau sa spun ca una e mai buna decat cealalta. Singurul lucru care ma intereseaza e sa exprime cel mai bine si la calitatea cea mai buna mesajul pe care il transmit. Anime-le te introduc direct in universul lor iar manga te lasa sa-ti creezi acel univers. Pentru mine sunt la o totala egalitate :D. Anime-le simt ca ma imbratiseaza, iar manga imi da libertate :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jun 15 2007, 03:13 PM
Post #20


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Dupa ce am citit cateva manga-uri de exceptie ( Berserk, Battle Royale, Uzumaki, Blame, M.P.D. Psycho de ex. ) balanta a inceput sa incline in favoarea manga-urilor.
E drept ca am gasit mai usor anime-uri care sa imi placa decat manga-uri pe gustul meu insa senzatia pe care mi-au lasat-o zilele in care am citit manga-uri nu prea se compara cu cea lasata de anime-uri. E drept insa ca daca eu am vazut si anime-uri mediocre, manga-uri in schimb nu am citit decat de calitate, care sa fie pe placul meu, asa ca poate si de aceea ma gandesc mai cu drag la manga decat la anime insa mai sunt si alte lucruri, cum ar fi faptul ca un manga se citeste mult mai repede decat vizionezi un anime si pe deaspra ocupa si mai putin spatiu pe hard disk.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 07:29 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |