Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

10 Pages « < 8 9 10 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Chestii ENERVANTE la anime-uri...


kurono
post Jul 29 2009, 01:32 PM
Post #181


Vicious
**

Group: Members+
Posts: 61
Joined: 17-June 09
Member No.: 8.751
Points: 139
Gender:



nu toti de la americani se nasc baddass mofo's. Sunt o multime de comics cu Batman cand se antrena and shit like that.
BotoseL cred ca vorbea de seriile in care protagonistul e un fatalau la inceput si ajunge un baddass prin hard work. Dar e bullshit, chiar si cu hard work, nu oricine poate deveni puternic, cel putin in unele serii au ceva special, vezi Pure Shinigami in Bleach, fiu de Rege in Spirit World (yuyu hakusho) and so on...

alt lucru care ma enerveaza: manga bune, psychological shit, masterpiece seinens and shit like that never get animated, dar orice shit de slice of life, school drama, harem buthole primeste anime....' the fuck?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BotoseL
post Jul 29 2009, 02:08 PM
Post #182


Fluffy!
**

Group: Members+
Posts: 90
Joined: 24-November 06
From: Romania, Bucuresti
Member No.: 3.328
Points: 213
Gender:



Ai dreptate cu toate aberatiile devin anime si culmea e ca e ca o telenovela, o chestie repetitiva, alte figuri, alte nume, alte voci, aceeasi treaba. Ce poti face la scoala ? Nu prea multe oricum.

In fine am observat ca aia "rai" spun cam asa "Daca pun mana pe tine te omor fraiere!" *pumni stransi aratati cu ura*. Incep se bat, ca doua muieri venite de la strand, in fine unu e atins la corason, ii plesneste o vena, ii rupe curu celuilalt si nu`l omoara ca nu mai poate. Avea un anevrism si ala il facea rau. Muriti ba fir`ati ai naibii de mazgaleli.
FMA frate, nu se moare asa mult, dar mor homunculii aia de zici ca`s din gelatina lasati in soare. Mai moare si unu bun, mai moare si un copil nevinovat. Tot respectul pentru creatori. Acum sa vad cat de mult o tin in noua serie. Sa ii zica cineva lu Ed din FMA de patu lu Procust, poate mai creste si el.


Una peste alta oricate defecte gasim tot ne uitam cu drag la ele. Nu pot zice ca sunt un otaku dar fara ele parca n`as mai fi intreg. Deci urasc toate animeurile ca au furat o parte din inima mea :)

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ZaKiddo
post Jul 30 2009, 11:53 AM
Post #183


Professional Daydreamer
**

Group: Members
Posts: 15
Joined: 27-July 09
From: Bucuresti
Member No.: 8.896
Points: 35
Gender:



QUOTE(Demona @ Jul 28 2005, 08:52 PM)
1). ca personajele veshnic sunt la fel imbracata. Macar la fiecare 3 episoade, mai vreau sa vad shi eu alta vestimentatzia.  <_< 

2). la majoritatea, actziunea se mishca GREEEEEEEEU de tot... Nu am rabdare! Stai shi ashteptzi sa se intample ceva... shi... NIMIC! :huh: and you're like... WTF was that?! :blink:

3). Episoadele care sunt in reluare... adica autoru` vrea sa ne aduca aminte ce s-a intamplat cu 15 episoade inainte shi ne face un intreg episod, in care nu vedem nimic altceva decat shots din episoade trecute. That makes me wanna abandon everythin`...  :wacko:

4). anime-urile care NU sunt desenate k lumea... I hate DRAGON BALL Z din cauza asta...  :mellow:
*



1)... Aici intervine (intr-un fel sau altul) "lenea" desenatorilor. Prefera sa pastreze hainele in 80% - 90% din scene si sa le schimbe doar in foarte putine scene. Sunt sigur ca este vorba de timpul pierdut incercand. Ei folosesc personajul cu hainele "permanente" in ca un template si reusesc sa termine ep in doar o saptamana (avand in vedere cat e de munca intr-un singur ep de 20* minute.

2)... Aici se trage de timp; nici mie nu imi place plus ca se vb extraordinar de mult. ("eu o sa te bat pe tine!" - "ba nu, eu o sa te bat pe tine!" - and so on, and so on)

3)... E o tehnica de "lungire" a episodului. 5 min de <ce s-a intamplat in ultimele 2-3 ep + 3-4 minute de OP song si la sfarsit alte 3-4 minute de ending song + 30de sec de ce urmeaza (la unele anime mai au si 2-3 minute de "animatie in plus" ... ceva amuzant care n-are nici o treaba cu povestea de baza -> vezi "Hitman Reborn!"
De fapt tu te uiti la vreo 10-15 minute(maxim) de anime care chiar arata ce te intereseaza, si daca citeste rasp la intrebarea 2) deja devine enervant :P

4)... Salariile unui desenator .. mai ales in japonia, unde e sursa principala de anime si manga, sunt foarte FOARTE mici, e ca si cum ai lucra in romania, 8-9 ore pe zi pt 7-8 milioane :|
Presupun ca din aceasta cauza, sunt si multi care nu au nici un talent, aia buni fiind descurajati sa isi arunce talentul pe bani putini (e vorba de respectul pe care il doresti cand stii ca munca ta e apreciata DOAR de copii care citesc manga/vad anime)
Apropo de DB ... trebuie sa apreciezi faptul ca pe parcursul anilor stilul de desenare s-a schimbat mereu...animeuri mai vechi au stilul mai "naspa" pt gusturile din anii astia

...

In ce priveste "fillere" tre sa se inteleaga ca animeul ajunge din urma povestea in manga ... autorul tre sa scoata alte cateva capitole in manga pt ca noi sa avem un episod nou ... deci da ele sunt "un rau necesar"
Bleach e deja enervant la capitolul asta dar ... asta e :huh:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Aug 3 2009, 10:22 AM
Post #184


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Momentele alea din shounen-uri, cand ceva neasteptat si evil se intampla, in care is aratati toti pe un sfert de ecran ca sa poata face fiecare "ah/uh/oh/wuah" de stupoare.

sau tot momentele alea specifice shounen-urilor cand in mijlocul luptei unul dintre tipi striga numele celorlalti tipi si ramanem trei secunde cu un cadru cu fata lui speriata ca sa intelegem cat de ingrijorat e. god, how shounen and shoujo suck cu cliseele astea ale lor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rammy
post Aug 3 2009, 12:00 PM
Post #185


Incepator
**

Group: Members
Posts: 23
Joined: 31-July 09
From: Bucuresti
Member No.: 8.908
Points: 54
Gender:



Ce ma enerveaza la anime-uri ? De obicei sunt prea captivat de poveste ca sa dau atentie detaliilor cum ar fi chestia cu imbracamintea :unsure:
Anyway:

1. Ma enerveaza cand la genul Mecha se folosestea aceeasi actiune de plecare a robotului sau miscari ale pilotului dar cu fundal diferit (ceea ce e destul de rar)

2. Ma enerveaza cand o tipa trebuie sa-i spuna unui tip ca il iubeste dar mereu intervine ceva si nu reuseste. (DIE SHANA DIE !)

3. Ma enerveaza uneori piesa de Ending aleasa fiindca uneori are talentul sa strice orice emotie ce s-a construit pe decursul episodului.

4. Ca unele anime-uri bune au doar 13 episoade pe cand altele nu prea bune au o gramada ; ; (dar aici cred ca e subiectiva opinia)

Chuu~
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kene
post Aug 4 2009, 09:47 AM
Post #186


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 37
Joined: 3-August 09
From: Above the Heaven!
Member No.: 8.923
Points: 83
Gender:



Cred ca singurul lucru care ma enerveaza la anime-uri in general, este atunci cand vorbeste unu iar toti se uita ciudat/haios si raman pe loc, nu reactioneaza.
Asta cateodata mi se pare ciudat, dar si haios.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

wststreet
post Aug 4 2009, 09:51 AM
Post #187


lasa glumele
****

Group: Members+
Posts: 403
Joined: 29-January 06
From: Timisoara
Member No.: 2.125
Points: 851
Gender:



Nush daca s-a mai scris, anyway, nu-mi place cand se strang toti si se uita spre tine, de obicei la opening, cel mai bine imi amintesc de Toradora 2nd OP... se uita toti la mine... DE CE SE UITA LA MINE?? CE LE-AM FACUT EU LOR?? :(((
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Şandorică
post Feb 14 2011, 07:08 PM
Post #188


Incepator
**

Group: Members
Posts: 15
Joined: 12-February 11
From: Here
Member No.: 10.366
Points: 31
Gender:



Pe mine ma enerveaza ca intotdeauna personajul principal pozitiv castiga la sfarsit. As vrea sa vad si eu un anime in care aia buni isi iau bataie, in care exista mai mult de 5 victime in tabara celor buni dintre personajele importante. Chiar daca castiga binele, e musai sa ramana toti in viata? Nu de alta, dar pare deja o tema expirata asta cu "Binele e rapus momentan, nu mai sunt sanse de izbanda, se ridica unul/unii care reusesc (cumva, nu im idau seama cum) sa se ridice sa lupte cu raul si la final supravietuiesc toti ca sa se bucure de victorie"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 14 2011, 07:11 PM
Post #189


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE(Şandorică @ Feb 14 2011, 07:08 PM)
Pe mine ma enerveaza ca intotdeauna personajul principal pozitiv castiga la sfarsit. As vrea sa vad si eu un anime in care aia buni isi iau bataie, in care exista mai mult de 5 victime in tabara celor buni dintre personajele importante.
*


Oarecum offtopic dar, incearca Gilgamesh if you are sick of the old good wins against evil cliche :).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Feb 14 2011, 07:48 PM
Post #190


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



QUOTE(Şandorică @ Feb 14 2011, 08:08 PM)
Pe mine ma enerveaza ca intotdeauna personajul principal pozitiv castiga la sfarsit. As vrea sa vad si eu un anime in care aia buni isi iau bataie, in care exista mai mult de 5 victime in tabara celor buni dintre personajele importante.
*



Samurai X (fara Seria TV)
X TV / X Movie
Gantz
Naruto (fara filere ;) , au cateva pierderi)
sunt cateva daca le cauti, de fel contin cuvantul "drama" la genuri.

Oricum ce nu suport eu la anime-uri, e cand ceva care se poate evita nu se evita, personajul e destinat sa sufere o tragedie, povestea din anime arata destul de similara cu o poveste care apare la stiriile de la ora 17 de ProTv.
Mai urasc faptul cand nu este o lupta prea detaliata tot ce vezi is doua lumini una rosie alta verde, care se rasucesc in spirala dupa care vezi cum cad lesinati protagonisti in lupta respectiva si gata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Şandorică
post Feb 14 2011, 07:56 PM
Post #191


Incepator
**

Group: Members
Posts: 15
Joined: 12-February 11
From: Here
Member No.: 10.366
Points: 31
Gender:



Am uitat sa mentionez, alta chestie enervanta: de ce uneori intre o lovitura de pumn simpla si una de sabie care se numeste nu stiu cum urmeaza 10 minute de explicatii despre tehnica, de unde aparut, ce face si cum se manifesta?:))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fili
post Feb 14 2011, 10:16 PM
Post #192


Si eu p-aici...
***

Group: Members+
Posts: 287
Joined: 24-October 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.135
Points: 644
Gender:



Samurai 7:
SPOILER:
mor toti aia buni si toti aia rai
deci in final the greater good wins...

@admin: thx, nu stiam ca avem tag de spoiler. Ar fi misto sa apara in lista de sus cand compui mesajul :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Holyatheist
post Feb 14 2011, 11:39 PM
Post #193


Wielder of sarcasm
***

Group: Members+
Posts: 160
Joined: 2-September 10
From: Sibiu
Member No.: 10.001
Points: 420
Gender:



Daca spune cineca ca intotdeauna "binele" castiga nu a vazut destule :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SoulReaverFo
post Feb 16 2011, 09:13 PM
Post #194


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 111
Joined: 6-January 11
From: Bucharest
Member No.: 10.288
Points: 321
Gender:



Daca e ceva ce nu imi place este "fan service"

Inteleg odata la orice anime este un episod cand sunt la mare dar ce ia apucat sa faca din asta o traditie?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Forrester
post Feb 16 2011, 10:23 PM
Post #195


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: 16-February 11
Member No.: 10.370
Points: 13
Gender:



Da, la mare e cat de cat ok. Dar onsen eps din senin? Sau, si mai bine, Swimsuit Edition Ep for no reason (see: Railgun).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kuro_Inu
post Feb 16 2011, 10:36 PM
Post #196


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 41
Joined: 10-February 11
From: Baia Mare Romania
Member No.: 10.360
Points: 98
Gender:



ce a inceput mie sa mi se para enervant este lipsa de originalitate in multe animeuri , toate sunt aproape trase la xerox ; ca de exemplu : un baiat care sta singur (de regula timid si nu tare popular) ajunge sa obtina un intreg harem de fete :

-Girls bravo
-KissxSis
-To Love Ru
-DearS
-Sora no Otoshimono
-Yosuga no sora
-Kampfer
-Nyan koi
-Asobi ni iku yo
-Hyakka Ryouran: Samurai Girls
-Ichiban Ushiro no Daimaou

mentionez ca toate mi-au placut , au fost amuzante shi grafica foarte buna , dar totusi n-ar strica putina originalitate :))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SoulReaverFo
post Feb 16 2011, 11:12 PM
Post #197


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 111
Joined: 6-January 11
From: Bucharest
Member No.: 10.288
Points: 321
Gender:



Tenchi Muyo best original anime ever.
Credema macar acolo au existat momente placute si nu au exagerat cu nimic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 16 2011, 11:32 PM
Post #198


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Over the years, I've learned to deal with the cliches. Totusi, mai sunt cateva chestii care ma zgarie pe creier: "cheesy lines", lolies, repeated scenes in the animation [like we don't know you're doing that only to waste more of our time], nonexistent story [pare imposibil, dar eu am dat peste cateva anime-uri la care nu as putea sa le fac un rezumat, pentru ca nu au poveste...WTH?! O.O], flying boobs, exposed panties, slapstick, Bad art combined with a bad story [now that's just to much to handle ^^], personaje retardate cu voci pitigaiate [daca e retardat si mai trebuie sa-i suport si vocea e deja prea mult...].
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claymore :X
post Feb 17 2011, 02:01 PM
Post #199


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: 12-July 10
From: Bucharest (cateodata..:D)
Member No.: 9.856
Points: 147
Gender:



chestii erervante? momentele alea in care astepti 10 minute pana ridica unu' paharu de pe masa ca isi aminteste el nu stiu ce ... :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

10 Pages « < 8 9 10
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 01:22 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |