Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

13 Pages « < 11 12 13 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Lupta pentru imaginea ANIME in Romania !


Urfe
post Mar 9 2012, 12:11 PM
Post #241


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Daca tii sa-ti explici alegerea de a recomanda un download in locul unui magazin, nu ai decat. Dar atunci nu folosi cuvintele aiurea - esti hedonist? Perfect normal, majoritatea sunt - cumpara ceea ce-ti ofera tie fericirea. Esti si zgarcit? Cumpara in cantiti mici si ieftin.

Insa nimic de mai sus nu-ti justifica gestul de a profita de efortul altora pe gratis. Nu-ti afecteaza cu nimic libertatea, setea, pofta, prietenii, familia - deci e un moft. La fel si anime-urile, si muzica, si consola ta pe care-ai pierdut sute de ore, sunt toate mofturi.

Asa ca stramba data viitoare din nas si cand stai in fata torrent-ului, cu aceeasi hotarare cu care ai vrut tu sa-mi explici ca, in mare, nu raspunzi in fata nimanui. 'Fac ce vreau' e scuza unui copil rasfatat, asa ca sper ca faci aici pe viteazul si ca nu gandesti intr-adevar asa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Mar 9 2012, 12:31 PM
Post #242


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Urfe @ Mar 9 2012, 01:11 PM)
'Fac ce vreau' e scuza unui copil rasfatat, asa ca sper ca faci aici pe viteazul si ca nu gandesti intr-adevar asa.
*



Nope, chiar asa gandesc. Cum spuneam, sunt constient ca sunt o persoana oribila, rasfatat e probabil un mod bun de a ma descrie, dar intrebarea mea e, de ce ar trebui sa imi pese ca sunt oribil. Fiindca asta insemna ca nu o sa am prieteni, si nimeni nu ar suporta sa stea pe langa mine? Not that big of a deal.

Also, ce am de pierdut daca downloadez in loc sa cumpar? Din punctul meu de vedere, nimic. Cum ma afecteaza negativ acest lucru pe mine direct? Din nou, din punctul meu de vedere, nu ma afecteaza in nici un fel. Deci de ce ar trebui sa ma opresc. Fiindca nu e corect din punct de vedere moral? Sincer motivul asta nu e nici pe departe de ajuns sa ma convinga sa ma opresc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Mar 9 2012, 12:43 PM
Post #243


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Esti caraghios la cum vrei sa pari dezarmant de sincer. Ai sa-ti dai seama de cat de penibil ai ales te descrii mai tarziu, cand te vei maturiza si vei incepe sa-ti doresti ca lumea sa-ti recunoasca, la randul ei, munca si realizarile.

Pana atunci, daca vrei tu sa fii gica contra, nu ai decat - dar nu mai da alternative 'not ok' cand vorbim de surse. Simplu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Mar 9 2012, 12:48 PM
Post #244


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Urfe @ Mar 9 2012, 01:43 PM)
Esti caraghios la cum vrei sa pari dezarmant de sincer. Ai sa-ti dai seama de cat de penibil ai ales te descrii mai tarziu, cand te vei maturiza si vei incepe sa-ti doresti ca lumea sa-ti recunoasca, la randul ei, munca si realizarile.
*


If you say so... Desi sincer maturizarea e lucrul pe care vreau sa il evit cel mai mult . Si sincer, nu cred ca o sa vreu vreodata sa fiu recunoscut pentru munca mea. Nu vreu decat sa traiesc in liniste si pace. That's all.

Also, nu pretind, ci chiar sunt sincer. Ai prefera sa mint si sa incerc sa gasesc scuze pentru actiunile mele? Ar fi mai bine asa?

QUOTE(Urfe @ Mar 9 2012, 01:43 PM)
Pana atunci, daca vrei tu sa fii gica contra, nu ai decat - dar nu mai da alternative 'not ok' cand vorbim de surse. Simplu.
*


De ce nu? Eu imi spuneam doar parerea. Ma indoiesc ca ma ia cineva in seama.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Mar 9 2012, 02:51 PM
Post #245


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



QUOTE(cg1700 @ Mar 9 2012, 01:48 PM)
Also, nu pretind, ci chiar sunt sincer. Ai prefera sa mint si sa incerc sa gasesc scuze
*



wow that's kinna mature



and still want anime on tv atleast for my own selfish reasons, don't have the money cuz i'll probably do it myself


da si eu dvd original costa cat un top mare de dvd-uri blank (goale)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Mar 9 2012, 05:35 PM
Post #246


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Exista o observatie excelenta pe care am auzit-o vorbind cu familia despre cat de usor se pirateaza - dar inainte ar trebui sa explic de ce: nu ne uitam la televizor, punem cate un film seara si adormim, ca niste mosi, in fata lui. In general avem nevoie de 3-4 zile sa trecem printr-un DVD :)) Unele dintre ele sunt anime-uri (colectia Ghiblia, de exemplu).

In fine, si cum am ramas fara noutati, si inca nu stim exact ce sa mai luam ne-am uitat toti si dupa alte titluri care ar merita, inclusiv pe forumuri straine.

Si diferentele se observa imediat. Lumea e trista cand castigurile nu sunt pe masura asteptarilor la putinele anime-uri din cinematografe.
Problema se pune total diferit deci, la persoana a treia. Eo diferenta de la cer la pamant intre 'pacat ca nu au avut multi spectatori' si 'eu nu vreau sa se rada de mine'. Una presupune o apreciere fata de studio si munca lor, alta e pur si simplu o jena copilareasca...

Un DVD fara pretentii costa intre 5 si 10 euro. 7.99 e de obice pretiul mediu. Pe un DVD de colectie platesti cam 17. Nu e nicidecum scump. Cine vrea, cumpara. Unul la o luna, doua - dar ar fi un gest concret, singurul cu efect.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

TheWanderer
post Mar 10 2012, 03:16 AM
Post #247


Jack of all Trades
**

Group: Members+
Posts: 96
Joined: 28-June 11
From: Unknown Places
Member No.: 10.567
Points: 221
Gender:



I’m here to deliver...(the pizza!) so, enjoy!

Se zice ca lumea functioneaza pe principiul unui, asa zis, "schimb echivalent". Ce treaba are schimbul echivalent cu anime-urile? Daca iti pui intrebarea in maniera asta, ai putea la fel de bine sa te intrebi, ce treaba are un bob de strugure cu anime-urile..? Ca pana la urma tot in intuneric ai putea ramane (Sau poate v-ati gandi la FMA). :D

Ei bine, are...tot ceea ce exista pe aceasta lume reprezinta, pana la urma, un raport de forte, ce intra in conflict si se echilibreaza... ducand la un rezultat echivalent cu raportul respectiv. Un rezultat a anumitor rapoarte de forte si vointe au dat, pana la urma, nastere unui curent artistic-traditional japonez (pe domeniul vizual si audio), a.k.a Anime.

Ce e cu toata polologia asta? :huh:
Erm... asta ramane sa vedeti si singuri! :D
S-a ajuns cu toata discutia asta la un nivel foarte asemanator cu o zicala din "Viata cu Louie" -> "Unii rabini spun da, iar alti rabini spun nu" (daca mai tin bine minte, si prin rabini ma refer strict la invatati), numai ca noi nu vorbim de ciclul reincarnarii... ci de "Lupta pentru maginea anime in Romania". In consecinta... noi nu dorim, in mod "normal", sa ne scoatem ochii pentru ca placinta de mere are gust mai bun calda sau rece (vorba vine)... dorim pur si simplu un raspuns si cel mai probabil niste inovatii (noi incetand sa vedem padurea din cauza copacilor)... poate prin asta sa facem si forum-ul ceva mai lively. :rolleyes:

Daca tot au aparut 2 mari miscari revolutionare, ce-ar fi sa le analizam?
Tuturor ne place politica, nu-i asa? -> * Nu e neaparat sa cititi asta, dar nu ar strica* (Boo! >.<... stati linistiti, oameni buni, politica e o stiinta ce are drept scop dezvoltarea organizata si eficienta a unei societati sau comunitati de fiinte bipede -mici si parsive, mai nou- cu constiinta si idealuri colective. Acest lucru fiind realizat prin intermediul unor reprezentanti, alesi de comunitatea in discutie, care au destula putere incat sa se impuna pentru acele idealuri spre care poate aspira o parte sau toata comunitatea... ia ghiciti, se cheama politicieni! Nu va vine sa credeti, nu? Nu erau aia care stau pe scaune si dormiteaza toata ziua, intr-un loc mare si caldut, ruinand viata fiecarui cetatean al comunitatii din care face parte cu micile lui mofturi si jafuri? Nu... politicienii nu au reprezentat asta si inca nu reprezinta, noi ne jucam pur si simplu de-a politica. Insa, acum chiar vom trata un subiect de interes pentru noi, folosindu-ne de 2 moduri de a privi subiectul).

(Voi fi impartial ... si nu voi incalca, sa speram, vreun drept al celor mentionati mai jos... adica intreaga comunitate)

Intr-un bine-meritat colt al ringului, se afla Urfe, un reprezentant al comunitatii noastre. Urfe sustine ca intr-o societate, orice efort, indiferent de modul de distribuire lui, maselor (contra-cost sau gratuit), trebuie rasplatit. Motivul invocat: Etica ("Cine vrea, cumpara . Unul la o luna, doua - dar ar fi un gest concret, singurul cu efect."). A pretty noble thing to say, many people would agree on that! :D

In acelasi magnific ring, pe partea opusa de asta data, se afla cg1700, celalalt reprezentant al aceleiasi comunitati. cg1700 sustine ca nu se merita sa irosesti resurse si timp pentru achizitionarea unor produse, ce pot fi obtinute repede si gratuit prin intermediul intermediul vastei retele informatice (Internetz), la comfortul propriei case. Motivul invocat: Ratiunea ("[...] ce am de pierdut daca downloadez in loc sa cumpar? Din punctul meu de vedere, nimic. Cum ma afecteaza negativ acest lucru pe mine direct? Din nou, din punctul meu de vedere, nu ma afecteaza in nici un fel. Deci de ce ar trebui sa ma opresc [...]?" -> Acesta fiind rationamentul). O abordare foarte eficienta, avand in vedere situatia "de criza" in care ne aflam, multi ar spune. (Nu aruncati in mine cu pietre inca... pretextul crizei e doar un mod simplist si foarte ambiguu de a pune problema, continue reading, if you want!) B)

O.O Se pare ca ambii au dreptate... how intriguing!

Stim bine ca daca vrem sa obtinem ceva trebuie sa il si obtinem oferind ceva de o valoare asemanatoare, the equivalent of it in money, for example. Orice Anime related thing poate fi achizitionat, la fel ca orice alt produs existent pe piata. Acum, daca am sta sa ne uitam la cei ce doresc sa foloseasca acele produse (in scop educational, desigur), vom observa ca exista o gama diversa de potentiali cumparatori, cu o gama vairata de bugete alocate achizitionarii lor... ce ne facem atunci, ca nu toata lumea isi permite sa cumpere la fel de repede si sa foloseasca la fel de repede acele bunuri... si cu totii ne dorim sa ne folosim de acele bunuri cat mai repede, nu-i asa?
Si uite asa, din aceasta nevoie de nestapanit a societatii, avida de cunoastere (sau divertisment), s- a ajuns la aparitia "pirateriei informationale" (ghilimele nu se afla degeaba acolo), adica distribuirea de bunuri informationale pe "the All-mighty Internetz", gratuit sau nu (depinde de scopurile fiecaruia)! Acum, existand si aceasta varianta pentru cei ce nu pot achizitiona lucrarile diversilor artisti japonezi, la fel de repede si eficient, putem spune ca toata lumea e fericita, nu-i asa? Ei bine, nu!
Cat timp nu exista acea uniformitate, va exista mereu o portita unde discordia si anarhia se vor simti la ele acasa. :blink:

De ce asa?
E un subiect rumegat de ani buni, si toata lumea poate sa dea un raspuns pertinent, mai ales atunci cand e vorba de aratatul cu degetul (e un echilibrul si aici, macar asa toata lumea va ajunge sa fie de vina, ceea ce se si intampla de fapt - nu a existat vreodata un singur vinovat pe aceasta lume, unul palpabil, ca sa nu ma luati acum cu meta-fizicul sau alte sfere religioase-). Da, adevarul e ca toti suntem de vina! ^^" ...Lucru care tot nu rezolva nimic. :huh:

Ba da, rezolva!
Macar stim ca ceva nu e in regula, si stim si cine e de vina. Tot ce ramane e sa stabilim, de comun acord o modalitate ce sa satisfaca toate conditiile, tinand cont de toti factorii pusi in joc.
Lumea se plange ca calitatea anime-urilor scade, odata cu trecerea timpului, iar acum, achizitionarea unuia devine foarte riscanta din cauza acestui potential, asta ar putea sa sustina cei ce ii dau dreptate lui cg1700 si nu numai. Cei care totusi platesc si indura toate acestea cu un oarecare aer martirizan situatia... vor incepe sa arate cu degetul, pentru ca ei respecta un sistem ce era functional si eficient, la inceput... asta ar spune cei ce dau dreptate lui Urfe si nu numai. Lucrurile pot sa fie si invers, dar fundamental, problema e aceeasi... calitatea anime-urilor scade cu adevarat, cu fiecare sezon si asta din cauza lipsei de fonduri si motivatie a artistilor, ce ajung sa fie inhibati si limitati in momentul conceperii "produselor" lor (ideile devin din ce in ce mai concentrate, semn al incercarii de supravietuire, incercand sa scoata 2 L de suc de portocale dintr-o samanta de portocala, si asta fara prea mult efort... ca mai apoi sa faca acelasi lucru cu o alta idee, nu prea diferita de cea precedenta. Cum se numeste asta, proces de auto-conservare?).

Ce vrem noi?
- Anime-uri bune, disponibile la toti, oriunde, oricand, oricum! B)

Le avem?
- Nu... o.O

Se poate face ceva?
- Nu stiu inca, stim ce se intampla si totusi nimic nu s-a schimbat... :unsure:
- Ba da... se poate, dar trebuie un efort din ambele parti, ce tine atat producatori cat si de consumatori. :lol:

Un plan de bataie ar fi cel care se aplica de ceva mai mult timp in randul cartilor, prin locuri precum Carturesti, Diverta si altele de genul... unde iti este dat voie sa citesti lucrarile diversilor scriitori existenti, intr-un ambient destul de placut si prolific citirii si, in consecinta, dezvoltarii intelectuale. Lumea poate sa se intereseze fara restrictii majore (fata de libertatea de piata si trailer-ele „mincinoase” care ni le indeasa pe gat), iar daca respectivul sau respectiva persoana crede ca ceea ce a folosit (vazut/citit/etc.) ii este si i-a fost de ajutor, atunci va putea sa il achizitioneze si foloseasca si acasa, la comfortul propriului camin.

-Si daca exista si unii care vin acolo sa uzeze materialele si sa nu achizitioneze acele obiecte, chiar daca le-au fost si inca le sunt de ajutor? :blink:
- O sa le cumpere altcineva cu bun-simt (mai exista, dun fret) mai devreme sau mai tarziu, iar respectivul va fi nevoit sa astepte pana cand este resuplimentat acel produs in stoc. Exista prea multe metode de marketing care sa se demonstreze atat de enervante incat sa te determine sa le cumperi produsele, ca sa te poti bucura ca lumea de ele, fara riscul de a le imparti cu altcineva... merchants have no souls! O.O (atunci cand sunt de munca... no offense :P)

Producatorii de Anime ar trebui sa profite (o fac deja, dar tot se plang)... sa isi faca o reclama buna, lasand oamenii sa le judece produsele cu proprii ochi si sa primeasca rodul muncii lor de la oamenii multumiti, ce nu cer despagubiri... si producatorii/artistii aia sunt oameni, numai ca ei au ceva de spus, iar noi avem ceva de ascultat de la ei (artistii nereusind sa fie artisti fara noi si invers). ;)

In concluzie, da... toata lumea are dreptate, adevarul ar putea fi ca nu exista neadevar, ci o arie de intelegere prea mare sau prea mica pentru ca acel adevar sa fie inteles pe deplin. Avem nevoie de o schimbare si doar noi suntem in stare sa o facem as anime fans & artist (or just human beings)! :D

Asa ca le multumesc lui Urfe si cg1700 si sustinatorii acelorasi idei pentru faptul ca au avut destula putere sa se exprime si sa nu inchida ochii acestei situatii!
Un alt lucru pe care as dori sa-l spun este ca nu am dorit sa fac nimic altceva decat sa-mi expun punctul de vedere, in legatura cu situatia in care ne aflam, si doresc sa imi cer scuze in caz ca am ofensat sau voi ofensa pe cineva cu ale mele scrieri, caci aceasta nu a fost intentia mea.
Am citat cand a fost nevoie si am reprodus ceea ce am inteles de la fiecare in parte ca sa imi sustin ideile, daca cumva am gresit cu ceva, doresc, daca se poate, sa fiu anuntat! Astept critica constructiva din partea voastra, daca se poate XD!

Cine sunt eu de va spun si cer toate astea? :o
Eu sunt pribeagul ce sustine „ca unii rabini spun da, iar alti rabini spun nu!" (si ma bucur ca am avut ocazia sa fac asta :P), un oarecare membru al acestei comunitati, din care toti facem parte!
Ma bucur ca ati reusit sa rezistati atat de mult XD!

Cheers! ;)
Back to my lurking sessions quest naw... ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Mar 10 2012, 10:19 AM
Post #248


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Tu esti ca o curba gaussiana: lurk, lurk, lurk, PEAK, lurk, lurk :lol: .

Joke aside, un post foarte informativ. Eu insumi, fac parte din tabara de "mijloc" ca sa zic asa: fur ce anime-uri prind pe internet iar daca mi-a placut in mod deosebit, incerc sa il cumpar (de cele mai multe ori, ma limitez la manga, deoarece efectiv nu am de unde sa cumpar BD/DVDs).

Ar fii absolut genial daca s-ar implementa aceasta idee la librariile mare. Sau, macar daca s-ar deschide un anime-shop thingy intr-unul din orasele mari...

Dar, ma gandesc ca motivul pentru care nu se face asta este datorita numarului nerentabil de mic de fani anime din tara. Iata, deci, motivul pentru care trebuie sa continuam popularizarea anime-urilor in Romania: for our own reasons :twisted: .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Mar 10 2012, 10:37 AM
Post #249


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Geezez, people! Ar trebui redenumit topicul asta in "Lupta pentru ideea daca e bine sau nevoie sa lupti pentru imaginea anime in Romania si cat de fan adevarat esti daca nu sustii industria si furi de pe net". Cut it out already!
Daca alegi sa cumperi sau sa descarci de pe net e optiunea ta. Oricum piata in Romania e prea mica ca sa afecteze in vreun fel industria. Oricum in Romania situatia sta cam asa. Chiar nu conteaza lupta asta (pentru imaginea anime), ca sa nu mai spun ca nimanui din afara comunitatii de fani nu prea ii pasa de fenomenul anime (mai putin unii hateri, dar aia sunt hateri in general, asa ca nu se pune).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Mar 10 2012, 10:46 AM
Post #250


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



tl;dr // The Wanderer
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

TheWanderer
post Mar 10 2012, 11:12 AM
Post #251


Jack of all Trades
**

Group: Members+
Posts: 96
Joined: 28-June 11
From: Unknown Places
Member No.: 10.567
Points: 221
Gender:



@Garden Girl: No problem, din cate stiu, nimeni nu e obligat sa citeasca. ^^ Ma bucur macar ca te-a stimulat sa nu il citesti deloc (this meaning ca vezi ca ceva e totusi acolo :P). Sau... poate chiar l-ai citit O.O! Women are like never-ending puzzles to me, always worth trying to solve them (which is imposible, but always worth trying)... so who knows? Adevarul poate nu-l voi afla vreodata, but dun you dare to ruin my dreams! >.<

@ Yuriko, da... poate sa fie redenumit in orice fel. Singura chestie e, ca se poate face ceva, dar suntem prea comozi cu situatia actuala. Daca cineva chiar vrea sa promoveze aceasta metoda de exprimare aceasta manifestare a artei (anime)... atunci ar trebui sa organizam noi, pur si simplu ceva si gata, indiferent de materialele pe care le avem... Nu s-ar ridica la nivelul asteptarilor multora, ba chiar toata chestia asta ar putea fi trolled la greu, dar cu timpul si implicarea cat de cat activa a comunitatilor anime, s-ar putea ajunge la un fel mici "conventii"... in care majoritatea pot afla, vedea mai multe... si daca se tine regulat, ar atrage si pe altcineva. E vorba de cine ia primul initiativa si cine reuseste sa si reziste, ca apoi sa se poata faca ceva. (Si din cate ati vazut, nici macar Nijikon sau Otaku fest, nu ar fi pe aici, daca cineva nu ar fi preluat initiativa... si chiar ii felicit pentru asta, desi nu am avut posibilitatea sa particip la nici unul dintre ele... eu zic ca ei fac o treaba, si o fac bine!)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Mar 10 2012, 01:39 PM
Post #252


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Then you didn't get what I said. ;)
Nu o conventie determina pe cineva sa se uite la anime. Din contra, cineva din exterior ar putea crede "ce mai e si porcaria asta?" Pana sa vin la facultate nici nu stiam ca exista conventii in Romania si cred ca nici nu as fi aflat degraba daca nu as fi avut o colega de camera de la japoneza. Dar la anime ma uitam de ani de zile.
Sa organizezi ceva numai ca sa organizezi, regardless of the quality, nu cred ca e o abordare corecta. E bine sa existe initiativa, dar excesul de zel strica. We're anime fans, not weebos. Este nevoie de maturitate ca sa poti face ceva de buna calitate si din pacate prea putini dintre fanii anime din Romania intra aici.
Cat despre valentele artistice ale anime-urilor, cred ca putine se incadreaza la categoria ''arta'' si sunt recunoscute universal pentru asta (si de obicei sunt filme, nu serii). Majoritatea sunt doar entertainment and if they don't entertain someone, you can't blame that person.
Ok, incep sa deviez de la subiect si sa contrazic ce spuneam in postul anterior... Ideea e ca la noi se trateaza anime-urile all high and mighty pentru ca par ceva exotic, desi la japonezi sunt ceva normal, ca serialele americane sau telenovelele de la noi. Si modul asta de gandire mi se pare gresit. Daca mie imi place ceva de nisa nu inseamna ca toata lumea trebuie sa intre in nisa mea doar de dragul de a o transforma in ceva super-popular. Nu vor fi mainstream in Romania pentru ca majoritatea gusta altceva. Si ce? Asta nu impiedica pe nimeni sa urmareasca ce ii place.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

TheWanderer
post Mar 10 2012, 02:28 PM
Post #253


Jack of all Trades
**

Group: Members+
Posts: 96
Joined: 28-June 11
From: Unknown Places
Member No.: 10.567
Points: 221
Gender:



Intradevar, si judecata mea este eronata ^^, cand pui problema asa!
Mainstream, in sine, anime-urile nu vor ajunge... si e bine, slava domnului, ca dupa ne dadeam cu capul de monotonie (one thing that I hate the most). Eu ma refeream doar la faptul ca existenta lor sa fie destul de cunoscuta de o mare parte din populatia Romaniei, incat sa reprezinte o optiune, cel putin in divertisment (daca nu in arta :P).
Ziceam de conventii si alte lucruri asemanatoare pentru ca acolo se pot aprofunda anumite cunostiinte si procura anumite lucruri ce tin de anime, pe plaiurile noastre mioritice. Plus ca asa putem sa consolidam baza pe care o avem deja si sa atragem, daca nu de dragul traditiei, atunci doar din sheer curiosity, bystanders, care probabil vor fi fericiti sa gasesca ceva nou sau oribilati tocmai pentru ca este ceva nou.

Nu stiu... mie mi-ar conveni sa fie si un grup destul de restrans... dar as vrea sa am si unde sa vin sa ma "documentez". Poate ca in Bucuresti e ceva, dar aici, in Constanta cam nada. De discutat am cu cine sa discut si sa tratez subiecte (sunt chiar multi fani in CT, din fericire)... dar nu prea am unde sa o fac eficient. De aceea lucruri precum conventions & stuff si o mica "revolutie" in sistemul de distribuire a anime-urilor (pentru o crestere semnificativa in calitate a lor si probabil suportul artistilor) ar fi chiar foarte binevenite!

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Mar 11 2012, 12:40 PM
Post #254


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



Oh my God *facepalms*.

Firstly tl;read some of it // The Wanderer

@The Wanderer - postul tau si al multora altii e inutil. Iti place sa explici de ce altii despica firul in 4. *Slaps*

Revenind la ce spusesem eu vis-a-vis de intreaga discutie inainte sa se ajunga la... japan trippin' and all that jazz:

Mi-ar face placere sa avem evenimente care celebreaza aceasta pasiune comuna, evenimente sau fan art de orice fel that we could all enjoy. Acum problema e ca unii dintre voi iau pasiunea asta un pic cam in serios(vorbeste cel care organizeaza crap, hahaha). Look, eu nu vreau sa ma stabilesc in Japonia, nu mi as da viata mea de aici ca sa ma fi nascut acolo, nu mi-as taia ... degetele ca sa bla bla! Enough of this. Aici e vorba despre exprimare si implicare; daca vreti sa facem evenimente de care sa ne bucuram atat noi, cei din comunitate, cat si other people in general care poate nu stiu prea multe despre domeniu, I'm all in. However, daca vreti sa stati aici si sa faceti gargara despre cum ati fi vrut sa va nasteti in Japonia si asa mai departe atunci... u can basically take what you're saying and shove it.

Nu mi se pare relevanta o discutie despre piraterie aici, multe lucruri nu sunt tocmai on topic here.

Look guys, daca cel care a initiat topicul sau careva dintre voi vrea sa creeze sau sa se implice in a materializa un plan atunci get off your asses and let's do it. I'm all thumbs pentru orice, fie si un meeting, desi ar trebui sa il anuntati din timp ca sa pot veni(not in Buc). Stiu ca primul lucru care va vine in minte este "Ce am putea face?", insa cred ca sunt multe lucruri perfect accesibile si pozitive de facut. O emisiune web spre exemplu pe domeniu, cu transmisie saptamanala, pentru comunitate, hostata pe youtube si pusa pe fiecare site din domeniu saptamanal. Un showcase de genul ar fi usor de facut. Meetinguri in grupuri mari cu o anumita tematica, spre exemplu sa mergem in grup mare la airsoft sau w/e... Etc.

Ah si lastly, toata chestia asta asta cu cultura si anime-urile has to stop. Daca iti 'place' anime, nu inseamna ca esti ahtiat pentru orice lucru japonez, faceti si voi o diferenta for crying out loud...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Mar 11 2012, 03:51 PM
Post #255


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



*skip, skip, skip, read, read, skip, read, skip, read, skip, skip (I'll get to it later... for sure), read*

Si eu care credeam ca se discuta daca are rost sau este nevoie sa luptam pentru imaginea Anime in Romania.

In primul rand, nu avea rost (opinie propie, explicata acum ceva vreme ca dorinta de a nu permite maselor de prostime sa imi deranjeze hobby-ul), in al 2-lea rand lupta am pierdut-o deja, in anii care au trecut, anime-ul a devenit main stream in Romania, dar a lovit populatia de copii cu anime-uri de copii, daca te duci sa intrebi un copil pe strada ce vrea sa fie 3 din 5 probabil iti vor raspunde ca vor sa fie Yugio, Goku, Naruto sau altii de genul.

In al 3-lea rand, animeurile au fost main stream de mult timp in Romana, doar ca nimeni nu stia ce erau si multi nu realizeaza ca TVR 1 avea Sailor Moon, Cpt Tsubasa, etc prin '90 si multi dintre noi eram nebuni dupa ele (btw RIP TVR 1 de calitate decenta, '92 - '01 ish).

Personal nu ma intereseaza deloc imaginea anime-ului in Romania, la fel cum nu ma intereseaza imaginea serialelor de TV din Romania.
Inteleg dorinta de a invia gloria trecuta a comunitatii, (RIP btw) ce s-a stins in momentul in care lumea nu a mai fost nevoita sa se intalneasca cu alti oamenii ca sa isi ia doza de anime, dar atat timp cat se vrea o comunitate deschisa o sa apara multi copii si eu personal nu vreau sa pierd vremea instruind oamenii in tainele ascunse ale animeului (pot sa fie mult mai mult decat desene pt copii) in speranta ca o sa gasesc aur printre pamant ce refuza sa fie instruit, cu toate ca realizez ca daca nu caut, sunt sanse sa nu gasesc aur deloc.

Pana la urma ce vreti, o comunitate de anime, sau o comunitate de calitate de anime. Pamant mult sau putin aur?

p.s. Kudos celor care inca se distreaza cu comunitatiile de anime sau si-au facut o ocupatie din asta. Sunteti invidiati. :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Mar 11 2012, 06:31 PM
Post #256


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Poate ca sunt pe langa subiect, dar am o curiozitate: cam cate persoane din Bucuresti mai ies joia la meet, in afara de "veteranii" prezenti la datorie on a weekly basis ? Sau cati dintre "veterani" mai ies joia la meet ? Probabil ca unii au intrat in umbra, mai apar pe la conventii si posteaza de miercuri in pasti pe forum, altii s-au casatorit, au copii si alte nenorociri de genul. So... I'm just sayain..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Mar 11 2012, 11:15 PM
Post #257


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



QUOTE(Garden Girl @ Mar 11 2012, 07:31 PM)
Poate ca sunt pe langa subiect, dar am o curiozitate: cam cate persoane din Bucuresti mai ies joia la meet, in afara de "veteranii" prezenti la datorie on a weekly basis ? Sau cati dintre "veterani" mai ies joia la meet ? Probabil ca unii au intrat in umbra, mai apar pe la conventii si posteaza de miercuri in pasti pe forum, altii s-au casatorit, au copii si alte nenorociri de genul. So... I'm just sayain..
*


QUOTE(Garden Girl @ Mar 5 2012, 12:02 AM)
who cares
*



aceste doua citate se potrivesc de minune :D


in alta ordine de idei, multi romani au devenit cam ca japonezi, dar intr-un fel negativ, si acela e ca au devenit "workohoolics" (dependeti de munca), de fel din cauza ca nu vor sa isi piarda locul de munca sau vor un trai mai bun sau mai luxos, si pentru aia muncesc prea mult, ce timp liber mai au si-l umple cu diverse activitati, loc de intalneala nu prea mai ramane, pana si pe net


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

13 Pages « < 11 12 13
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 12:09 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |