Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

13 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Lupta pentru imaginea ANIME in Romania !


ibarbar
post Jan 20 2005, 11:25 AM
Post #1


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Vreau aici ca fiecare otaku ce gaseste un forum sau un articol pe net care trateaza (corect sau mai ales incorect) ANIME sa dea link in asa fel incat sa putem prezenta oamenilor parearea unora care stiu cat de cat despre ce e vorba (pt ca profesionisti in critica de anime nu suntem nici unu) si sa ajutam la risipirea prejudecatilor oamenilor legate ne anime.

Acest mod de lupta este foarte important, pt ca de opinia publica depinde mult felul in care va fi disponibil anime si manga pe piata romaneasca si cat de repede va fi.

As ruga pe moderatori sa dea sticky.
Multumesc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chibimox
post Jan 20 2005, 11:45 AM
Post #2


otosan
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 753
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 16
Points: 36
Gender:



Lupta asta a inceput odata cu comunitatea cred. Cred ca cei mai vechi isi amintesc :
- Batalia de la Podul Cinemagiei
- Atacul Jurnalului de Cluj (parca)
- Ravasele catre Lordul TVR cu "dati DBZ" urmate de ravasele catre acelasi lord cu "dati DBZ tradus cum trebuie" /gg
- ca sa nu mai vorbim despre mesagerii care au dus cuvantul despre anime pe taramurilor altor forumuri mari

Acu serios vorbind e bun topicul asta pentru adunat linkuri la topicuri si articole nedocumentate dar "lupta" e deja prea mult /gg
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 20 2005, 12:44 PM
Post #3


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Ma voi nu aveti somn acasa?? Ce-i aia "Lupta pentru imaginea ANIME in Romania !" ??? Avem razboi si eu nu stiu?? Producem anime-uri si firma ne este in pericol de faliment? Suntem un forum pe tema anime ca alte 2 din romania si ca alte fara numar din lume. Aceste incursiuni pe forumuri care nu ne privesc pt ca unul a spus ca "animele sunt pt adulti retarzi" mi se pare o prostie

Am experientza Cinemagia.....unde topicul ala a fost facut tandari......da a fost fun.....da nu ne-a iesit nimic de acolo decat un membru nou......daca vreti sa luptati....nu luptati pe chestii ideologice......vorbe pe forumuri pe care nimeni nu le baga in seama decat cei care sunt pe ele......faceti chestii practice. Da-ti mail-uri la televiziuni.....intrebati prin magazine..la ambasada japoneza....dar aceste urlete in noapte n-o sa le auda nimeni....si nici n-o sa le bage nimeni in seama daca nu sunt indreptate spre urechile care trebuie.

Nu uitati un lucru.....la noi anime = desene animate pt copii = nu prea multi bani = 0 interes......deci pana nu stimulam persoanele care trebuie CUM TREBUIE n-o sa rezolvam nimic....iar aceste "lupte" nu sunt decat o pierdere de timp si nervi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Jan 20 2005, 12:52 PM
Post #4


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Pai noah... lumea nu stie nimic. Daca s-ar aduce anime si manga in Romania, asa, normal, cum se aduce broccoli, banane sau portocale sau io mai stiu ce produs :P , s-ar gasi multi care sa se intereseze, sa le placa si sa cumpere... /smile
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Jan 20 2005, 01:01 PM
Post #5


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



La ce bun sa ne strofocam sa ducem o lupta care pana la urma se rezuma la pareri personale... o sa ajungem ceva in genul lui one piece cu deja celebra hai posteaza shi la mine pe site. Asa vreti sa ajungem? "Hai uita-te shi tu la anime nenea te rog" :roll:
Discutia de pe forumul xtreme pc imi e mai mult decat relevanta ca anime nu e privit in romania de majoritatea oamenilor decat prin intermediul productiilor gen sailor moon, pokemon shi a celor hentai (de cate ori nu am auzit expresia, a anime, desene japoneze d-alea cu XXX)...
Shi apoi cand veti ajunge intr-un anume punct sa va intrebati shi ce am rezolvat cu asta? Was this trip really necessary? Cat suntem o comunitate in continua expansiune (deja 710 membrii) nu cred ca avem motive sa ne plangem......... cel putin in ultima jumate de an s-a dublat numarul userilor asa ca tot e bine (ma rog, chiar daca activ suntem prea putini, da asta e alta poveste).
Nu vad scopul apararii anime sau asa ceva.... cine il apreciaza o sa il promoveze cine nu, nu.....asta e.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

momotaro
post Jan 20 2005, 01:03 PM
Post #6


butterfly chaser
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Iasi, Romania
Member No.: 79
Points: 0
Gender:



Wei scorpio, cand a fost vreodata indiferenta si nebagarea in seama o modalitate de a atrage atentia asupra ceva? Nu spune nimeni sa luam furci si topoare, dar simplul fapt ca spui ceva (coerent si argumentat) despre un anume lucru poate aduce o schimbare infima in mintea cuiva. Si nu ai de unde sa stii cine citeste. Normal, putem sa stam linistiti acasa si sa ne uitam la anime-uri in ideea ca "aia oricum nu ar intelege de ce ne place noua", dar asta e o atitudine "romaneasca". Sunt suficienti "anti-fani" care nu sunt atat de indiferenti, din pacate :roll:

Nu lua asta personal, dar cateodata ai o atitudine enervanta. Drept care ma enervezi. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chibimox
post Jan 20 2005, 01:03 PM
Post #7


otosan
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 753
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 16
Points: 36
Gender:



Eu m-am ferit sa zic asta .. Ce vremuri .. cand ne infingeam in oricine zicea ceva urat .. si incercam sa moderam pe unu (parca Scorpio_ssj ii zicea) ca prea ii injura in fata /gg .. dar acum nu prea mai am chef, sau "nu are nici un rost". De ce nu-i lasi pe cei care nu facut-o sa se bage ? Bine aici nu vorbesc de majin care mai mult rau a facut prin modul lui de a scrie si a se exprima, mod motivat prin "eram nervos" sau "ma grabeam", etc. Daca te grabesti atunci nu te baga, asteapta pana a doua zi si dupa ce ti-ai baut cafeaua pune-te frumos in fata tastaturii si scrie cu majuscule, cratime, spatii dupa virgula si punct, paragrafe si alineate. Nu-ti cer acum sa fii validat de academia Romana dar nu pot citi posturile tale fara sa ma tin de cap. Ow deci de asta nu vrei sa-i lasi Scorp /gg

EDIT: omg .. peste cati am sarit :D .. ma refeream la Scorp
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Jan 20 2005, 01:42 PM
Post #8


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Ma bucur ca ati raspuns asa repede.

Dar nu ma bucura ca unii renunta asa usor. Oricat pare de inutil, daca spui ceva tot e bine. Macar sa stii tu ca ti-ai facut datoria. Daca cineva citeste posturile mele pe XtremPC si decide sa vada si el un anime de curiozitate si constata ca ii place, eu mi-am atins scopul. Un singur om e e ajuns sa devina pasionat de anime, nu neaparat obsedat, da sa ii placa.

Si intr-adevar majin ai cam facut paguba cu repezeala ta. Aici la noi pe forum merge, ca ne cunoastem, da in afara unde reprezinti forumu nostru si mai ales anime, ar trebui sa ai mai multa grija.
Unii isi vor face impresia gresita dupa cum scriu si vorbesc cei ce apara anime.

Not giving up. Not yet. Not just yet. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Jan 20 2005, 01:52 PM
Post #9


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Multumesc la cel care a dat sticky. Ma bucur ca a considerat ca merita atentie.

Inca o data spun ca, vorba lui momotaro, nu facem rascoala de la 1907, cu furci si topoare, ci doar un protest civilizat impotriva neinformarii si comoditatii de a se informa a romanului, si a celor care nu constientizeaza ca raspandesc opinii gresite folosindu-se de pozitia lor de jurnalisti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chibimox
post Jan 20 2005, 02:05 PM
Post #10


otosan
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 753
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 16
Points: 36
Gender:



Ok .. acum daca discutam despre "incidentul xtremPC" aici are cineva articulul ? Ca sa fim in cunostinta de cauza si noi si sa nu ne comportam ca altii .. sa criticam inainte de a citi. (daca da .. post it here )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Jan 20 2005, 02:16 PM
Post #11


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Si eu as fi curios sa vad ce era in articol. Poate imi cumpar revista. Sa vad. Intre timp cautati voi care o are.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 20 2005, 03:03 PM
Post #12


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Chibi.....si vrei sa sa se reintoarca Scorpio_ssj4???...sau mai vrei altii??? Ma indoiesc amarnic. Nu-ti convine cum e acuma acel Scorpio?? Eu am experientza asta...si stiu cam ce produce...mai nimic.

Ceea ce voi nu intelegeti...este ce numai cilu a evidentiat......este vorba de pareri personale aici....pro - contra anime.....pe un forum.......nimic practic. Sa ne purtam asa cand o fi vorba de sa zicem aducerea anime in masa in romania sau daca sa zicem animele ar fi in pericolul cenzurii.....dar pt a impune idea noastra despre anime unora care chiar nu vor......e priedere de timp.

Tenshi.....presupunerea ta este falsa din pct de vedere economic(cred ca v-am omorat cu economia...da ce sa-i faci.....numai asta vad de cateva zile) A aduce un produs pe o piatza pe care acel produs nu este inteles sau mai bine zis dorit...este sinucidere financiara. Inainte de a intra pe o piatza se face un studiu de piatza.....daca studiul e pozitiv....produsul va fi adus...daca nu....nu are rost. In cazul asta inainte de a se aduce in masa produse anime/manga.....trebuie invatzata populatia cu notiunile. Si asta n-o s-o facem prin a purta discutii pe forumuri cu o putere atat de mica.....incat nici nu merita mentionate. Vrem sa facem ceva klumea pt anime.....vrem "lupta"....we go to the big boys
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chibimox
post Jan 20 2005, 03:17 PM
Post #13


otosan
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 753
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 16
Points: 36
Gender:



Da ce's eu ? "indaratnic" ? Nu vreau sa se intoarca nimeni pentru mine .. am vrut doar sa-ti aduc aminte cum era "pe vremea noastra" /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 20 2005, 03:19 PM
Post #14


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Mah eu va promit ca daca castig la LOTO lozul cel mare, personal ma ocup de crearea unei reviste anime, care va avea 50 de pagini, va costa 50.000 lei si va aparea lunar /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 20 2005, 03:31 PM
Post #15


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Eu unul nu stiu cat de mult s-ar vinde o revista. Cnad eram mai mic stiu ca au aparut diferite reviste de benzi desenate, dar dupa ceva numere aparute dispareau complet de pe piata.

Parerea mea e ca daca vreti benzi desenate, ar trebui mai intai sa se cumpere vreo cateva pagini dintr-o revista de succes (poate TVMania de exemplu) si dupa aia(poate), in functie de cum reactioneaza cititorii, sa se ajunga la o revista proprie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 20 2005, 03:58 PM
Post #16


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Kata are dreptate.....cand eram mic se gaseau si pe la mine prin oras comic-uri americane : Wonder Women, Flash, Batman......erau compilatii frantusesti cei drept.....dar erau cele originale.....si le am inca pe toate.....si imi pare tare rau ca numai gasesc. Ceea ce nu are succes dispare.....aparitia brusca a unui concept nou pe o piatza nepregatita nu poate sa fie sortit decat esecului

Deci zeri daca castigi lozul cei mare.....bagi banii aia la banca....s ite apuci sa duci tratative cu ambasada japoniei pt un magazin anime/manga/toys...o colaborare.....faci un proiect ceva
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 20 2005, 04:36 PM
Post #17


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



va agitati ca un pepsi...stiti ca totul se desfasoara in fct de necesitatile omului...daca el simte nevoia de ceva diferit...cauta...daca nu simte degeaba il saturezi cu indiferente...eu am ajuns la concluzia ca exotismu e mai util decit usual stuff in campanii de promovare...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jan 20 2005, 05:47 PM
Post #18


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



Ok...Recunosc ca am cam dat cu bata in balta ! Iar orice scuze acum nu isi mai au rostul!Dar parerea mea este ca cineva trebuia sa spuna ceva.Inca o data scuze pt proasta imagine facuta.Stiti prea bine ca nu a fost cu intentie{asta mai lipsea nu? /sweat }
Cat despre revista nu e vb doar de un singur articol si de mai multe,publicate in ultimele nr ale revistei.Faza e ca doar in nr din decembrie s-a intrecut masura !Sa vad cum o sa fac si o sa scanez articolelel cu pricina...asta pe luni sau marti..
ja!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Jan 20 2005, 06:46 PM
Post #19


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Prima impresie: o cruciada lipsita de sens!

Momotaro, nu iti impart ideile: "ca spui ceva (coerent si argumentat) despre un anume lucru poate aduce o schimbare infima in mintea cuiva"... nu cred k spunand ceva coerent, kiar si aducand argumente solide cu o baza reala, vei reusi sa skimbi parerea altcuiva. Majoritatea implicati intr-o polemik gen imi place/nu imi place anime, au deja o parere preconceputa (formata prin experienta proprie si datorita gusturilor si altor elemente) despre subiect, parere kre nu poate fi skimbata oricat de multe argumente care sa iti sustina ideea ai aduce tu.
Try this: dak vine unu la tine, cu ideea k anime sunt doar desene pt kopii, cu poveste fara substanta si adancime, si ti-ar aduce jdemii de argumente sa zicem solide... ti-ar skimba parerea? Poate nu e cel mai bun exemplu, dar am vrut sa te pui in postura celui pe kre vrei sa-l convertejti... va luptati cu morile de vant... postand pe alte forumuri in kre anime sunt tratate cu superficialitate, nu veti skimba parerea celui ce a declarat acel lucru... e prea utopic ce vreti sa faceti... anti-fanii vor ramane anti-fani oricat de multe argumente le vei aduce, si oricat de multe asa zise lupte pe forumuri veti duce. Nu asa se castiga fani anime... nu din anti-fani!
(bineinteles asta este parerea mea, si e posibil sa fie incorecta :D )

Si acum parerea mea despre postul de pe forumul XPC: inutil oameni buni. Majin si Ibarbar: de admirat intentia voastra... dar inutila... for god's sake redactorul ala si-a spus doar parerea, si desi a-si cere scuze nu e pctul lui forte, a recunoscut k aia e doar parerea lui si nu implk faptul k asa ar sta lucrurile, cum zice el. Sa nu intelegeti k ii iau apararea, dar 1. din cate am inteles, in articol (pe kre nu l-am citit) nici makr nu este mentionat cuvantul anime... ok a denigrat nijte joace kre si mie imi plac, dar nu a vb despre anime in articol (maybe i'm wrong) 2. posturile lui majin si al lui ibarbar nu numai k sunt spam in conditiile in kre pctul 1 e adevarat, dar duc si o 'lupta cu morile de vant'; ambele posturi se adreseaza redactorului si incearca practic sa ii explice acestuia k exista anime f bune, mai bune decat unele filme de la hollywood.... dom'le dak omu' nu vrea sa inteleag/nu-i pasa... d c sa insisti aiurea? Ati mai dat si link catre anime-club, k sa fie spam total. Ma rog...
Ati incercat cu disperare sa atrageti atentie (postand de 2-3 la rand - Ibarbar, sau trimitand pm-uri redactorului pt a raspunde - majin) si sa indreptati discutia intr-o polemica pe marginea subiectului anime. Nu cred k era cazul.

potentiali fani anime pot fi atrasi, dar nu sunt de acord cu metodele voastre. si-n plus trebuie in primul rand sa-i plak omului... degeaba ii bagi pe gat anime, dak el nu vrea.

Asta e doar parerea mea, asa k sper k nu o sa-mi sariti in cap pt ce am scris mai sus!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

momotaro
post Jan 20 2005, 09:39 PM
Post #20


butterfly chaser
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Iasi, Romania
Member No.: 79
Points: 0
Gender:



Hmm ... Shuin, iti respect parerea. Vreau sa iti atrag atentia asupra faptului ca ori ai inteles gresit ceea ce am vrut sa spun prin fraza pe care ai citat-o, ori ai interpretat gresit. In ambele variante, o sa dezvolt putin. Schimbarea pe care ar putea-o aduce acele argumente coerente (despre care spuneam eu) s-ar produce nu in mintea celui cu care polemizezi, ci in mintea celui care citeste polemica (si nu este de la inceput de rea credinta sau cu niste prejudecati atat de adanci incat nu pot fi clintite).

Astfel de argumente se adreseaza, asa cum bine zicea ibarbar, celor care nu stiu ce inseamna fenomenul/lucrul despre care tu aduci argumentele sau care au o idee vaga si ar vrea sa stie mai multe. In alta ordine de idei, argumentele nu trebuie sa fie prezentate neaparat sub forma de polemica, ci ca prezentare obiectiva a fenomenului/lucrului in discutie.

Prin asta am incercat sa iti raspund si la partea in care spuneai ca sa ma pun in pielea celui pe care incerc sa il convertesc. In sensul ca cel pe care incerc sa il convertesc nu e in nici un caz cel care se inversuneaza sa ma contrazica. Dimpotriva, treaba e un pic mai subtila. Mi-e ciuda ca trebuie sa plec. Cred ca o sa mai postez maine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

13 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 10:34 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |