Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum Va Pregatiti Daca Intra In Vigoare Acta?, O problema de viitor de downloading.


BloodSamurai
post Jan 31 2012, 09:13 AM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



Tratatul ACTA nu va intra în vigoare până când nu va fi aprobat de Parlamentul European
Foto: evz.ro
Tratatul ACTA, privind combaterea pirateriei pe internet, semnat de majoritatea statelor membre ale Uniunii Europene, nu va intra în vigoare până când nu va fi aprobat de Parlamentul European, potrivit Zdnet.

Decizia instituției europene este programată pentru iunie anul curent. Cetățenii sunt rugați să facă lobby pe lângă europarlamentari pentru ca aceștia să dea nu aviz negativ tratatului.

În orice caz, varianta revizuită a tratatului ACTA este mult diferită față de versiunile anterioare. Mai exact, au fost îndepărtate prevederile care duceau la anchetarea penală și chiar condamnarea la închisoare a utilizatorilor obișnuiți ai internetului, precum studenții care downloadează muzică.

România se numără printre țările care au semnat tratatul, alături de Austria, Belgia, Bulgaria, Cehia, Danemarca, Finlanda, Franța, Grecia, Ungaria, Irlanda, Italia, Lituania, Letonia, Luxemburg, Malta, Polonia, Portugalia, România, Slovenia, Spania, Suedia, Marea Britanie, Australia, Canada, Japonia, Coreea de Sud, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore și Statele Unite.

Cinci state europene, Germania, Olanda, Estonia, Cipru și Slovacia, au refuzat să semneze acest tratat.

E o problema MAJORA mai ales in special pt. comunitatea de anime fani.
Daca intra ACTA in vigoare nu se va mai permite downloadarea filmelor , muzica programe piratate etc etc.

OK stiu ca e ilegal si nu e corect (ce facem noi prin downloadare).

Problema sta cam asa :
- OK daca nu se va mai downloada filme, muzica, programe, manga etc etc. Trebuie sa le cumperi din magazin originale etc etc.
Ce ne facem noi?? Ca daca caut in RO la ce ma uit eu nu gasesc, trebuie comanda online (Japan, Australia sau poate Brazilia, Franta, Italia) dar costa mult transportul.
Manga-urile care le citesc nu sunt subtitrate in Eng, nu le pot comanda de pe net, trebuie subtitrate de siteuri de fani, clanuri, bloguri.
Renuntam la abonamentele de net performanta cu viteza mare??? Pai atunci nici net nu o sa mai platesc, ma duc unde e wireless si gratis (parc, centru, sediu firma etc) si imi verific emailul si atat.
Daca intra ACTA (in iunie 2012) in vigoare pesemne o sa apara si varianta de cumparare online a formatului digital al animeului (in cazul respectiv mkv, AVC, h264 si ce mai apare pe viitor), care va fi mai ieftina decat suportul actula fizic (DVD, Bluray, etc etc).

O alta varianta (ilegala) va fi in stilul prohibitiei ! Cei care au stocuri/arhive mari de anime (userul Darczone etc) sa imprumute/inchirieze/vanda animeurile. Ne intoarcem pe vremea cand se copiau casete VHS si se imprumutau in draci. Inregistrari TV pe DVD sau Bluray sau Hdd (desi la noi e mai greu sa prindem cablurile de anime din Japan, acum cine stie poate cu noi decodoare sau cu netul-cablu-tv).

Eu am un net wireless acasa (casa de vacanta munte) unde stationez pe perioada serviciului (cam 10 luni pe an) unde semnalul imi permite decat sa intru pe email si atat.

As downloada in draci si as stoca pe Harduri externe interne pana in IUNIE. A picat la fix si inundatia din Thailanda care a dus la dublarea preturilor de Harduri :angry: :angry: .

Iar sursele externe ca Megaupload, Filesonic, Upload Sonic, Rapidshare si multe altele (de la tovarasii care uploadeaza in draci animeuri rare bune, comprimate, subtitrate) sunt picate din cauza actiunii celor de le PIPA si SOPA (hackeri/crackeri care ca forma de protest ca se platesc anumite servicii de downloadare s-au hotarat sa atace serverele, asa ca nu pot downloada de la sursele mele (buni baietii de la SOPA si PIPA cica ne ajuta :blink: :blink: :angry: :angry: )

Voi cum reusiti sa va pregatiti (apocalipsa downloadarii ) sau deja sunteti pregatiti??

Edit by mod: spune tot ce ai de spus intr-un singur post. Ai butonul edit daca ai uitat sa scrii ceva. Nu mai fa double post deoarece incalci regulamentul forumului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Jan 31 2012, 09:47 AM
Post #2


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Hey, I saw my name there! :D

Cum ziceam intr-un alt post, pe acolo...legea este inca foarte gri in ceea ce priveste anime-urile. Majoritatea nu sunt licentiate in afara Japoniei; cu toate ca daca si Japonia a semnat ACTA, nu stiu cum va evolua situatia. We'll just have to wait and see.

In alta ordine de idei, ma intreb cat de legal este Crunchyroll?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jan 31 2012, 11:39 AM
Post #3


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(BloodSamurai)
Voi cum reusiti sa va pregatiti (apocalipsa downloadarii )  sau deja sunteti pregatiti??


Fearmongering-ul nu ajuta niciodata la nimic. Chill, ca inca nu e sfarsitul lumii.

QUOTE(BloodSamurai)
E o problema MAJORA mai ales in special pt. comunitatea de anime fani.


E o problema mai mica pentru fanii anime decat pentru cei care downloadeaza filme/seriale americane fiindca americanii sunt cei care au resursele si dispozitia necesara sa monitorizeze. Japonia pe de alta parte de amuzant de incompetenta cand vine vorba de astfel de lucruri. Cei mai mari inamici in acest caz sunt to firmele americane, si mai ales Funimation (ce nu as da sa vad ziua in care vor da faliment)


QUOTE(BloodSamurai)
Daca intra ACTA in vigoare nu se va mai permite downloadarea filmelor , muzica programe piratate etc etc.


Adica exact la fel ca si pana acum? Iti dai seama ca si momentan e ilegal sa downloadezi lucruri si ca poti fi taxat de lege pentru asta, right. Oricum atat timp cat folosesti medode mai putin conventionale de download gen irc, nu ar trebui sa te prinda inca nimeni. Adevarata problema va aparea cand ISP-urile vor introduce un mecanism de scanare a pachetelor, ceea ce va mai dura pana se va intampla fiindca asta nu e ceva ce poate fi instalat peste noapte (asta daca se va intampla, fiindca ISP-urilor nu prea cred ca le convine sa fie obligate sa instaleze astfel de mecanisme). Si chiar daca incep sa fie scanate pachetele utilizatorilor, cantitatea de informatie obtinuta este extraodinar de mare. Eu sincer nu stiu cum ar putea fi implementata in mod fezabil o modalitate de a extrage informatii relevante dintr-o cantitate atat de mare de date fiindca ma cam indoiesc ca procesul asta de analiza a informatiilor din pachete poate fi automatizat.
So bottom line, iunie nu inseamna sfarsitul lumii. Chiar daca trece ACTA atunci, va mai dura destul de mult pana cand va putea sa fie implementata. Iunie in schimb e termenul limita pana cand ne putem spune noi opinia si putem sa facem ceva ca sa oprim trecerea ACTA.

QUOTE(BloodSamurai)
Decizia instituției europene este programată pentru iunie anul curent. Cetățenii sunt rugați să facă lobby pe lângă europarlamentari pentru ca aceștia să dea nu aviz negativ tratatului.

Asta e ceea ce trebuie facut acum. Sa contactam europarlamentarii si sa ne exprimam ingrijorarea cu privire la acest act, nu sa intram in panica si sa incepem sa aruncam expresii gen "apocalipsa downloadarii" (care de altfel suna ca ceva ce ai auzi pe OTV, I mean really now)

QUOTE(BloodSamurai)
Daca intra ACTA (in iunie 2012) in vigoare pesemne o sa apara si varianta de cumparare online a formatului digital al animeului (in cazul respectiv mkv, AVC, h264 si ce mai apare pe viitor), care va fi mai ieftina decat suportul actula fizic (DVD, Bluray, etc etc).

Ha ha ha, in nici un caz nu o sa se intample asta. Cine sa le vanda? Japonia, care e incapabila de inovatie cand vine vorba de modele economice? Cel mai mult o sa ai la dispozitie site-uri de streaming gen Crunchyroll.

QUOTE(BloodSamurai)
Inregistrari TV pe DVD sau Bluray sau Hdd (desi la noi e mai greu sa prindem cablurile de anime din Japan, acum cine stie poate cu noi decodoare sau cu netul-cablu-tv).

Greu? Nu ai auzit pana acum de Keyhole? Asta desigur daca nu o sa fie inchis dupa ce intra in vigoare ACTA. Desi, daca Japonia a semnat deja, nu inseamna ca la ei ar fi trebuit sa intre deja in actiune? (desigur, pe de alta parte Japoinia e destul de incompetenta si cand vine vorba de law enforcing, a se vedea eficienta legii de cenzura care ar fi trebuit sa intre in vigoare vara trecuta.)


QUOTE(BloodSamurai)
Iar sursele externe ca Megaupload, Filesonic, Upload Sonic, Rapidshare si multe altele (de la tovarasii care uploadeaza in draci animeuri rare bune, comprimate, subtitrate) sunt picate din cauza actiunii celor de le PIPA si SOPA (hackeri/crackeri care ca forma de protest ca se platesc anumite servicii de downloadare s-au hotarat sa atace serverele, asa ca nu pot downloada de la sursele mele (buni baietii de la SOPA si PIPA cica ne ajuta  :blink:  :blink:  :angry:  :angry:  )

SOPA si PIPA au picat deja, ergo nu au nici o legatura cu faptul ca Megaupload a fost oprit. Ei erau deja supravegheati de foarte multa vreme, asa ca asta se putea intampla oricand. Cat despre celelate firme de file sharing, ele s-au speriat si de asta si-au restrictionat serviciile. E posibil sa se intoarca dupa ce se mai relaxeaza lucrurile.


QUOTE(darczon69)
In alta ordine de idei, ma intreb cat de legal este Crunchyroll?

Crunchyroll e legal, dar nu ai acces la majoritatea anime-urilor lor din Romania.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Jan 31 2012, 11:51 AM
Post #4


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Informative post in informative ;)

Revenind la Crunchyroll...nici chiar daca platesti monthly fee-ul ala? :o
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jan 31 2012, 12:08 PM
Post #5


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(darczon69 @ Jan 31 2012, 12:51 PM)
Informative post in informative ;)

Revenind la Crunchyroll...nici chiar daca platesti monthly fee-ul ala? :o
*


Nope. E o chestie legata de drepturi de difuzare or something like that. Din cate stiu, in timp ce in america de exemplu ai acces la tot ce difuzeaza, in Romania nu ai acces decat la foarte putine. Sincer nu stiu mai mult de atat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Gaia
post Jan 31 2012, 12:09 PM
Post #6


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 33
Joined: 28-January 12
Member No.: 10.843
Points: 79
Gender:



So, eu cred ca sfarsitul e departe de tot. Sa ne gandim logic, chiar daca ACTA intra in vigoare din vara viitoare, va fi nevoie de FOARTE mult timp pentru a pune la punct o strategie inteligenta de combatere a pirateriei online. Ganditi-va doar la felul in care circula informatia pe internet? a monitorizat cineva cumva toate site-urile de pe internet? (orice site e un potential vehicul al pirateriei). NU! sint zeci de milioane de site-uri, poate si mai mult, e o jungla care a luat proportii de nebanuit si pentru ca treaba nu a fost monitorizata din timp, acum e un pic cam greu spre foarte greu...
A cazut Megauploadul, probabil vor cadea si alte site-uri importante, torrentele primele, dar cum facem cu faptul ca fiecare detinator de materiale piratate (mai toata lumea care foloseste internetul) este un potential ''focar de infectie''? in afara de a descinde fizic in locuintele fiecaruia si de a confisca DVD-uri si CD-uri nu prea ai cum sa pui punct circulatiei informatiei de genul asta...
Chiar daca autoritatile s-ar gandi sa faca asta (in fond si la urma urmei why not?), ganditi-va la costurile unei operatiuni de genul (cati oameni trebuie mobilizati si evident PLATITI pentru niste eventuale descinderi), acum cand criza e in floare e cam greu de presupus ca o strategie de genul poate fi pusa in practica....
Asa ca sfatul meu pentru toata lumea este sa chill down, pirateria nu va disparea peste noapte, desigur, cred ca va fi mai nasol pentru seriile on-going si mai ales pentru Romania unde preturile unui CD/ DVD sint aceleasi ca cele din Afara dar salariile sint de vreo 6-7 ori mai mici...( :angry: )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jan 31 2012, 01:58 PM
Post #7


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Pentru ca ISP-urile sa verifice daca se transmit materiale copyrighted ar trebui sa implementeze un nou protocol la nivel application, care sa fie in schimbare mereu pentru noile aparaitii, ar fi necesare aparate mai puternice si mai scumpe decat tot ce au acum numai pentru aceasta verificare, ca sa nu mai spun ca viteza ar scadea drastic, aprope de punctul in care internetul ar deveni inutilizabil. Si chiar daca s-ar implementa asa ceva ar putea fi usor pacalit prin diferite criptari.
Scopul nu este sa-i bage la inchisoare pe cei care descarca de pe internet, ceva ce este de altfel imposibil, scopul este sa opreasca principalele cai pe care se face pirateria, sa o descurajeze. Chiar daca nu va fi oprita complet, in momentul in care vor fi date jos principalele trackere, site-uri de sharing si streaming...
Nu va mai speriati atata de inchisoare sau alte prostii cum ca va disparea pirateria... problema este doar ca va fi mult ingreunata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Jan 31 2012, 02:04 PM
Post #8


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



Multe servere sunt monitorizate de cativa ani in RO, dar acum prin ACTA vor deveni legale.

Nu intru in panica si nici nu vreau sa imprim acest sentiment la colegi. DAR pesemne e defect de meserie pe care o practic , sa fiu pregatit pt. ce este mai rau (Exemplu un coleg Sef Santier suporta costul unui pickhammer profesionist 8500 Ron [s-a furat intr-o seara din baraca, chiar daca erau 3 paznici], plateste in rate din salariu, practic el acum lucreaza pt. 600 Ron in mana.) :lol: :lol: :twisted: :twisted: cam de caca aici la firma, politica dura si suporti cheltuielile la orice, si TVA nedecontat. (cam devii sclav, iti vinzi sufletul).

Aia cu OTV a fost buna, de as avea eu garajul ala de masini de lux sau avioane private (in timp ce altii il injura pe Base).

Multe bazaconii am scris despre SOPA si PIPA in nestiinta (pesemne a congelat creierul sau efecte secundare Bachus de ieri).

Sa ma uit pe un stream online nu cred ca am rabdare.

Europarlamentarii sa asculte parerea consumatorilor?!? NU CRED!!! Atat timp cat nu esti in pozitia respectiva (conducere) nu ai nici o putere de decizie, influenta, modificare, vot etc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jan 31 2012, 02:05 PM
Post #9


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(elpreda @ Jan 31 2012, 02:58 PM)
Scopul nu este sa-i bage la inchisoare pe cei care descarca de pe internet, ceva ce este de altfel imposibil, scopul este sa opreasca principalele cai pe care se face pirateria, sa o descurajeze. Chiar daca nu va fi oprita complet, in momentul in care vor fi date jos principalele trackere, site-uri de sharing si streaming...
*


That's why magnet links are our friends.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Jan 31 2012, 02:16 PM
Post #10


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



o alta petitie online, nu va ia prea mult sa o semnati, din cate am inteles au inceput unele proteste in cateva tari din UE
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jan 31 2012, 02:20 PM
Post #11


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(BloodSamurai @ Jan 31 2012, 03:04 PM)
Europarlamentarii sa asculte parerea consumatorilor?!?  NU CRED!!!   Atat timp cat nu esti in pozitia respectiva (conducere) nu ai nici o putere de decizie, influenta, modificare, vot etc.
*


Atunci e mai bine sa stam degeaba si sa ii lasam sa faca ce vor, right? Asta e singurul lucru pe care il putem face chiar daca are sau nu efect. In plus, daca a functionat in America exista posibilitatea sa functioneze si la noi.

@Mumusan
Petitiile aste sunt putin cam suspicioase. Target-ul continua sa se miste din ce in ce mai sus. Imi aduc aminte cand am semnat-o eu, target-ul era de 500000.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jan 31 2012, 08:22 PM
Post #12


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Petitiile online sunt inutile, nu va mai obositi.
Eu am scris deja vreo 30 si ceva de dvd-uri, intentionez sa mai scriu cateva in curand. Nu neaparat din cauza ACTA, doar ca am inceput sa realizez ca nu mai gasesc chiar atat de usor ce am nevoie pe net, si e bine sa am puse deoparte niste chestii mai rare sau care ocupa mai mult.

In rest, noi sa fim sanatosi. Am peste 100 de giga de anime-uri, respectiv manga-uri pe hard. O sa ma tina multa vreme la cat timp liber am :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

animer9
post Feb 1 2012, 12:20 AM
Post #13


perverted member
****

Group: Members+
Posts: 324
Joined: 27-October 08
From: in mijloc de Baragan
Member No.: 7.826
Points: 709
Gender:



problema cu ACTA este ca vizeaza supravegherea traficului pe internet al utilizatorului...asta inseamna cam orice , inclusiv achizitie on-line, chat/mess pe langa asa-zisa tinta oficiala "combaterea pirateriei"...

Prevederile proiectului de lege sunt destul de neclare incat sa permita abuzuri din partea autoritatilor jurisdictionale pana la momentul obtinerii unei hotarari judecatoresti(am vazut asta seara la TVR pe ministru de la comunicatii si saracu' habar n-avea pe ce lume era, ii to dadea cu faptul ca "instantele or sa ceara supravegherea, etc" desi ACTA are ceva prevederi care incearca sa eludeze aceasta obligativitate).

Prin urmare nu este de mirare ca unele tari mai destepte au refuzat sa semneze acordul , si intrucat cunosc foarte bine situatia Estoniei(una dintre cele mai dezvoltate tari IT&C si unde a fost creat SKYPE) sunt cu atat mai convins ca ACTA are ca scop mai mult decat supravegherea respectarii drepturilor de autor&conexe.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Gaia
post Feb 1 2012, 12:29 AM
Post #14


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 33
Joined: 28-January 12
Member No.: 10.843
Points: 79
Gender:



QUOTE(animer9 @ Feb 1 2012, 12:20 AM)
ACTA are ca scop mai mult decat supravegherea respectarii drepturilor de autor&conexe.
*



don't tell me, scopul ascuns este supravegherea totala a utilizatorului, gen spying, invadare a intimitatii, etc, Big-Brothering cu alte cuvinte. :huh:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

WoundedFlame
post Feb 1 2012, 09:58 AM
Post #15


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: 4-January 12
From: Bucureşti
Member No.: 10.817
Points: 93
Gender:



Eu cred că problema nu va fi că nu vom mai avea de unde lua anime, muzică sau altele, ci că vor fi mai greu de obținut. Și da, îmi imaginez că o perioadă va fi o mică “criză”, dacă se hotărăsc să mai închidă niște site-uri ca MegaUpload.

Problema nu e că ne vor vâna pe noi, ci pe cei ce dețin site-uri. Îi închide pe câțiva, sperie pe alții (cam ca acum), iar noi trebuie să ne cautam noi surse. Ei vor porni de sus, nu de la amărâtul de utilizator.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nagisa-chan
post Feb 1 2012, 11:55 AM
Post #16


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 230
Joined: 1-June 11
From: Nicaieri
Member No.: 10.518
Points: 431
Gender:



Hm, vezi partea buna a lucrurilor, se va umple a-c-ul de fani anime.

Revenind cu picioarele pe pamant, e cea mai mare prostie. Eu nu cred ca au intrebat pe cineva vreodata daca este de acord cu legea asta. Asa a fi fost corect. Dar la noi legile sunt facute pentru a le incalca, nu pentru a ne apara.
Eu nu sunt adepta protestelor sau a chestiilor de genu' dar pentru chestia asta as protesta bucuroasa. Mai bine ar face ceva sa diminueze numarul pedofililor de pe internet care isi dau intalinre cu fete de 10 ani si dupa le violeaza...Sunt n cazuri in care x-ulesc s-a sinucis ca a fost amenintat pe internet.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Feb 1 2012, 12:17 PM
Post #17


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



QUOTE(Nagisa-chan @ Feb 1 2012, 11:55 AM)
Hm, vezi partea buna a lucrurilor, se va umple a-c-ul de fani anime.

Revenind cu picioarele pe pamant, e cea mai mare prostie. Eu nu cred ca au intrebat pe cineva vreodata daca este de acord cu legea asta. Asa a fi fost corect. Dar la noi legile sunt facute pentru a le incalca, nu pentru a ne apara.
Eu nu sunt adepta protestelor sau a chestiilor de genu' dar pentru chestia asta as protesta bucuroasa. Mai bine ar face ceva sa diminueze numarul pedofililor de pe internet care isi dau intalinre cu fete de 10 ani si dupa le violeaza...Sunt n cazuri in care x-ulesc s-a sinucis ca a fost amenintat pe internet.
*



Asa ceva s-a implementat in cateva tari europene. Un fel de panic button pentru chat; de fiecare data cand un copil se simte amenintat, il poate activa iar autoritatile vor fi anuntate si vor monitoriza respectiva persoana/conversatie. More info
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Feb 1 2012, 12:34 PM
Post #18


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



QUOTE(Nagisa-chan @ Feb 1 2012, 12:55 PM)
Mai bine ar face ceva sa diminueze numarul pedofililor de pe internet care isi dau intalinre cu fete de 10 ani si dupa le violeaza...Sunt n cazuri in care x-ulesc s-a sinucis ca a fost amenintat pe internet.
*


sau mai bine s-ar ocupa de de sanatate, asta cu pedofili sunt de vina si victimele la randu lor, hormoni and all that natural some what bullshit
in caz ca nu ma crezi asa cum sare la unu de varsta ei asa poate sa se duca si dupa unu mai mare, pe motiv ca-i cool, not exactly love, cuz if u atleast care, not love, someone, u would't report him (or may be her) to the police


oricum ACTA, o sa avantajeze pe corporatiile acelea mari care si asa sunt putrezi de bogati cei ce le conduc, sa nu credeti in afirmati de genu "asta va deschide noi locuri de munca", nu va deschide nimic din moment ce multe plati sunt facute electronic de computere <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

WoundedFlame
post Feb 1 2012, 02:04 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: 4-January 12
From: Bucureşti
Member No.: 10.817
Points: 93
Gender:



Ei vor cenzură. Plain and simple.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AbyssFiend
post Feb 1 2012, 08:35 PM
Post #20


Yep, that tasted purple!
***

Group: Members+
Posts: 128
Joined: 18-June 11
Member No.: 10.547
Points: 297
Gender:



Cand cineva scoate un CD nu te poti astepta ca TOATA lumea sa il cumpere pentru ca nu sunt bani... People need to get this retarded idea
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 07:00 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |