Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

7 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Nijikon 2011, Impresii, poze, discutii :P


Pukk
post Oct 23 2011, 07:57 PM
Post #21


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 74
Joined: 12-October 11
From: Bucuresti
Member No.: 10.700
Points: 155
Gender:



Primul meu Nijikon^^....wow a fost o experienta frumoasa si mai mult ca sigur voi fi prezent si la editiile viitoare!:D

Am fost insotit de Ramziel, Nagisa-chan,Kheper si inca cativa:). ne-am distrat de minune, ne-am uitat la filme, ne-am plimbat ca disperatii peste tot,am vizitat fiecare stand in parte, am facut poze cu cosplayerii....ce mai ne-am simtit extrem de bine.

Personal m-am distrat la max:D

Cei care nu va-ti dus si sunteti din Bucuresti nu stiti ce ati pierdut!!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Clayton_Plainsboro
post Oct 23 2011, 08:41 PM
Post #22


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 46
Joined: 6-August 11
Member No.: 10.618
Points: 98
Gender:



@Fili: Thanks a lot man pentru poze!
Cele cu Bruce Lee sunt chiar foarte reusite. Ajunsesem acasa si cautam poze de la Niji prin diferite locuri si abia aici am gasit.

Edit: Pana si Bruce Lee-Cosplay a fost incantat de pozele tale. Iti transmite multumiri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fili
post Oct 23 2011, 09:48 PM
Post #23


Si eu p-aici...
***

Group: Members+
Posts: 287
Joined: 24-October 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.135
Points: 644
Gender:



QUOTE(Clayton_Plainsboro @ Oct 23 2011, 08:41 PM)
Pana si Bruce Lee-Cosplay a fost incantat de pozele tale. Iti transmite multumiri.
*


Felicita-l pentru premiu din partea noastra :)

In general mi-a placut Nijikon-ul de anul asta. Niji 2010 a fost prima conventie la care am fost si atunci mi s-a parut cam boring (nu stiam ca sunt si proiectii in sala, credeam ca-i doar cosplay :P)
Marfa destula, mi-am luat un Yoshi de plus foarte haios, un prieten si-a luat ciupercuta de get-a-life, mai aveau si ciuperca de grow-up. O gramada de papusi, maimutoi, palarii, tricouri, margele, zanganele, etc. Au lipsit statuetele (foarte putine) si costumele de lolita :P Zona de jocuri a fost full cu Magic the gathering, Catan si alte board-games, DDR, console, galagie, etc.
Au fost 2 standuri cu mancare (sandvisuri destul de bune) si unul cu bomboane de toate felurile. Cand s-au terminat sandvisurile am dat iama la bomboane, am bagat o gramada de dulciuri in mine :D
Am stat destul de mult in sala de proiectii, au fost chestii interesante. Stie cineva cum se cheama 3d-ul ala cu iepurii rusi? Era enervant dar misto, in acelasi timp, greu de explicat... AMV-uri multe, unele chiar dragute. Au fost cateva filme misto (mai ales Redline)
Cosplay-ul a fost atractia festivalului (din punctul meu de vedere). Costume misto, muncite, inspirate, chiar mi-a placut. Pacat ca unii concurenti nu prea cunosteau personajul interpretat si nu stiau sa raspunda la intrebarile prezentatorilor.
Prezentatoarele au fost la inaltime. Chiar mi-a placut ce au reusit sa faca. Intrebari la obiect pentru toti concurentii (anul trecut greseau chiar si numele), prezenta scenica buna, se vede ca si-au facut temele :D
A fost si un numar de stand-up comedy. Din pacate primul din cei 3 comedianti a avut parte de o primire cam rece (n-avea glumele la el), dar spre sfarsit a devenit ok.
Parti naspa? Frigul :) Anul trecut stateam in tricou la terasa, anul asta tremuram cu hanoracul pe mine. Au fost cativa trolli (se apucasera sa arunce cu hartii intr-un concurent) dar nimic grav.
Cam atat din partea mea, ca review. Daca imi mai amintesc ceva, o sa completez...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

TGeorgeMihai
post Oct 23 2011, 10:25 PM
Post #24


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 26-December 10
Member No.: 10.262
Points: 392
Gender:



Foarte frumos ... in mare a fost cum au povestit cei dinaintea mea.

Singura dezamagire (parere proprie) au fost criteriile de jurizare ... adica chestia asta a castigat locul 1 la AMV-uri ... Nu spun ca este urata (desi mie personal nu imi place deloc, nici anime-ul cum arata, nici melodia, nici evectele vizuale din AMV care de fapt nu exista), dar cu siguranta au fost alte AMV-uri mult mai bune si nu ma refer la top 5 , ma refer la toate (vreo 20 sau cate au fost)

Apropo, de unde pot gasi sa descarc/vizionez toate AMV-urile care au participat la concurs ... mi-ar placea in special ala cu Vocaloid cu mustata ("seniorita")
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ramziel
post Oct 23 2011, 11:20 PM
Post #25


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 787
Joined: 30-December 10
Member No.: 10.270
Points: 1.860
Gender:



Thanks for the photos guys ^^

In ceea ce priveste cosplay-ul l-am ratat si la Niji ca si la Otaku :unsure:

Cat despre proiectii, am reusit sa prind o parte din Red Line and it wuz awesome, mi-a placut in special partea de final...la gaming a fost full ca de obicei, si un pusti enervant care se credea mare jucator invincibil si nici nu stia sa joace cum trebuie, DDR am prins azi, but I sucked at it, merchandise-ul a fost interesant, preturile mi s-au parut okay si chiar corecte, considerand cat s-a lucrat la obiecte, board games...am jucat si eu unul din jocuri (Catan) si mi s-a parut chiar interesant, pachet de Magic the gathering mi-am facut degeaba, so screw those 3 hours I wasted <_<, amv-urile mi s-au parut frumusele, chiar mi-a facut placere sa le vad, pe cele pe care le-am prins desigur, in final sunt incantat de Nijikonul de anul acesta....
Cat despre organizare...I'll leave it up to you guys to judge B)

Iar in legatura cu cosplay-ul, felicitari castigatorului ^^

@Fili : screw the weather, Nijikon is worth the trouble, iar Cosplay-ul a fost cu adevarat atractia conventiei, considerand ca ma plimbam de colo colo pe holuri si nu mai vedeam decat vreo 5%-10% din totalul persoanelor care au fost azi O.o

@Pukk : mi-a facut placere sa mai cunosc si alti fani anime, si de asemenea sa imi fac noi prieteni, te asteptam sambata la chinezi, daca ti-a placut compania noastra

@mattebu : in legatura cu workshop-urile, nici eu nu prea am apucat sa merg, dar asta e, mai e si anul viitor, am auzit ca a fost si un workshop de manga, pe care desigur ca am uitat de el intr-un final si nu am mai fost XD

@TGeo : okay, comment-ul a fost cam crud, dap poate ca nu ti-a placut, dar sunt si alte categori de vot pe care poate alte amv-uri nu le indeplineau, iar in legatura cu voturile, incearca tu as iei un amv si sa il verifici, atat in ceea ce priveste calitatea sonora si calitatea video, plus micile defecte ce nu pot fi observate asa usor cu ochiul liber, dar ms de comentariul sincer

In afara de asta, mersi inca odata de link-urile cu poze si amv-uri ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 23 2011, 11:31 PM
Post #26


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE(Coyotee @ Oct 23 2011, 05:54 AM)
Anime-ul este Saint Seiya
*


Thank you! :)

Cine a fost prima oara si nu are baza de comparatie chiar cred ca poate sa considere acesta cel mai reusit Nijikon. Pe de alta aprte, eu am ajuns cam tarziu in ambele zile si cand i-am intrebat pe restul ce am pierdut mi s-a raspuns de fiecare data ca "NIMIC".
Si cea mai emo fraza: "Imi pare rau ca am dat banii pe intrare."

Ce m-a deranjat din ce am observat:
- Faptul ca s-a pus asa de devreme concursul de amv. Pana acum tot timpul era dupa concursul de cosplay. I got a big shock today regarding that :( .
Serios, voi nu ati mers la baute....vreau sa spun o prajitura in oras pana dupa ora 2 sambata seara? I know I did...and the rest. None of my friends saw my amv *cryes*. Well, except Nezumi and my other imaginary or a little less imaginary friends :lol: .
- Nu era nimic mentionat in program de stand up comedy. Deus il cunostea pe unul dintre tipii de la stand up comedy si asa am aflat ca mai se face...asta dupa ce jumatate din persoanele cu care eram au plecat acasa :( . Why? Where they so bad you were afraid to put them in the program? You were hoping more people will show up if they didn't knew? That's so sad XD. Au fost ok tipii. Doar cel care a spus ca Haruhi merita urmarit m-a suparat XD.
- So many kids...makes you feel old doesn't it XD.
- No good manga left at mangashop :( .

Ce mi-a palcut:
- Nijikon "not so privet, yet VIP, privet, not very VIP" after party de sambata seara. Si nu am avut mahmureala, doar nu m-am putut trezii in timp record a doua zi, jur! >.<
- Oamenii pe care ii stiam. It was nice seeing them again even if for some it was just for a few seconds: "OMG! You are! Yeah, ok bye! XD"
- Forbind's face cand se uita la fetitele care faceau cosplay din K-on. I think Methos should be scared he's being dethroned XD.
- My huge poster with Ichigo I was able to buy even thought I was late. Vroiam sa-l lipesc deasupra patului ca sa ii spun noapte buna cand ma culc, dar nu am reusit sa ajung la tavan so the closet will have to do :P .

Overal this was a bad year...in a way, dar nu neaparat din cauza organizarii [desi as vrea sa fie luate in considerare cele doua puncte care vorbesc despre asta mai sus]. It was a bad year because people had no money, iar eu una am simtit asta din multe motive: mai putini oameni la Nijikon, mai putine chestii cumparate de mine XD.
Hopping the economy to make a miraculously recovery next year.

Oh, before I forget: Bruce Lee a castigat la proba pe grupe...really? Were all the other that bad you had to choose a non-anime character for the 1st place? Fetitele din K-on au fost super cute! Mi-au placut aproape la fel de mult cum i-au placut si lui Forbind! :lol:

Edit:
QUOTE
adica chestia asta a castigat locul 1 la AMV-uri

Boring, I must agree.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ramziel
post Oct 23 2011, 11:47 PM
Post #27


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 787
Joined: 30-December 10
Member No.: 10.270
Points: 1.860
Gender:



@Tessa : sunt de acord cu tine in ceea ce priveste amv-ul, but....at least they tried <_<, iar in ceea ce priveste economia, sper si eu acelasi lucru, fcking government and idiots that are useless in a leading position XD....
si bafta la anul, poate iti revi si tu cu bugetul si nu vei mai avea astfel de probleme :D, iar cat despre persoanele cu care eram au fugit pe unde au apucat, de-abia daca am stat cu ei 3-4 ore O.o si asta cand faceam ceva comun
And yeah, the cosplay was for an anime oriented convention, nu stiu sincer de ce l-au ales pe tipul cu Bruce Lee ca si castigator, oricum costumul mi s-a parut oribil <_<, prima oara cand l-am vazut am zis "WTF"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 24 2011, 12:09 AM
Post #28


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
oricum costumul mi s-a parut oribil

Eu il apreciez pentru curaj. Must have been hard to get on the scene with a boner like that :lol: .
Tot pe fetitele de la K-ON o sa dau vina si de data asta. XD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Oct 24 2011, 02:12 AM
Post #29


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



QUOTE(Tessa @ Oct 23 2011, 11:31 PM)
Thank you! :)

Cine a fost prima oara si nu are baza de comparatie chiar cred ca poate sa considere acesta cel mai reusit Nijikon. Pe de alta aprte, eu am ajuns cam tarziu in ambele zile si cand i-am intrebat pe restul ce am pierdut mi s-a raspuns de fiecare data ca "NIMIC".
Si cea mai emo fraza: "Imi pare rau ca am dat banii pe intrare."

Ce m-a deranjat din ce am observat:
- Faptul ca s-a pus asa de devreme concursul de amv. Pana acum tot timpul era dupa concursul de cosplay. I got a big shock today regarding that :( .
Serios, voi nu ati mers la baute....vreau sa spun o prajitura in oras pana dupa ora 2 sambata seara? I know I did...and the rest. None of my friends saw my amv *cryes*. Well, except Nezumi and my other imaginary or a little less imaginary friends :lol: .
- Nu era nimic mentionat in program de stand up comedy. Deus il cunostea pe unul dintre tipii de la stand up comedy si asa am aflat ca mai se face...asta dupa ce jumatate din persoanele cu care eram au plecat acasa :( . Why? Where they so bad you were afraid to put them in the program? You were hoping more people will show up if they didn't knew? That's so sad XD. Au fost ok tipii. Doar cel care a spus ca Haruhi merita urmarit m-a suparat XD.
- So many kids...makes you feel old doesn't it XD.
- No good manga left at mangashop :( .

Ce mi-a palcut:
- Nijikon "not so privet, yet VIP, privet, not very VIP" after party de sambata seara. Si nu am avut mahmureala, doar nu m-am putut trezii in timp record a doua zi, jur! >.<
- Oamenii pe care ii stiam. It was nice seeing them again even if for some it was just for a few seconds: "OMG! You are! Yeah, ok bye! XD"
- Forbind's face cand se uita la fetitele care faceau cosplay din K-on. I think Methos should be scared he's being dethroned XD.
- My huge poster with Ichigo I was able to buy even thought I was late. Vroiam sa-l lipesc deasupra patului ca sa ii spun noapte buna cand ma culc, dar nu am reusit sa ajung la tavan so the closet will have to do  :P .

Overal this was a bad year...in a way, dar nu neaparat din cauza organizarii [desi as vrea sa fie luate in considerare cele doua puncte care vorbesc despre asta mai sus]. It was a bad year because people had no money, iar eu una am simtit asta din multe motive: mai putini oameni la Nijikon, mai putine chestii cumparate de mine XD.
Hopping the economy to make a miraculously recovery next year.

Oh, before I forget: Bruce Lee a castigat la proba pe grupe...really? Were all the other that bad you had to choose a non-anime character for the 1st place? Fetitele din K-on au fost super cute! Mi-au placut aproape la fel de mult cum i-au placut si lui Forbind!  :lol:

Edit:

Boring, I must agree.
*



ara ara, nu e vina noastra ca tu vii cand se sparge targu :) Avand in vedere ca ai mai venit pe la conventii ar trebui sa stii ca mangaurile se dau in prima jumatate a zilei.
Faza cu, pare rau ca am dat banii .. o sa raspund ca de fiecare data "nu va obliga nimeni sa ii dati, stati acasa si dati .....beep bepp bepp .
Stand up a fost surprisa .. deci ... SURPRIZAAA !!!!! ( nici MACAR noi nu stiam )
side note : a fost after party @_@ ? :P
also, nice seein u, even for 2 seconds.
and forbiN has nuthin to with my pedobearness.

PS : NU MAI EXISTA GRUP SI INDIVIDUAL ...... doar asa ca sa stii :)

QUOTE(Ramziel @ Oct 23 2011, 11:47 PM)
@Tessa : sunt de acord cu tine in ceea ce priveste amv-ul, but....at least they tried <_<, iar in ceea ce priveste economia, sper si eu acelasi lucru, fcking government and idiots that are useless in a leading position XD....
si bafta la anul, poate iti revi si tu cu bugetul si nu vei mai avea astfel de probleme :D, iar cat despre persoanele cu care eram au fugit pe unde au apucat, de-abia daca am stat cu ei 3-4 ore O.o si asta cand faceam ceva comun
And yeah, the cosplay was for an anime oriented convention, nu stiu sincer de ce l-au ales pe tipul cu Bruce Lee ca si castigator, oricum costumul mi s-a parut oribil <_<, prima oara cand l-am vazut am zis "WTF"
*



Tipu care a castigat si-a meritat premiul si ar trebui sa puna un semn de intrebare ... de ce el ?!?
Concursul de cosplay nu sta numai in costum.
Also K-on in caz ca nu ati observat a cam fost one girl show. ( asa nu vad de ce ar fi meritat locul 1 )

My 2 cents. Se putea si mai bine la conventia de anul acesta, dar meh .... problemele ne bantuie, cu toate ca odata si odata poate vom avea noroc sa facem un eveniment epic. :)

no acum , night ... ma duc la somn .. ca deh .... unii muncesc, nu ca altii care merg la "after party"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pukk
post Oct 24 2011, 10:14 AM
Post #30


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 74
Joined: 12-October 11
From: Bucuresti
Member No.: 10.700
Points: 155
Gender:



Personal mi-a placut Nijikonul , pentru mine a fost primul dar totusi am avut ceva experienta de la Otaku 2011 si nu eram chiar un strain la ce se intampla pe acolo:D. Asa in primul rand mi-au placut foarte mult cele doua filme din prima zi , la al doilea Redline am avut onoarea sa-l vizionez cu tovarasul ^Ramziel^ :) si cum zicea si el, finalul a fost pur si siplu bestial .
Alta faza care mie mi sa parut haioasa: Ne uitam la Redline la Cursa si chiar la scena unde tipa isi da ochelarii jos ,am zis in sinea mea ""oooo so thats were Tessa got her avatar from"":)))
Lume cat se poate de multa, am reusit sa-i vad pe mai toti fiind acolo de la 10, mentionez am fost al doilea care a intrat:)))) dupa Kheper:).
Costume grozave,Cosplay foarte bun, la sectiunea gaming nu prea am stat,ce am stat cu Ramziel si copilul ala care era un gen de Fat German Kid de se credea dumnezeu, ti-am spus Ramziel ca daa faceti schimb de controler o sa-l bati... i was right! :) iar Standup comedy nu era in program dar am apucat sa asist la mare parte, a fost destul de funy.
Si cam atat , astept cu entuziasmat concertele din Februarie si desigur Otaku 2012 din Mai. hope to see ya all there!


@Ramziel : Dude mi-a facut placere sa te cunosc in persoana, m-am distrat de minune cu tine , Kheper si Nagisa- chan. Singurul lucru pe care il regret a fost faptul ca nu am reusit sa vprbesc si cu ceilalti baieti. dar mai e si sambata o iesire la RedDragon :twisted: :P .

@Kheper : Nebun ca de obicei!!! ne-am simtit bine asa cum o facem din a 5-a^^ si ramane sa continuam distractia de weekendul asta sambata viitoare la noaptea haloween!!!^^

@Nagisa-chan : Cred ca dintre toti pe tine eram cel mai curios sa te vad in persoana,[ sry Ramziel, i'm a guy after all :D ], si sunt foarte fericit ca te-am intalnit in persoana si am avut ocazia sa vb face - to - face :twisted: , oh and THAT hurt :blink: :lol: .

@Tessa : Ti-am primit pm deabea cand an ajuns acasa de la nijikon:(, pacat ca nu ne-am intalnit, as fi vrut sa te cunosc:P dar exista si un next time ,poate la Otaku 2012. app am scris mai sus ca nici unu prieten nu ti-a vizionat amv si erai sad, .... poi nu stiu daca ma pot considera un prieten de-al tau dar eu l-am vazut, si pe al lui nezumichan si am fost fericit ca cineva de pe forum a participat in concurs. amv a fost super.

@TgeorgeMihai : dude sunt de acor cu tine, nu consider ca amv de pe locul 1 a fost practic mai bun decat celelalte,consider ca pe locul 1 trebuia sa fie cel de pe locul 2, prea epic amv!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

TGeorgeMihai
post Oct 24 2011, 11:28 AM
Post #31


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 26-December 10
Member No.: 10.262
Points: 392
Gender:



QUOTE(Tessa @ Oct 24 2011, 12:09 AM)
Eu il apreciez pentru curaj. Must have been hard to get on the scene with a boner like that :lol: .
Tot pe fetitele de la K-ON o sa dau vina si de data asta. XD
*



Si prima oara si eu am fost ceva de genul WTF, dar totusi recunosc ca iti trebuie mult curaj (oricum iti trebuie curaj ca sa apari costumat in fata unei sali pline, dar sa apari costumat in Bruce Lee cu boner)... Totusi recunosc ca si-a facut o intrare misto (cu saritura), nu s-a incurcat in nunceag (cred ca nu eram singurul care astepta sa se loveasca :twisted: ), a mai sarit pe aici, pe acolo ... a fost ok ...

Mi-a placut si K-ON!, nu ma asteptam sa cante live, si a sunat chiar bine, dar pozitia lor pe scena nu a fost prea buna (adica stiu ca respecta pozitia din anime, dar de pe mijloc, cea din spate care era la tobe nu se vedea, zici ca era o trupa de 3 persoane :) )


Apropo, cine a castigat locul 2 si 3 ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bloodlover
post Oct 24 2011, 12:49 PM
Post #32


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 85
Joined: 18-January 11
From: Transylvania
Member No.: 10.305
Points: 182
Gender:



Acesta e momentul in care mor de ciuda pentru ca nu stau in Bucuresti...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fili
post Oct 24 2011, 01:33 PM
Post #33


Si eu p-aici...
***

Group: Members+
Posts: 287
Joined: 24-October 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.135
Points: 644
Gender:



QUOTE(TGeorgeMihai @ Oct 24 2011, 11:28 AM)
Apropo, cine a castigat locul 2 si 3 ?
*



Locul 3 au fost fetitzele alea (jailbait) care au cantat (de le sorbeau din ochi toti pedobearii). IMG_7142 la mine in poze.
Locul 2 au fost echipa cu Sora din Kingdom Hearts si tipa in kaki cu tridentul. IMG_7143 la mine in poze.
Lobul 1 Bruzli in spandex galben.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

reenheart
post Oct 24 2011, 01:47 PM
Post #34


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 41
Joined: 6-December 08
Member No.: 8.008
Points: 103
Gender:



Yo.

Vin si eu cu romanul meu de idei.

- Merchandise: inteleg ca nimanui nu-i plac preturile piperate, dar sper ca toti inteleg faptul ca organizatorii Nijikon-ului nu au nici un fel de control asupra acestora. Sau a calitatii marfii. Sau a diversitatii. Aspectele astea tin exclusiv de merchandiseri, so if you wanna hate, hate them and not the staff >:}
But in all fairness, acum parca au fost mai multi comercianti decat in alti ani, asa ca nu ma pot plange de lipsa varietatii. Si unde marfa variaza, si preturile variaza, deci sunt sigura ca a existat cate un "ceva" interesant pentru fiecare buzunar.

- Sala de Proiectii (si despre cosplay): er.... surpriza? Mda, sa mai lucram la capitolul "chestii faine pe care lumea pe rateaza pentru ca n-au fost anuntate" sau "nu stim daca merita sa stau la film/anime pentru ca nu stiu ce ruleaza" sau celebra intrebare etern fara raspuns "La cat incepe cosplay-ul?".
Seriously, astept cu nerabdare si interes ziua cand voi putea sa ofer un raspuns pertinent vizitatorilor. Pentru mine va ramane un mister de ce in fiecare an se decaleaza ora la care incepe concursul si decernarea premiilor.

In ceea ce priveste cantitatea si calitatea cosplayului, remarc ... de fapt nu remarc mare lucru. Evolutia se intampla numai in cazuri izolate, in rest lucrurile stagneaza. Ok, poate avem mai putin Death Note, Naruto si Bleach, dar nimic atat de eye-catching ca in ... 2009, sa zicem. Poate cosplayerii nu se mai simt la fel de motivati (de ce? si cum putem sa-i motivam?), poate sunt motive externe (sa fie bacul de vina?), nu stiu.
Din fericire, exista si exceptii, cum ar fi costumul de Athena, cel mai complex de pana acum din Romania (Felicitari pentru premiu si efort! \o/ All that hard work was so worth it XD). Ma bucur sa vad ca sunt oameni pentru care cosplayul ramane o pasiune si fac multe sacrificii pentru a duce la bun sfarsit un costum de calitate. Incurajez vizitatorii sa intre in vorba cu acestia si sa afle mai multe despre ce anume presupune un astfel de efort. Povestile din spatele costumelor premiate merita toata atentia ;]

Nu-mi gasesc cuvinte sa comentez despre ceea ce s-a intamplat in timpul concursului de reprezentatii. Ma refer la hartia igienica si servetelele mototolite aruncate in participanti. Nu-mi pot imagina prin ce au trecut cosplayerii, dar sper sa nu uite ca aproximativ 700 spectatori au aplaudat efortul depus.

- Da, s-a dus lipsa costumelor de lolita, asa cum in alt an s-a dus lipsa standului Mangashop. Dar Mangashop a revenit, asa cum vor reveni si rochitele, mai variate si mai frumoase. :]

- Standurile: Foarte faine si bine organizate =D Anime-Mania, Anime Events, Ayariku Handmade, Kesenai si Anime Zup revin cu standuri mai interactive. Pe langa obiecte si desene puse la vanzare am avut parte si workshopuri diverse (origami, bead art, papercraft, shodo), un concurs original cu Nega Sheep, degustari de Pocky si prajitura din ceai verde, concurs de Hashi, and god knows what else X)) Din punct de vedere al varietatii si al interactivitatii, standurile imi par din ce in ce mai bine pregatite. Thumbs up, guys! ^__^b


- Organizarea: din punctul de vedere al unui voluntar, foarte buna XD cel putin voluntarii de la sectiunea general nu s-au mai confruntat cu atatea probleme ca la alte editii, incat ziua de duminica a fost foarte relaxanta. Also, aplaud initiativa lui Rogue de a diversifica meniul voluntarilor XD E prima oara cand avem fructe, ciocolata si energy drinks! Aportul de zahar si eliberarea endorfinelor si-au spus cuvantul :D Ah, si remarc optimizarea sistemului de cumparaturi: am avut exact atata mancare cat a fost nevoie si n-a mai fost discutii in ceea ce priveste raportul cola/apa/alte sucuri. GG, guys :]


Noh, si uite asa se mai incheie inca o editie Nijikon, care ne-a adus pe toti sub acelasi acoperit timp de 2 zile (sau 3 pentru altii). Mi-a facut mare placere sa revad chipuri vechi si sa cunosc oameni noi, sa stau la povesti cu lumea, sa alerg de colo-colo cu treaba si sa rad cu voi toti X)) Three cheers celor care au continuat traditia cu Pizza fest! \o/ asa de bine a prins la lume momentul ala ca parca am uitat de oboseala si n-a mai fost asa o corvoada sa strangem aparatura si mese si tot. A slice of pizza packed with energy and good mood is always welcomed ^___^

All in all, good job guys! ;) Get some well deserved rest :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tan
post Oct 24 2011, 02:07 PM
Post #35


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 45
Joined: 15-February 08
Member No.: 6.170
Points: 92
Gender:



ai dreptate fili, you should make some gifs din pozele tale o.O
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Coyotee
post Oct 24 2011, 03:01 PM
Post #36


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



QUOTE(TGeorgeMihai @ Oct 23 2011, 11:25 PM)
Apropo, de unde pot gasi sa descarc/vizionez toate AMV-urile care au participat la concurs ... mi-ar placea in special ala cu Vocaloid cu mustata ("seniorita")


AMV-urile de la concurs sunt disponibile aici: http://2011.nijikon.ro/listing/amv/

Trollu dinaintea castigatorului nu este pe lista cu amv-uri, dar o sa fie in curand disponibil, impreuna cu o mare parte din materialul proiectat pentru download
(Keep an eye on this topic).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Irina (Black Cat)
post Oct 24 2011, 04:00 PM
Post #37


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 24-October 11
Member No.: 10.718
Points: 23
Gender:



Ca first timer, si ca voluntar si in general la o astfel de conventie, i must say ca mi-a placut extraordinar de mult!

Dupa cum ii ziceam si lui Reen mai devreme, ma asteptam sa imi placa, dar nu m-am asteptat sa love it this much. I had so much fun, am ras mult si met so many amazing people!!!

Abia astept data viitoare :D :D :D

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Oct 24 2011, 04:29 PM
Post #38


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Deoarece am ratat COMPLET concursul de AMV (DAMN YOU NEGA-SHEEP), exista vreun loc de unde pot sa descard acele AMV?

PS: A castigat pana la urma cineva acolo? Mingile alea afurisite nu prea vroiau sa intre.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fili
post Oct 24 2011, 04:37 PM
Post #39


Si eu p-aici...
***

Group: Members+
Posts: 287
Joined: 24-October 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.135
Points: 644
Gender:



Am descoperit cum se cheama anime-ul cu iepurii aia psihopati: Usavich
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Irina (Black Cat)
post Oct 24 2011, 04:45 PM
Post #40


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 24-October 11
Member No.: 10.718
Points: 23
Gender:



ala de duminica seara? doamne...am intrat si eu pic in sala, am stat un minut si mi-a ajuns : ))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

7 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 06:42 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |