Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Japanese Maid-cafe


Lysia
post Feb 14 2011, 04:32 PM
Post #1


Newbie
*

Group: Members
Posts: 1
Joined: 14-February 11
Member No.: 10.367
Points: 4
Gender:



Hey :)

As avea o mica intrebare. As vrea sa imi deschid o cafenea stil japonez "maid cafe". :wub: Ce ziceti ar avea succes in Romania asa ceva? ar veni cineva?:))
Precizez ca sunt in Cluj iar aici e plin e studenti tot anul.
Nu stiu daca e o idee prea buna si poate voi ma ajutati cu niste raspunsuri si pareri.
Mc anticipat :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post Feb 14 2011, 05:01 PM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



Ciudata intrebare... pentru inceput, ai auzit de Yume? Daca da... atunci nu mai are rost sa spun ca trebuie sa ai grija cu genul asta de investitie. Banuiesc ca stii ca e vorba de bani multi daca tot ai adus vorba. Oricum, frumos Clujul, am fost de curand acolo si daca deschizi asa ceva te asigur ca o sa fac o vizita si probabil ca nu o sa fiu singur :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 14 2011, 05:23 PM
Post #3


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Daca reusiti sa obtineti o locatie observabila si o sa aveti o servire impecabila clienti o sa atrageti chiar si din cercul oamenilor de rand care nu se uita la anime. Ce-l intereseaza pe client e calitate produselor, atmosfera localului si nu in ultimul rand: PRETUL.
Eu va urez succes. Mi-ar palcea sa merg pe acolo cand trec prin Cluj. Deja am cateva locuri preferate prin acel oras, doar in Bucuresti nu gasesc nimic :( .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Feb 14 2011, 05:39 PM
Post #4


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



hmm, e cam greu asa de prevazut ... sunt prea multi factori necunoscuti in ecuatie
si eu am avut anul trecut o idee de genul asta cu un manga-cafe -nu mai stiu daca am scris pe forum sau nu (o sa caut maine)- dar m-am lasat

ideea ar fi sa ai o locatie buna, amenajata frumos si preturi decente. atata timp cat vi cu ceva nou, interes va exista, sunt sigur de asta. dar cat tine ... ?

pana la urma e un risc pe care ti-l asumi sau nu ... it's your call

eu iti urez bafta :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Feb 14 2011, 06:36 PM
Post #5


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Eu nu cred ca are succes asa ceva. Nu in mod sustinut. La inceput e valva mare, dupa care lumea stramba din nas la preturi, clientii vin si fac consumatie putina si uite asa din una in alta te trezesti ca nu faci profit.

Tu spui ca Clujul e plin de studenti tot anul. In primul rand, daca tinta ta sunt studentii astia nu o sa aiba bani sa vina sa iti sustina localul in mod constant. In al doilea rand, orice oras universitar vara e cam pustiu, fie ca raman o parte din studenti sa lucreze fie ca pleaca acasa, dar pustiu tot e.

Riscul e mare pentru orice local nou, cu atat mai mult pentru un local care are o clientela restrictiva (care pe deasupra primesc inca bani de la mamica si taticu).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Smrgol
post Feb 14 2011, 10:17 PM
Post #6


Psychedelic pacifist
**

Group: Members+
Posts: 63
Joined: 28-January 09
From: Micu' Paris
Member No.: 8.263
Points: 129
Gender:



Pe langa toate aspectele foarte importante punctate deja, mai e unul esential. Maid-urile trebuie sa arate bine, sa nu fie vulgare, sa aiba uniforme care sa-ti prezinte cat mai mult, dar nu tot. No moeness, no maid-cafe. Si sa fie suficient de multe incat sa aiba timp sa lase lumea sa se holbeze la ele. Desi toti vor comanda ceva, nimeni n-o sa vina sa se indoape acolo. Sa tineti si o evidenta cu adresarea preferata pentru cat mai multi clienti. Goshujin-sama si nii-san sunt perversi de categorii diferite :o
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Feb 14 2011, 11:09 PM
Post #7


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



My personal opinion ca nu o sa-ti mearga, ideea e ca te axezi pe o nisa foarte mica. Tinta ta ar fi studentii care au ceva cunostinta de japonia sau de cultura japoneza care sunt putini. Acum, ca sa lucreze afacerea, trebuie sa ai cata de cat un flux de oameni continuu, pe care targetul tau de clienti nu are cum sa-l intretina.
Va trebui sa largesti publicul tinta, astfel va trebui sa pui accent mult mai putin pe japonia si maid cafe, pentru ca multi nu vor intelege sau li se va parea interesant, dar numai ca o experienta solitara care nu se va repeta.
Vei ajunge sa te transformi intr-o ceainarie, care are mult mai multe sanse sa supravietuiasca (desi cu greu) decat un local axat numai pe maid cafe. Eventual poti lasa ceva accente si sa incerci sa aduci lume diversa, sa faci diferite evenimente care sa atraga tipuri de persoane cat mai variate si care sa aiba dorinta de a reveni in ceainaria ta.

Pe scurt, efort mare (plus ca trebuie sa ai si ceva experienta), investitie mare, nivel mare de incertitudine de a face profit (nezicand de intoarcerea investitiei) hmzzz, nu te apuca, arunci bani in vant.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Inari
post Feb 15 2011, 10:41 PM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 64
Joined: 24-January 10
Member No.: 9.400
Points: 176
Gender:



Nu prea stiu cat de potrivit ar fi un maid cafe in Cluj dar plimbandu-ma prin centru istoric din Bucuresti ma tot gandeam ca un maid cafe ar fi potrivit acolo.
Chiar daca zona este intesata de pub-uri un restaurant mai original si oriental de genul Sushi ko dar care sa ofere o alta perspectiva si sa practice preturi mai acceptabile ar fi o afacere daca nu extrem de profitabila cel putin care sa mearga. Pe Lipscani si in zona aceea exista un trafic permanet si nu te poti ingrijora ca nu ai clienti deci un restaurant micut si confortabil cu fete dragute si o servire aparte poate sa incurajeze oamenii macar sa-l incerce.
Desigur investitia ar fi considerabila si s-ar recupera pe parcursul a mai multor ani, daca profitul este cel putin constant dar cred ca un maid cafe intr-una dintre ultimele cladiri de sec 19 care a mai ramas pe acolo renovata ar fi un deliciu pentru otaci si ceva nou pentru bietii romani ale caror orizonturi sunt atat de limitate.... Chiar am vazut o astfel de cladire lasata in paragina dar cu un model arhitectural superb langa MesAmis Bistro.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SoulReaverFo
post Feb 16 2011, 09:19 PM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 111
Joined: 6-January 11
From: Bucharest
Member No.: 10.288
Points: 321
Gender:



pai cauta sponsori, relatii, si cand alegi stafull ai grija la backgroundul lor, locatia e importanta, gaseste un designer si spunei ca vrei ceva "cheerfull" cu siguranta ar cauta o paleta de culoare convenabila. In rest Mult noroc si fie ca suma de bani depusa la cafe sa revina de doua ori.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 08:09 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |