Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sekaiichi Hatsukoi


Small-Lady
post Oct 30 2011, 12:36 PM
Post #1


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Sekaiichi Hatsukoi (2011)
(IMG:http://i3.photobucket.com/albums/y68/xtina-chan/6732.jpg)

Titluri: Sekai-ichi Hatsukoi, Sekai'ichi Hatsukoi, Sekai ichi Hatsukoi
Nr.episoade/sezoane etc: Sekai-ichi Hatsukoi (sezonul 1) - 12 eps, Sekaiichi Hatsukoi OVAs- 2 OVAs ,Sekai-ichi Hatsukoi 2 - 12 eps
Spin-off: Junjou Romantica ->topic
Producatori: Studio Deen
Categorii/genuri: Romance, Comedy, Shounen Ai
Story: Asemenea "predecesorului" sau, Junjou Romantica, Sekai-ichi prezinta povestea a 3 cupluri(desi unul din ele este un pic "love triangle"):
- Onodera Ritsu si Takano Masamune(si cuplul aflat in prim-plan): doi fosti iubiti in liceu si care au avut o despartire destul de brusca se reintalnesc la locul de munca. Ritsu, vrand sa scape de ideea formata in jurul lui cum ca ar fi privilegiat la editura la care lucreaza doar pentru ca este fiul directorului, incepe sa lucreze ca editor la Marukawa Shoten in departamentul pentru shoujo. Aici il reintalneste pe Takano, fostul sau iubit din liceu care este si seful departamentului.
- Yoshiyuki Hatori si Yoshino Chiaki (la care se adauga si Yanase Yuu pentru a completa "triunghiul") sunt prieteni din copilarie, insa acestia evolueaza incet incet spre un alt tip de relatie.
- Shouta Kisa si Kou Yukina - primul este editor in acelasi departament ca Ritsu, Takano si Hatori, iar Yukina este vanzator la o librarie pe care Kisa o frecventeaza(in special pentru a il vedea pe Yukina de care se simte foarte atras).
Sorry for the bad summary, still not good at them -_- .

(IMG:http://i3.photobucket.com/albums/y68/xtina-chan/th_bscap0052m.jpg) (IMG:http://i3.photobucket.com/albums/y68/xtina-chan/th_bscap0050m.jpg) (IMG:http://i3.photobucket.com/albums/y68/xtina-chan/th_tumblr_llvgni8Cvt1qjhwpxo1_500m.jpg) (IMG:http://i3.photobucket.com/albums/y68/xtina-chan/th_bscap0054m.jpg) (IMG:http://i3.photobucket.com/albums/y68/xtina-chan/th_bscap0051m.jpg)

De mult voiam sa ii fac topic, dar ceva ma oprea(probabil lenea si memoria ^^). Sekai ichi este unul din animeurile mele preferate din anul asta, fiecare episod reuseste sa ma faca sa zambesc si sa ma "topesc" de la atata "fluffiness" . E cam acelasi sentiment care a reusit sa mi-l transmita si Junjo romantica in anii precedenti ( i want a 3rd season :( ). Cuplul meu preferat este format din Kisa si Yukina, desi sunt cei mai putin abordati in serie, urmand apoi Takano si Ritsu. Cat despre celalalt cuplu, sa zicem ca nu prea imi place de Chiaki... such an airhead ^^.
Legat de OST... love all the ops and eds, desi preferatul ramane Wakaba-Ashita Boku wa Kimi ni Ai ni Iku(endingul de la primul sezon)
Voaim sa zic atat de multe, iar acum cand trebuia am uitat... damn <_<

(IMG:http://i3.photobucket.com/albums/y68/xtina-chan/th_219880m.jpg) (IMG:http://i3.photobucket.com/albums/y68/xtina-chan/th_6840_4b50_598.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trix
post Oct 30 2011, 12:46 PM
Post #2


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



Oh, pare cute. Mi-ai mai spus de el, nu? Cred ca am cateva epis ascunse prin calculator. Ia sa le caut...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MsMouse [:S]
post Nov 15 2011, 07:49 PM
Post #3


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 79
Joined: 29-October 11
Member No.: 10.723
Points: 192
Gender:



am vazut doar primul sezon si nu stiu daca mai am nervi sa ma uit si la celalalt sezon :)) parerea mea, e ca junjou romantica a fost mult mai bun decat acesta. cuplul meu preferat e format din kisa si kou iar apoi yoshino si hatori...i didn`t like ritsu and takano at all. mai ales povestea e chiar lame. face atata caz ritsu ala, mai ales ce ca el a fost cel care i-a dat papucii lui takano dintr-un lucru de nimic si chiar dupa ce afla ce s-a intamplat cu adevarat si ca takano l-a iubit in toti acesti 10 ani, tot pe a lui o tine. mai bine ar fi fost in prim plan chiaki si hatori. povestea lor cu love triangle e mult mai interesanta decat a lui ritsu si takano.

anyways, totusi mi-au placut mai mult personajele din acest anime :))and yukina rly is fkn hot ! dar povestea parca e prea obositoare..o intinde prea mult cu acele negari ale lui ritsu (de altfel ca si in junjou romantica sezonul 2 cu misaki si usagi)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Nov 19 2011, 04:16 AM
Post #4


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



I like this one a lot!!! Daca nu m-am dat niciodata in vant dupa shounen-ai, povestea din bg face tot anime-ul worth it ^^. Ador faptul ca vorbesc despre cum se aleg si publica titlurile shoujo si povestea unui editor in general. Mereu m-a interesat subiectul si m-a captivat complet acest anime din cauza asta.
QUOTE
E cam acelasi sentiment care a reusit sa mi-l transmita si Junjo romantica in anii precedenti ( i want a 3rd season sad.gif )

Ah, mie mi se pare mai bun. Al doilea sezon din junjou mi s-a parut asa de plictisitor :( . Sa nu mai vorbesc de faptul ca au lasat cuplul meu preferat in obscuritate. Au aparut doar Misaki si Usami.
QUOTE
face atata caz ritsu ala

Chiar nu vad o diferenta substantiala intre Ritsu si Misaki. Amandoi sunt facuti dupa aceeasi reteta. Pentru mine ambii au fost la fel de enervanti. Poate Misaki chiar mai mult deoarece il refuza pe Usami chiar si dupa ce si-au recunoscut sentimentele unul fata de celalalt si locuiau impreuna... Nu inteleg de ce tot timpul cuplul principal are chesti aceea cu du-te vino. Suntem impreuna, ba nu suntem. Pare sa fie o preferinta de-a autoarei. Ca norocul cu celelalte relatii care mai fac povestea asta cat de cat interesanta.
Takano imi place mult mai mult decat Usami. Si ca stil de desen si ca si personalitate. Desi sunt foarte similari oricum.
OST-ul nu m-a incantat. Mi-a palcut doar endingul din primul sezon.
Un anime pe care totusi il urmaresc cu placere! the stories about the editing department and the mangaka's life just make me go KYA! A observat cineva ca in unul din episoade se face referire la un bestseller si pe coperta e Mei-chan's Buttler? am fost surprinsa sa aflu ca povestea e asa de populara in Japonia. mie mi se pare asa de mediocra. Dar are deja 14 volume aparute deci...meh.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MsMouse [:S]
post Nov 19 2011, 02:50 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 79
Joined: 29-October 11
Member No.: 10.723
Points: 192
Gender:



QUOTE(Tessa @ Nov 19 2011, 04:16 AM)
Chiar nu vad o diferenta substantiala intre Ritsu si Misaki. Amandoi sunt facuti dupa aceeasi reteta. Pentru mine ambii au fost la fel de enervanti. Poate Misaki chiar mai mult deoarece il refuza pe Usami chiar si dupa ce si-au recunoscut sentimentele unul fata de celalalt si locuiau impreuna... Nu inteleg de ce tot timpul cuplul principal are chesti aceea cu du-te vino. Suntem impreuna, ba nu suntem. Pare sa fie o preferinta de-a autoarei. Ca norocul cu celelalte relatii care mai fac povestea asta cat de cat interesanta.
Takano imi place mult mai mult decat Usami. Si ca stil de desen si ca si personalitate. Desi sunt foarte similari oricum.
OST-ul nu m-a incantat. Mi-a palcut doar endingul din primul sezon.
Un anime pe care totusi il urmaresc cu placere! the stories about the editing department and the mangaka's life just make me go KYA! A observat cineva ca in unul din episoade se face referire la un bestseller si pe coperta e Mei-chan's Buttler? am fost surprinsa sa aflu ca povestea e asa de populara in Japonia. mie mi se pare asa de mediocra. Dar are deja 14 volume aparute deci...meh.
*




nu am zis ca Misaki a fost mai bun fiindca si ala mi s-a parut foarte enervant. ceea mi s-a parut mie aiurea, e faptul ca ritsu si takano mai fusesera iubiti cu 10 ani in urma, iar acuma sa faca atata caz ca nu poate sa se indragosteasca de el si din astea e chiar penibil. mai ales ca takano n-a avut nici o vina. ritsu a fost cel care "i-a dat papucii" dintr-un motiv de nimic..eu cand am vazut motivul pentru care ritsu l-a parasit pe takano si a disparut din viata lui, am ramas trasnita ! deci nu vad de ce ar fi ritsu cel care sa faca pe inaccesibilul si ranitul..that`s what i mean.


in orice caz m-am uitat totusi si la sezonul 2 si mi-a placut mai mult..au fost mai multe episoade cu tori si chiaki si a mai inceput si ritsu sa se dea pe brazda...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Nov 19 2011, 02:57 PM
Post #6


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
eu cand am vazut motivul pentru care ritsu l-a parasit pe takano si a disparut din viata lui, am ramas trasnita !

Da, divortul parintilor e o chestie peste care oamenii in general trec usor...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Nov 20 2011, 10:45 AM
Post #7


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Ce discutii serioase pe aici. Cred ca aceste faze gen "no, yes, maybe" dintre cupluri sunt oarecum indispensabile prin mangi/animeuri. Daca nu ar fi refuzul de a constientiza un sentiment sau de a accepta o relatie, cred ca animeul/manga ar ramane undeva pe la primele episoade/capitole, nu s-ar mai intinde pe 2-3 sezoane sau atatea volume. Si chestia asta e valabila pentru mai multe, nu doar Junjo si Sekaiichi.
And I still like Junjo more than Sekaiichi :P ... chiar am inceput sa recitesc manga... so nice having it at my disposal 24/7 ^_^. Imi place ca au bagat in Sekaiichi si Junjou Mistake(desi asta inseamna ca sunt cam slabe sansele sa apara prea curand un sezon nou pentru Junjou). It was pretty cute. Sunt curioasa daca vor prinde in sezonul asta si Yokozawa no Baai
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MsMouse [:S]
post Nov 20 2011, 01:08 PM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 79
Joined: 29-October 11
Member No.: 10.723
Points: 192
Gender:



QUOTE(Tessa @ Nov 19 2011, 02:57 PM)
Da, divortul parintilor e o chestie peste care oamenii in general trec usor...
*



mai citeste inca o data ce am scris eu, si mai uita-te inca o data la episod inainte sa fii ironica cu mine, ok? divortul parintilor lui takano nu are nici o legatura cu despartirea lor si nici nu am mentionat nimic de takano, ci de ritsu. nu vreau sa zic toata povestea fiindca fac spoiler...


si da, ur right Small-Lady, doar ca ti-am zis...mie mi s-a parut totusi ca toata faza asta de negare a fost prea exagerata si s-a intins prea mult tocmai pentru faptul ca nici macar nu era nimic nou pentru ritsu de indata ce mai fusesera iubiti inainte..it`s not like he was straight, si nu putea sa accepte ideea ca i-ar putea placea de un alt barbat, if u know what i mean.

anyways nu vreau sa fac din asta o cearta, ci mi-am spus punctul de vedere si ce nu mi-a placut la serial si nu e nevoie sa sariti pe mine doar fiindca nu sunt si eu de aceeasi parere.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Nov 20 2011, 01:28 PM
Post #9


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Cine sare pe cine? Nu asta a fost intentia(sper ca e valabil si la Tessa). Poate doar inconstient.. am tot auzit ca yaoi fan girls are scary ... so maybe it's true and I haven't realized it yet. Oops! :P
Stiu ca si Ritsu si Misaki sunt cam enervanti cu faptul ca nu se hotarasc odata in legatura cu ce vor. Voiam doar sa zic ca m-am cam obisnuit cu ideea asta in mangi/animeuri si nu mai mi se pare asa de rea, iar de dragul fan service-ului accept si asta (as in more episodes) ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MsMouse [:S]
post Nov 20 2011, 02:05 PM
Post #10


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 79
Joined: 29-October 11
Member No.: 10.723
Points: 192
Gender:



imi pare rau Small-Lady, nu era adresata pentru tine, ci pentru Tessa. Ea este cea care a sarit sa ironizeze mai ales ca nici macar nu a fost atenta la ce am spus si probabil nici la episod.

and again. that`s just my opinion. after all i liked this anime too.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Nov 21 2011, 12:19 PM
Post #11


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Eu la divortul parintilor lui Ritsu ma refer sau separare sau ce s-a intamplat acolo ca nu a fost foarte clar, dar a avut o problema in falimie. Eu din cate am inteles de aceea el a disparut deodata din viata lui Takano nu doar asa ca a mers pe camp sa culeaga flori. Mi se pare ca nici macar nu ai fost atenta la povestea lui si te-ai grabit sa-l judeci, de aceea si raspunsul ironic.

Misses, nu am sarit nicaieri, am stat linistita pe scaun cand ti-am raspuns la acel post. ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MsMouse [:S]
post Nov 22 2011, 03:04 PM
Post #12


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 79
Joined: 29-October 11
Member No.: 10.723
Points: 192
Gender:



tocmai. nu de asta a disparut din viata lui takano asa. cei care au facut anime-ul ne-au dat doar un singur motiv pentru care cei 2 s-au despartit pe care sa-l luam ca atare. daca ei voiau sa-l faca si pe ritsu mai nenorocit si mai batut de soarta prezentau si problemele lui de familie, dar nu au pus accent pe asta aproape deloc si de aia nici nu am cautat sa-i gasesc scuze ca s-a certat cu parintii, ca a picat examenele ca mai nu stiu ce si toate impreuna l-au traumatizat si s-a despartit de takano. so, consider ca raspunsul tau ironic a fost dat doar asa fiindca nu ti-a convenit ce am scris eu, nu si avea legatura cu anime-ul.

si sunt si eu mare fana yaoi si daca nu suportam chestiile astea cu sentimente nesigure, neacceptarea de a se indragosti de o persoana de acelasi sex nu m-as mai fi uitat la atatea anime-uri yaoi (and god..cred ca am vazut vreo 20 in ultimele 2 sapt). tot ce m-a enervat la ritsu era faptul (repet din nou) ca nici macar dupa ce a aflat ce s-a intampat cu adevarat si a recunoscut ca a fost greseala lui ca n-a inteles acel gest a lui saga, si ca takano l-a iubit in toti acesti ani, el se opunea asa de mult..and again..it`s not like he was straight and had a hard time accepting he could love a man, mai ales ca cei doi au avut o relatie destul de serioasa din cate am vazut (adica nu s-au sarutat odata doar si apoi gata, s-au prefacut ca nu s-a intamplat nimic)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Nov 22 2011, 05:01 PM
Post #13


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
el se opunea asa de mult..

O sa las cuvintele lui Small-lady sa vorbeasca pentru mine:
"Cred ca aceste faze gen "no, yes, maybe" dintre cupluri sunt oarecum indispensabile prin mangi/animeuri. Daca nu ar fi refuzul de a constientiza un sentiment sau de a accepta o relatie, cred ca animeul/manga ar ramane undeva pe la primele episoade/capitole, nu s-ar mai intinde pe 2-3 sezoane sau atatea volume. Si chestia asta e valabila pentru mai multe, nu doar Junjo si Sekaiichi."
So, you're annoyed by the thing that happens most often in romance titles, regarding if it's yaoi or not. Probabil ca te-ai uitat la prea multe si ai ajuns la un nivel de saturatie, donno.
Ni-i iau apararea lui ritsu si spun ca nu e enervant, ca e, la fel ca majoritatea personajelor shounen-ai facute dupa reteta lui, doar spun ca nu ai de ce sa-l vezi asa in extrema ca a avut si el viata lui, problemele lui. Doar pentru ca nu sunt specificate in anime nu inseamna ca el chiar a disparut fara un motiv plauzibil. Nu mi s-a parut ca mesajul asta au vrut sa-l transmita producatori. Nu au mentionat motivul pentru ca pur si simplu nu li s-a parut important si au vrut sa se concentreze pe actiunile de BL dintre el si Takano XD.
Nici eu nu sunt fana a acestor lucruri, dar ii dau dreptate lui small-san ca altfel nu ar mai putea sa faca serii din povestile astea.
got to love the drama! :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MsMouse [:S]
post Nov 22 2011, 06:49 PM
Post #14


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 79
Joined: 29-October 11
Member No.: 10.723
Points: 192
Gender:



omg tessa i give up ! : ))
nu stiu daca o faci intentionat ca sa ma dau eu batuta sau ce faci..dar fix partea cea mai importanta care am zis-o eu nu ai constientizat-o si anume de ce ma enerva chiar asa de tare fiindca ritsu se opunea asa de mult acestor sentimente. nici tu si nici small-lady.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Nov 25 2011, 07:54 PM
Post #15


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Noi doar spune ca nu suntem de acord cu parerea ta. Ce e rau in asta? Daca toata lumea ar fi de acord cu toata lumea how boring would that be? :P
Revenind ontopic: Episodul 19 a fost super fluffy and funny. Abia astept sa vad maine urmatorul episod. No one loves this project enough to sub/rip it right away :( .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MsMouse [:S]
post Nov 25 2011, 08:10 PM
Post #16


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 79
Joined: 29-October 11
Member No.: 10.723
Points: 192
Gender:



no, i meant that u don`t get why is (actually was) ritsu annoying me that much, but as i said. i give up :))

mhmm...si mie mi-a placut ep 7..de fapt tot sezonul 2 mi-a placut mult mai mult decat primul sezon, desi intentionam sa renunt sa ma uit si la sezonul 2 fiindca m-a enervat rau cand am vazut ca s-a terminat primul sezon si takano si ritsu erau pe nicaieri..singurii pentru care m-am mai uitat si la 2 au fost chiaki si tori dar au inceput sa devina dragute (pentru mine) si cele cu ritsu si takano, acum ca a mai cedat si ritsu
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 3 2012, 03:17 AM
Post #17


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Ok, am terminat si al doilea sezon. a fost nice, dar...tind sa-i dau dreptate lui MsMouse acum, ritsu chiar devine enervant...foarte enrvant <.<.
I love you, but I don't want to be with you. Don't touch me, but don't go out with others either. I wanna kiss you, but I don't want to go out with you....
Gahhh...cat de egoist poti sa fi!!! >.< In marea majoritate a cazurilor Ritsu se gandeste doar la el si la cum o sa-l influenteze negativ o astfel de relatie. Isi face sute de scenarii in cap si nici odata nu se poate hotara pentru simplul motiv ca nu vrea sa-si asculte inimca <.<.
Takano in schimb e la polul opus. mereu face ceea ce-i dicteaza inima, dar nu e irational cand o face. I loved him!!!! Why doesn't he like girls?!!! wahhh!!!
Celelalte doua cupluri au fost sweet, nu am mari plangeri la adresa lor. Si acolo avem parte de whining, dar parca mai putin XD.

Oricum, o serie frumoasa, grafica reusita, personaje cat de cat dezvoltate :) .

My only complain is that it's shounen-ai. Nu prea vad shoujo/josei care se descrie asa frumos sentimentul numit iubire cum e descris aici. Why? :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:41 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |