Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anime Toamna 2011


Bavarezu
post Oct 4 2011, 01:07 AM
Post #21


Speed is of the essence
**

Group: Members+
Posts: 68
Joined: 12-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.271
Points: 155
Gender:



Just watched:

1. Phi Brain - Kami no Puzzle - 1 - destul de interesant. personajul principal e un fel de master detective care rezolva puzzle-uri, sudoku etc. doar aruncand o privire peste ele. In primul episod acesta primeste spre rezolvare un puzzle in care eroarea se plateste cu viata. restul vedeti voi. merita urmarit.
2. Maji de Watashi ni Koi Shinasai! - 1 - imi aduce aminte de tenjou tenge. un anime cu mult girl power gen rough power hitting like. intr-un liceu doua clase se dueleaza pentru suprematie (oare unde am mai vazut asta) dar nu prin rezolvarea de exercitii ci prin pura...bataie. ca sa nu zic ca seria are o mica nota ecchi. merita urmarit.

Next for watching - Kyoukai Senjou no Horizon, Working'!!, C3 Cube x Cursed x Curious.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Oct 7 2011, 12:48 PM
Post #22


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



QUOTE
Eu chiar habar nu am despre ce vb. Sigur nu ti se parea doar? Pentru ca aveai mai putine titluri la activ atunci? Vreau sa stiu si eu in ce an ai avut tu lista aia lunga de must see titles. Chair m-ai facut curioasa XD.


Pai sa stii ca nu cred ca mi se pare... Si iata de ce:

Anul 2007: Code Geass, Tengen Toppa Gurren Lagann, Death Note, Clannad, NANA, 5 Centimeters per Second, Seirei no Moribito. Mai sunt cu siguranta si altele, de care nu-mi amintesc acum, dar, indiferent de gusturi, nimeni nu poate spune ca titlurile de mai sus nu sunt de exceptie. Au facut senzatie la timpul lor, sunt foarte populare si sunt cu adevarat de calitate. Se poate sa nu-ti placa toate, evident, dar aici e vorba de gusturi, nu cred ca poti veni cu prea multe argumente prin care sa dovedesti ca vreunul din anime-urile de mai sus nu merita sa intre in categoria 'de nota 10' (desi niciunul dintre ele nu e perfect, asta e evident, dar in comparatie cu ce a iesit in ultimele sezoane, sunt de-a dreptul epice).

Anul 2008: Code Geass R2, Clannad After Story, Mobile Suit Gundam 00, Detroit Metal City etc.

Si ar mai fi si anul 2006, cu Tokikake, Haruhi, Mushishi, Black Lagoon, Eureka Seven, Higurashi si asa mai departe, probabil ca daca ma intorc in trecut si mai mult, dau de serii din ce in ce mai bune ca-n ziua de azi.

QUOTE
QUOTE
Hotarubi no Mori e si al doilea film din seria Mardock Scramble, primul nefiind ceva special


Tind sa te contrazic. Am citit Hotarubi no Mori E si chiar e ceva special. Sunt curioasa daca o sa faca animatie doar pentru Into the Forest of Fireflies' Light (Hotaru no Mori E) sau pentru intregul manga, care e o colectie de 4 oneshots. Oricum, sigur o sa acopere complet manga-ul spre deosebire de Mardock Scramble care nu are cum sa acopere tot in 3 filme si deja primul s-a adeverit a fi o dezamagire. cel putin mie nu mi s-a parut nimic special.


Esti cumva jurnalista de scandal? XD Pentru ca mi-ai scos cuvintele astea din context si ai schimbat practic sensul a ceea ce am spus. Eu am zis asa: Si ar mai fi doua filme care cred ca ar merita, Hotarubi no Mori e si al doilea film din seria Mardock Scramble, primul nefiind ceva special, dar parca am simtit acolo un iz de potential pentru urmatoarele doua iteratii.

Cand am zis ca nu e ceva special, m-am referit la primul film din trilogia Mardock Scramble, de-aia am facut acolo referire la umatoarele doua parti, poate or fi mai bune. Hotarubi no Mori e mi se pare si mie foarte promitator si de-abia astept sa-l vad. Deci avem aceeasi parere, practic, in cazul asta.

PS: Sorry for the late reply, dar prima saptamana de facultate did a number on me. XD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Oct 7 2011, 06:51 PM
Post #23


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Eu totusi cred ca ti se pare. Sa luam de exemplu anul asta. Pot numi cel putin 3 anime-uri exceptionale doar din primele doua sezoane (iarna si primavara): Ano hana, Steins;Gate si Kaiji sez. II (asta facand abstractie de Madoka despre care ai spus ca nu ti-a placut).

Daca nu esti multumit de calitatea anime-urilor actuale si vrei neaparat capodopere incepe sa citesti visual novels. Un numar considerabil din cele traduse sunt extraordinare.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Oct 7 2011, 07:10 PM
Post #24


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



De-acord cu tine. Desi nu le-am vazut (inca), cred ca o sa-mi placa toate cele 3 anime-uri mentionate de tine, ca am auzit lucruri bune despre ele de la oameni care le-au vazut deja. Cu o singura chestie nu sunt de acord si anume cu alegerea sezonului 2 din Kaiji. Anime-ul e cel mai probabil de calitate, dar nu e nici pe departe la fel de popular ca anime-urile mentionate de mine sau celelalte doua mentionate de tine, deci nu intra in categoria la care faceam eu referire, adica anime-uri care au facut senzatie in sensul ca au fost si populare, urmarite de foarte multi oameni si totusi au fost si de calitate (caci stim ca astea doua calitati - popularitatea si calitatea - nu merg mereu mana-n mana).

Si in orice caz, cu exemplele tale n-ai facut decat sa-mi dai dreptate, caci punctul meu de vedere era ca sezoanele din ziua de azi dau mai putine anime-uri de calitate si mai multe de duzina care nu merita vazute, decat in trecut. Tu ai dat exemplu de cel putin 3 de anul asta (pe Kaiji, cum am spus, nu-l pun la socoteala), dar eu am dat exemplu de cel putin 7 din 2007, 4 din 2008 si 6 din 2006 (ca daca stau sa ma gandesc bine si sa consult anidb-ul sau mal-ul, mai gasesc cateva, probabil).

Cat despre visual novels, am incercat parca vreo cateva acum vreun an, doi si erau total crap. Chiar as vrea sa citesc unul de calitate. Ai putea sa-mi faci vreo recomandare?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Oct 7 2011, 07:26 PM
Post #25


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Au fost doar trei exemple dar am mentionat ca nu sunt decat din prima jumatate a anului. Nu am spus nimic de animeurile din sezoanele de vara si de toamna (mai ales fiindca destul de multe ori nu s-au terminat ori de abia au inceput) In plus, astea trei sunt doar cele care mi-au venit instant in minte. Daca stau sa ma mai gandesc ar mai fi macar Tiger&Bunny, poate si Hanasaku Iroha din sezonul de primavara.

QUOTE(Terry_SOAD @ Oct 7 2011, 08:10 PM)
Cu o singura chestie nu sunt de acord si anume cu alegerea sezonului 2 din Kaiji. Anime-ul e cel mai probabil de calitate, dar nu e nici pe departe la fel de popular ca anime-urile mentionate de mine sau celelalte doua mentionate de tine

Prin partile de internet pe care le frecventez eu, Kaiji S2 a fost foarte popular.

QUOTE(Terry_SOAD @ Oct 7 2011, 08:10 PM)
Cat despre visual novels, am incercat parca vreo cateva acum vreun an, doi si erau total crap. Chiar as vrea sa citesc unul de calitate. Ai putea sa-mi faci vreo recomandare?

Of course, dar ar fi mai usor sa iti recomand ceva daca mi-ai spune spui ce gen te intereseaza. Also, chiar sunt curios ce ai citit acum cativa ani.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Oct 7 2011, 08:22 PM
Post #26


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



QUOTE
In plus, astea trei sunt doar cele care mi-au venit instant in minte. Daca stau sa ma mai gandesc ar mai fi macar Tiger&Bunny, poate si Hanasaku Iroha din sezonul de primavara.


OK... dar chiar si asa, exemplele tot sunt mai putine ca-n anii trecut. Oricum, ai dat exemplu de niste anime-uri care par de calitate, ai cumva recomandari si din 2010? XD Ca pentru mine, si anul trecut a fost destul de 'uscat' (cu cateva exceptii). Dar raman la parerea mea si anume ca anime-urile incep sa scada in calitate cu cat sunt mai noi.

Cat despre Kaiji... no, just no. O fi avand un nivel de popularitate, dar in niciun caz la fel de mare ca celelalte anime-uri mentionate. That is a fact, nu o parere personala de-a mea. Daca vrei, iti dau statistici de pe mal, anidb, ann, google, ce vrei tu.

Legat de visual novels, am zis ca doar am incercat, deci n-am citit niciunul de la cap la coada. Nu mai stiu exact cum se numeau, dar era ceva obscur cred, imi recomandase cineva. Era ceva gen Kanon (in niciun caz de aceeasi calitate ca anime-ul), sau asa ceva.
Legat de genuri preferate, pai, daca e de calitate, nu prea conteaza asa de mult genul pentru mine. Dar recunosc ca am o inclinatie mai mare spre action stuff si o inclinatie mai mica spre slice of life. And I like touches of comedy, romance, sf etc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 7 2011, 09:06 PM
Post #27


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Si eu inca cred ca ti se pare. anime-uri de duzina au fost tot timpul, la fel si anime-uri bune, care totusi nu au fost pe gustul oricui. eu de exemplu nu am terminat niciodata Tenge Topa Gurren Laggan, desi nu vreau sa spun ca nu e bun, doar nu e pe gustul meu. Spre deosebire de Haruhi care e doar o abureala care dezvolta o singura idee in 12 episoade lungi si grele.
Daca e sa ne luam dupa anime-uri care au facut senzatie Madoka se situeaza la acelasi nivel cu Death Note. Ambele au fost ceva iesit din comun, ambele au avut lipsuri daca incepi sa le analizezi mai meticulos, iar cel mai important: ambele te-au facut sa astepti cu sufletul la gura urmatorul episod.

Oricum, daca te uiti atent in lista aceea mentionata de tine o sa vezi ca nu sunt asa de multe. Pana la urma 6 titluri mentionate pe an evidentiaza doar faptul ca marea majoritate au continuat sa fie de duzina.

QUOTE
Esti cumva jurnalista de scandal?

Textul era interpretabil....
I just wanted to say that Hotaru no Mori will be a good movie :) .

Revenind la ce a aparut in toamna aceasta momentan am inceput sa ma uit la:
~ Bakuman 2: la fel ca si primul sezon. Daca vi-a placut acela o sa va placa si acesta. Ideea anime-ului e mai mult educativa decat sa punca accentul pe o idee anume.
~ Hunter x Hunter (2011): nu am vazut primul sezon, iar din cate am inteles acesta e un remake. Primul episod mi s-a parut the typical shounen action + meterial.
~ Morita-san wa Mukuchi 2: it's cute! Just too cute! As vrea sa fie mai lungi episoadele *sigh*
~ Phi Brain: Kami no Puzzle: primul episod e cam slabut....Nu stiu eu ce tip de shudoku e ala care il rezolvi in doua zile... Nut to mention ca nu am vazut in viata mea un shudoku care are vre-o 8 nr. scrise in tabel... Cu alte cuvinte, abilitatile tipului par exagerate. And i kinda feel where the action is going.
~ Chihayafuru: cred ca va fi seria mea de suflet din acest sezon. Very, very good! Din toate punctele de vedere: muzica, grafica, personaje si poveste. Not to mention that I have yet to see any sports anime that fails to bring the drama out ^^.

Next in line: Persona 4, Kimi to Boku, Tamayura si Fate/Zero [daca tot spuneti voi ca se poate urmarii si daca nu ai vazut fate/stay night]. Revin cu pareri dupa ce le urmaresc :) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Oct 7 2011, 09:47 PM
Post #28


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



Mai, stiti care e treaba, pana la urma se rezuma la gusturi, se pare. Mie pur si simplu mi-au placut mai mult anime-urile din sezoanele trecute si imi plac mai putin decat cele din sezoanele mai noi. Pot veni cu argumente clare pentru toate anime-urile mentionate (si pentru unele pe care nu le-am mentionat inca). Cred ca popularitatea conteaza si ea, nu la fel de mult precum calitatea, evident. Dar daca faci ceva care e bun, dar totusi e doar pe placul a cativa oameni, acel ceva tot nu se poate ridica la nivelul unei alte productii care e la fel de buna, dar are o popularitate mult mai mare. Pana la urma, in industria anime-urilor, sucesul se masoara in primul rand in numarul de oameni care ti-au vazut anime-ul, nu in altceva. Ca sunt multe anime-uri apreciate de majoritate, dar de fapt sunt slabe e alta treaba. Ele si-au facut treaba pentru producatori si pentru ei, doar asta conteaza (da, la chestii precum Madoka ma refer).

Legat de Tengen Toppa Gurren Lagann, e de calitate, din punctul meu de vedere si e ceva unic in industrie, nu stiu daca mai gasesti ceva care sa fie la fel ca feeling, atmosfera, stil, chiar si poveste si personaje. Ca nu-ti place tie, asta e altceva, e treaba de gusturi din nou, dar asta nu inseamna ca nu-si are locul in categoria descrisa de mine.

Legat de Madoka... nu, nu prea se situeaza la acelasi nivel cu Death Note. Hai sa fim seriosi acum. Seria asta e populara, dar nu se apropie de nivelul lui Death Note. Din nou zic, iti dau daca vrei statistici de pe mal, anidb, ann, google, etc si o sa vezi ca diferenta de popularitate dintre Death Note si Madoka e uriasa chiar. Si nu prea le putem compara nici cand vine vorba de calitate. Chiar si cei care critica Death Note-ul sunt de acord de obicei ca prima jumatate, adica jocul de-a soarecele si pisica dintre L si Light e aproape perfecta. Spre final, scade in calitate si e criticat ca devine prea... simplist, presupun. Nici la capitolele de animatie, poveste, sau soundtrack nu se pot compara. Sunt pur si simplu mancari de peste toal diferite.

Btw, am vazut si eu azi primul episod din Persona 4. Pare OK. Nimic iesit din comun, dar s-ar putea sa fie bun. Astept sa vad ce va fi in continuare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 7 2011, 10:15 PM
Post #29


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Iti dai seama ca Death Note e un anime aparut deja de 2 ani, cu un numar triplu de episoade. Nici nu poate fi vorba sa fie exact la fel. Doar spun ca nivelul de popularitate + enjoynment la cele doua serii poate fi adus la acelasi rang. Si din ce am citit eu pe aici tu le-ai cam ratat pe cele epice din sezonul de vara/primavara. nu ai vazut AmoHana, shame on you XD.
Oricum , pentru mine e irelevant cate anime-uri de exceptie o sa mai apara acum in comparatie cu ce a aparut deja. Acum ca ma uit la lista mea de epic animes to see vad ca e o lista lunga si grea. Asa ca nu am nevoie ca anime-urile noi sa fie asa de multe foarte bune, cause I can spent like this more time to watch the ones that are done and are great. Dar inca imi sustin teoria ca peste "crap" sau anime-uri laudate care chiar nu o sa fie pe gustul tau poti sa dai oricand indiferent de anul productiei XD.

Acum am terminat si eu Persona 4 primul episod. E inca prematur sa spun daca e bun sau nu deoarece nu se intampla mare lucru in primul episod. Grafica e buna dar soundtrack-ul e plin de engrish... really, if they can't sing in english they should just keep the japanese ones ^^.
De la Eden of the east si La corda de Oro nu am mai dat peste nici un opening cantat in engleza care sa fie 100% engleza XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Oct 7 2011, 11:01 PM
Post #30


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



Hei, tu ai inceput cu comparatia dintre Madoka si Death Note... :P Eu n-am spus c-ai zis tu ca sunt exact la fel, ci ca nu prea pot fi comparate din niciun punct de vedere. E adevarat ca Death Note are un numar triplu de episoade, ca e deja de cativa ani prin preajma, dar eu sunt gata sa pun pariu oricand ca nici peste 20 de ani Madoka n-o sa aiba acelasi numar de fani ca Death Note. Si stii de ce? Din cauza unei discriminari ieftine, dar pe care o face marea majoritate: genul anime-ului. Madoka e un mahou shoujo, are pe poster fetite in rochite colorate. Niciodata nu va atrage mai multi oameni ca un anime precum Death Note care are un nivel de popularitate incredibil. E atat de popular incat pe mine chiar ma enerveaza chestia asta, ca de obicei sunt cam suspicios pe productiile care genereaza un asemenea hype, dar Death Note e unul dintre anime-urile mele preferate all time. L-am vazut deja de vreo 3 ori si m-as uita din nou la el, oricand. Nu poti sa le compari ca popularitate si gata. Nici nu stiu daca iti trebuie mai mult de 5 degete ca sa enumeri niste anime-uri care se pot compara cu Death Note la capitolul de popularitate. Asta e adevarul, indiferent de gusturi. Eu nu zic ca e cel mai bun anime ever sau alte astfel de prostii, dar ca popularitate, nu-l poti compara cu ceva gen Madoka. Daca o faci, you're just plain wrong.

Cat despre Ano Hana... yeah, shame on me. XD Nu stiu de ce nu am vazut anime-ul asta inca. Dar o sa-l vad neaparat, no worries.

Si evident ca o sa dai mereu de anime-uri slabe, dar pe gustul multora, astea sunt prezente in orice sezon, de la nasterea anime-ului pana azi, probabil. Problema mea e ca daca anime-uri precum Madoka ajung sa fie highlight-ul unui sezon, atunci se prea poate ca pe viitor mai toti producatorii sa incerce sa imite succesul seriei asteia si de la 2, 3, 4 serii de exceptie pe sezon sa ajungem in cele din urma la fix 0. In rest, n-am probleme, ca, cel putin pentru mine, mai sunt inca multe anime-uri de exceptie din trecut pe care nu le-am vazut. De-aia sunt si foarte sceptic si ma uit la din ce in ce mai putine anime-uri care sunt ongoing. Sunt asa de multe anime-uri bune dinainte de 2009 incat sa-mi pierd timpul cu ceva care se poate dovedi un total crap pana la final e un risc pe care rareori mi-l asum.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 7 2011, 11:30 PM
Post #31


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Eu sunt destul de toleranta la crap, cu toate ca daca nu mi-a palcut anime-ul o sa-l tarasc prin noroi dupa ce il termin XD. Poti sa citesti commenturile mele de la Haruhi, C si Oreo XD. Si de la kimi ni todoke [cu toate ca acela nu a fost crap, dar m-a plictisit pe mine asa ca mi-am exprimat frustrarea pe forum XD].
Oricum, sezonul acesta o sa stau departe de echii si rori...I was just very disappointed in the summer animes that concentrated on this.

Dar stii cum se spune: nu ai de unde sa stii daca ceva e bun pana nu-l incerci.

Si Seirei no Moribito are destul de putini fani chiar daca e foarte bun. Nu multi au fost atrasi de ideea unei eroine intr-o serie action. Probabil ca daca o imbracau pe Balsa intr-un costum de baie ar fi avut mai mult succes. Just to show that fanservice does make Japan go round, iar motivul pentru care mai nou marea majoritate se axeaza pe asta si uita povestea undeva in bg e probabil din cauza cererii crescande pentru crap. Donno, just an idea XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Oct 8 2011, 12:55 AM
Post #32


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Tessa)
Probabil ca daca o imbracau pe Balsa intr-un costum de baie ar fi avut mai mult succes.Just to show that fanservice does make Japan go round, iar motivul pentru care mai nou marea majoritate se axeaza pe asta si uita povestea undeva in bg e probabil din cauza cererii crescande pentru crap. Donno, just an idea XD.

De fapt fanservice-ul a existat dintotdeauna in anime-uri si cu siguranta nu in cantitati mai mici decat acum. Ce se intampla de fapt e ca in ziua de azi Japonia prefera anime-uri character-based in loc de cele plot-based. Asta inseamna ca pentru otakus de obicei sunt mai importante personajele si interactiunea dintre ele decat povestea. Ca sa folosesc un exemplu recent, povestea principala din The iDOLM@STER exista mai mult in background inaintand foarte putin in 13 episoade (desi incepand cu episodul 14 shit gets real),iar fanservice-ul este in cantitati foarte mici, insa cast-ul de personaje e awesome si asta face ca episoadele sa fie extrem de distractive si uneori foarte emotionale (Ca o paranteza, iDOLM@STER e superb dar probabil nimanui de pe aici nu i-ar placea).

QUOTE(Tessa)
Grafica e buna dar soundtrack-ul e plin de engrish... really, if they can't sing in english they should just keep the japanese ones ^^.

BLASPHEMY!!! Persona 4 are un soundtrack awesome. :angry:

@Terry_SOAD
http://vndb.org/v/all?q=;fil=tagspoil-0;o=d;s=rating
Acesta e un site gen MAL pentru VN-uri, iar la link-ul asta e lista de VN-uri pe care o au in baza de date ordonata dupa note. Daca vrei niste recomandari personale, eu as sugera:

Ever 17- probabil cel mai bun mindfuck pe care l-am citit vreodata. Problema lui insa e ca toate dezvaluirile sun facute in ultima ruta, asa ca primele 4 rute pot parea cam plictisitoare.

Symphonic Rain - Romance-ul meu preferat reusind sa depasesca Clannad in lista preferintelor mele.

G Senjou no Maou - Asemanator cu Death Note din perspectiva faptului ca povestea se invarte in jurul unui unui joc de-a soarecele si pisoca intre protagonisti si antagonist. Este foarte entertaining, insa unul din plot-twist-urile de la sfarsit ii cam scade din valoare.

Sharin no kuni - This one is just all around great. Setingul e foarte interesant, personajele sunt exceptionale si povestea e plina de twist-uri care te tin lipit de monitor.

Muv Luv Alternative - o capodopera care pur si simplu exceleaza din toate punctele de vedere, insa necesita citirea in prealabil a Muv Luv Extra si Unlimited care nu sunt chiar atat de bune si s-ar putea sa nu iti placa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 8 2011, 10:35 AM
Post #33


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
BLASPHEMY!!! Persona 4 are un soundtrack awesome.

Vorbesti de animatie sau joc? Am reascultat opening-ul just to make sure. They are not pronouncing the damn words right! >.<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Oct 8 2011, 10:54 AM
Post #34


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Tessa @ Oct 8 2011, 11:35 AM)
They are not pronouncing the damn words right! >.<
*


Yes, and? Pronuntate sau nu bine, versurile au un flow foarte bun pe melodie si vocea suna bine. Oricum, faptul ca nimeni nu intelege versurile melodiilor din sondtrack-ul Persona e un running gag clasic. Sunt o multime de video-uri pe youtube care incearca sa descifreze lyrics-urile, cu rezultate de multe ori amuzante. Si totusi pana acum nu am auzit pe nimeni careia sa ii fi displacut soundtrack-ul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 8 2011, 10:57 AM
Post #35


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
Si totusi pana acum nu am auzit pe nimeni careia sa ii fi displacut soundtrack-ul.

Here!!! Me! Me memememe~ *raises hand and shouts from the back of the class*
Sorry, nu stiu nimic de gag-ul de care vorbesti, iar pronuntia gresita a cuvintelor sau neterminata de zici ca are paine in gura cand canta ma deranjeaza ^^.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Oct 8 2011, 11:30 AM
Post #36


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



cg1700 - Mersi pentru link si pentru recomandari. Chiar suna interesant si o sa incerc neaparat macar unul din cele propuse de tine. Avand in vedere preferintele mele, o sa incerc mai intai G-Senjou no Maou. Pare cel mai interesant, imho. O sa revin cu mai multe pareri daca reusesc sa-l termin. Poate ma corupi si cu visual novels acum XD (like anime wasn't already eating away at my free time). Dar orice e de calitate merita incercat si daca povestea si personajele (elemente care sunt esentiale ptr mine) sunt bune, atunci cu siguranta n-o sa regret timpul consumat.

Tessa - Regarding Seirei no Moribito, intr-adevar, nu are asa de multi fani ca celelalte mentionate de mine, dar pur si simplu mi s-a parut ca a avut un impact destul de semnificativ in industrie. Si chiar e de calitate. In fine, daca e sa incercam sa gasim limita exacta dintre anime-urile si cu popularitate mare, si cu calitate, nu cred ca ajungem nicaieri. Restul exemplelor pe care le-am dat cred ca sunt mai evidente. Si legat de faza cu fanservice, da... cam asa e, cum spui tu. Dar pe mine niciodata nu m-a deranjat fanservice-ul (bine, i am a guy... XD), atata timp cat anime-ul avea de oferit o poveste buna, personaje placute si alte astfel de elemente. Si depinde si cum e facut fanservice-ul. Uneori e asa de nelalocul lui si de down right stupid incat iti dai seama imediat ca face rau anime-ului, dar alte ori nu deranjeaza, fiind plasat un pic mai elegant. In fine, presupun ca din nou e vorba de gusturile fiecaruia.

Si about Persona 4's opening... pe mine nu ma deranjeaza ca pocesc japonezii cuvintele in engleza. Mereu mi s-a parut 'cute' si asa... menit sa amuze, nu sa enerveze, chestia asta. Adica ma gandesc ca probabil daca voiau neaparat sa fie cuvintele pronuntate cum trebuie, gaseau ei pe cineva care sa le cante corect, chiar daca poate ca nu toti isi permit sa bage o piesa cantata de Oasis in opening (like Higashi no Eden), dar in toata Japonia trebuie sa fie cativa care vorbesc engleza fluent si corect. :P

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 8 2011, 06:53 PM
Post #37


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Azi am vazut
- Sekaichi Hatsukoi [care e la fel de bun ca si primul sezon]: way above your average shounen-ai. It actually has a story :) .
- Fate/Zero: primul episod a avut 47 de minute. I was shocked! Nu doar de lungimea episodului, dar si de continutul acestuia. A fost o poveste extraordinara. Imi va fi greu sa ma decid cu cine o sa tin. I feel so sorry for that guy with the bugs :( . Si acum ma bucur foarte mult ca nu am terminat Fate/Stay Night si nu stiu cum o sa se termine. Cu toate ca stiu ca va fi dramatic. Oricum, un anime excelent. Se situeaza cu mult deasupra la Fate/stay night. Cel putin primul episod pare foarte promitator. sper sa o tina tot asa :) .

Kimi to Boku si Tamayura left to go!
Pana acum mi-am gasit 3 anime-uri de suflet sezonul acesta. Will I be able to find more? I sure hope so! ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkValkyrie
post Oct 9 2011, 05:42 PM
Post #38


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 8-May 06
Member No.: 2.526
Points: 106
Gender:



QUOTE(cg1700 @ Oct 8 2011, 10:54 AM)
Yes, and? Pronuntate sau nu bine, versurile au un flow foarte bun pe melodie si vocea suna bine. Oricum, faptul ca nimeni nu intelege versurile melodiilor din sondtrack-ul Persona e un running gag clasic. Sunt o multime de video-uri pe youtube care incearca sa descifreze lyrics-urile, cu rezultate de multe ori amuzante. Si totusi pana acum nu am auzit pe nimeni careia sa ii fi displacut soundtrack-ul.
*


I know, right? Inca imi aduc aminte clipul cu misheard lyrics de la Persona 3. Am ras cu lacrimi. Totusi chiar daca au probleme cu pronuntarea, ritmul impus de Meguro Shoji mentine atmosfera jocului, tine in pas cu varsta personajelor. Mie pentru un oarecare motiv primul ep din P4 mi s-a parut ca a decurs cam repede, but then again, sunt foarte obisnuita cu jocurile si cu senzatia de progres asa ca poate mi se pare.

QUOTE(Tessa @ Oct 8 2011, 06:53 PM)
- Fate/Zero: primul episod a avut 47 de minute. I was shocked! Nu doar de lungimea episodului, dar si de continutul acestuia. A fost o poveste extraordinara. Imi va fi greu sa ma decid cu cine o sa tin. I feel so sorry for that guy with the bugs :( . Si acum ma bucur foarte mult ca nu am terminat Fate/Stay Night si nu stiu cum o sa se termine. Cu toate ca stiu ca va fi dramatic. Oricum, un anime excelent. Se situeaza cu mult deasupra la Fate/stay night. Cel putin primul episod pare foarte promitator. sper sa o tina tot asa :) .
*


Si eu am fost socata, dar si incantata in acelasi timp. Aparent au facut un fel de special :D Hmm, chestia cu Fate/Stay Night e cam tricky. Eu am vazut complet Fate/Stay Night mai intai si am jucat si visual novel pentru toate scenariile posibile. Desi au legatura, iar Fate/Zero e prequel, uitandu-te la prima serie o sa strice unele surprize din FSN. Practic evenimentele din Fate/Zero fac ca FSN sa fie posibil, in unele cazuri avem personaje care se intorc iar in altele avem copii lasati in urma de cei din Zero. Pot sa va asigur ca prequel-ul o sa fie cu un pas deasupra sequel-ului. Personajele stiu ceea ce fac si sunt constienti de situatie mult mai mult decat in FSN, au cunostiinte dezvoltate in ale lumii magice ... practic veterani. Spre deosebire de FSN, in Zero ne confruntam si cu politica familiilor magice ce adauga profunzimea de care tocmai aveam nevoie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 9 2011, 05:58 PM
Post #39


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Ei, fiecare cu gusturile lui. Eu prefer sa nu am parte de engrish in opening-urile/ending-urile pe care le ascult XD.
Ca tot veni vorba de ending-uri cu engleza buna: ati ascultat ending-ul de la Bakuma 2? It's very good! ^^

QUOTE
Pot sa va asigur ca prequel-ul o sa fie cu un pas deasupra sequel-ului.

Cu un pas? Eu spun ca chiar cu 10. Dupa cum am mentionat aici, sau in topicul de la sync, nu mai stiu sigur, Fate/Stay Night m-a lasat complet rece. Un alt anime despre un baiat care e fortat sa devina erou. Actiunea [cel ptuin in primele 6 episoade] nu a stralucit prin nimic. In schimb, chiar daca nu mi-a placut FSN, Fate/Zero ma face sa vreau sa-l urmaresc. Totusi, o sa o fac doar dupa ce termin FZ. Because I don't want to know the ending! ^^
QUOTE
Personajele stiu ceea ce fac si sunt constienti de situatie mult mai mult decat in FSN

cred ca acesta este motivul principal pentru care, cu toate ca nu mi-a palcut FSN si nu am gasit ideea actiunii interesanta imi place la nebunie FZ. Deja mi se rupe sufletul cand ma gandesc la Kariya. And I like Emyia too!

Ce am mai reusit sa vad din noile aparitii:
~ Tamayura: Hitotose:foarte fluffy and cute! I really like it! ^^
~ Kimi to Boku: ci ca ar fi romance. Eu nu am vazut inca nimic care sa se indrepte spre asta. In primul episod actiunea s-a miscat destul de greu. Astept sa mai apara cateva ca sa pot sa-mi formez o opinie mai clara.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkValkyrie
post Oct 9 2011, 06:29 PM
Post #40


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 8-May 06
Member No.: 2.526
Points: 106
Gender:



QUOTE(Tessa @ Oct 9 2011, 05:58 PM)
cred ca acesta este motivul principal pentru care, cu toate ca nu mi-a palcut FSN si nu am gasit ideea actiunii interesanta imi place la nebunie FZ. Deja mi se rupe sufletul cand ma gandesc la Kariya. And I like Emyia too!
*


I'll agree to that xD Asta e unul din motivele pentru care Zero e mult mai bun decat FSN. Cateodata ma gandesc ca vad un meci de sah intre personajele din Zero, fiecare cu mutarile si strategiile lor. In FSN Rin si Kirei erau cei mai informati si nu s-a pus accentul pe acest lucru oricum. In centrul atentiei a fost tot timpul Shirou si ce-i drept, pentru FSN au folosit primul scenario (Fate scenario) care e cel mai slab din cele trei dupa mine. :P

I know Q-Q I feel so bad for Kariya!

Oh, I also watched first ep of Phi Brain. O sa fiu de acord ca actiunea a fost mai slabuta, dar fiind primul ep - si bazandu-se mai mult pe introducerea protagonistului - nu ma deranjeaza. Acum astept sa vad cum decurge mai incolo.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:19 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |