Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discutii Generale


ibarbar
post Nov 28 2004, 01:55 PM
Post #41


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



UAAAAA vreau si eu OGM la Bebop si seria si filmu (filmu il am la calit buna da e numa dub).

Parerea mea:

Spike moare sau nu e irelevant, desi multe lucruri indica moartea lui (cum au argumentat si ceilalti), dar evident nespecificarea precisa a mortii lui lasa pe Spike sa traiasca in mintea fanilor. Eu nu m-as grabi sa-l omor doar asa pt ca mi se pare mie. Faza cu moartea e intentionata din partea lui Watanabe, asta ajuta personajul sa ramana viu printre fanii, controversele primele sunt cele care arata ca Spike nu a murit cu adevarat. Daca intelegeti ce vreau sa zic. Important e farmecul pe care ni l-a transmis seria si mai ales personajele.

Spike + Faye Faye.....grow up guyz, nu zic ca nu m-as uita la un hentai cu CB (***grin***, poate respectul pt personaje m-ar opri, dar e prea buna Faye, nu as putea rezista, imaginatia mea diabolica...aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhh)

Eu nu cred ca intre Spike si Faye ar fi fost sau putut fi ceva. Ce apare la sfarsit e o camaraderie ce apare intre oamenii care lucreaza si stau impreuna, un atasament prietenesc. Pt Faye Spike era unul din putinele elemente la care se putea intoarce. Spike, Jet si Ed+Ein erau casa ei, singurii care tineau intr-un fel sau altul la ea, fie ca recunosteau sau nu. Chiar Jet si Spike se cearta la un moment dat si par ca nu sunt decat doi oameni cuplati de soarta oarba, dar de fapt prietenia dintre ei e reala.

Si imi place cum sfarsitul incepe cu anularea serialului Big Shot, semn ca era cowboylor a apus, ca totul se schimba si fiecare merge mai departe pe drumul lui. Impresionanta plecarea lui Ed (apropos ati remarcat ca Ein e mai tare ca hacker decat Ed in episodu cu Scratch ? :D) si la fel impresionant momentul cand Jet isi cheama prietenii la masa si isi da seama ca doar el cu Spike au mai ramas.

Trist, melancolic, muzica geniala. Superb.
Serialele si filmele de genu asta sunt bune in cantitate mica. Oricat as vrea sa se mai faca o serie sau macar un film, sunt constient ca o poveste buna trebuie sa se termine (urasc foiletoanele, intotdeauna calitatea este invers proportionala cu numarul de episoade - cu exceptii desigur).

Neaparat de vazut. Unul din cele mai bune anime EVER.

Sal.
Iancu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Nov 28 2004, 02:53 PM
Post #42


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Ok.....vad ca ai gasit ....Topicul, finaly...Ibarbar....Aici poti sa zici ce vrei tu despre seria CB!
Foarte bine .....atunci o sa sterg topicul inceput cam aiurea la General anime, in max o zi!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Nov 28 2004, 04:04 PM
Post #43


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Boah acuma dau si eu de prima data la acest topic, si e incredibil despre cate ati pututu vorbi, de undele chestii nici nu mi-am dat seama in serie, e drept, mie mi se pare trist sfarshitul de la Cowboy Bebop, nu numai ca moare Spike, dar e o serie intreaga de intamplari triste, prin care cam incheie serialul, nu cred ca se poate face o continuare in cazul asta, numai ceva de gen univers paralel cum a fost facut si GITS Stand Alone Complex, e pacat, autorul si-a taiat de unul singur macaroana, ar fi fost frumoasa o continuare, si eventual o a doua serie cum a aparut si la GITS.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Nov 29 2004, 09:28 AM
Post #44


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Poti sa stergi topicu ala Seby.

Eu tocmai asta ziceam ca o serie memorabila e bine sa fie scurta, nu cu douaj'de'mii de episoade. GITS SAC 2 e oxceptie zic eu (am ajuns la ep 15 si trebe sa astept sa apara celelalte :(( ).

Uitasem de faza cand Jet si Spike mananca in tacere toate ouale. Impresionanta. Aproape ii vezi chinuindu-se sa nu le dea lacrimile.

Mi-ar place sa gasesc dvdu la Bebop sau sa cumpar de undeva. Original sau nu. :D

Acu ma uit la Gungrave. Fain.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ynuyasha
post Dec 6 2004, 12:21 AM
Post #45


Newbie
*

Group: Members
Posts: 6
Joined: --
From: In your mind
Member No.: 604
Points: 2



mama cind ii tot aud p astia cu.. "care moare, care nu moare", macar voi va tot uitatzi la desene, ba la TV, ba facetzi rost d ele.. in sfirsit, macar avetzi si voi un scop in viatza.. DA EU.. care nu am mai vazut si eu in episod macar din Inuyasha, sau Bepop, sau kenshi, sau.. tralala.. O GRAMADA.. care erau p la TV!
halal fan.da ce sa fac dac m-i se ia painea de la gura.. eu cu ce traiesc? :( ..ma mai uit si ei la cate un TOOnami pe Cartoon netwaork.. ba la justice ligue, ba la x-men, si punct(k dac merg mai departe ma prostesc d tot!)
/angry
odata ajuns la facultate.. kam s-a cam ras portia la toate... /$
voi unde mai vedetzi anime? pe ce canale? aici RTL2 nu prind(la IS).. in alta parte unde se mai difuzeaza ceva anime frum(fara d-alea cu carti aruncate si digimon, k nu halesc...personal...) /omg
..macar asa, sa fiu si eu printre "membri familiei.." :roll: :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Dec 6 2004, 12:50 PM
Post #46


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Imi pare rau de tine omule.
Eu din cate stiu sunt o carca de studenti p'aci, myself included, si noi ne facem rost fie prin imprumuturi de cd/dvd die prin download de pe net, aia care stau in camine si le mere netu bine sau care au acasa net cat de cat bun.

Bebop abia astept sa vad serialul inca o data la calit mai buna.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

erikson
post Jul 23 2005, 07:44 PM
Post #47


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: --
From: Baia Mare
Member No.: 664
Points: 58
Gender:



wow!... a fost chiar impresionant! si cred ca spike moare...sintr-un fel e mai bine asa...
anyway, ep de care m-am indragostit a fost cel cu andy... genial! n-as fi crezut ca o sa-l vad pe spike asa enervat... :D bine ca si-o schimbat andy cariera... (acum citesc musashi asa ca efectul a fost... LOL!!!)
genial serialu!!!! [b][/b]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Jul 23 2005, 08:01 PM
Post #48


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Hehe chiar acu 2 zile l-am revazut. Mai bun ca prima oara, evident, pt ca ai timp sa analizezi detalii, comportamente, e un deliciu ce mai. Plus ca stiam bine ost-ul deja. Superb. Sigur o sa-l mai revad.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 25 2005, 04:48 PM
Post #49


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



eu l-am luat in format .ogm...seria + filmu Knockin' on heaven's Door mi-a incaput pe 2 DVD-uri...si dupa cum zicea si ibar...l-am revazut in noul format ca lacrima :) ...se vede superb pe my wide screen quintrix ;) ...din colectia colectia anime nu trebuie sa lipseasca ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Jul 25 2005, 09:24 PM
Post #50


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Presupun ca ar trebui sa-mi postez si eu parerea pe aici ca altfel nu ma simt bine.
Am vazut anime-ul acum vreo saptamana. Am citit multe despre el, vrand nevrand am aflat si ca Spyke moare...c'est la vie. Ce-i mai important e ca stiam despre serie ca e ceva extraordinar asa ca aveam asteptari mari, poate prea mari.

Mi-a placut si nu mi-a placut serialul. Combinatia de actiune si umor, plus eventuala drama in povestile personajelor e imposibil sa nu cada pe placul oricui. A fost si pe placul meu. La un loc cu personajele foarte carismatice dar oarecum insuficient folosite la potential maxim, a rezultat o serie memorabila.
Dar nu pot spune ca a ajuns in top 5 la mine. Ce nu mi-a placut probabil ma veti intreba. Nu mi-a placut faptul ca povestea si conflictul dintre Spyke si Vicios nu e sufiecient dezvoltata. Cele 5 ep in care e presentat acel conflict pot spune ca sunt cu o idee peste calitatea generala a anime-ului.
Nu mi-a placut ca Ed e mai mult de bibelou. Mie mi-a placut personajul...ciudat rau, dar a fost interesant. Nici Jet nu mi-a parut suficient folosit.
Deci, sa inchei: anime-ul a fost bun in ochii mei dar nu pot spune ca mi-a lasat acea impresie de "unforgetable". Sa vad cum merge treaba si in film...poate ala o sa ma lase masca.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Aug 26 2005, 05:10 PM
Post #51


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Am aratat seria Cowboy Bebop unei tipa din germania ce nu avea tangente cu anime. Cam 2 saptamani, doua, trei episoade pe seara.
Tipa a fost surprinsa de serial mai ales ca idea ei de anime este disney.
Reurmarindul si eu si analizand atuurile serialului, spuse de tipa, am ajuns la o concluzie personala asupra succesulul serialului.
Animatia si grafica sunt bune (clasica, curata), muzica este superba iar povestea este destul de frumoasa si bine plasata (spatiu ce permite libertate fara a se pune accentul pe stereotipurile SF).
Serialul are o doza de umor ce il face usor de urmarit. Partea cea mai putin gustata a fost povestea unde este prezenta lupta dintre erou si tipul rau (un pic prea stereotip).
Eu cred ca daca nu existau acele extraordinare "episoade de umplutura" toata seria nu ar fi valorat nimic in termeni de originalitate.
Daca aveti ocazia sa aratati cuiva o serie anime faptul ca episoadele din Bebop nu sunt interconectate este un avantaj. Recomand sa cautati episoadele cele mai relevante pentru voi sa le aratati altor oameni (non fani).
Oricum pentru mine amalgamul de caractere, poveste, muzica, animatie si faptul ca este limitata ca numar de episoade (nu ii permite sa ajunga mediocra) face Cawboy Bebop o serie superba.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Aug 27 2005, 11:39 PM
Post #52


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Interesant punctul tau de vedere, bgdragon, cu avantajul mare al episoadelor care nu se integreaza in linia povestii.

Cyber, sunt de acord ca as fi vrut si eu mai mult background la personaje si la trecutul lui Spike ca si hitman dar aia ar fi insemnat si mai multe episoade. De e bun e putin si iti da de gandit, pe cand daca era totul expus frumos pe tava sigur te-ai fi uitat, ai fi zis fain si gata, era deja pe raft si-l uitai dupa o saptamana.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Aug 30 2005, 08:15 PM
Post #53


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



seria mi-a placut...iar ostul e unul din primele 5 la mine in top! cu toate ca nu sa patut campii cu trecutu pers, eu zic ca seria e ok.....nu s-a sp[us f multe despre trecutu per pt ca motto-ul celor de pe bebop era : trecutul nu conteaza,priveste inainte!
parerea mea!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Sep 2 2005, 09:28 AM
Post #54


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Mda cam asa ar putea fi explicata lipsa de mai mult background.

Majine cine e tipu tin semnatura ta ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Sep 8 2005, 09:37 AM
Post #55


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



offtopic: tipu din setul meu e K' din jocul KoF { king of fighters}..daca te referi al tipul din celalt set era uchiha itachi din serialul naruto!
ja!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post May 3 2006, 12:46 PM
Post #56


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Si mie mi-a placut seria desi, au fost si episoade la care m-am plictisit (eram nerabdator sa vad care-i treaba cu Spike si cu Faye-Faye, care au avut trecuturi involburate, ale lui Ed si Jet sunt cam trase de par, mai ales a lui Jet cu drama lui sentimentala, cam dumb si banala, cat despre a lui Ed nu mai zic nimic :lol:)

Mi se pare ciudat ca nu moare Vicious atunci cand trebuie... adica atunci cand se bate pentru prima data cu Spike, ca doar explodase turnul ala de' n'a mai ramas nimic din el :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

angelboy
post Jan 22 2007, 01:51 PM
Post #57


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: 10-January 07
From: Pai animax
Member No.: 3.582
Points: 65
Gender:



Mama tare chestia pe aici :P Moartea lui Spike e ceva dar lui ea fost dat sa moara de la inceputul seriei Cowboy Bebop si oricum mereu traia cu acele amintiri ciudate cam trist nu :( .
Daaaaaaaarrr hai sa trecem la fazele tari :D :blink: faza cu frigiderul a fost misto, sau ma e cea cu caseta video si cu aventura lor in cautare de un aparat video a fost bestial nu cred ca ati vrea sa vi le scriu ca vati plictisi de atita citit. Si oricum cred ca fiecare are gusturile lui.

Desigur imi place foarte mult acea combinatie la Cowboy Bebop se stie in serial cind tre sa fii serios si cind nu mereu au aventuri interesante si super tari
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Hisoka
post Mar 14 2007, 01:38 AM
Post #58


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 37
Joined: 12-March 07
Member No.: 3.934
Points: 70
Gender:



Am citit franturi din thread si am mai citit si prin alte parti; am inteles ca parerea multora despre anime = overrated.
Nu-mi pare deloc overrated si desi nu e neaparat "a genre that is an entirety within itself" este un anime original. Un anime care pune foarte mult accent pe detalii, care incearca sa pastreze totul aproape de realitate, care introduce tipologii noi sau tipologii regandite nu poate fi decat unul extraordinar.
Personajul meu preferat este Ein, iar scena in care Ein il musca pe Spike de deget mi s-a parut cea mai savuroasa(luand in calcul ce se intamplase in acel episod, mimica lui Spike si privirea lui Ein dupa ce il musca).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

angel_without_wings
post Mar 29 2007, 04:16 PM
Post #59


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 24-March 07
Member No.: 4.012
Points: 150
Gender:



cowboy bebop e primul anime 'adevarat' (sa ma ierte fanii dar sailor moon et co nu conteaza in my book... nu de alta dar cand aspiratorul posedat de nush ce creatura o ataca pe sailor moon... :blink: ) pe care l-am vazut.
nici mie nu mi se pare overrated. mi-au placut mult personajele, muzica iar sfarsitul il gasesc perfect. insa ar fi o chestie... am sentimentul ca putea fi dus 'mai departe' tot conceptul... suna ciudat poate dar mi s-a parut atat de fain incat simt ca ar fi trebuit facut mai fain... poate n-are sens ce spun... inca mai caut ceva similar si care sa-l depaseasca (nu zic ca nu-s altele mai bune... dar ceva asemanator si taken beyond as vrea... sugestii?)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

user4342
post Apr 23 2007, 01:20 AM
Post #60


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 26-March 07
Member No.: 4.023
Points: 19
Gender:



I've only seen about 7 parts of Cowboy Bebop, but I really start to like it more and more :) I cannot wait what will come next :) :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 08:45 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |