Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Macross Zero


z-kun
post Oct 31 2004, 01:02 AM
Post #1


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 147
Joined: --
From: Kyoto, JP
Member No.: 3
Points: 2
Gender:



Macross Zero - ultimul episod din seria de 5 a aparut de curand. A fost transmis cate un episod la 6 luni. Am fost suficient de destept sa nu mai uit la ce am scos cu 2 ani in urma. Si a meritat. Nu stiu daca as fi reusit sa rezist asteptarii de 6 luni cu un asemenea anime. Action carca, mecha carca, storyline frumos, are tot ce trebuie sa aiba un anime. Este genul de anime care te lasa cu un feeling dinacela pe care nu poti sa-l descrii cand se termina. Este ca si cum m-as fi uitat de prima data la monoke hime. M-am uitat intr-o suflare la toate episoadele ieri, iar maine ma uit din nou. MUST SEE!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Nov 2 2004, 10:38 AM
Post #2


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



L-am vazut si eu in weekend-ul asta, si intradevar e foarte fain, mie mi-au placut primele 4 episoade, ultimul in schimb nu prea m-a impresionat modul in care s-au derulat evenimentele. Primele 4 episoade sint super, story-ul, grafica, muzica ce mai totul. Poate daca nu era muzica in franceza era si mai bine dar merita vazut, mai ales dupa atita asteptare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 2 2004, 11:31 AM
Post #3


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



eu am ramas la ep 3...un lucru spun dragilor nu se ridica la nivelul MACROSS PLUSS...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

z-kun
post Nov 2 2004, 07:57 PM
Post #4


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 147
Joined: --
From: Kyoto, JP
Member No.: 3
Points: 2
Gender:



eh, pai toata povestea asta mi-a trezit un mic interesul fata de macross, acum o sa scot seria marcross7 (52 ep) si probabil si macross plus ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 3 2004, 10:40 AM
Post #5


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



z-kun Macrosu 7 a.k.a Robotech a rulat in per sf anilor '80...scenariul e bine pus la punct insa ca orice serie tv devine boring...o sa fie diferenta mare dintre Robotech si Macross Pluss...eu iti recomand Macross Pluss care il consider perfectiunea genului meca...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Nov 3 2004, 01:49 PM
Post #6


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Macross Plus e misto dar ii cam lipseste elementul mecha...e logic si frumusel oricum.
De macross zero ma apuc si eu de download la noapte...sper sa fie pe atat de bun pe cat se zice!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 3 2004, 02:53 PM
Post #7


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



nope Cyber nu te-ai exprimat bine...nu ii lipsete elementu meca...adjectivul care caracterizeaza Macross + este SF adica SIENCE fiction...lipsesc multe aberatii fanteziste care sunt in G...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Nov 3 2004, 02:57 PM
Post #8


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



Macross Plus merita vazut cu orice pret, dar fi atent sa fie OVA nu filmul, pentru ca de curind a aparut si Macross Plus Filmul, despre care am auzit ca ar fi OVA-ul comprimat, si nimic bun, toti recomanda OVA-ul.

Nu cred sa gresesc dar Macross 7 nu e Robotech, si merita si Robotech-ul vazut. Are vre-o 85 de episoade cred si e impartit pe trei serii. Daca nu tot, macar prima serie merita vazuta, are nota 9 de la mine pentru ca nu l-am vazut in Japoneza, l-am gasit numai in engleza, asta e.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 3 2004, 03:17 PM
Post #9


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



ihim...Macross + movie editionu este format din cele 4 oav initiale insa consider ca au fost contopite cu succes in motion picture...din Robotech nu am vazut decit filmul Do u remeber love?...superbe grafismele si munca echipei desenatorilor...tinind cont ca in anii '80 cgi-ul era inexistent si totul a fost realizat de mina realizarea este impresionanta...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Nov 3 2004, 04:43 PM
Post #10


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



Filmul Do You Remember Love? este facut cu bucati din prima serie, asa ca daca ti-a placut filmul cu siguranta o sa-ti placa prima serie cel putin. Eu am vazut filmul in engleza si ce m-a enervat atunci ca erau si cintecele in engleza, de curind am facut rost de el in japoneza si m-a dezamagit cind am auzit melodiile in japoneza, zau ca ma asteptam la mai mult, da grafica e faina, ar putea concura cu multe din seriile mai noi. Cind au terminat cu el cred ca l-e curgea singele din degetele la desenatori.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Dec 8 2004, 11:53 PM
Post #11


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Ma uitasem eu la un trailer la Macross Zero mai de mult si vazusem ca are grafica reusita, dar acum dupa ce am vazut cele 5 episoade nu am de zis decat: :shock: :shock: :shock: . E realizat in asha fel incat te lasa cu gura cascata, are detalii de nu-ti vine sa crezi, se vede de ce au scos un episod la 6 luni.
Nu stiu ce combinatie de CGI cu animatie clasica au folosit, dar stiu ca a iesit ceva super.

Macross Zero este exact cum a zis z-kun, plin de actiune, dinamism si mai are si un story belea. E sigur un must see...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Dec 13 2004, 07:17 PM
Post #12


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Macross Zero a fost o surpriza placuta desi ultimul OAV m-a cam dezamagit, final banal. Cei care au vazut Macross Plus sau filmul Do you remember love? vor recunoaste cu usurinta elementele specifice universului Macross. O avem pe 'cantareata' Sara (Myung din Macross+, Minmay din Do You Remember Love?), Shin, pilotul tanar si nelinistit (Isamu din Macross+, Hikaru din Do You Remember Love?), maestrul pilotului (un veteran), un conflict -> 2 factiuni, extraterestii si, bineinteles, mecha.
Per total este destul de bine realizat, singurul minus fiind evolutia personajelor. Cel putin mine mi s-a parut cam grabita, parca ar fi dat cineva fast forward. Grafica+animatia sunt de nota 10, primul anime plin de CGI care a reusit sa nu ma enerveze. Scenariul, asa si asa. Nici rau, nici bun, s-a mai vazut asa ceva.
Merita vazut pentru ca pana la urma Macross Zero e un "Macross". Nu reuseste sa depaseasca Macross+ dar in orice caz nu se compara cu sumedenia de aberatii iesite pe piata in ultima vreme.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Dec 13 2004, 07:42 PM
Post #13


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Si mie mi s-a parut la fel, ca totul este cam grabit, apropo de ce ziceai tu de dezvoltarea personajelor; probabil iesea un pic mai bine daca faceau o serie de 12-13 episoade.

Trebuie sa fac rost si de filmul ala si de Macross Plus. "Cantareata" Sara, de care ziceai, mi-a adus aminte intr-un fel de o printesa elf :D (vezi Luthien Tinuviel) care prin cantecul ei facea ca natura sa invie si florile sa se deschida /^_^ (without the flying rocks and all)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Dec 14 2004, 08:13 AM
Post #14


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Intradevar sunt prea putine OAV-uri, dar poate l-au grabit ca sa fie primul, sau printre primele anime cu mai mult CGI. Poate vroiau sa revolutioneze si ei, ca pana la urma, competitia e mare si banii conteaza. Noroc de celelalte Macrossuri, ca altfel poate ca nu se uitau asa multi fani la el...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post May 12 2005, 05:28 PM
Post #15


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



M-a impresionat de-a dreptul acest mecha, e destul de diferit fatza de clasicele mecha-uri gen gundam, grafica este excelenta, iar actiunea seamana mai mult cu cea a unui film sf made in Holliwood.
Povestea suna cam asha, in viitorul apropriat, prin 2015 sau ceva de gen, se gasesc urmele unei nave extraterestre care aterizase cu zeci de mii de ani inainte. Lumea se rupe in doua, politically, se alcatuiesc doua poluri, UNO si aliantza Anti-Uno, si razboaiele sunt cam de genul celor care le vedetzi la televizor prin Irak, insa.... un nou tip de avioane de lupta apar, un hibrid intre un Mecha si un avion, si no cei de la Uno se lupta cu cei de la Anti-Uno pentru artifactele de la extratereshtrii.. super cool :wink:



(IMG:http://b-ch.cocolog-nifty.com/main/img_main/2794293.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Aug 6 2005, 07:19 PM
Post #16


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Vazut Macross Zero...placut foarte mult. E un OVA care arata ce ar trebui sa fie anime-ul nou...daca asta-i viitorul anime-ului, eu il astept cu nerabdare.

Totul in seria mi s-a parut genial....de la animatie care e incontestabil cea mai buna din ultimii ani, pana la poveste si personaje...chiar si partea de romance. E un OVA pe care-l pun exact langa Macross Plus cu toate elementele ce le impartasesc si care pot spun ca ma atrag foarte mult.

Multi se plang ca a fost putin grabit anime-ul...nu neg ca asa mi s-a parut si mie. Personajele puteau fi lucrate mai bine dar in definitiv nu m-au deranjat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Aug 7 2005, 12:43 AM
Post #17


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Eh... mi'e mi'au dat aia cu bota dragostei in cap si am ramas de parerea ca nu stiu ce defecte are :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Aug 8 2005, 06:21 PM
Post #18


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



parca erau mai multe scrise pe aici? unde-au disparut? sau visez eu :P?
in fine ... vazut macross prima data pe la inceputul anului cu gasca de clujeni :P ... a fost interesant si nu ne-am dezlipit de monitor pana nu s-a terminat.
pot sa zic ca mi-a placut cum se combina intre ele partea de actiune, mecha si fighting cu romance-ul si o mica parte de fantasy. personajele sunt destul de bine create si surprinse ptr doar 5 ova-uri.
finalul a iesit din sfera happy endingurilor la care ne-am fi asteptat ptr un anime de genul asta, dar nu se poate zice ca nu e happy ending ptr ca totusi ... tz tz tz ... no spoilers for ya :P ...
cat despre bata dragostei ... apok ... cred ca te-au lovit sigur pe tine :P ... nu mai scapi :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Aug 8 2005, 09:00 PM
Post #19


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Bata dragostei...auzi la ei :lol: Eu ma intreb daca obiceiul ala chiar exista pe vreo insula uitata de lume din Pacific.

Grafica din Macross Zero este intr-adevar super dar cred ca o parte este atribuita si rip-ului dvd sub forma caruia au aparut ova-urile. Nu stiu daca ati apucat sa vedeti Last Exile, versiunea ogm, sau Nausicaa of the Valley of the Wind mkv...nu-ti vine sa crezi ce bine si frumos se vad :o
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Aug 24 2005, 08:12 PM
Post #20


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Mersi pt DVD Zeri. Acum am vazut si eu TOT macross zero. I O U dude ! E super facut, dar povestea... not that interesting...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 05:31 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |