Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discutii generale


yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #21


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



eu am plans mult de tot. Si la multe alte anime. Sper sa mai am norocul sa vad un anime la care sa plang.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #22


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Only crybabies around here...exprimati-va si voi altfel sentimentele...ce simplu si usor e afirmi "am plins"...descrietzi mai degraba ce v-a impresionat ...folositzi mai mult de doua cuvinte....ca nu va doare mina sa scrietzi...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #23


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



pai cateva exemple : cand haruka a aflat ca ea si Michiru sunt posesoarele a doua dintre talismane ( ironia sortii ) iar la finalul episodului s-a sinucis. In acelasi episod a fost emotionanta scena in care H & M iti impreunau degetele. Acelasi lucru l-au facut cand le-a omorat Galaxia. Cand a murit Neflait, cand am aflat in ultima serie ca defapt Mamuru murise, cand in seria a doua Mamoru o respinge pe Usagi ...mai vrei ?
Daca tu nu plangi usor nu vad de ce ai ceva impotriva celor mai sensibil. In plus atuni eram copii. Oricum gasesti ca e rusinos sa plangi ? Eu nu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #24


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



toatal inadecvata intrebarea ta...ca de altfel si raspunsul tau...nu cred ca intereseaza pe nimeni ce consider eu .....eu am cerut ca voi astia plingaciosii...sa-mi descrieti trairea care v-a stimulat intr-un mod lacrimogen...asta tot ce ceream....exemplele sunt doar descrieri vizuale....nimic care sa-mi sustina ideea ta...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #25


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Pentru tine sunt imagini vizuale, pentru mine sunt momente care m-au marcat. De ce ? Pentru ca atunci cand imi place un anime ( asa cum mi-a placut SM ) si mai ales un persomaj , traiesc fiecare clipa si mi se pare normal ca in momentele triste sa-mi vina sa plang ( ca de ex la moartea personajului respectiv, adica Haruka). Trairile din acele momente nu se pot explica in cuvinte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #26


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Cred ca te-au mai lasat in ultimul timp marcajele alea..despre care vorbeai...adica sper ca ai mai crescut domnisoara....e ciudat sa spui ca nu se poate exprima in cuvinte....straduieste-te...daca nu stii sa exprimi ceea ce simti eshti deja pierduta ..darling....bleah.... :arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #27


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Probabil ca daca vrei sa-ti explic nu intelegi sentimentele respective. Nu esti impresiontat de momentele triste. Esti mai "putin sensibil " , as vrea sa stiu ce te-ar impresiona pe tine pana la lacrimi intr-un anime.

ps: "observatiile" tale in schimb ma lasa rece. Ai ceva cu lumea sau asa conversezi tu de obicei ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #28


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Mda...nu are rost sa fiu placut...si sensibil..cum zici tu...nu pot sa folosesc aceste calitatzi ale mele decit in cantitazi reduse...de lume..nu-mi pasa ce gindeste..pentru ca nici ei nu prea ii pasa ...sentimentul de raceala intre noi e reciproc..trebuie sa te adaptezi..eu deja m-am adaptat....la tine..
Ps:Si umorul meu este cam negru...nu cred ca o sa-ti placa...mai bine iti raman antipatic...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #29


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Da , Sidonix , te inteleg .... nu esti singurul care gandeste asa si mi se pare de fapt destul de cunoscut modul tau de gandire . Iti respect principiile , insa vreau sa te rog macar sa incerci sa ma intelegi si pe mine . Ia-o ca pe o favoare pe care mi-o faci mie ..... In fine , uite ce cred io : Plansul este un act de curaj . Lasi sunt aceia carora le este teama sa isi constienizeze si sa isi exteriorizeze durerea ... care fug de realitate si se inchid in ei , fara sa le mai pese de exterior ..... Este atat de usor , nu , sa arunci totul in seama constiintei si tu sa traiesti mai departe ca si cum nimik nu s-ar fi intamplat .... este usor sa ascunzi toate sentimentele intr-o cutiuta pe care o arunci undeva intr-un colt uitat , fara sa iti dai seama ca ele cresc si te macina in interior ; este ca in cazul acelor operatii in care o tumoare trebuie extirpata chiar daca procedeul este riscant , desi ese mai comod sa o lasi inauntru ca si cum nu ai avea nimik , inconstient de faptul ca ea creste necontenit si ca asa moartea este iminenta !

Crede-ma , este mai dureros sa nu plangi decat sa plangi .

Eh , Sidonix , ma vad silit sa repet : PLANSUL NU DOARE MAI MULT DECAT MANDRIA , ORGOLIUL SI PREJUDECATA

Am sa te rog sa reflectezi .....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #30


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Fate tu nu ai cum sa ma intelegi pe mine...eu nu am mindrie ,prejudecatzi,nu am orgoliu,nu am idealuri....iar plinsul in cazul meu intervine doar din neputintza unor actiuni sau alte motive total diferite de emotiile normale generatoare a acestuia...daca tu ai impresia ca eu inchid in interior frustrarile te inseli...amice...nu cred ca vrei sa vezi cum ma descarc eu...zilnic...si am motive serioase nu fictiuni sau supozitii....Tu zici ca este mai dureros sa nu plingi....eu zic ca e mai dureros sa plingi si sa nu faci nimica pentru a elimina cauza care ti-a produsa aceasta stare...cind cauti si lucrezi la moduri de a elimina cauza respectiva nu mai ai timp sa simti efectul....Bineinteles aici se considera the pain ca major cause of tears...bucuria cam greu de transformata in lacrimi...cel mult poate fi transformata in euforie...
Mersi pt indemnul tau dar nu mi se potriveste........pentru ca tu mai ai de experimentat amice.....foarte multe... :arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #31


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Inka o data iti spun ca te inteleg , chiar daca nu pare . Si tokmai pentru ca te inteleg , ma asteptam la reactia ta , ma asteptam sa zici ca io nu am cum sa te inteleg ... orikum , este foarte posibil sa ma insel ...........

In fine ....

Vezi tu , diferentza de gandire vine din diferenta de perceptie in ceea ce priveste apararea impotriva societatii si lumii in care traim . Sunt de acord ca decat sa stam degeaba trebuie sa incercam sa rezolvam problema care a cauzat aceasta situatie , insa eu cred ca cea mai buna solutie este sa plangi sui dupa aia sa rezolvi problema . Plansul iti da putere , si , dupa cum stii , fiecare lucru in lumea asta isi are rolul lui , nu ai cum sa ii negi utilitatea ; plangand nu te eliberezi de durere , dar ajungi sa o constientizezi , inveti sa convietuiesti cu ea si , foarte important , ajungi sa o poti conntrola ; in felul acesta castigi putere si vointa sa rezolvi problema cu calm si atentie .

Negarea plansului ca element vital al vietii pe Pamant este nimik altceva decat un mecanism psihologic de aparare a eului , resortul rezolvarii problemelor de care vorbeai gasindu-se aici in ambitie , si nu in incredere de sine , cum ar trebui .

Iti multumesc nespus de mult daca ai avut rabdare sa citesti pana aici si imi cer scuze daca te-am jignit cumva in postul anterior astuia ; te asigur ca aceea era numai prerea mea despre ce inseamna plansul pe pamant , de ce unii plang si altii nu o fac . Nu a fost intentia mea sa ma raportez exclusiv la persoana ta . Firea umana este indeajuns de complexa , de ilogika si de imprevizibila , incat nu am sa pot niciodata sa spun ca te cunosc cu adevarat , nici daca ti-as fi frate . Niciodata nu stii ce se petrece in sufletul celui de langa tine . Noi oamenii nu putem decat sa presupunem , asa cum presupun eu ca te inteleg .

DA , mai am multe de invatat si de experimentat .....toata viata avem de invatat si orikand poti descoperi lucruri noi , care iti pot zdruncina serios principiile tale de pana atunci . .... chiar si la 90 de ani ..... ideea este insa ca eu nu sunt singurul in aceasta situatie ; sunt om , ca si tine , si nu fac exceptie de la aceasta ...... sa o numim regula , norma , chiar axioma .

Mersi mult ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #32


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Fate :arrow: am citit cu atentie posturile tale si am descoperit cu placere ca ne "potrivim" la foarte multe conceptii si sunt de acord cu tine..ce-i drept nu 100%..asta e imposibil pt ca fiecare e diferit, are alta personalitate, gandire..bine, hai ca vb de acum despre altceva decat presupune acest topic.. desi am plans de multe ori in viata mea (care-i de altfel tare lungaaaa :lol: ), de fiecare data incercam sa ma abtin caci mi se parea rusinos sa plang de fata cu altii, mi se parea ca dau dovada de slabiciune, acum mi-am dat seama ca m-am inselat..am plans de cateva ori si la sailor moon..ce-i drept eram un copil mic, prostut si influentabil (nu stiu daca s-au schimbat multe pana azi :lol: :lol: :lol: ), dar care plangea cu lacrimi siroaie in fata televizorului, la SM, la Milla.. :cry: :oops:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #33


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Fate nu expui idea ta deloc pertinent....Plinsul nu este o valoare...nu are semnificatie atat de profunda pe cit crezi tu...este doar reactia fiziologica a speciei umane la stimuli de natura fizica si psihologica....Plinsul nu are cum sa fie element vital ..domnule....vezi ce afirmi....sunt putine lucruri pe care poti sa afirmi ca sunt vitale pe planeta asta...si sunt sigur ca plinsul nu este unul dintre ele...Diferentza de gindire si perspectiva dintre persoane este determinata de posibilitatea genetica a fiecaruia...hazardul creatiei cred ca se va autoregla si nu vor mai fi discrepante intre procesele cognitive la nivel de individ...fiind bineinteles ajutat de completarea informationala la nivelul civilizatiei unde se dezvolta individul respectiv...
Daca vorbesti de perspective si moduri de gindire diferite..cred ca fara sa vrei faci aluzii directe la mine...amice...
Problema mea este ca vad si gindesc din prea multe perspective pe care oricit de straniu ti s-ar parea le aplic pe toate in cotidian...fiind constient in acelasi timp ca una o incalca pe cealalta..si tot ce rezulta este negat de mine...dar....trebuie...pentru ca ai dreptrate sunt si eu un om..un individ ..intr-o societate...care desi ma accepta cind folosesc un sistem de idei si valori acceptate de indivizi in general acestea fiind consacrate in diferite legi acceptate universal...m-ar nega total cind as schimba acest sitem cu un altul care nu este demonstrat si nu este aplicat sau aplicabil in aceasta...deci dilema are mai multe implicatii decit simple diferentze de opinii...nu crezi...
Ps: Nu ai pentru ce...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #34


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



cred ca vanvartiti cam mult in jurul acestui subiect....

plansul este o reactie fiziologica dar izvorata dintrun sentiment profund....
sa negi un astfel de impuls e ca si cum ai nega propriati natura.....

oare ce ne diferentiaza ca oameni de celelalte fiinte de pe planeta asta?......domnule sidonix......terog sa nu te superi..... :lol:

asa ca treceti odata la sailor moon ca astai subiectul....hai! la postat! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #35


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Kaoru are dreptate..v-ati indepartat mult de SM..prea mult..
Va propun eu un subiect de discutie..sailor saturn: va place (de ce da/nu), ce va impresionat la ea (in caz ca)..eu voi posta mai incolo ca sa nu influentez (desi avatarul spune multe cred)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #36


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Asa este , Claudia . ne-am indepartat cam mult si voi sfarsi acum acea discutie . Mie mi-au plakut cel mai mult Michiru si Hotaru , asa ca iti dai seama ce parere am . Este cel mai misterios personaj al seriei , ce mai tacut . Foarte misto este acea coasa si felul in care o manuieste . Eh , tin minte ca am facut si niste desene pe vremea aia ..... BTW , se pot oare posta desene ?

Sidonix , ai avut dreptate , este adevarat ca am exagerat atuncicand am asociat plansul notiunii de vital , insa ideea ramane ca este ceva indeajuns de important incat sa nu il poti respinge . Parerea mea . Pana la urma , Kaoru a avut dreptate mai mult decat oricare din noi , insasi prin capacitatea de a afirma compromisul . Subiectul este incheiat , insa vreu sa subliniez o treba , care mi s-a parut un pik....neasteptata . Notiunea de incoerenta pe care mi-ai atribuit-o se concretizeaza in exprimare eronata , si nu in perceptie eronata , iar eu tind sa cred ca ceea ce respingi la mine este perceptia , nu modul meu de exprimare sau de a-mi expune ideile . Incoerent in exprimare sunt atunci cand folosesc in mod inadecvat , ilogik si nejustifikat niste termeni . Incoerent in gandire sunt atunci cand trag concluzii eronate pe baza unor premize adevarate . Insa ideile expuse de noi sunt doar puncte de vedere , care , din pricina relativitatii lor , sunt plasate la nivel de premize . Sa nu ma intelegi gresit ; nu ma pot simti jignit de o prolixa .... in cazul de fata ma amuza lipsa de proprietate a notiunii pe care vrea sa o induka . Oricum , trebuie sa recunosc ca esti o persoana interesanta , indeajuns de interesanta inkat se pot invata de la tine destule lucruri , fara nevoia de a te aproba , insa cu respect pentru taria cu (virgula) care iti aduci argumente . Imi cer scuze daca te-a jignit punctul meu de vedere ...

Asa ... gata . Sa vb despre Sailor Moon .
Uiteeee.... Am o curiozitate . Eh , dar mai bine deschid un alt topik tot la sectiunea de sailor moon si scriu acolo ceea ce as fi vrut sa scriu aici . Nu de alta , dar Claudia a ales aici deja un subiect de discutie .

Ah , da ....
Sidonix , am o intrebare , se pot posta desene ? Deranjez moderatorii ?Thanks ....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #37


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Forumistilor...nu interpetati ceea ce postez...pt nu aveti cum interpreta ceva fara sens.......clar.....Imi retrag afirmatiile......Fate cui pasa daca vrei sa postezi desene sau nu ...oricum nu ma intreba pe mine...nu-s admin.....
PS: IMi pare sincer rau pt ca sunt atat de rece....Dar eu ma simt Bine...Dragilor....
PS2:Sunt curios ce vreti voi sa mai vorbiti ,,...POate Doar FAn-FICTION...altceva nu mai poate fi spus.........
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #38


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



desi multi spun ca cele mai feminine sailor senshi sunt Venus si Neptun mie mi se pare ca Saturn le da clasa la amandoua..la ea fiecare miscare exprima feminitatea dar in acelasi timp tragismul destinului ei..pe care intr-un fel a reusit sa-l depaseasca..desi e unul din personaje caruia i s-a accordat putin timp (comparativ cu Sailor Inners mai ales) mi se pare unul din cele mai complexe..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #39


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Sigur, se pot posta desene.

Sailor Moon: specialul cu Haruka & Michiru... eu inca nu sunt 100% convins ca este ceva serios. Oricum, e prima oara cand am vazut-o pe Haruka purtandu-se astfel cu o persoana care NU este Michiru.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #40


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



astazi e 6 ianuarie, deci e ziua lui sailor saturn (hotaru), si vreau acum ca toti sa ureze la multi ani ca ma oftic daca nu! grhhhh.... say 'happy birthday' to the best sailor senshi!

anyway....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:28 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |