Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dezinformatul Zilei: Urban Iulian


Emanuel
post Sep 15 2008, 02:59 PM
Post #21


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



- rata divorturilor e high: ma rog, nu vreau sa ma leg de cum afecteaza animeurile casatoriile - dar hai sa vedem niste statistici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Divorce_demography#

uite un link interesant - de aici apare clar ca japonia e departe de a fi in topul divorturilor -de fapt, majoritatea statelor dezvoltate au o rat a divortului mai mare decat japonia.

- otaku : persoane obsedate de un anumit lucru exista in orice tara si legat de multe alte domenii. De exemplu, in sua am citit despre un sot care a avut nevoie de de consiliere maritala pt ca era in pragul divortului din cauza...jocurilor pc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Sep 15 2008, 03:06 PM
Post #22


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Ma otaku e fanatic anime ... lasa interpretarile si paralelele ... ca pe sistemul asta si manelisti sunt otaku :lol: :P

Si n-am zis ca sunt cele mai mari ... dar fatza de cum era inainte la ei e considerat sky high. Si uite sa-ti zic si ceva dragutz ... cand faceam japo ... faceam partea de converstatie cu sotia atasatului economic al ambasadei.....si in cadrul unui exercitiu m-a intreb cat stau la calcultator pe zi ... cand i-am zis 5-6 ore primul lucru pe care l-a scos pe gura a fost : Otaku ja nee (ca si stia ca ma uit la anime).....logic ca i-am explicat cum sta treaba .... si a inteles ca nu e vb de otaku in cazul meu ... dar uite cam la ce nivel se intelege otaku de catre un japonez
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chuppy
post Sep 16 2008, 07:15 PM
Post #23


chocobo knight
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: --
From: Deva-Timisoara
Member No.: 20
Points: 149
Gender:



Asta e din ciclul "GTA: pericol pentru omenire", doar ca putin altfel.
Scorpio, sa inteleg ca e vina anime-urilor ca emo-istii se taie si se sinucid? Nu a lor ca is emo si e in cultura lor sa se taie? (Da, chiar mi se pare ca emo-istii astia au o cultura: lama, sange, depresie, lacrimi , sinucideri :P)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Sep 16 2008, 07:43 PM
Post #24


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Aparent la unii tre sa le desenezi sa inteleaga .... era doar un exemplu.....o chestie ipotetica .... un poate .... daca e prea greu sa intelegi .... nu te mai chinui .... sa nu se scurt-circuiteze ceva
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chuppy
post Sep 17 2008, 09:44 PM
Post #25


chocobo knight
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: --
From: Deva-Timisoara
Member No.: 20
Points: 149
Gender:



Aparent mainile tale nu-s conectate la creier... Sau nu functioneaza creierul bine... Ce sa-i faci... Ne-am obisnuit cu tine asa. Daca nu stii sa porti o discutie ca un om "inteligent", tine-ti mainile de pe tastatura si scuteste-i pe altii de ineptiile tale. Hai noroc ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mogadorian
post Oct 14 2008, 04:26 PM
Post #26


Touketsu Kasai
***

Group: Members+
Posts: 192
Joined: 19-April 06
From: București România
Member No.: 2.450
Points: 624
Gender:



v-ati gandit vreodata ca animeurile sunt luate ca motiv al cresterii violentei in randul tinerilor, fiindca celelalte motive s-au invechit?

sigur... un tip a venit cu ideea "a bah... ce e nou prin romania si ar putea sa instige la violenta? Animeurile... ce sunt alea... ia sa vedem..." si pur si simplu l-au dat ca motiv... mereu ceva nou influenteaza negativ... cate tari nu au banat Mikey Mouse sau desenele Disney? e chiar o filmare pe youtube in care un preot catolic din nush ce tara demonstra cum in viziunea lui Disney instiga la satanism... nu e aceasi situatie dar e al naibii de similara...

apoi... daca avocatul X sau nea Ion de pe strada vrea sa isi spuna parerea nu inseamna ca trebuie sa-i taiem limba fiindca nu ne place ce spune... am fii o tara de muti... si nu numai noi...

daca cineva ii ia apararea intr-un mod care mie unul mi-a placut (frumos explicat si fara sa intreaca masura... respect Scorpio) , el nu devine inamicul public numarul 1... asa ca nu incercati sa dovediti ca Scorpio e sub nivelul vostru de intelect, simplul fapt ca incercati asta dovedeste nivelul vostru...

inca o teorie... intr-o tara condusa de manelisti si "smecheri", cum poate un copil sa se faca remarcat atunci cand nu-i place genul? binenteles ca trece la un gen care se face usor remarcat, asa ca o sa incerce mai multe pana sa se stabileasca, printre care si animeurile... si toti stim ca eroii de anime sunt "cool, smecheri, bestiali", binenteles ca generatiile indopate de nevoia de atentie vor incerca sa imite ceva ce li se pare lor bun (si poate ca este... dar nu dus la extrem).

cati dintre voi nu ati vrut macar odata sa va miscati la fel de repede ca Battousai (Rorouni Kenshin) sau sa aratati ca Sasuke (Naruto, am inteles ca fetelor le place) , sau poate sa dati peste un Death Note sau un Bible Black... macar odata trebuie sa va fii trecut prin minte...

singura diferenta dintre noi si ei este ca noi ne-am maturizat mai repede... nu toti au trait in puf in perioada de trecere de la comunism la democratie...

nu spun ca toti copii de 13-14, ani sau chiar mai putin sau mai mult, sunt asa... unii chiar inteleg animeurile si nu simt nevoia sa le foloseasca pentru a iesi in evidenta... dar 15 cazuri de dezaxati care soceaza prin actiunile lor sunt suficiente ca sa puna curentul anime sub acuzatie de influenta negativa

a da... si nu va obositi sa-mi cautati nod in papura sau sa aduceti contra-argumente la ce am spus eu... asta e parerea mea si chiar nu raspund placut la injurii sau argumente "inteligente", obisnuite in astfel de dezbateri...

saracul avocat, care acum e urat pe nedrept de sute de fani anime, si-a spus doar parerea, nu a desfiintat animeurile...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkRaitei
post Oct 14 2008, 05:44 PM
Post #27


wickedly disturbed one
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 19-March 07
From: On a nice confortable seat, watching this world descend into hell...>:)
Member No.: 3.974
Points: 540
Gender:



mda....deci din ce a spus sorpi lumea se duce naibii...OMFG...va vine sa credeti? Eu sunt chiar bulversat...adica violenta i rea?Adica sexul si violenta ne influenteaza viata copiilor nostrii?Sti ceva scorp mai laso.Orice ai zice tu, chiar si copiii isi dau seama pana la urma ca sunt doar niste desene.La fel si cu GTA, este un joc.Sincer daca tot vrei sa fi un troll scorp dute si luptate impotriva violentei in filme.Faptul ca prostia deja i la moda si toate pitzipoancele si sjmekerii invadeaza tara este altceva.Trebuie sa fi un copil destul de mic ca sa crezi ca un desen reprezinta realitatea.
QUOTE
Si da el are dreptul sa critice anime ... voi NU aveti dreptul sa-l criticati pe el ... criticatii ideile

Uite ca eu imi permit sal critic pt ca a dat dovada de o prostie iesita din comun si mie imi place sa critic prostii fata in fata.
Oh btw tot emo-loozerilor: Suntem cu ochii pe voi!!!
Ohh da...politia romana va urmareste fratilor.Sper sa va prinda pe toti si sa va bage la inchisoare.Chiar si manelistii astia, desi poate sunt ei prosti si etc, totusi ei respecta viata si se respecta destul sa nu se taie si sa planga ca o muiere cand viata e mai grea.Sper sa va extermine inainte sa am copii.

Si magodarian:Tu crezi ca in ziua de azi oamenii, chiar si copii nu isi dau seama unde sunt limitele realitatii?Frate aia inseamna ca au probleme. Trimitei la medic sa vada ce au in cap.Poate am vrut sa fiu si eu Batman sau Superman, dar alea sunt visuri omule.Trebe sa mai ai si ceva imaginatie ca altfel viata devine banala.

QUOTE
a da... si nu va obositi sa-mi cautati nod in papura sau sa aduceti contra-argumente la ce am spus eu... asta e parerea mea si chiar nu raspund placut la injurii sau argumente "inteligente", obisnuite in astfel de dezbateri...


nah mah...uite am gasit ceva...ceo sami faci?Asta e parerea mea nah.Si btw magodarian, daca noi care avem ceva cunostinte despre anime lasam acesti inapti sa zica ce vor ei si nu i criticam putin, pana la urma lumea va incepe sa le deie dreptate.Gata!!!Tu esti inamicul nr 100567 si te trec pe lista anti-anime....:P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mogadorian
post Oct 14 2008, 06:17 PM
Post #28


Touketsu Kasai
***

Group: Members+
Posts: 192
Joined: 19-April 06
From: București România
Member No.: 2.450
Points: 624
Gender:



QUOTE(DarkRaitei @ Oct 14 2008, 05:44 PM)
Gata!!!Tu esti inamicul nr 100567 si te trec pe lista anti-anime....:P
*




doar atat... ce trebuie sa fac sa urc in top?

*sorry for the spam*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Oct 15 2008, 08:52 AM
Post #29


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Mogadorian, uite ca am de gand sa iti caut nod in papura :P .

pai, in primul rand, care este PARERREA ta referitoare la articolul lui Urban Iulian ? - pt ca asta era subiectul discutiei. Eu nu am reusit sa imi dau seama din postul tau lung. Mai intai spui niste chestii inteligente si de bun simt, pe care majoritatatea noastra le-am sustinut, apoi ii iei apararea avocatului si lui Scorpio.

Treaba sta asa: un individ acuza anime ca ar reprezenta o cauza directa a cresterii criminalitati in Romania si sustine o cruciada impotriva acestui fenomen. Fanii anime apar ca niste dezaxati mintal.

Acum, el are dreptul la propria opinie. Corect. Dar la randul nostru, si noi avem dreptul la replica. Asta e tot, nimeni nu a cerut capul (sau limba) nimanui. :P
Replicile au fost pe masura articolului - dure. Individul ori e rau voitor, ori e imbecil. Face niste exagerari grosolane si ajunge la niste concluzii complet aiurea. (nu mai reiau pe larg problrema - vezi posturile anterioare).
Ca fani anime, avem dreptul sa ne exprimam opinia fata de articolul lui urban - asta e tot ce am facut noi.

Acum, intrebarea mea este - tu sustii punctul devedere al Avocatului ? (esti de acord cu articolul lui?) Sau consideri ca doar el are dreptul la opinie (adica sa arunce cu noroi), iar noi trebuie sa tacem si sa inghitim ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

donjoe
post Oct 15 2008, 11:30 AM
Post #30


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 12-October 08
Member No.: 7.736
Points: 112
Gender:



Problema nu je că se uită copchilaşii la nişte desene (pe care clar le percep ca fiind desene) cu sânje pă păreţi, problema je că nu se face educaţie morală ca lumea. În familie nu există decât incompetenţă şi nepăsare (cine te învaţă să fii părinte? Dreq.), la şcoală doar birocraţie şi manuale fixiste şi plicticoase. De unde naiba să prindă copchilu' ideea că-i ceva de neconceput să-l tai sau împuşti pe altul doar pentru că te-a enervat?

În primul rând ar trebui să existe poveştile pentru copii, unde Făt-Frumos pur şi simplu îl "învinge" pe zmeu, nu-i scoate maţele şi bea sângele. :P Apoi ar putea fi poveştile istorice, dar în care "eroii neamului" să fie lăudaţi numai pentru victoriile lor ideatice/politice, nu pentru faptul că spintecau şi împuşcau în dreapta şi-n stânga ca turbaţii (cu imagini în manuale etc.). Apoi, ar trebui să existe o materie "drepturile omului", cât de devreme posibil, ca să prindă repede plodu' ideea că "ce ţie nu-ţi place altuia nu-i face" stă la baza întregului sistem de legi pentru încălcarea cărora te bagă la zdup nenii ăia în albastru.

Ş.a.m.d.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post Oct 15 2008, 06:18 PM
Post #31


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



Troll topic , stop posting.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nek-o
post Oct 18 2008, 02:38 PM
Post #32


member
**

Group: Members+
Posts: 89
Joined: --
From: Focsani
Member No.: 461
Points: 115
Gender:



:) lasati-l ma sa zica ce vrea. Si el spera sa se insele. Altfel intr-o zi in care biata victima ( a se intelege fiul sau iubit) se va uita la un anime violent il va face sa dispara ca Elodia :)))))

ps: ce faceai ma scorp cu nevasta nush cui tu acolo aa? poate era cu parerea ca esti otaku dinainte sa ii zici cit stai la comp, doar dupa fatza ta :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 09:20 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |