Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Define Anime!cu Argumente!!, Argumentari ale definitiilor anime-ului


Tenshi
post Aug 3 2007, 02:02 PM
Post #41


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Emanuel-kun, nu ma iau de voi ca despicati firul in patru. Puteti sa o faceti linistiti, ca de aia e forum. ^^ (Si nu sunt fan Inuyasha. Mi-au placut primele 5-6 episoade, cam atat... T_T)

E bine ca sunt mai multe explicatii. Cu cat citesti mai mult, cu atat intelegi mai mult. Fiindca definitiile de care va legati voi nu sunt chiar aberatii...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Aug 3 2007, 02:06 PM
Post #42


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Aug 3 2007, 10:57 PM)
Din pacate, feelling-ul nu poate intra intr-o definitie, decat prin referirea la tara. Alta exprimare eu n-am gasit.
*



pai cam asta spuneam si eu....., facut de japonezi pt japonezi...!!(si nimik altceva) :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

akasha
post Aug 3 2007, 02:08 PM
Post #43


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 11-July 07
Member No.: 4.699
Points: 130
Gender:



ce alte desene animate mai fac japonezii?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Aug 3 2007, 02:11 PM
Post #44


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



...inteleg unde bati...., si, intradevar, pt mine conteaza destul de mult si stilul in care sunt desenate...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

akasha
post Aug 3 2007, 02:15 PM
Post #45


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 11-July 07
Member No.: 4.699
Points: 130
Gender:



inteleg,dar tot anime se numesc si alea...putem sa facem insa o clasificare...
deci...ce e asa rau in definitia asta:anime=desen animat japonez?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Aug 3 2007, 02:33 PM
Post #46


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



e usor mai complicat....., din postura in care ma aflu nu pot fi decat subjectiv si, ca atare, voi spune ceve de genu' "anime reprezinta mai mult decat simpla animatie japoneza"(a nu se lua simpul in sensul propriu :P);

totusi,
daca anime ar defini un stil...., ar fi f usor....., insa........, ajung sa cred ca cel mai corect ar fi sa spun ca reprezinta atat un stil de animatie cat si un intreg socialo-cultural bazat pe specificul tarii...., si deci, unic...!!
(sper sa aiba vr'o noima..., caci nici eu nu mai stiu ce scriu - m-a reajuns din urma mahmureala de azi dimm.)


edit..., acum vad intregul...:

anime = stil de animatie unic
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

akasha
post Aug 3 2007, 02:38 PM
Post #47


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 11-July 07
Member No.: 4.699
Points: 130
Gender:



QUOTE(kengo_fudoshin @ Aug 3 2007, 03:33 PM)
e usor mai complicat....., din postura in care ma aflu nu pot fi subjectiv si, ca atare, voi spune ceve de genu' "anime reprezinta mai mult decat simpla animatie japoneza"(a nu se lua simpul in sensul propriu :P);

totusi,
daca anime ar defini un stil...., ar fi f usor....., insa........, ajung sa cred ca cel mai corect ar fi sa spun ca reprezinta atat un stil de animatie cat si un intreg socialo-cultural bazat pe specificul tarii...., si deci, unic...!!
(sper sa aiba vr'o noima..., caci nici eu nu mai stiu ce scriu - m-a reajuns din urma mahmureala de azi dimm.)
edit..., acum vad intregul...:

anime = stil de animatie unic
*



pentru mahmureala...multa apa minerala,aspirina si o cafea tare...aa...si castraveti acrii...

dar eu zic ca trebuie sa spui si ca este un stil de animatie japonez :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 3 2007, 02:50 PM
Post #48


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Am citit 2 pagini de posturi care nu contin nimic important. Ii rog pe cei care nu au ceva nou de zis sa se abtina. :angry: :angry: Exista multe alte locuri in care se face spam la greu.
Era un subiect serios, acum a devenit bataie de joc. Noi care am inceput discutia asta chiar vroiam sa ajungem la un rezultat.

Later Edit:
Sorry pentru colegii de discutii serioase... eu am iesit.. :angry:

kengo_fudoshin:
QUOTE
acum...., eu nu stiu ce te incita(intelectual vorbind) pe tine

Lucrurile inteligente si discutiile cu parteneri cu bun simt. Sau daca nu au, macar sa spuna ceva interesant. Si mai ales, oamenii care stiu cand sa se opreasca. In orice lucru exista o limita. :P Eu incerc sa o pastrez.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

akasha
post Aug 3 2007, 02:57 PM
Post #49


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 11-July 07
Member No.: 4.699
Points: 130
Gender:



deci sa inteleg ca daca parerile noastre nu coincid atunci e bataie de joc... prin polemica se nasc unele din cele mai bune solutii/idei...hai sa renuntam la tonul asta rautacios si combativ daca tot avem de gand sa obtinem acelasi lucru...

am propus o definitie si am pus o intrebare...japonezii mai fac alt fel de desene animate?din cate am inteles nu...kengo_fudoshin a propus si el o definitie...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Aug 3 2007, 03:28 PM
Post #50


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Jul 31 2007, 04:54 PM)
Pur si simplu discutia nu are sens. Definitia e clara... termenul e cunoscut... care e rostul?  :P
*



nu-mi dau seama exact unde si catre ce vroiai sa duci discutia...??, din primul tau post reiese altceva....!!(ca sa nu mai zic despre celelalte posturi de pe prima pagina)


acum...., eu nu stiu ce te incita(intelectual vorbind) pe tine....., insa daca nu parteneri de discutie care te pot face sa iti pui o intrebare-2 atunci ceva este dubios...!!; oricum, cu reactia de copil rasfatat de 12 ani n'ai reusit sa "spui" mare lucru. Nu imi dau seama unde ti se pare tie ca a dev. bataie de joc...., da' in fine...., fiecare cu ale lui.


cat despre definitii....., ceea ce am spus eu nu se incadreaza in categoria definitii.....e mai mult o opinie personala si atat.



toate cele bune,
B)



p.s. nu vreau sa interpretezi acest post ca un atac la adresa ta......, desi, intr-un mod mai mult sau mai putin subtil tu ai facut-o....!!; efectiv este un raspuns la ceea ce ai scris......!!, pe principiul action and reaction.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Aug 3 2007, 03:47 PM
Post #51


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Tenshi-chan, faza cu Inuyasha era o gluma :P

Akasha : nu cred ca japonezii mai fac si altfel de desene animate. toata animatia japoneza poarta numele de anime. Cred ca definitia anime = desene animate japoneze este cea mai buna din lipsa de altceva. Sunt convins ca pt fiecare anime inseamna mai mult decat simplul fapt ca provin din japonia, dar...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

akasha
post Aug 3 2007, 04:25 PM
Post #52


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 11-July 07
Member No.: 4.699
Points: 130
Gender:



da...este o notiune vasta.ar fi o munca titanica sa dam o definitie care sa acopere caracteristicile fiecarui anime si cum imediat ar aparea ceva nou ar trebui sa adaugam mereu cate ceva...totusi diversitatea este un lucru bun.
si cum ai spus si tu emanuel anime inseamna mult mai mult decat putem noi sa gasim cuvinte...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Aug 3 2007, 04:50 PM
Post #53


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



DE ce purici sa tot adaugam ceva? SE POATE alcatui foarte simplu o definitie pentru anime. Pentru ca guess what? ...ea deja exista!
Am mai spus si in postul anterior: cele care exista acum nu-s aberatii. +_+
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Aug 3 2007, 04:59 PM
Post #54


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



si care este definitia anime dupa tine, Tenshi ? pt ca inca nu ti-am auzit opinia.
Nu cred ca exista O definitie, exista mai multe, unele mai bune, altele mai proaste (de ex. cele care definesc anime in functie de ochii mari). tocmai din aceasta cauza discutam noi aici
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Aug 3 2007, 05:48 PM
Post #55


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Singurul lucru care cuprinde complet trasaturile unui lucru e lucrul insusi :P. Ah, si limbajul e o unealta limitata in descrierea realitatii. Si sa va certati ca stupizii pe stupizenii e stupid. Discutati aici de plictiseala, nu pentru ca ar fi vreun miez sau nevoie de o definitie absoluta in orice alt domeniu in afara de matematica.

Singurul lucru productiv de pe topicul asta e lauda adusa lui Avatar... i miss Aang, and Appa, and Momo, and Sakka, and Katara, and Toph, and Zuko and especially my all time favorite animated character, Iroh... ah, cat o sa-mi lipseasca vocea lui Makoto Iwamatsu :cry:. Sa inceapa odata sezonul 3...

PS
Pentru kengo_fudoshin, fanboy-ul extremist si vesnic nemultumit, definitia anime e "animatie creata prin prisma socio-culturala japoneza". Adica same shiet cu "animatie japoneza", doar ca formulat mai pompos si pretentios, ca sa poata lumea sa-si dea aere.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Aug 3 2007, 08:13 PM
Post #56


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



pai formularile pompoase dau bine cand vine vorba de def..., nu..?? :P

p.s. de unde "extremist si vesnic nemultumit"...?? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himerish
post Aug 3 2007, 09:16 PM
Post #57


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 68
Joined: 21-July 07
Member No.: 4.737
Points: 121
Gender:



1. sezonul 3 incepe pe 21 septembrie(trailer de la comiccon pe youtube http://www.youtube.com/watch?v=7lJzsl0Kyt8 )
http://www.tv.com/avatar-the-last-airbende...topics;title;41
poster http://www.avatarspiritmedia.net/images/ne...dates/sdcc1.jpg
dvd cover http://www.avatarspiritmedia.net/images/dv...FireVolume1.jpg
2. nu e acelasi lucru, chiar spune multe:"animatie creata prin prisma socio-culturala japoneza" adica poate fi facut si de japonezi care lucreaza in strainatate, si animat de altii.Ce ai spus e ca regia si dept. story trebuie sa fie japonez. Si din cate stiu sunt exemple de asemenea emisiuni da nu imi vin in minte acu.
3. pare rau ca nu am prea putut sa particip la discutie astazi, stiu ca e de datoria mea sa particip la o discutie pe care am initiat-o.Am fost plecat in oras.
4. pentru mahmureala(post #47) o stridie de preerie(Cowboy Bebop)
5. in timp ce am citit asta mi-a venit o idee.Daca avem anime inspired animation(varianta vestica de anime) atunci ar trebuii definit cartoon inspired anime(varianta anime a cartoon-urilor)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Aug 3 2007, 10:03 PM
Post #58


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



You have just made me a very very happy person ^_^ . Trailer-ul ala e fenomenal si data aia e tot ce-mi trebuia ca sa nu mor de nervi :D Truly a masterpiece, indiferent ca-i anime sau desen animat...

La varianta cartoon inspired anime poti trece probabil Power Puff GirlZ sau alte prostii similare. Eu am zis, japonezii is un exemplu de multiculturalitate si globalizare, si poti zice ca majoritatea creatiilor lor au si influente din alte locuri.

kengo, extremist si vesnic nemultumit ca nici o parere nu-ti convine :P Anime ultra-pur and all that :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himerish
post Aug 4 2007, 12:42 AM
Post #59


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 68
Joined: 21-July 07
Member No.: 4.737
Points: 121
Gender:



QUOTE(Trickster @ Aug 3 2007, 11:03 PM)
You have just made me a very very happy person ^_^ .


:D :D :D Made someone happy today
uite cea mai buna metoda pt a lua ep noi:
irc: server irc.dejatoons.net
channel: #tv-madness
User: TheVan or Th3Van or TheV4n (asta ere ceva de genu 500 mb/s)
Episoadele apar in maxim 24 de ore de la difuzare in SUA, acesta e primul loc unde apar.
Eu am fost introdus in lumea ATLA cam cand a inceput sez 2 si asa am luat toate ep.Si tot asa am luat ep din W.i.t.c.h. sez 2 cu care am fost de asemenea up to date.In ambele cazuri se difuzau sambata si duminica seara le descarcam.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Aug 4 2007, 05:41 PM
Post #60


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Am si eu o intrebare ..... Voi sunteti intregi la cap? Ati umplut 3 pag cu teoria chibritului .... n-aveti pe ce altceva discuta decat pe marginea definitiei anime? Are you nuts? Vorbiti 3 pagini despre desena animate japoneze? Ce aveti atat de comentat? Animele sunt desene animate japoneze. Punct ... asta e cea mai corecta si cea mai de baza definitie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 08:39 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |