Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mtv Magazine Despre Manga Si Anime, We're going mainstream :D


The Different Mechanist
post Jul 27 2006, 03:03 PM
Post #1


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Astazi a lovit chioscurile de ziare numarul pe iulie-august din MTV Magazin. In el, daca dat la pagina 50 veti avea surpriza sa gasiti un interviu (pus in pagina manga-style de Povesti-de-adormit-copii de pe manga.ro) de doua pagini cu subsemnatul, legat de manga, anime, stiluri si ceva lowdown despre evenimentul de la Carturesti din mai. Acesta e urmat de inca doua pagini cu ceva informatii generale, mentiuni legate de artistii participanti si poze cu lucrari/de la Carturesti. Unii dintre voi o sa va vedeti pe acolo ;) Faceti cu mana :D .

Informatiile, fiind furnizate in mare parte de mine, sunt cat de cat de calitate buna *smug* . Apropo de asta, da, la faza cu "Harajuku e o prefectura in Tokyo..." pe mine sa ma injurati, ca eu am zbarcit-o rau la faza aia :P... Yeah, laugh all you want...rub it in...:(

Ideea generala e ca patru pagini centrale, acceptabil realizate, intr-o publicatie mainstream adresata adolescentilor, asa cum e MTV Magazin e un mare pas inainte pentru curente in romania :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blueazazel
post Jul 30 2006, 04:54 PM
Post #2


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 53
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.691
Points: 117
Gender:



NUstiu cat e de bine pentru lumea manga-anime avand in vedere ca tot prostu stie ce e aia si se lauda ca e fan ...devine ceva comercial si COOL ...
o sa auzim pe strada ca la americani "Oh my Goddddd ...I love anime " si chestii de genu ...revista mtv e ceea ce pune si mai tare in primejdie fenomenul si reputatia otacilor dupa A+ tv
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post Jul 30 2006, 07:27 PM
Post #3


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



Chestia cu tot prostul si cat de cool si la moda a devenit animeul se intimpla deja de ceva vreme.
Da, A+ e de vina in mare parte.

Insa treaba asta este totusi ceva pozitiv, si considerably different from A+ si ce se balarii se intimpla acolo. Atrage atentia asupra miscarii si a evenimentelor, mai putin asupra produsului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jul 30 2006, 07:44 PM
Post #4


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Bagati si voi un scan al articolului, stiu ca e oarecum copyright infringment, but hey, so are fansubs :rolleyes:

P.S. well articolul din MTV magazine nu ma mira, era de ashteotat, in alte tari MTV da anime pe post, asta e cam minimul care-l puteau face pe la noi. Sper sa deie si anime pe post, cu totul ca e putin probabil.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jul 30 2006, 09:03 PM
Post #5


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



blueazazel, anime-ul este comert. Cam tot ceea ce exista. Ca in cazul firmelor si-al cartilor, ceea ce alegi defineste, insa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blueazazel
post Jul 30 2006, 10:33 PM
Post #6


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 53
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.691
Points: 117
Gender:



mai ramane sa faca si revista acasa tv un aricol si o as vedem cu sigurantza Rebelii anime si nu a fost o data cand am auzit prin liceu replica " ce manga arati azi "
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jul 31 2006, 12:11 AM
Post #7


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Eu cred ca articolul respectiv este foarte folositor. Si ce daca exista persoane care afirma ca sunt fani doar pentru ca ii la moda? Asa se intampla cu aproape orice, de la muzica pana la carti. Cine ii interesat cu adevarat, o sa treaca peste toate chestiile astea de suprafata. Cand ii vb de un domeniu de care lumea nu ii foarte interesata sau stie prea putine, nu putem avea pretentii. Si apoi, nici nu-i ceva asa de negativ ca a aparut in MTV Magazine. Nu ambalajul conteaza, nu? Conteaza ce-i inauntru.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Aug 3 2006, 10:05 AM
Post #8


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vetinari
post Aug 3 2006, 12:06 PM
Post #9


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 68
Joined: 7-February 06
Member No.: 2.150
Points: 152
Gender:



*reads the scans*
Desenele sunt misto, dar cum e textul asezat in pagiina...aoleu!^^°
Mi-a trebuit ceva timp sa descifrez ce scrie acolo.

Apropo de mainstream si popularizarea mangaurilor - eu zic ca este o chestie buna. Cu mai multa publicitate mai multe vanzari, cu mai multe vanzari apar si mai multe mangauri la noi. Annoying fan-kiddys? So what.
Ignoratii sau faceti misto de ei. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Deja Vu
post Aug 3 2006, 12:08 PM
Post #10


Diabolique
**

Group: Members
Posts: 28
Joined: 2-August 06
Member No.: 2.820
Points: 75
Gender:



Dragutz interviul si e ceva nou intr-o revista care se vrea trendi. E un strop colorat in monotonia starurilor prefabricate. Probabil va avea un efect mai mult sau mai putin asupra cititorilor insa raman sceptica.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Aug 3 2006, 04:55 PM
Post #11


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



QUOTE(blueazazel @ Jul 30 2006, 04:54 PM)
...devine ceva comercial si COOL ...
o sa auzim pe strada ca la americani "Oh my Goddddd ...I love anime " si chestii de genu ...revista  mtv e ceea ce pune si mai tare in primejdie fenomenul si reputatia otacilor dupa  A+ tv


Şi ce dacă? :D Ai prefera să rămīnă un fenomen obscur? Eu nu. Dacă e doar o modă o să treacă, toate trec. Īntre timp, va fi o diferenţă īntre un adevărat fan şi o persoană atrasă de mirajul "cool". Pentru că un fan serios are gusturi bine formate, cunoaşte genurile şi clişeele manga şi anime, cunoaşte personalităţile importante, este cīt de cīt familiarizat cu societatea, geografia şi istoria japoneză, recunoaşte titlurile şi personajele clasice, are o brumă de cunoştinţe de limbă japoneză etc.

Referitor la articol, ar fi meritat puţin mai multă atenţie. Hayao nu Mayao Miyazaki, Osamu Tezuka (nu Tesuka). Iar interviul e simpatic, dar nu īnţeleg de ce Loreta e tot timpul īmbujorată. Īl place pe Valentin? :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post Aug 4 2006, 11:28 AM
Post #12


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



Interviul este bun, cel putin are maximul de informatii, pentru ca oricine il citeste sa-si faca o parere despre manga.Dar a ramane in umbra(ceea ce este foarte greu, mai ales acum) inseamna pentru noi sa conservam acest fenomen, in asa fel incat, precum a spus blueazazel, ca el sa nu devina ceva comercial,chiar o moda printre pici, liceeni si studenti care nu au ce sa faca.Moda nu este pentru cel, asa cum a spus Probably me,care cunoaste multe genuri,a citit manga-uri, familiarizat cu muzica,limba, grafica, personaje si ii face placere sa vorbeasca cuiva despre asta oricand. Dar noi ne facem deseori intelesi gresit,asa ca, parerile celorlalti nu trebuie decat sa ne intre pe o ureche si sa ne iasa pe alta.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chuppy
post Mar 19 2007, 01:15 AM
Post #13


chocobo knight
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: --
From: Deva-Timisoara
Member No.: 20
Points: 149
Gender:



Dupa ce am vazut "minunatul" videoclip al "artistei" corina, "in stil manga" nu stiu daca mai vreau ca anime-urile sa devina atat de cunoscute in Romania. :huh: Parca imi placeau mai mult vremurile cand eram doar noi si comunitatea noastra...(ro-anime sau cum se numea?:))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Mar 19 2007, 01:30 AM
Post #14


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chuppy
post Mar 19 2007, 01:41 AM
Post #15


chocobo knight
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: --
From: Deva-Timisoara
Member No.: 20
Points: 149
Gender:



Da! Exact OMFG!!!!! E oribil, jenant, dezgustator si cum mai vreti voi!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Mar 19 2007, 10:25 AM
Post #16


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



dumnezeule, interviul asta mi-a dat fiori pe sira spinarii. "pai daca tot e ceva in voga m-am gandit si eu sa fac un videoclip in stilul asta". si da, "manga sunt benzile desenate japoneze, adica anime, adica desene animate, adica pokemon." sheesh...

acum ceva timp am vazut si videoclipul. partea de la sfarsit m-a lasat cel mai...wtf?! O_o
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Mar 19 2007, 10:45 AM
Post #17


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Nu m`as mira daca japonezii ne vor bombarda intr`o zi :lol:
Asta e bataie de joc, ce sa mai. Numa unii romani pot fi in stare de asa ceva :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Mar 19 2007, 10:55 AM
Post #18


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



laser :) ... think about the good part :) .. un roman a inceput sa profite de pe urma mangaurile .. a scuze . .animeurile .. a fuck me ... pokemonilor ...
rotfl ... lmao ...
unde dracu se imbraca aia in halu ala .. FFS ... >_<
macar de bagau faze echii .. mai salvau situatia .. dar niuuu .. romanu e cretin ..
anywayzz... this is the begining of the end :))))))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Mar 19 2007, 10:55 AM
Post #19


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Voi vreti sa tineti manga/anime and related numai pentru voi. Ce daca Anime-Club aka Ro-anime e prima comunitate de felu' asta din Romania? Asta nu ne da dreptul sa le dam tuturor directive cum sa PERCEAPA acest fenomen. C'mon. ~.~
Fac si ceilalti ce pot... look at Gwen Stefani... dupa cate stiu si ei ii place Japonia, mai ales stilul kawaii (care-mi place si mie ^^). Nu prea cred ca japonezii ne-ar bombarda pentru asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Mar 19 2007, 12:30 PM
Post #20


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



OW MAY GAWD! Corina dupa o batalie intensa cu vocabularul propriu si feelingul de "I R STAR ON TV,HI MOM" kind of attitude a reusit sa duca prin noroi si sa calce in picioare eforturi mari de popularizare a A-M. Daca oamenii care nu ar fi auzit inainte de A-M ar fi bagat-o in seama sau ar fi ascultat ce zice prostanaca aia sunt sigur ca aceia deveneau cauze pierdute in acest sens.

P.S. Ce sa zic mare influenta a avut japonia,M-A sau stilul oriental in acel videoclip. O papusa,un samurai(roman) si niste costumatii care dupa mintea ei sunt din M-A. E clar ca hainele alea erau intr-o dulap amarat si corina a ales cea mai ciudata combinatie ca sa para interesanta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:34 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |