Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Nu Ati Vrea Sa Schimbati Sfarshitul?


Emanuel
post Oct 28 2006, 02:07 PM
Post #21


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Finalul este foarte bun asa cum este. Este o abatere de la regula, si tocmai de aia CB este asa fain. Nu ma asteptam sa se termine asa de trist, dar exact din aceasta cauza mi-a placut. Cowboy Bebop este mult mai matur decat majoritatea animeurilor, asa ca nu e de mirare ca in final printul nu a ramas cu printesa si nu au trait pana la adanci si batraneti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Oct 28 2006, 06:08 PM
Post #22


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Oh, de unde stii tu ce e dincolo de finalul ala?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 28 2006, 09:21 PM
Post #23


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Simplu...pentru ca nu e nimic dincolo de final.Daca e ceva, de ce nu ne impartasesti si noua aceasta informatieO__o...ne lasi sa salivam aici...
Finalul e perfect asa cum este, foarte matur, captivant si inspirat.Daca Elfen Lied ar fi avut un asemenea final cu siguranta ar fi ajuns pe podium(dar nu l-a avut, a fost, desi interesant, irealist de la inceput pana la sfarsit).
Nu va mai legati de final, cascati bine ochii si o sa vedeti sa e unul din cele mai reusite finaluri anime...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Oct 28 2006, 10:39 PM
Post #24


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Poi am mai zis si ceva asemanator pe pagina cealalta, dar... in filozofia anime-ului asta viata e un vis, iar sfarsitul unui vis nu e niciodata urmat de... nimic. Fiti si voi odata mai deschisi si nu va mai bucurati atata ca o murit. Eu zic ca viseaza la Julia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Oct 30 2006, 06:33 PM
Post #25


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



QUOTE(Trickster @ Oct 29 2006, 02:08 AM)
Oh, de unde stii tu ce e dincolo de finalul ala?
*




??? de fapt ce ai vrut sa spui, ca sincer nu inteleg intrebarea ta. Am spus ca CB este matur, finalul este foarte bun si trist - unde e problema ? sau te referi la faptul ca tu crezi ca Spike nu moare ? ;) - asta e greu de spus, dar totusi eu cred ca moare (era ranit grav) - in orice caz finalul nu este un happy end. Si, vorba lui Dark Angel - nu cred ca e nimic dincolo de final - de aia este final :P .



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Nov 5 2006, 12:43 AM
Post #26


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Da? Dincolo de final e imaginatia noastra :P

Da, e un sfarsit melancolic, dar mie mi s-a parut suficient de deschis incat sa nu il iau drept cataclismic si absolut... vorba aia, life goes on...

PS: Discutia e inutila, ce conteaza e ca ne-a placut, restul tine de perceptia fiecaruia ^_^.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blue_moonlight_angel
post Nov 5 2006, 07:50 AM
Post #27


angel_ana_anutza
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 6-September 06
Member No.: 2.962
Points: 92
Gender:



toata aceasta poveste poate continua dak autoru se hotarashte sa mai adauge cate ceva nu se shtie nimeni nu shtie cu adevarat dak acesta este sfarshitu sau nu mie miar fi placut sa mai arate ceva din viatza personala a echipajului :D dar in continuare nu sar prinde de sfarshit :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Dec 7 2006, 11:44 AM
Post #28


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



"Din codru rupi o ramurea,
Ce-i pasa codrului de ea?
Ce-i pasa unei lumi intregi,
De moartea mea!"

Sfarsitul este super belea si nu l-as schimba cu nimic! Este evident faptul ca Spike moare (mimeaza o impuscatura "Bang!" si cade mort la pamant), iar img. de la sfarsit intensifica faptul ca pers."Spike Spiegel" si-a gasit in sfarsit linistea si de cealalta parte faptul ca viata merge mai departe cu toate ca Spike a murit! Multumita muzicii, creata de Kanno Yoko,depinde in mare masura succesul acestui anime!
Emanuel, exista multe animeuri serioase si mature dak vrei:

Blue Gender(umorul capata amploare pe parcursul serialului, dar este f.outin- primele episoade fiind stranii si conuze...),
Cowboy Bebop,
Elfen Lied(umorul este mai mult pe tenta sexuala),
Hellsing,
Tenjou Tenje(exista foarte putin umor, cel mai haios episod fiind primul, iar acesta scade pe parcurs- la al5-lea episod nmaiexistand deloc)
etc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kmrade
post Dec 7 2006, 03:50 PM
Post #29


Master
***

Group: Members+
Posts: 119
Joined: 17-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.298
Points: 162
Gender:



finalul este excelent .. putin in ceatza dar merge e super spike cred k a a dat ortu' popii sigur .. asta sper :P sunt asa rau :)) este ok ar fi fost ceva oribil dak mai traia si ala , pt k e un anime extrem de matur , prezinta o lume matura nu se compara cu alte anime si parerea mea k doar nu neaparat trebuie sa castige binele .. aici se termina imprevizibil ... eroul cred k a murit era extrem de ranit, cred k mai bine e sa lasam mortii in pace :P :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Dec 13 2006, 04:42 PM
Post #30


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Nu, in nici un caz n-as schimba sfarsitul. Anime-ul e perfect asa cum este. E trist, dar sfarsitul il face cu adevarat deosebit.
Oricum, Spike vroia sa moara, asta reiese clar din povestea cu motanul pe care i-o spune lui Jet inainte de a pleca.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Dec 22 2006, 11:24 AM
Post #31


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



thanks, Narumi pt recomandari. :) Hellsing l-am si vazut, Elfen Lied il voi vedea in curand...cat despre Tenjou Tenge....sorry dar nu servesc asa ceva :D - fanservice + bataie ? noooooooooooooo way :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Dec 24 2006, 08:51 AM
Post #32


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



Era doar o sugestie Tenjou Tenje, dar oricum ptr. cei care nu sunt impatimiti ai genului nu le recomand reteta!!!!
Oricum, Spike e sigur ca moare si asta e si motivul pentru care sfarsitul are un farmec aparte; dar animeul este destul de bun, avand mare succes la pers. intre 17 si 31 de ani ;), neputand fi comparat cu un anime pt. copii de 10 ani ca POWERPUFF GIRLS Z <_< SAU mai stiu eu ce :angry: !!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cowboybebop
post Feb 2 2007, 03:42 PM
Post #33


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: 31-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 3.697
Points: 24
Gender:



Finalul este f bun asa cum este el!
A fost un serial si final original... Parerea mea este ca originalitatea a constat in faptul ca seria te pregateste la un moment dat de eliberarea lui Spike prin moarte. Asta isi doreste sa nu mai priveasca in trecut... se se impace cu prezentul...
Al doilea lucru care ma face sa spun ca este un serial original este faptul ca a avut o coloana sonora dementiala.
Muzica a fost senzationala si astazi mai ascult anumite melodii din serial si din film!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Hisoka
post Mar 13 2007, 01:33 PM
Post #34


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 37
Joined: 12-March 07
Member No.: 3.934
Points: 70
Gender:



Mi s-a parut aproape perfect sfarsitul. Perfect era daca Spike murea inainte sa-l omoare pe Vicious. Adica, daca era omorat de acesta din urma.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 13 2007, 07:50 PM
Post #35


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Ce fel de a trata personajul principal (si inca unul foarte reusit) ar fi fost ala? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Mar 23 2007, 11:51 AM
Post #36


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Cred ca fac parte dintre cei carora nu le-a placut sfarsitul. De fapt, nu prea mi-a placut nici serialul. Il respect, il apreciez, e un clasic si un must see, insa sa imi placa la nebunie nu. Sfarsitul nu mi-a placut dintr-un motiv foarte simplu: aproape in fiecare episod din anime Spike e impuscat, lovit, batut si lasat intr-o stare jalnica. Dar isi revine. Mi s-a parut foarte putin credibil ca la ultima lupta (care desi era intre cele 2 personaje principale nu difera foarte mult de celelalte) sa moara. Poate parea nepotrivita comparatia dar seamana cu personajul din South Park care moare in fiecare episod doar pt a-l revedea in urmatorul. Si poate din acest motiv nu mi s-a parut plauzibila moartea lui Spike intr-o lupta in care nu a fost mai lovit decat in cele anterioare, ba s-ar putea spune chiar opusl. Anyway, asta e doar parerea mea.
De acord cu cowboybebop in ceea ce priveste muzica. Yokko Kanno all the way! :D

Offtopic: Powerpuff Girls e anime? That's a new one.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Mar 25 2007, 11:40 AM
Post #37


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



sfarsitul a fost bun, daca era sa traiasca Spike, deja era un sfarsit banal, m-am satrat de endinguri dinastea, e mai bine ca a ramas in coada de peste.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 25 2007, 01:17 PM
Post #38


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Si moartea personajului principal pentru a termina povestea nu e banala? Sa dai profunzime povestii prin omorarea de personaje principale mi se pare ceva de prost gust. Si da, si mie mi-a placut sfarsitul foarte mult, mi s-a parut perfect pentru stilul anime-ului, dar eu unul nici nu consider ca Spike a murit, asa n-am probleme de-astea :P

QUOTE(Daianara @ Mar 23 2007, 07:51 PM)
Offtopic: Powerpuff Girls e anime? That's a new one.
Tot off: Powerpuff Girls Z e.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

angel_without_wings
post Mar 25 2007, 03:53 PM
Post #39


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 24-March 07
Member No.: 4.012
Points: 150
Gender:




eu cred ca sfarsitul din cowboy bebop este perfect... nici nu se putea altfel fara sa strice seria... am oroare de happy enduri si alte d'alea...multe animeuri m-au dezamagit prin sfarsit... toate artificiile si exagerarile ca sa iasa un sfarsit goodie goodie si plin de speranta ma enerveaza.... si dealtfel nu mi se pare trist ci doar frumos... si perfect...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 25 2007, 07:13 PM
Post #40


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Daianara:
QUOTE
aproape in fiecare episod din anime Spike e impuscat, lovit, batut si lasat intr-o stare jalnica. Dar isi revine.


Trickster:
QUOTE
Si moartea personajului principal pentru a termina povestea nu e banala?


N-ati prins esenta! Spike moare pentru ca Spike vrea sa moara, sa revedeti discutia dintre el si Jet inainte de a pleca sa lupte cu Vicious. Povestea cu motanul cu 9 vieti....

Si Trickster, nu exista nimic banal in Cowboy Bebop!

Offtopic: Powerpuff Girls nu e anime :P E desen animat facut de Genndy Tartakovsky, care n-are nici o legatura cu anime-ul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 05:20 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |