Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discutii Generale


Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Mi se pare unul dintre cele mai placute seriale si cele mai simpatice personaje. Dupa primele cateva episoade nu m-am mai putut desparti de el...
Filmul.. la fel. Asa o adunatura de zapaciti nu am prea mai vazut in anime-uri... lol.. mai stiti episodul in care mor toti, mai putin Ed? Cu frigiderul in care fusese ascunsa niste mancare? :D :D
Faye e absolu cel mai plictisit personaj din cate am vazut... cu o plictiseala pe masura formelor. :D

Si da... superb desenat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Explicati-mi si mie ...de ce plecati toti de la ideea ca mor toti...Io zic ca Spike nu moare la sfarsit...I nu cred ca sfarsitul impune neaprat moartea....
Sti ca atunci cand am vazut filmul...eram ferm comvins ca nu moare dupa batalia finala...insa vine un preten si-mi zice..ca moare..
IO zic ca nu moare....nu exista nici o comfirmare a acestui lucru...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Nu stiu exact care episod este . Dar nu vorbeam de ultimul.. remember? Parca in jur de 17. Cand... hm. Nu mai stiu sigur ce era.. .un frigider plin cu mancare VIE.. si toti erau muscati. In afara de Ed.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



"Toys in the Attic", 11 parca. Nu moare nimeni. Tot episodul e o parodie la chestiile gen "Alien" unde unii alearga pe niste culoare dupa ceva extraterestru n' stuff. Se imbolnavesc, logic, pentru ca era vorba de mancare FOARTE veche(care a "prins picioare" cum se zice). Eu am ras cu lacrimi cand si-a aprins tigara cu torta.

La sfarsit insa, sorry Seby, dar moare. Si genericul e diferit, si alta muzica, si e vorba de confruntarea finala dintre doi inamici, odata prieteni. E adevarat, ca orice lucru bun, ramane putin suspendat, iti lasa o impresie ca poate, poate... Da, defapt daca tu crezi ca nu moare poate asa e. Cred ca e la latitudinea fiecaruia sa decida, si asa au vrut si creatorii seriei. Dar trebuie sa fi destul de optimist...

Filmul - desi creat dupa serie - e un side-story. Se petrece undeva in timpul seriei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



In tocamai....cretori..nu au zis ca moare...deci io decid...bineinteles pmin :twisted: !!Deci nu moare... :shock: :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

final maniac
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 37
Joined: --
Member No.: 66
Points: 2



asa mai merge mai un topic despre Cowboy Bebop.
da era ep 11.
si nu moare nimeni in ep ala.
Spike moare la sfarsit, se anuleaza cu inamicul lui moarte Vicious!), care fusese cel mai bun amic al lui cand facea parte din Yakuza!
(si iubita lui moare......nu credeti ca e ceva gen gladiatoru' .....se duce dupa dupa iubita lui in viata de apoi.....:( )
Oricum pe mine ma oftica rau sfarsitu asta tragic/dramatic.
da si in sfarsit ultimu ep se numeste 'The real folk blues'(va spune ceva?)
Spike e unul din cele mai cool personaje din numeroasele anime. mai ales ce 'freza' are... si cum se bate .... si personalitatea...
apropo, stiti ep cand nu mai aveau mancare .....:lol: ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Pe mine m-a marcat perfectiunea cu care s-a reusit sa se transpuna in C B. realitatea noastra atat de dura...cu tot ce implica ea : drama,bucurie,vicii,plictiseala...etc..Un lucru a facut ca Cowboy Beepop sa nu atinga perfectiunea...lipsa legaturii intre episoade ... si aici ma refer la totalitate... :cry: ..
Ps: ciinele Ein mi se pare de coma...real funny :lol: :lol: ...e al doilea dupa Jingoro din K.O.R :arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Daca mai tin eu bine minte, ultima replica a lui Spike este 'Va trebui sa duc asta pe umeri'. Iar faptul ca ultimul episod are alta tema muzica... este ultimul episod (explicatia mea).
Oricum... in ceea ce ma priveste: Spike NU moare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Yeeeeeeeeee...

Nus singur!!!!! :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Seby nu esti singur...dar exprimate si tu in mai mult de doua cuvinte...leaga si tu ceva ,macar o fraza..cind postezi la un anime detaliat....no :!: :?: :arrow: pls... :arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tzur
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


the researcher
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 97
Points: 82
Gender:



L-am vazut acum mult timp si nu-mi mai este asa de proaspat in cap.... dar in ori ce caz stiu ca treceam printr-o perioada de deprimare atunci si singura alinare erau episoadele de la Cowboy Bebop .... insa sfarsitul m-a deprimat la loc ... oricum ... totusi mi-a placut (desi moare Spike.... (eu asa am intzeles))

Ce mi-a ramas foarte pregnant pe creier este genericul si melodia respectiva care inca ma mai obsedeaza (si sa fi trecut vreo 2 ani d-atunci....)

In ori ce caz CB a fost unul dintre primele seriale anime pe care le-am vazut si care m-au facut sa ma indragostesc de acest gen.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Hm... din cate am vazut din generic, este facut de acelasi studio ca si Escaflowne. :D

:D Exista si ca manga? Oare cum arata?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



cowboy bebop e unul dintre animeurile mele preferate. FOARTE preferate (si sunt constient de pleonasm da !?)
personajele au personalitati extraordinar de bine conturate...muzica este extraordinara, scenariile geniale si finalul BESTIAL
din nou ca si in alte post-uri ale mele o sa atrag atentia asupra personajului negativ... da- Vicious este un RAU adevarat... unul pe gustul meu
un supravietuitor adevarat.....
merita toate creditele. BRAVO
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



SebyTheDragon poti sa speri cat vrei dar el tot moare la sfarsit. Sincer este printre personajele mele favorite asa ca nici mie nu imi convine. Initial nici nu i-am sesizat moartea, dar intamplator citeam un articol in care erea tratat exact acelasi lucru si urmarind personal simbolurile am ajuns la aceiasi concluzie.
Moartea lui apare inca din penultimul episod, cand indianul spune ca atunci cand eroul moare se stinge o stea. Iar la sfarsit cand camera se muta pe cer se vede o stea ca dispare.
Mai este de tinut cont si de afirmatia lui Spike, el se vede ca un om fara viitor (un ochi atintit catre trecut si un altul catre prezent).
Mai adaugi faptul ca gasca se dezmembrase, iar un astfel de show puternic tragic-comic nu se putea sfarsi in alt mod (poate sa fi murit toti dar ar fi fost si mai groasnic).
Ar mai fi ceva, autorii au afirmat intr-un interviu ca Spike moare la sfarsit. Mai bine sa arzi in glorie decat sa te stingi treptat (beter to burn in glory then to fade out).

Pentru mine singurul show cu care se aseamana este Trigun. Aceiasi natura tragic-comica desi prezentat intr-un alt pachet. Inspirat din Lupin, Cowboy Bepop aduce acel umor si stil de aventuri dar cu o latura mai tragica.
Pe partea de umor imi place la nebunie episoadele cand il intalnesc pe Ed pentru prima oara, cand raman fara mancare si mananca acele ciuperci halucinogene, mancarea lasata prea mult in frigider si episodul cand se despart de Ed (efectiv afirmatia tatalui lui Ed ca nu isi mai amintea daca Ed este fata sau baiat ma facut sa rad cu lacrimi). S-ar mai adauga si multe alte lucruri mici ce fac delicul seriei (caine superinteligent si o ?fata? ce merge de parca nu ar avea oase in trup).
Filmul este regizat de Watanabe (in Excel Saga si Puni Puni Poemi apare ca personaj in fiecare episod -tipul cu coafura afro). Este unul dintre regizori cei mai megalomani si daca Spike nu ar fi avut afro cu siguranta ca ar fi aparut si el intr-unul din episoade.
Filmul "Noking on haven`s door" este un side story fara a avea vre-o legatura cu seria in cea ce priveste tinia temporala. Poate fi privit ca stand alone dar este mult mai gustat de cei ce au vazut mai intai seria.
Pe ansamblu Cowboy Bepop reprezinta unul dintre motivele de ce imi place anime.

Sidonix>Mie tocmai aceasta lipsa de legatura intre episoade cred ca a oferit posibilitatea producatorilor sa abordeze atatea subiecte diferite, de la parodie alien la drama centrala seriei, si astferl sa ridice seria la un nivel mai inalt decat o alta action-drama .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anty
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: --
From: Mun. Iasi, Cartier Nicolina
Member No.: 68
Points: 2



Am vazut de curint serialul si eu am convingerea ca Spike nu moare . A mai supravietuit el o data cel putin unei astfel de incercari si cred ca desi nu o arata e indragostit de Faye Valentine ceea ce reprezinta pentru el o motivatie de a trai . Daca nu ma insel el spune ca nu o mai iubea cu adevarat pe blonda dar ramase nostalgia acelei iubiri fantomatice si imposibile . Toate acele simtaminte sint insa reinviate de Valentine mai ale atunci cind ii ingrijeste ranile ... va aduceti aminte ? Si inainte de incercarea finala ea ii si marturiseste iubirea ei . Cred ca el pleaca totusi pentru a o proteja pe ea , si ca sa nu se mai repete istoria .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Faye si Spike impreuna ar strica legatura dintre personaje. Ne-i vad impreuna.
Cat despre moartea lui Spike...Sti filmele acelea cu Bruce Lee cand lupta impotriva ocupatorilor japonezi. La sfarsit el niciodata nu se preda ci ataca 20 de soldati cu armele indreptate catre el. Nu este prezentat ca moare, dar care sunt sansele lui de supravietuire.
Eu unul accept moartea lui Spike pentru ca se potriveste stilului ce reiese din serial.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



faye si spike impreuna...hmmm.....ar fi ochestie interesanta.......dar in alt anime poate....

si nu cred ca este important daca spike moare sau nu.....desi nu inteleg dece unii isi doresc ca el sa fi trait....sa fi murit ar fi fost o eliberare pentru el......o trezire din "visul" continuu pe carel "traieste"......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SpecialFX
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: --
Member No.: 73
Points: 2



Citind toate aceste postari am realizat ca lumea pune foarte mult accent pe (presupusa) moarte(a) lui Spike in finalul serialul. Iar ceea ce au spun unii dintre noi (si anume cei care sustin ca Spike in final nu moare) mi-a trezit anumite amintiri. Stiu, suna patetic! Insa stati sa cititi tot!

Tocmai urmarisem ultimul episod din seria Escaflowne si filmul A Girl on Gaia, in aceeasi zi, si eram foarte suparata ca Van si Hitomi nu au ramas impreuna si ca despartirea fusese dureroasa in seria tv, iar in film Hitomi nici macar nu a privit catre Van cand ea a disparut. Eram foarte suparata si nu imi placea deloc finalul! Incercam sa ma conving singura ca Van si Hitomi raman de fapt impreuna. Am ramas cu aceste idei fixe si infantile (realizez acum) timp de cateva luni, pana cand recent am realizat un lucru. Daca Hitomi si van ramaneau impreuna, serialul nu avea logica. Nu acesta era mesajul seriei! Escaflowne nu este un basm cu final fericit in care printul si iubita lui raman impreuna si traiesc fericiti pana la moarte. Mesajul este ca iubirea adevarata continue sa existe si la mari distante, in cazul de fata, in alte lumi. Chiar daca ei au ramas despartiti, fiecare in lumea lui, si ca aveau sa se casatoreasca (sa presupunem) cu persoane diferite, ei tot aveau sa-si pastreze fiecaruia un loc in inima celuilalt. Acesta este adevaratul mesaj al seriei Escaflowne, iar un final fericit nu ar fi facut nimic altceva decat sa ruine un serial exceptional de altfel.

De ce am spus toate acestea? Simplu, pentru ca acelasi lucru este valabil si in cazul anime-ului Cowboy Bebop. Spike intr-adevar moare, acest lucru reiese si din argumentele prezentate de bogdragon. Insa SebyTheDragon, daca preferi sa crezi intr-un final pozitiv, esti liber sa faci asta! Nimeni nu te condamna pentru acest lucru. Insa sa revenim la moartea lui Spike. Asa cum s-a mai zis pe forum, Spike se considera a fi un om fara viitor, singurul lucru care il mai tinea in viata era legatura cu trecutul. El avea in memorie imaginea Juliei si dorea sa se rabune pe Vicious. Din moment ce Julia murise si l-a ucis pe Vicious, Spike nu mai avea de ce sa traiasca. In primul rand supravietuirea ar fi fost imposibila avand in vedere ranile lui, iar in doilea rand legatura cu trecutul s-a rupt, el nemaiavand pentru ce sa traiasca.

Cat despre Faye... daca ramaneau impreuna, era o greseala! Asa cum a zis Kaoru, este o chestie interesanta, insa care nu s-ar potrivi povestii. Julia era singura pe care Spike o iubea cu adevarat, si chiar daca ar fi existat o atractie fizica intre el si Faye, oricat de bine ar arata ea, nu cred ca o relatie intre cei doi ar fi reusit. Va puteti imagina doi oameni legati de trecutul lor, fara nici o idee asupra viitorului, cu o viata atata de agitata si nepasatori de propia lor soarta, impreuna? Mie nu mi-ar placea asta! Iar finalul serialul oricat de trist ar fi, mi se pare cel mai bun!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



bai...daca tinem cont ca nu mai este folow up..intr-adevar Spike moare pt ca la ucis creatoru.....insa daca se va continua...atunci traieste.... :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

final maniac
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 37
Joined: --
Member No.: 66
Points: 2



YEEEEEEEEE! vreau vreau vreau coooooooooontinuaaaaaaaareeeeeee!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:20 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |