Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Read or Die


Ranma-kun
post Jun 12 2005, 03:14 PM
Post #1


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Eram sigur ca exista un topci despre anime-ul asta, dar cum multe altele, se pare ca a disparut sau sunt eu pur si simplu chior, in fine.
Read or die este un anime destul de gragutz, nu am vazut decat seria TV, 26 ep, care se pare ca joaca dupa seria OAV, tre sa ma uit si la aia.
Este vorba despre 3 surori cu nishte abilitati speciale, ele pot sa controleze hartia, si sa creeze monshtri din hartie sau sa foloseasca hartia ca o arma, si indeplinesc tot felul de misiuni secrete, de bodyguarzi sau de spioane, oricum, o sa vedeti despre ce vorbesc.
Repet, asta e seria TV, oav-urile sunt alta gasca in alta traista..

A mai vazut cineva seria asta ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jun 13 2005, 11:29 AM
Post #2


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Am vazut primul episod (multumesc lui Axi ca mi-a imprumutat seria /^_^ ). Dar nu stiu ce sa zic. Adica nu prea mi-a placut grafica, cum sunt desenate personajele. Mi se par un pic cam grosolane (but that's just me) :roll: . Ca sa ma pot uita la un anime, e musai sa-mi placata cum sunt desenate.
Anyway, recunosc ca subiectul mi s-a parut foarte interesant. /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jun 13 2005, 01:35 PM
Post #3


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Hm.. mie mi-a placut grafica, mai ales cum e desenata Anita, she-s so cute, probabil depinde de preferintele fiecaruia, eu prefer grafica care se apropie cat mai mult de cea clasica a anime-urilor, nu-mi prea plac toate inovatiile recente si stilurile care se aproprie de Marvel, da noh.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jun 19 2005, 07:25 AM
Post #4


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



si eu parca tin minte ca era un topic pe aici pe undeva ... or maybe it's just me :P
despre serie pot sa zic ca cel mai mult am remarcat si mi-au placut unele atitudini ale personajelor ... sunt uneori niste momente de "sictir" si lipsa de chef surprinse genial ... muream de ras :D
povestea e simpatica ... 3 fete care faceau pe bodyguarzii ajung sa apere o scriitoare aflata intr-un moment nu prea fericit al carierei.
cele 3 surori erau niste adevarate devoratoare de carti, se hraneau cu cititul de carti ... si printre altele aveau abilitatea de a folosi hartia cum vroiau.
povestea nu e foarte alerta si nu te prinde de la inceput, dar daca rezisti ceva timp or sa apara si chestii interesante.
mai multe nu prea mai pot sa zic ptr ca am vazut seria cam acum un an si mai uita omu :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jun 19 2005, 03:26 PM
Post #5


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Axi.. stiam sigur ca era un topic pe undeva, dar nu-l gasesc nici cum, am tot cautat dupa el, please, daca cineva il gaseshte sa posteze linkul ca sa fac merge...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post May 18 2006, 12:11 AM
Post #6


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



So...eu am vazut OAV-urile mai intai asa ca ...atunci cand am inceput sa vad seria tv tot asteptam sa apara "za"paper....si nu aparea...si nu aparea...Dupa am renuntat sa astept sa apara si am inceput sa urmaresc cam ce se intampla pe acolo...
Imi place de Nenene :) asa dintr-o bucata/din topor cum este ea (la inceput tot aveam impresia ca este Yomiko - mi se pare ca seamana enorm de mult), imi place de Michelle - mereu in lumea cartilor si entuziasta in tot ceea ce face, prietenoasa si calda cu cei din jur, Anita este super scumpica si la fazele mai de "actiune" este favorita mea - imi place cum sare/se roteste si - desi atacurile cu hartie mi se par cel mai putin spectaculoase - asa cum am mai spus - se misca cel mai bine...si m-a facut sa rad cel mai des.
Nu mi-a placut absolut de loc de Maggie ...-imi pare rau- dar imo este mare si proasta, iar in finalul seriei as fi ...uhhhh, stiu ca ea a fost catalizatorul si imbecilitatea era necesara ca sa incurce lucrurile dar..zau..mare , plangacioasa si cap sec...
Mr Gentlemen - zarit putin in OAV-uri - mi-a fost simpatic, dar lucrurile care se fac in numele lui, pentru a ii pune cunostintele intr-o noua "gazda" mi se par grotesti.
Cand deja imi luasem orice gand apare si Yomiko - "za" paper :P...
Una peste alta mi-a placut seria destul de mult, au fost dati in care spuneam...vad un episod si ma culc si ma "trezeam" ca am vazut deja 3 ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

waste
post Sep 22 2006, 03:15 PM
Post #7


Kira
*****

Group: Members+
Posts: 575
Joined: 16-September 06
From: Galati
Member No.: 2.996
Points: 1.306
Gender:



Titlul este de fapt R.O.D. the TV si este seria a doua de la R.O.D. Oricum, imi place de Anita. Imi aminteste de mine. Si mie mi-e o frica de carti... :huh: de fapt lene de carti. :P Si parul ala roz e ceva ce nu vezi in lumea reala. :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Oct 16 2006, 12:17 PM
Post #8


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Eu am fost foarte entuziasmata de seria asta. ^_^ E pe lista mea de favorites alaturi de Onegai Teacher si Last Exile. De mult n-am mai fost atat de captivata de un anime. Desi seria nu e perfecta din niciun punct de vedere (dar de fapt, care este? XD), mi-a placut enorm, mai ales a doua jumatate.

Nu pot sa aleg un personaj preferat, imi plac toate. Cineva spunea mai sus ca n-o suporta pe Maggie. Mie imi place mult de ea, pare toanta dar nu e deloc asa. E iubitoare si sensibila. Si o buna luptatoare. ;) Mi-a placut chiar si Nancy, pe care o inteleg perfect acum; poate ca daca as fi vazut seria anul trecut mi-ar fi fost oarecum indiferenta.

Acum grafica. Dupa parerea mea e foarte frumoasa. Zicea cineva ca e grosolana... Poate ca ati sesizat si ceilalti ca in R.O.D. fetele nu sunt chiar "manechine", ca in majoritatea animeurilor (lasand la o parte sanii >.>)? Ei bine mie mi-a placut chestia asta. De asemenea, mi-a placut ca multe personaje aveau anumite gesturi specifice. De exemplu, felul cum Yomiko isi dadea parul dupa ureche e adorabil. ^^


... si o "nelamurire"... la sfarsit... Michelle si Junior-kun intr-o cabana, singuri? Oare?.... *blush blush* Poate mi-a scapat ceva, pentru ca eu am vazut seria la TV, nu pe PC. Deci, vreau o confirmare, ceva... Arrigato.


P.S. Suntem o gramada pe A-C, sigur a mai urmarit cineva seria. Astept si alte pareri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rei21
post Dec 31 2006, 11:29 AM
Post #9


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 39
Joined: 18-August 05
From: Tg-jiu
Member No.: 1.748
Points: 45
Gender:



Salut .M-am uitat si eu la seria aceasta ,de fapt este ultimul anime pe care l-am urmarit si vreau sa spun ca mi s-a parut foarte frumos.Recunosc ca primele 3-4 episoade au fost destul de plictisitoare dar in continuare a devenit mai interesant.Mie mi se pare ca grafica este destul de reusita si toate personajele sunt realizate frumos ,si Tenshi nu stiu daca ti-a scapat ceva.Eu l-am urmarit PC si nu stiu sigur dar cred ca Junior-kun o indragea pe Michelle. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post Dec 31 2006, 02:09 PM
Post #10


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



Am vazut anime-ul. Desi uneori se intamplau unele lucruri pe care numai dupa o vreme le intelegeai, anime-ul a fost destul de reusit. La inceput am crezut ca Maggie e baiat dupa cum arata, dar in timp mi-am dat seama. Anime-ul e plin de surprize si nu vreau sa fac spoiler si sa ma apuc sa le insir. Pot spune ca nu ma asteptam la multe lucruri. Imi place foarte mult caracterul lui Anita care desi uneori se purta urat cu Maggie stia sa-si ceara scuze la sfarsit oricat de mare ii era orgoliul. Desemenea Junior mi -sa parut un personaj interesant. Si la el am avut dubii la inceput, crezand ca e fata XD. Dar ma bucur ca mai tarziu am aflat contrariul si astfel el a fost singurul personaj masculin care mi-a placut din anime. Pentru iubitorii de carti (cum sunt si eu ^___^) este un anime perfect. Episodul cu actiunea in Romania a fost o surpriza si mai mare, desi pentru cei care urmeaza sa se uite la anime...sa se tina bine :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sweetkagome
post Jan 20 2007, 06:08 PM
Post #11


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: 14-December 06
From: anywhere u look...........
Member No.: 3.444
Points: 72
Gender:



eu am vazut cam jumate din el cand era pe a+ ca nu prea reuseam sa ma uit dar mi-sa parut un anime reusit si interesant.sper ca in curand o sa il dwnl si eu:P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Akimoto Kumiko
post Jan 24 2007, 07:16 PM
Post #12


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 38
Joined: 15-January 07
Member No.: 3.613
Points: 6
Gender:



L-am vazut pe A+ si mi s-a parut destul de interesant, grafica mi-a placut. Eu zic ca e un anime interesant si destul de reusit, poate o sa caut si OVA-urile
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Jan 24 2007, 07:27 PM
Post #13


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Mi-am dat seama ca Junior-kun o placea mult pe Michelle. Doar ca nu m-am asteptat ca ei sa ramana impreuna. La sfarsit erau amandoi intr-o cabana, singuri... si am dedus ca... noah ^^ El era doar un copil, ea o femeie matura... ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 25 2007, 11:21 PM
Post #14


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



heh... la fel de bine puteau sa joace sah chiar daca erau singuri in cabana tenshi :P ... ce concluzii pot trage unii dintr-un anime :P ... R.o.d are "putina viata" datorita ritmului alert al storyboard-ului... in rest nu stiu... mi-e mi s-a parut mediocra... insa sunt si altele mai slabe ca R.O.D... merita mentionata macar...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Jan 26 2007, 10:10 AM
Post #15


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Inceteaza sa ne mai iei peste picior. >_<
Read or Die chiar e plin de viata, doar ca mai trebuia un pic lucrat la relatiile dintre personaje. Lasa-ma sa ghicesc... KOR nu e mediocra, nu? >.>
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 26 2007, 11:37 AM
Post #16


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



...Tenshi, un pic inseamna mult in opinia mea... R.O.D nu mi-a retinut atentia cu nimic special si mi-am exprimat parerea in consecinta... nu vad legatura K.O.R!?... cred insa ca ti-ai format o impresie gresite despre ce consider eu un anime reusit... ma rog sarcasmul poate fi considerat de fiecare cum doreste chiar daca nu a fost in intentie ... case closed <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

a124a
post Apr 13 2008, 02:53 PM
Post #17


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.916
Points: 17
Gender:



dap...un anime frumos se afla printre animeurile mele preferate
cele 3 surori ale hartiei....dar nu stiu de unde vine titlu read or died "citeste sau mori"parca asha se traduce....nu prea are sens nu se leaga de continut....povestea mi-a placut 3 fete cu puterea de a manui hartia...cel mai mult imi place de anita mai nebunatica ^_^ seman un pic cu ea...
deci este un anime interesant ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jul 20 2009, 10:29 AM
Post #18


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



R.O.D e undeva intre mediocru si bun. Daca ai starea necesara, e chiar dragut, are grafica pastelata, o atmosfera pozitiva si o groaza de CARTI yay! :wub:

Mi-au placut si personajele, in special Anita (apropo cand scria Wendy-kun raportul ala, pe fisele lor aparea ca Anita are parul rosu si ochii caprui. :D now that was funny.), dar nici Maggie nu e de dat la o parte. Mie mi-a placut doar pentru muntele de carti si de citit din anime, dar nici altfel nu e asa de rau. De fapt are o idee destul de buna, cu unificarea prin brainwashing, doar ca Mr. Gentlemen mi s-a parut o prostie si felul in care toata lumea isi punea sperantele in el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jan 3 2011, 08:44 PM
Post #19


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



L-am urmarit cand se dadea pe A+ sau Animax. Era cam plictisitor si am ratat cateva episoade din el, dar nu l-as mai reurmarii pentru nimic in lume. Am prins inceputul, o parte din mijloc si finalul...suficient XD.
Grafica mi s-a parut uratica, personaje patratoase si nefinisate. Coloana sonora nu m-a impresionat si nici povestea. E average din toate punctele de vedere.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nagisa-chan
post Jul 25 2011, 08:19 PM
Post #20


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 230
Joined: 1-June 11
From: Nicaieri
Member No.: 10.518
Points: 431
Gender:



Am vazut-o. Mie mi-au placut multi abilitatie fetelor, si povestea e originala. Mi-a placut asa mult si pentru ca imi place sa citesc. L-am vazut pe Animax acum ceva timp, op-ul mi s-a parut frumos, la fel si grafica animeului.
http://www.youtube.com/watch?v=JLKinNz3_OI&feature=related
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:15 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |