Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Chrno Crusade


Daianara
post Dec 17 2007, 04:16 PM
Post #21


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Seen it about 2 weeks ago. Mi s-a parut slabut, nu inteleg ce cauta pe unele site-uri in lista celor mai bune animeuri all-time. Come on, asta sa fie primul lucru care iti trece prin cap cand auzi de Chrono Crusade?
Povestea in sine nu e rea, dar e atat de dramatizata* si se trece atat de repede de la o stare la alta incat senzatia pe care ti-o da e una de incoerenta totala. Chiar si aproape de sfarsit, cand deja aparusera stigmatele, sentimentul general era ca te uiti la o comedie. Ca sa nu mai zic de accentele ecchi pe care le are serialul. Serialul cu demoni si maicute si ingeri. :huh:
*De exemplu, la penultima lupta dintre Chrono si Aion parca ma uitam la o piesa de teatru in care actorii se straduiesc sa te faca sa intelegi ca e vorba doar de acting. Daca bine tin minte a fost o lupta parca filmata cu incetinitorul, someone gets stabbed, then he stabs the other person si in secunda (nici o fractiune de secudna mai tarziu) in care Aion cade, scuipa si Chrono o tona de sange. Ma rog, e una din acele faze care trebuie vazute nu povestite.
6/10 and I'm being gentle. Animeul asta e o pierdere de vreme. <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demon Spirit
post May 23 2008, 01:20 PM
Post #22


The shadow lurker....
***

Group: Members+
Posts: 165
Joined: 5-October 07
From: Hell's control tower
Member No.: 5.280
Points: 399
Gender:



*searches desperate,stops and finally founds it* am cautat peste tot un topic pt animeul asta,si am gasit :P

Imi pare rau Dianara nu sunt de acord cu tine,Chrno Crusade chiar merita vazut.

Mi-a placut la nebunie,Daisuke Moriyama e un geniu,nu numai k a facut o poveste foarte interesanta,dar si grafica park te aduce mai aproape de realitate,cel putin backgroundurile m-au uimit si pe mine si pe proful meu de grafica.Inca de la primul episod s-a diferentiat de manga,ceea ce e bine,pe parcurs s-a transformat intr-o adevarata capodopera.Nu cred k am mai gasit pe unde niste teorii atat de bine puse la punct despre rolul demonilor in lume,destinul oamenilor si cum ar avea "iadul"(a.k.a Pandemonium) reguli si ranguri,i love it :lol: Sfarsitul e,de asemenea,genial,nu m-as fi asteptat la asa ceva.

Merita vazut si revazut :wub:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mikael
post May 23 2008, 02:49 PM
Post #23


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 113
Joined: 31-May 06
From: Brasov
Member No.: 2.611
Points: 241
Gender:



am vazut si io seria asta acuma muuuuult timp destul de interesanta mia placut ideea numa ca nam apucat sa vad sfarsitu cred ca ultimele 4 episoade nu leam vazut..oricum din ce am vazut mi sa parut misto
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Julia Joanne Black
post May 31 2008, 02:26 PM
Post #24


Fantasy Writer
***

Group: Members+
Posts: 107
Joined: 24-September 05
From: London.... or Japan..
Member No.: 1.821
Points: 339
Gender:



Deoarece a avut un final trist.. am sa-i dau un 9 serialului. Dar doar din cauza finalului deoarece animeul a fost foarte bun din toate punctele de vedere. Cel putin Rosette si Chrono au ramas impreuna in eternitate. Macar atat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Love-chan
post Aug 2 2008, 10:34 AM
Post #25


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



Dupa lupte seculare care au durat vreo 3 luni, am reusit in sfarsit sa vizionez pana la capat. Recunosc ca pana pe la episodul 10 incepusem sa ma intreb daca ar trebui sa ma mai uit sau sa-l las pentru vremurile negre in care n-o sa am net sau o sa fiu plictisita (which happened XD). So, am luat-o de la capat si la sfarsit ma injuram singura, printre lacrimi, ca nu l-am terminat mai repede :lol:

Chrno Crusade mi-a placut enorm de mult, detaliul care pentru mine a contat extrem de mult a fost ca intre Chrno si Rosette existau niste sentimente profunde desi prin natura lor ei erau inamici. Mi-a placut gandul de un demon bun, care pana la urma a fost imbunat prin dragoste. Sfarsitul, nu mai zic, mi-a placut la nebunie si am plans siroaie. 5% sunt de acord cu Daianara, sincera sa fiu, pentru ca seria m-a facut sa o las pe mai tarziu si nu m-a atras in felul in care ma asteptam...asta la inceput; dupa vreo 10 episoade am inceput sa ma dau pe brazda si sa inteleg mai multe lucruri si sa-mi placa din ce in ce mai mult. Momentele ecchi nu mi s-au parut deranjante, poate ca au facut unele momente mai hazlii sau mai atractive. Anyway, numai pentru cuplul Rosette&Chrno si acel fantastic sfarsit i-as da 9/10 (ok, ok...nu 10 curat...totusi ;P)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post May 9 2009, 12:09 PM
Post #26


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Nu-mi vine sa cred ca am vazut Chrno de dinainte sa fie la tv si nu m-am sinchisit sa caut sa vad daca e vreun topic pe-aici (de fapt, cand l-am mai cautat am dat de manga sau ceva).
A fost un anime foarte frumos si trist. Sfarsitul a fost putin vag, nu am aflat ce s-a intamplat cu Joshua, daca aflat sau nu vreodata adevarul. Ce-i drept, am inteles mi multe dupa ce l-a vazut si la televizor. Sa fie din cauza faptului ca era tradus in romana (avand in vedere ca engleza me era la un nivel mai 'mic' cand l-am vazut prima dta :D) sau pt ca l-am vazut inca o data?
In orice caz mi-au placut melodiile Azmariei, sunt foarte frumoase.
De Remington cred ca nu am stiut de prima data cand am vazut animeul ca el traieste vesnic (sau ma rog..ceva de genul :P). Cand se terminse animeul si cand incepuse oare..? trebuie sa ma informez din nou :D. Tot timpul uit. In orice caz, eu ma-ntrebam ce s-a intamplat cu Joshua pt ca la sfarsitul animeului au trecut vreo 60 sau mai multi ani. (nu-mi vine sa cred ca n-am inteles de la inceput lucrurile aste importante).

In orice caz, a fost un anime foarte bun. Mi ales pt ca nu a avut sfarsitul traditionl (dar nici n-a fost bine ca s-a terminat asa TT_TT)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Dec 4 2010, 04:27 PM
Post #27


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Am inceput sa ma uit la Chrno Crusade prin august si am vazut 8 episoade si l-am pus la on-hold pentru ca nu ajunsese inca la esenta. Am zis sa-l reiau sa vad ce se intampla. Adevarul e ca e foarte lent si actiunea se prea lungeste inutil. Povestea insa e foarte frumoasa.
Am vazut pe mai multe forumuri ca unii se plangeau de grafica. Mie personal mi-a placut foarte mult, cu unele exceptii, o sa explic putin mai jos. Coloana sonora mi-a placut, in special endingul. Personajele sunt okay, au momentele lor, in general ele trebuie sa aiba si partea amuzanta, dar nu cred ca , comedia era necesara. De placerea cu care l-am urmarit pot spune ca nu a fost maxima. Cum am mai spus, povestea e lalaita si are faze inutile, cu greu am vazut primele episoade. Sfarsitul mi-a placut foarte mult, m-am bucurat oarecum pentru cei doi.
De fiecare data cand Azmaria canta ma treceau fiorii intr-un sens pozitiv. Avea o voce asa blanda <3
Nu stiu ce sa spun, probabil genul demons and romance nu ma prinde si asta e motivul pentru care nu am inteles complet mesajul animeului. Sunt multe momente pe care nu le-am inteles si am multe nelamuriri, dar esentialul l-am priceput.

Acum, exemplul de defect pe care l-am observat la grafica, de mai multe ori, dar mi-a fost lene in rest sa fac screenuri:

(IMG:http://img528.imageshack.us/img528/4193/cc10.th.png) doua secunde mai tarziu : (IMG:http://img46.imageshack.us/img46/5581/cc2ra.th.png) si inca doua secunde mai tarziu : (IMG:http://img140.imageshack.us/img140/1147/cc3s.th.png)

Ma rog, nu e cine stie ce defect al graficii, in cazul filmelor mai inteleg, dar daca totusi animeurile sunt animatii de ce nu sunt putin mai atenti..

Ce m-a mai deranjat a fost ca au existat momente in care nu aveau grija de trasaturile personajelor desi se aflau in centru de interes:
(IMG:http://img89.imageshack.us/img89/1958/cc4.th.png)

Eh, per total animeul e chiar frumos cu un mesaj profund, nu greu de inteles daca esti in starea de spirit potrivita. De la mine are un 8, desi merita un 9:) E cam un 8.5 hehe =)

Edit: m-am gandit mai bine. Animeul trateaza o tema prea profunda, prea simbolica si plina de intelesuri ca sa merite 8. I-am dat 9. Nu pot sa-i dau 10 tocmai pentru ca nu am inteles complet mesajul. Mai incolo ma voi reuita la el si imi voi forma ideea concreta doar atunci.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bysu-Chan
post Jan 8 2011, 09:40 PM
Post #28


This is the life... <3
**

Group: Members+
Posts: 97
Joined: 6-January 11
From: Deva
Member No.: 10.286
Points: 279
Gender:



este adevarat ca sunt destule greseli la grafica dar eu consider ca nu este un anime asa derau (uneori actiunea este imbarligata :D)
eu consider ca am inteles mesajul pentru ca l-am vazut acum ceva timp cu un imens interes (atunci imi placeau mai mult animeurile cu multa actiune gen lupte dintre creaturi mai els ca demonii :D)
mi s-a parut un sfarsit trist dar doar foarte putin pentru ca a fost mai mult fericit (sa mori impreuna cu persoana iubita <3)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:21 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |