Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Otaku Festival 2010 (14-16 Mai)


Alexander
post May 17 2010, 09:05 PM
Post #41


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



Otaku Festival


De la inceput am sa iau o bucata de text avertizand tanarul forumist ca o sa urmeze un TL;DR de toata jena, acesta fiind primul meu review(cel putin in text) pe care il fac. In al doilea rand nu este vreun fel de gluma sau ceva de genul, ci vreau sa dau un feedback si un exemplu de feedback pertinent.

Otaku Festival, in acest an, a fost o experienta destul de placuta dar obositoare avand in vedere ca sunt din alt oras(insert Iasi here). Au reusit sa ne adune ca in fiecare an pe toti si sa ne distreze pe doua zile destul de bine. Mi-a placut ca am reusit sa revad cateva zeci de persoane care imi sunt dragi in acelasi loc, cu unii am reusit si sa merg la bere, am aflat care sunt noutatile, am apucat sa ma joc un pic si nu in ultimul rand m-am plimbat cu metroul, lol.

Lucrurile au fost cat se poate de OK, aici deobicei vine un “DAR” si apoi incep lucrurile care au deranjat, tura asta insa as vrea sa lucram un pic cum fac cei de la Microsoft Office si sa incerc sa adaug cateva exemple si idei ca sa

“Make Otaku Fest Better…”

Sa incep cu inceputul ar insemna sa incep cu intrarea de care nu sunt responsabili doar voluntarii care pun bratari acolo ci si fiecare din noi, mai exact partea cu inghesuiala la intrare. Sunt sigur ca pana acum majoritatea din noi s-au prins ca va fi destul merchandise pentru toata lumea asa ca sa ne imbulzim ca prostii ca sa cumparam mai repede bratari si sa intram primii este redundant. As vrea ca tura viitoare sa puneti un voluntar in usa care sa le aminteasca la fiecare 2 persoane ca nu e nevoie sa se impinga, sa ofere eventuale sfaturi in cazul in care are dea face cu parinti care si au adus copii(sa explice unde gasesc zonele de interes maxim pentru cei mici, ce pot cumpara si de unde,etc). Pe geamul din dreptul intrarii sa scrie clar, pe un afis/stencil 1 m/1 m ca exista o taxa de inscriere, pentru ca in fiecare an avem persoane noi care vin si nu cunosc procedura(in felul asta se si filtreaza dupa cocalari).
Tot la intrare ar fi buna o harta cam cum sunt in malluri, cu ce se gaseste aici(standuri, sali, etc) si unde se afla; bineinteles ca cel putin in cazul A-Campului nu ar fi fost foarte accurate pentru ca noi trebuia sa fim la etajul 1 si pana la urma am fost la 2(a fost deci o schimbare de moment), dar daca standurile sunt aranjate cel putin teoretic din timp, cred ca e posibila o astfel de schema.

Si daca tot suntem la zona de intrare as vrea sa spun ca unii din noi si-au uitat din pacate bunul simt acasa, am facut si eu glume deocheate, sa zicem, pe afara, dar am facut asta cu persoane de la o varsta in sus. La stand sus unde aveam copii in stanga pe canapea, nu s-au facut glume, sau daca s-au facut erau la o distanta considerabila fata de urechile otacilor din generatia de dupa mine.*isi pune dantura in borcan*  Afara am vazut cateva persoane care nu prea respectau niciun fel de… norma, fie ea de bun simt sau de logica. Era un tip mai dolofan(desi e o exprimare usoara) cu par lung(nu, nu vb de mine) care statea cu alti cativa baieti cum ieseai pe stanga si faceau tot felul de comentarii despre un grup de pustoaice aflate la cativa metri de ei, iar aici nu vorbim de glume inteligente, era mai mult o voma lexicala care pe ei parea sa ii amuze. Aici o alta solutie nu exista decat ca cei din noi care suntem mai vechi sa ii tragem de urechi… Daca le permitem in continuare astfel de comportament va fi din ce in ce mai trist si dam in otaku-cocalari. Deci “cocataku”.

Standurile mi s-au parut chiar ok, e de apreciat aparitia celor de la Copic si profesionalismul standului lor, arata foarte frumos totul aranjat acolo, dintre toate pe ei i-am remarcat. In schimb am remarcat si sunt sigur ca si altii au simtit-o, lipsa manga-urilor, care NU este vina organizatorilor. Nu vreau sa intind degete si sa spun care e vinovat, dar e inadmisibil ca mangashopul care are monopol in tara(lasand la o parte cele 2 rafturi de porcarii vandute pe la diverta) sa nu vina cu un stand. E si mai de cacat ca lumea da vina pe organizare la faza asta, de asta si precizez WHAT REEEEALLY HAPPENED. S-a inteles Eyeobs?  Alternative de moment banuiesc ca nu au fost, altfel s-ar fi rezolvat, pentru ca sunt sigur ca nici celor din organizare nu le-a suras ideea de festival otaku fara manga.

Urcam la etajul 1 unde am vazut ceva ce la mine cel putin intra direct in categoria fail. Cred ca etajul 1 la preoteasa este blestemat precum jobul de Defence against the dark arts de la Hogwards pentru ca de fiecare data e ceva care ma deranjeaza cel putin pe mine acolo.  Tura trecuta era ‘’cafeneaua” aia(adica cele 3 mese si caldura provocata de fierberea apei intr-un spatiu inchis. In fine, acum au fost fetele de la J-Pop carora nu le-as fi spus nimic daca nu bagau karaoke. Take it from me ca daca nu aveti scule si sala pentru karaoke mai bine NU faceti. Inteleg ca toate pustoaicele din fata standului cereau dar se poate spune si nu, e mai bine decat sa ii dezamagesti pe doritori decat sa faci si sa suporte 3 etaje urlete si poluare fonica. Plus ca… se auzea extraordinar la ce acustica era(un hol in forma de T). Solutia evidenta aici e un spatiu inchis fonic dedicat, cu sunet pro si personal experimentat(si nu, nu fac nicio aluzie la A-Camp, eu nu ma bag, sorry).

Ajungem si la etajul 2 unde era SUPER standul A-Camp, care am vrut sa il fac cat mai simplu posibil fara sa deranjez pentru ca venisem sa facem reclama, acolo s-a bagat Profanatorul de Anime 1 si cateva faze din al doilea, videouri de prezentare din tabere, etc. Si s-au bagat si fluturasi pe gat persoanelor care treceau prin zona, imi cer scuze daca ati primit mai multi dar asta e... Am zis de standul nostru pentru ca ni s-a batut obrazul in prima zi ca am intarziat si doream sa lamuresc persoanele care au fost deranjate de acest lucru ca la niciun/o festival/conventie la care am fost nu am fost gata de la ora de deschidere. De ce? Pentru ca nu mi se pare un big deal, nu este un stand profesional, nu aspir la unul de genul asta, daca v-a deranjat imi cer scuze, dar nu vad de ce ar fi facut-o.

Langa noi erau plasmele si consolele video, in fine, cateva din ele, as zice ca ar fi fost mai bine aranjate fara un munte de ghiozdane si de lucruri pe acolo, pentru ca din cate am vazut acolo era garderoba ad-hoc, dar in fine, mi s-a parut ok. Am vazut chiar cativa pusti de 10-12 ani care se jucau si se distrau copios cu Mario Kart parca. Ceea ce m-a deranjat la etajul 2 a fost lipsa de afise pe pereti(venind de pe scari unde erau, intr-un hol efectiv gol era ciudat), mi s-a explicat insa dupa ca facusera ownerii spume ca lipea lumea afise pe pereti. La fel si SUPER standul ad-hoc al celor de la restaurantul de alaturi cu preturi facute de Mama Urania(tipa care prezinta emisiunea de astrologie/zodiacul): a se citi erau MARI. Ar fi trebuit in primul rand sa li se explice ca toti cei care vand platesc standurile, dar in fine, poate a fost o sursa buna de suc, I don’t know, mie mi s-a parut… wack.

Etajul 3, TAM TAM TAAAAAM! Doua cuvinte: apa si sapun, doar un friendly reminder al vremurilor in care igiena conta. Inteleg ca ai venit de la 11 si ai stat acolo si ai mash-uit butoanele alea mai rau decat un baterist DAR se poate face pauza pe la ora 3 si iti iei o ora pentru tine si nasurile tuturor, mergi pana acasa te speli si schimbi si vii inapoi la distractie. Si stai pana la 8 si dai la butoane. Vremurile salilor de jocuri in care se statea de dimineata in noapte si invers cu nepasare totala fata de mirosuri a trecut, iar in plus nici macar nu e acelasi lucru, sus erau cel putin 20 de persoane at all times, ceea ce inseamna ca ai sa ai pe cineva care iti respira permanent in ceafa. Asa ca de acum sugestia mea e sa faceti asa: la ora 3 sa vina Mike(se stie el) si sa zica: PAUZA O ORA, MARS ACASA SI FACETI DUS!

In sala de proiectii nu pot spune ca am stat foarte mult, dar am prins cateva chestii printre care una care mi s-a parut ok si de care se discuta ca ar fi fost nasoala dupa, grupul de dansatori, sau ce erau, imbracati in negru. Am intrat si la primul contact visual mi s-au parut foarte BSB, dar dupa ce i-am urmarit un pic pot spune ca mi-au placut, cel putin primul dans pe care l-am vazut cap coada. Al doilea din cate am inteles a fost mai slab, l-am vazut pe o inregistrare video si da, trebuie sa admit ca sync-ul nu le-a iesit la fel de bine ca in primul DAR daca va apucati si incepeti sa spuneti ca a fost de cacao si asa mai departe nu mi se pare foarte fair. In primul rand baietii(sau baietii si fetele alea) nici macar nu au participat la cosplay, sunt sigur ca puteau sa ia o trupa de japonezi drept persoane de interpretat si ar fi dat clasa multora de la concursul de grupuri cel putin pe partea de dans. Au venit si au vrut sa presteze pentru noi. Intr-o bucata cum au facut ei, imi imaginez ca intra o munca de cel putin 1 saptamana de repetitii cu 4-5 ore pe zi. Invatati sa fiti mai dezghetati pentru ca altfel nu o sa mai fie nimic nou de la an la an.

Acum ca am terminat cu ei numai bine mi-am facut introducerea pentru cosplay. Concursurile de cosplay sunt comentate in fiecare an pentru ca CEVA NU E BINE! Sunt bineinteles si costume, interpretari, modele foarte frumoase si fain facute, dar trebuie trasata o linie foarte groasa intre ce inseamna cosplay si ce fac unii, daca nu chiar majoritatea.
Am sa incep cu faptul ca publicul parca e venit la targ, adica se vorbeste mult prea mult in sala, nu ati venit sa transmiteti live la Radio Romania Actualitati, nu? Atunci tineti-va naibi gurile. Daca s-ar face o liniste cat de cat in sala(si da, se poate face) nu ar mai fi nevoie de boxe. Si la partea asta vroiam sa ajung:
COSPLAY – COSTUME PLAY, implica deci si un pic de actorie. Nu spun ca sa faceti playback pe openingurile de la animeuri ar fi extraordinar de rau atunci cand e repetat destul, am vazut(cred ca printre primele din prima zi) o pustoaica care a interpretat extraordinar pe un opening song. Ce ar fi daca am face liniste in sala si ar intra o concurenta si ar putea sa vorbeasca fara microfon sau cu unul pus deasupra ei si dat destul de tare astfel incat sa capteze de la distanta ceea ce spune? Ce ar fi daca aceasta persoana ar vorbi live in loc sa aiba niste inregistrari facute prost. “Ce ar fi daca” spun pentru ca ar insemna destula munca pentru niste prestatii mai bune, si ar trebui destula munca din partea tuturor. Pana acum din cate stiu la conventii era problema microfoanelor, dar cred ca la concursul individual se poate da 1 microfon. Aici si Notorious zicea ca are o idee pentru inregistrari mai bune la grup, in fine, multa lume are idei la faza asta, trebuie in schimb si un pic de input de la grupurile de cosplay.
Aici atrag atentia si asupra asa numitilor prezentatori, care ar trebui sa faca exact asta, sa prezinte, si daca tot fac glume macar sa fie bune – sugestia e evidenta: invatati niste bancuri daca vreti sa fiti hipsteri/cool/cenaibasedadeatipulcuochelari. E simplu sa zici un banc decent inainte de fiecare concurent/grup si sa le legi cumva, va trebuie prompter?
Aici oricum as sugera sa SCOATETI prezentatorii de tot si sa faceti frumos pe sistemul “Romania’s Got Talent”, adica prezentatorii sa fie in spatele cortinei, sa introduca personajele vocal si atat iar juriului sa le dati niste butoane legate de un LED/lasere/ce vreti voi, celor 3 din juriu iar cand o prestatie e prea lunga, prea varza, prea de tot sa fie oprita. Sunt sigur ca ar fi mai simplu si mai bine pentru toata lumea, astfel s-ar urca un pic linia de plutire si pentru cei care fac cosplay. La cosplay sunt multe de spus, dar nu am sa intru in toate. Apreciez faptul ca avem asa de multi oameni care se chinuie sa isi faca costume si care vor sa activeze pe scena, ceea ce nu apreciez e ca lucreaza mult costumul si prestatia prea putin.

Cand eu spun AM,
Voi spuneti V.


La amv-uri de la an la an vin oameni care nu stiu sa editeze si se inscriu cu amvuri…wack, nu este nimic rau in asta, as vrea sa sugerez sa ii ajutam adica sa facem tutoriale video pentru romani despre cum sa faci un amv, pentru ca e simplu, nu e horror-ul pe care si-l imagineaza toti. Trebuie insa sa ai soft-urile potrivite si animeurile la calitate decenta.
Concursul de amvuri mi s-a parut ok, felicitari lui DMY si… domnisoarei PsychicPretzel(s-ar putea sa fi gresit nick-ul). Ar fi insa dragut daca am mai dezvolta zona asta pe la conventii un pic, adica sa faceti frumos sala pentru editori(nu trebuie ceva mare pentru ca nu suntem multi) si ne trebuie 1 pc + proiector + 1 set de boxe mici pentru schimbare de pareri/idei/tehnici/programe/etc. Ar fi interesant pentru ca asa am avea si o scuza pentru a ne cunoaste si ar fi interesant de auzit cum au facut o chestie complicata intr-un amv, etc.
Ar fi bun si un curs de incepatori pentru amvuri, aici problema de care m-am lovit eu in tabere insa este ca nimeni nu vine cu acelasi windows si codecuri(pentru ca ar trebui sa vina toti cu pc-ul lor), si se pierde timp si pe faza asta. Eu am sa incerc in tabara sa pun programele, codecurile si explicatiile inainte de event, poate asa merge mai bine.

Inainte sa inchei as vrea sa spun cateva lucruri pentru persoanele care vor sa para ca stiu mai bine decat cei care organizeaza si tot baga fisa cu “Locatia e prea mica, frate!” ca un tonomat pe moarte. Cei din organizare stiu cel mai bine cat de limitat e spatiul, doar ei sunt cei care desemneaza un loc standurilor si atelierelor. Nu s-a putut contracta la alta locatie din diverse motive pe care noi, “the audience”, nu avem nevoie sa le auzim, ele oricum sunt atat de evidente incat sunt stridente cromatic pentru orbi. Hint: e criza si pretul pentru locatie e setat de romani care cred ca business inseamna sa pui ad-hoc un stand cu sucuri la pret mare, ca deh… poate mai faci si tu un ban!

Cat despre intrare, daca mai aud pe unul ca plange dupa 10 lei borasc biscuiti, srsly stai acasa si scuteste-ne pe toti… Nu stiu cine era p’afara dar era careva care comenta.

Sunt foarte multe lucruri care pot fi imbunatatite, problema in schimb este ca pentru asta trebuie sa lucram toti, nu doar cei care organizeaza, pentru ca in fond Otaku Festival este conventia noastra, a tuturor.


SPAM
(daca tot pun linkuri sa imi fac si reclama ca poate va era dor)
Amvul surpriza de la Otaku:
Alexander, Xelu, Luffy & Laurentiu - TrolleMVE
Filmul de prezentare al lui Xelu:
Otaku 2010 Presentation Video
Pentru a sta conectat si new stuff daca va intereseaza A-Camp:
A-Camp on Facebook
si site:
www.otakucamp.com
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

reenheart
post May 17 2010, 09:12 PM
Post #42


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 41
Joined: 6-December 08
Member No.: 8.008
Points: 103
Gender:



btw, prezentarea de moda a rochitelor lolita n-o comenteaza nimeni? eu am fost in culise cu treaba si am ratat-o complet =[ ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Luffy
post May 17 2010, 10:25 PM
Post #43


Food master!
****

Group: Members+
Posts: 355
Joined: 18-September 07
From: Cluj-Napoca/FurWood
Member No.: 5.183
Points: 1.142
Gender:



QUOTE(reenheart @ May 17 2010, 10:12 PM)
btw, prezentarea de moda a rochitelor lolita n-o comenteaza nimeni? eu am  fost in culise cu treaba si am ratat-o complet =[ ...
*


A fost buna, nu a avut fail... dar poate putin cam scurta. Insa prezentatori nu au prezentat-o cum trebuie. Trebuia creatoarea sa le prezinte... dar per ansamblu a fost de nota 8/10
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post May 17 2010, 10:25 PM
Post #44


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



@Reen: believe me ca am deosebit din vedere suhi-ul facut de saru si cel care se facea la o masa de la et 2 ;) Am vazut festivalul din mai multe aspecte a little from inside a little from outside si crezi ca un amananut cum este cineva facnd sushi nu mi-ar scapa din privirea-mi agera ?! :D Astfel la etajul 2 si 1 am vazut o masa pe care cineva taia sushi si impartea la lume mai multe detalii nu stiu :P

Anyway o sa incerc un mic feedback :D

O sa incerc sa nu dezbin in 2 zile desi au fost cateva diferente. O sa felicit prezentatorii care sau descurcat de minune si mi-au placut mai mult in prima zi. Au fost glume mai multe si au intrat bine in rolurile schoolrumble. Au evitat astfel perioadele de pauze. Pacat ca in ziua a doua Tsubaki (parca asa o cheama pe fata) a vorbit mai putin :(. Stiu ca e dificil insa daca s-ar pregati ceva miniscenete sau mini bancuri spuse de prezentatori inaintea fiecarui participant ar mai scade din tensiune. Cum mai fac pe la concursurile telivizate, de fac glume intre ei spun diferite stiri etc etc.

Cosplay-ul a evoluat mult atat individual cat si de grup. Am scapat de clisee de personaje din Bleach si Death Note. Prezentarile au evoluat mult. Se vede munca in scenete, dansuri invatate, si incercarea de a fi mai creativi. Jurizarea a fost mai aleatorie in prima zi insa mult mai definita la grupuri, in parte consider ca e din cauza ca nu prea au avut timp sa aprecieze si as veni cu o propunere: juriul sa nu fie impartit pe categorii ci sa dea fiecare cate 3 note si sa faca media si sa fie o nota din 3 medii. Astfel e mai putin peer pressure si nu intervin erori cum ar fi nota de 10 acordata pentru costumatia lui Mr Anonymous, care sunt sigur a fost regretat afterwards. In a doua zi vreau sa felicit juriul care s-a descurcat mult mai bine si a notat mult mai obiectiv, avand mai mult timp pt debate si gandit, si nefiind atat de multi participanti.
O alta idee ar fi ca fiecare participant sa pregateasca raspuns la cate 3-4 intrebari standardizate care sa le fie date inaintea cu o sptmana sau asa ca sa faca posibila trecerea usoara intre participanti. Amv-urile de anul acesta au fost destul de interesante si foarte spectaculoase. Primele 3 locuri isi merita pe deplin locurile (personal remark: GG Alexander cu fraza lui Einstein ;) ). De asemenea e placut ca sunt notate fiecare. Din puncte slabe a fost evident proiectorul care nu a reflectat nici pe aproape ce trebuia sa fie (ma uitam in acelas timp pe calculator la amv-uri). Si de asemenea schimbarile dintre slide-ul cu nota si insasi amv-ul a deranjat un pic, putand fi vazute pentru cateva secunde imagini din windows. De asemenea ar fi fost fain sa-i fi chemat premiat pe scena si eventual sa le fi dat mai multe intrebari despre amv-uri la fiecare castigator.

Imi pare rau ca am ratat completamente workshop-urile si din cate am vazut au avut mare succes, cat si kirigami origami si mai ales cel de desen. adevarat ca nu prea au exstat standuri, realitate economica trista, si nu cred ca tine de organizatori cat de comercianti.

Si ca sa sumarizez, editia aceasta a fost organizata mai bine decat ultima data se vede ca organizatorii au lucrat la buna desfasurare a acestui eveniment, si din punctul meu de vedere a avut succes. Succes si multumesc atat organizatorilor cat si participantilor.

PS. Am aflat cine tot arunca commenturi la cosplay-ul individual parerea mea ca a fost total lipsit de simt tipul si pacat ca avem asemenea oameni in comunitate :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

valexa
post May 17 2010, 10:53 PM
Post #45


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 30
Joined: 8-July 06
Member No.: 2.731
Points: 71
Gender:



QUOTE
PS. Am aflat cine tot arunca commenturi la cosplay-ul individual parerea mea ca a fost total lipsit de simt tipul si pacat ca avem asemenea oameni in comunitate sad.gif

Mda, cred ca am stat si eu langa el. Cred ca el a aterizat acolo doar ca sa faca panarama. Esti sigur ca face parte din comunitate? Ca eu as fi putut jura ca nu e, la cum vorbea.


QUOTE
De asemenea ar fi fost fain sa-i fi chemat premiat pe scena si eventual sa le fi dat mai multe intrebari despre amv-uri la fiecare castigator.

Eh....in momentul in care s-au terminat amv-urile a plecat mai toata lumea din sala :( . Asa ca ce rost mai avea sa apara ei pe scena cand in sala erau maxim 10 oameni? (IMG:http://www.cute-factor.com/images/smilies/onion/1b38f9e2.gif)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

eyeobs
post May 17 2010, 11:07 PM
Post #46


Advanced Member
***

Group: V.I.P.
Posts: 112
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 433
Points: 238
Gender:



Alexander are dreptate si poate este bine sa precizez si eu chestia asta: nu este vina organizatorilor ca noi nu am participat la fest. a fost decizia mea de a nu participa cu un stand Mangashop desi am fost invitati cu multe luni inainte.

si da, in mare masura eu sunt vinovat pentru ca s-a ajuns la situatia de a nu fi in stare sa particip cu un stand de manga.

imi pare rau si imi cer scuze celor care au plecat dezamagiti pentru aceasta lipsa a festivalului.





andrei
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post May 17 2010, 11:13 PM
Post #47


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



mdea :)
facut placere sa citesc feedbackurile
mare parte din chestiile discutate se vor pune in aplicatie ( so be happe )
Ceea ce ma dezamageste este ca pana acum am vazut feedback doar de la o anumita categorie de oameni so to say ( cei care stiu cu ce se mananca eventurile acestea si au cat de cat idee ce se intampla in the shadows )
Tot sper sa apara feeduri de la "necunoscuti" :P
@kratoz : cum am zis in posturi anterioare la proiectii au fost niste probleme delicate :) ( care vom incerca sa le rezolvam, actualy nu vom .. se vor rezolva )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

usagy
post May 18 2010, 06:42 AM
Post #48


mad bunny
****

Group: Members+
Posts: 347
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 326
Points: 453
Gender:



Au fost probleme si la respectarea programului. Ati fi putut sa anuntati si voi ceva gen: in 15 minute va incepe concursul de cosplay, acum vom avea proiectii de...etc, atata vreme cat anumite ore nu s-au respectat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post May 18 2010, 07:31 AM
Post #49


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



dang :) speram sa nu se observe :P
la pArtea cu programul am incercat sa anuntam pe sala prin statia celor de la jrock dar nu prea a avut efect asa ca am renuntat.

BEST TROLLING @ OTAKUFEST 2K10
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

reenheart
post May 18 2010, 09:53 AM
Post #50


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 41
Joined: 6-December 08
Member No.: 8.008
Points: 103
Gender:



@Luffy: domo ^^ . Am retinut, for future reference.

@Kratozz: I trust your sushi expertiese si nu te contrazic, nu era sushi-ul lui Saru XD Dar nici parte din fest nu era. Probabil cineva de la etaj o fi avut un gand altruistic similar cu al lui Saru si a adus pt gameri or something. Cert e ca la Otaku Festival nu s-a tinut un astfel de workshop, so you didn't miss out on that =]

@Methos: am gasit feedback de la "necunocuti" pe un alt forum romanesc, si se pare ca s-au distrat teribil, le-a placut la nebunie tot festul \o/ woot! woot! Happy newbies, mission accomplished XD

@usagy: mda, speram si eu sa nu se fi observat, but ah well, can't have them all XD As vrea totusi sa profit de aceasta ocazie si sa fac apel la toti cosplayerii actuali precum si la cei potentiali care vor sa participe la concursuri: va rog, data viitoare cand voluntarii va spun "la ora H mergeti in culise sa fiti gata pt nustiuce" respectati ora H si STATI in culise. Parte din nerespectarea programului a fost si faptul ca voluntarii au stat sa fugareasca toti cosplayerii prin cele 3 etaje si sa-i adune in culise, pt ca apoi sa observe ca ei incepeau iar sa misune de colo-colo.

Subscriu la cele spuse de Alexander, la imbunatatiri trebuie sa lucram impreuna, nu doar cei care organizeaza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post May 18 2010, 11:07 AM
Post #51


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



Imi place in mod deosebit feedback-ul dat de Alexander (foarte pertinent si se vede ca e dat de un cunoscator).

As vrea totusi sa mentionez cateva lucruri in plus. Eu am avut standul chiar la intrare, asa ca am vazut mereu usa si voluntarii de pe acolo. Cred ca partea cu intrarea nu a fost f bine organizata. Au intrat f multi fara sa plateasca! Asta doar pt ca au avut f mult tupeu. Daca veneai inainte de 11 intrai si nu te intreba nimeni de sanatate. Multi au intrat asa si au iesit doar cand au plecat de tot. Iar daca ieseai si voiai sa reintri aveai sansa mica sa fii intrbat de bratara. La lipsa unui raspuns te lasau oricum sa treci ... wtf? Inteleg ca se plimba multa lume pe acolo si era greu sa le faci fata, dar cred ca treaba asta fost f in detrimentul venitului festivalului si e mare pacat.

In rest a fost ok, cald (dar ma asteptam), pacat ca a plouat, pacat ca nu a fost Mangashop.

Pacat ca cei de la cosplay individual au avut atat de mult timp la dispozitie sa se intinda si sa ne plictiseasca, dar ma bucur ca anul asta la sectiunea de grup calitatea a crescut simtitor. S-a vazut clar car ca oamenii (cel putin unii) si-au dat silinta sa si gandeasca scenetele. Surprinzator a fost grupul cu Akatsuki (trebuie sa recunosc ca atunci cand i-am vazut mi-am zis "O, nu, iar o sa fie mega boring!", dar au tratat situatia cu umor si a iesit bine pana la urma! De asemenea mi-a placut mult grupul din The Ring. Da, a fost scurt si foarte mind-f**k, dar tocmai asta a fost partea placuta. Iar machiajul lui Sadako a facut toti banii! Damn, she really looked scary! Cand ma gandesc ca doar cu o zi inainte mi-a fost model la prezentarea de moda :lol: !

Sa zic cate ceva de juriu! Mi s-a parut in sfarsit primul juriu care a dat notele calumea si a facut si bine ca le-a si motivat. Plus ca au adus oameni care chiar se pare ca stiau despre ce vorbesc! Am avut in sfarsit un cosplayer adevarat in juriu care sa se si priceapa la cusut si care sa poata judeca costumele ca un cunoscator. Cineva spunea mai sus ca juriul a fost prea dur la partea artistica si de prezenta scenica cu cosplayerii. SCU-ZA-MA~~~, e printre singurele lucruri care suck big time la cosplay-ul romanesc. Daca se gandesc ca tot o sa apara pe scena sa faca un mini-show (fie la individual, fie la grup), tot asa cum fac research pe costum, pe character sau pe mai stiu eu ce, tot asa se pot interesa cum sa imbunatateasca si partea aceasta. Poate si nitel ajutor de la unii care chiar se pricep (actori, studenti la teatru, ceva asemanator). Trebuie doar sa cauti, ca dai de ei cumva si majoritatea te-ar ajuta si pe gratis.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post May 18 2010, 01:44 PM
Post #52


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Ca dupa fiecare fest contentul pus pe net este aproape zero. Unde sunt pozele, filmele(cu cosplayeri) si amv-urile? E chiar asa greu sa le si puneti pe net? Nu e neaparat pentru cei care nu au putut sa vina dar si pentru cei care au venit si au ratat un moment sau mai multe sau cel putin pentru cosplayeri sa vada cum le-a iesit reprezentatia si daca au failuit sau au dat win ca e cu totul altceva sa vezi din perspectiva publicului.

SO
(IMG:http://mypetjawa.mu.nu/archives/MOAR.jpg)
CONTENT
NAW!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mikael
post May 18 2010, 01:44 PM
Post #53


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 113
Joined: 31-May 06
From: Brasov
Member No.: 2.611
Points: 241
Gender:



ma mie mia placut destul de mult, ma bucur ca am reusit eu cu prietenii sa organizam o zona de gaming mai calumea, cosplay-ul din nou a fost dezamagitor din punct de vedere organizatorial prezantatoru a vorbit mult in plus si degeaba asa din vedere il credeam om mai intelingent dar aparent mam inselat, in juriu a trebuit sa fie un idiot care sa strice tot si sa naiba habar cei ala cosplay mai mult era acolo ca sa faca el pe grozavu, un prieten care a vazut asa zisul judgement al lui despre un cosplay "ca nu poate sa aprecieze sceneta pt ca el nu a apucat inca sa cunoasca anime ul si le a dat 5" asta e persoana de juriu GO DIE(sorry dar ma enervat prea mult persoana respectiva), iar participantii la cosplay s-au chinuit ei de data asta dar au fost destul de slabi, dar in general ce as zice Shinigami-ul din Soul Eater mia placut la individual, ar fi meritat mult mai mult premiu, dar desigur au trebuit sa se dea aiurea ca la toate editiile, iar la grup, macar acolo au reusit cumva sa dea premiile la grupurile care au meritat asa ca, castigatorii au meritat premiile.Ah da si mai era un idiot care urla era sus pe undeva nu l-am vazut, dar o sa apuc eu sa-l "cunosc" sal vad daca mai urla el ceva dupaia


@mattebu merchandise-ul a fost bun, nu stiu de ce se plange lumea(nu neaparat numai tu) ca n-a fost destul, pt ca a fost destul si de toate daca n-ai avut bani sa cumperi aia e partea a 2a,

mangashop-ul n-a avut stand, m-am gandit eu ca eyeobs a decis sa nu faca anul acesta, eh asta e, aacum asteptam sa vina nijikonul :D, iar eu ma apuc sa citesc postul lui Alexander


@Alexander ma nu prea ar fi mers sa facem faza cu "plecati acasa la dus" pt ca am organizat niste concursuri si lumea cam trebuia sa fie prezenta, pe langa asta nea incomodat si faptul ca era intrare in sala mare de cosplay/proiectii etc si se plimba lumea pacolo la greu, am adus 2 ventilatoare sa mai racorim zona, dar abia daca siau facut efectul...noi am incercat, plus ca zona era mica, oricum ne-am cam invatat minte NO MORE FUCKING GUITAR HERO LA ZONA DE GAMING din toti care se strangeau 50% veneau pt guitar hero
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

valexa
post May 18 2010, 01:59 PM
Post #54


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 30
Joined: 8-July 06
Member No.: 2.731
Points: 71
Gender:



QUOTE
Daca se gandesc ca tot o sa apara pe scena sa faca un mini-show (fie la individual, fie la grup), tot asa cum fac research pe costum, pe character sau pe mai stiu eu ce, tot asa se pot interesa cum sa imbunatateasca si partea aceasta.


Cu cosplay-ul inca suntem la inceput, deci n-ar trebui sa avem inca pretentii prea mari. Am vazut mai multi cu cosplay care nu au vrut sa urce pe scena. Inca nu sunt destui curajosi care sa urce pe scena ca sa putem aborda cosplay-ul intrun mod profesionist. Sunt sigura ca ei fac cat pot de bine pe scena, dar desigur emotiile fac sa para altceva ( stiu prea bine caci si eu m-am luptat cu ele si abia dupa cateva spectacole am realizat ca scena nu-mi era dusman ). Deci daca am schimba abordarea, s-ar putea sa ne trezim ca urca pe scena numai vreo 2 grupuri de cosplay.

Oricum eu le-as da o mana de ajutor cu cea mai mare placere. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

saru_sennin
post May 18 2010, 03:03 PM
Post #55


jackoff
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: 1-December 08
From: secluded cave mountain
Member No.: 7.983
Points: 366
Gender:



QUOTE(usagy @ May 17 2010, 07:03 PM)
Am uitat sa mentionez un lucru de laudat  :rolleyes:  : imaginea personajului proiectata la concursul de cosplay individual. As duce ideea mai departe si as propune un filmulet de prezentare , mai cuprinzator zic eu pentru a creiona caracterul personajului  :rolleyes: (pentru cei ca mine care nu au auzit macar de animeurile/ personajele respective)
*




preotul...era Papa...incearca sa faci aia un efost si gusta subtilitatea mesajului...poti sa interpretezi scena cum te taie capu'

p.s. Papa Benedict era mai scary decat Sadako Sasaki
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

usagy
post May 18 2010, 03:11 PM
Post #56


mad bunny
****

Group: Members+
Posts: 347
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 326
Points: 453
Gender:



un pic offtopic: Are cineva o lista cu toti cosplayerii si ce personaj au reprezentat? ^.^
A da, si cum isi dadea seama un membru din juriu de asemanarea cu personajul daca nu a vazut animeul (jocul, personajul) respectiv in viata lui ? Mie mi-ar fi destul de greu doar dintr-o poza mica , eventual si incompleta. Iar de partea de interpretare cu atat mai greu. Iar prima rochie cum se stie ca a fost facuta la croitor? Mi-ar placea sa stiu ca voturile nu se bazeaza doar pe presupuneri....but hell, it's not a perfect world. Desi a fost o incercare timida de justificare a notelor, it kinda' failed. Nu m'a convins.


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reactive
post May 18 2010, 03:12 PM
Post #57


Cristian Botea
******

Group: Members+
Posts: 773
Joined: 21-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.307
Points: 2.021
Gender:



Pozele lui Radu Turcanu aka Tzur:
Picasa: aici si aici
Direct download: *temporar dezactivat*

Bon apetit!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post May 18 2010, 04:10 PM
Post #58


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



yey sa mai postez un pic.
Deci :
- pentru cosplay (indiv si grup)

Faza cu proiectatul personajelor ( in partea dreapta sus ) a fost o chestie care mi-a venit in cap vineri deci nu prea am avut timp sa facem ceva mai bun. Am folosit pur si simplu pozele care le-au dat participantii.

Pe viitor te asigur ca acel sistem va fi inbunatatit.
O sa apara numele personajul, seria, jocul sau filmul din care este si ofc o poza calumea a acestuia ( iar toate pozele for avea acelasi size , nu o poza mai mica, una mai moare ... so on )

Juriul de asemenea o sa primeasca upgrades ( daca ati obs in a 2 a zi acestia au fost prezentati calumea bla bla .. u know the rest ). In principiu o sa se simta diferente la urmatorul fest.
La fel o sa fie si cu prezentarea cosplayerilor ( acestia or sa aibe un time limit in care sa faca ce or face, vor primi intrebari standardizate si so on )

Ceva mai sus se plagea cineva de note si de unde stie juriul daca costumul x este facut sau cumparat. Dupa parerea mea notele au fost destul de fair, o problema care a existat si ati putut observa ca sa rezolvat in a 2 a zi a fost faza cu diferentele mari intre note. In prima zi a fost ceva haos dar in a 2 a zi cine dadea nota cea mai mica argumenta de ce. Iar despre creerea costumul cred ca Artele (soz daca pocesc numele :P ) a facut treaba destul de buna.

@usagy : Lista cu cosplayeri si ce au facut cred ca exista dar este un lucru dupa care am plans si eu :) ( data viitoare o sa facem in asa fel incat sa existe o lista in program cu numele participantului si ce personaj face :P )

- zona de gaming
Yet again gramada cere varf :P Anul acesta am renuntat la StepMania fix din motivul de spatiu dar se pare ca acesta a fost inlocuit de GuitarHero ( alas eu am aflat destul de tarziu ) lucru care a umplut zona mai mult decat trebuie.
Next time o sa se organizeze mai bine. Also anunt de pe acum ca va exista un concurs de StepMania :P

- etaj 1 karaoke
Extrem de prost amplasat si foarte multe fangarlitze :P ( problema de rezolvat si pusa pe to do list )

- sala proiectii
De luat un proiector mai bun :) ( to do list pentru mine :P )

- intrare
@shinju : mai nuj ce sa zic despre ce zici tu dar de fiecare data cand treceam pe acolo am obs ca lumea intreba de bratari and stuff. Imo as aprecia daca i-ai da un PM lui ruxi , reactive sau mie in care sa ne zici cine era in mom acela "de garda" ( in caz ca ii cunosti )


@ animal : pozele inca se strang :) Cand o sa le am pe toate eu o sa le arunc pe aici. Deci rabdarea e de aur cica.


Me off to ortacu ciamapalu. smell u later.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post May 18 2010, 05:07 PM
Post #59


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



@ Mikael: FYI dude cand te legi de inteligenta cuiva si faci pe cineva "idiot din juriu" deja nu mai este critica ci insulta. Daca esti indignat pe ceva poti sa explici asta si in termeni normali fara adresari si personalizari. :unsure: Toti suntem oameni, unii mai au emotii sau sunt obositi sau cine stie ce alte probleme. am vazut si din interior si din exterior festul si sunt sigur ca fiecare isi stie greselile, iar aici discutam nu cum sa le accentuam ci cum sa le rezolvam. Chiar si cel din spate nu tree catalogat ca idiot, ca poate nu e :unsure: desi m-a indignat si pe mine la culmea. Anyway let's do the next one better :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mada4ever
post May 18 2010, 11:39 PM
Post #60


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 149
Joined: 24-July 06
Member No.: 2.789
Points: 281
Gender:



QUOTE(Mikael @ May 18 2010, 01:44 PM)
in juriu a trebuit sa fie un idiot care sa strice tot si sa naiba habar cei ala cosplay mai mult era acolo ca sa faca el pe grozavu, un prieten care a vazut asa zisul judgement al lui despre un cosplay "ca nu poate sa aprecieze sceneta pt ca el nu a apucat inca sa cunoasca anime ul si le a dat 5" asta e persoana de juriu GO DIE(sorry dar ma enervat prea mult persoana respectiva),


Acel idiot eram eu, multam fain de critica..numai ca stiu seria, stiu scena ( ep 4, kuroshitsuji ). Chiar nu stiu de unde a aparut acest comentariu, ca eu nu l-am rostit cu siguranta...(acum inteleg dc ma intreba lumea dupa daca am vazut seria :P )
Anyway..acea persoana care a facut cosplay-ul ar trebuii sa ia acest concurs ca o COMPETITIE cu ea insasi..sa incerce sa se intreaca pe ea. De abia atunci o sa avem cu adevarat concursuri frumoase.
Si ca fapt divers, gestul ei de la sfarsit a fost foarte urat fata de colegii ei care au facut cosplay, unii chiar s-au chinuit sa detina acea diploma, altii nu au avut curajul sa se urce pe scena, dar si-ar fi dorit cu siguranta sa participe.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:07 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |