Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anne Rice - Cronicile Vampirilor


Daianara
post Nov 12 2007, 10:07 AM
Post #21


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



QUOTE
Am fost dezamagita cand am auzit ca Anne Rice nu are de gand sa mai scrie o alta carte cu vampiri. Eu, nefiind o crestina inraita nu pot sa ii inteleg motivele dar nu pot nici sa o judec.

Nu inteleg ce legatura are una cu alta? Sa nu-mi zici ca motivul pentru care Anne Rice a anuntat ca nu mai scrie e pentru ca l-a descoperit pe Dumnezeu si acesta i-a spus ca respectivele carti despre vampiri sunt un mare no-no. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

clyodna
post Dec 15 2007, 12:10 AM
Post #22


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: 11-November 06
Member No.: 3.257
Points: 23
Gender:



QUOTE(Daianara @ Nov 12 2007, 11:07 AM)
Nu inteleg ce legatura are una cu alta? Sa nu-mi zici ca motivul pentru care Anne Rice a anuntat ca nu mai scrie e pentru ca l-a descoperit pe Dumnezeu si acesta i-a spus ca respectivele carti despre vampiri sunt un mare no-no. :lol:
*


Yep chiar asa si este. Si de o vreme incoace s-a apucat sa scie carti cu tema religiosa. Despre trecerea prin desert cred.

Revenind la subiect am citit tot ce am gasit de Anne Rice atat vampiri cat si vrajitoare ( inafara de seria ei pt adulti ) si mi-a placut in liceu dar parca acum nu le-as mai citi inca o data. Oricum tipul de vampiri creat de ea va ramane un clasic cred eu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mistic_angel
post Mar 14 2008, 02:40 PM
Post #23


Half-vampire...
**

Group: Members+
Posts: 93
Joined: 10-April 07
From: somewhere in my dreams....
Member No.: 4.115
Points: 177
Gender:



Imi place enorm de mult cum scrie Anne Rice. A devenit una dintre scriitoarele mele preferate si imi pare rau sa aud ca nu mai scrie nicio carte despre vampirii. Dupa parerea mea, cred ca este singura scritoare care poate sa scrie atat de bine despre vampiri. Este absolut superb felul in care scrie despre Louis in "Interviu cu un vampir", cum descrie fiecare detaliu, fiecare gest, este absolut superb.
Din "Cronicile vampirilor" am citit "Interviu cu un vampir"(pe care am terminat-o cred ca in 3 zile; tare greu mi-a fost sa ma desprind de ea) si am inceput "Povestea hotului de trupuri". Cartea este ca un drog. Imi este foarte greu sa ma desprind de ea. Imi place enorm de mult cum povesteste totul din perspectiva lui Lestat. Absolut genial.
Anne Rice este si va ramane scriitoarea mea preferata atunci cand vine de carti cu si despre vampiri. Pur si simplu, ador cum scrie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Arien
post Mar 17 2008, 07:09 PM
Post #24


Cleverly disguised as a responsible adult
***

Group: Validating
Posts: 147
Joined: 19-October 06
From: beyond the Looking Glass
Member No.: 3.143
Points: 233
Gender:



Din punctul meu de vedere, Anne Rice a reinventat vampirul modern, i-a adus o stralucire romantica care ii lipsea pana in momentul acela, i-a scuturat de praful cimitirelor, imbracandu-i in catifea si carne care cunoaste pasiunea. Imi plac cartile ei, le-am citit aproape pe toate (imi lipsesc doua din colectie, din pacate), inclusiv din noile cronici, desi va trebui sa-mi arat inclinatia fata de cartea a cincea, "Diavolul Memnoch", e fascinant cum modeleaza temele crestine. Recunosc, mai degraba ce face ea acolo se apropie de temele gnozelor, iar asta face sa fie chiar mai fascinant. Cea mai proasta idee a ei este, insa, "Vampirul Vittorio", o carte ce pare parca scrisa in pripa, inainte de un deadline, iar tema deja nu numai ca e depasita, dar si putinele parti bune nu reuseste sa le exploateze.
Hmm, "Merrick", din Noile Cronici, deja face legatura in Cronicile Vampirilor si Vrajitoarele Mayfair. Ti le recomand cu incredere, mistic_angel, e o lume atat de vie si colorata, plina de senzualitate. Sau "Blackwood Farm", desi si aici recunosc ca m-a dezamagit usor, lasand neexplorate cateva teme foarte bune, transgender issues, nu doar sexualiatate homo-erotica.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 17 2008, 08:07 PM
Post #25


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Aaa, de fapt vampirul stilat si romantat a fost inventat de Bela Lugosi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Arien
post Mar 18 2008, 06:35 PM
Post #26


Cleverly disguised as a responsible adult
***

Group: Validating
Posts: 147
Joined: 19-October 06
From: beyond the Looking Glass
Member No.: 3.143
Points: 233
Gender:



Uhm, he's an actor, you know? Desi, mea culpa, eu trebuia sa spun ca ma refer la romancieri. Dracula lui Stoker e un monstru (numai in Nosferatu se apropie ca figura de creatia lui Stoker, plus, figura rigida a lui Lugosi e departe de senzualitatea si umanismul din romanele lui Anne Rice....Dracula pare gentlemanul perfect, dar la rasarit tot in cimitir se retrage, trasaturile lui sunt animalice), iar vampirul ca figura tragica apare mai devreme la John Polidori si Byron, insa nici macar acolo nu sunt umanizati. Deci, nu ma poti invinui ca vad in Anne Rice exploatat potentialul romantic al vampirului, chiar daca primii care au introdus vampirul in literatura moderna au fost creatorii de roman gotic in secolul 19.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 18 2008, 06:54 PM
Post #27


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Nu-i vorba de actori/scriitori/blabla, sau cum au fost introdusi in literatura moderna, ci de modul in care-s reprezentati bampirii in cultura populara. Romantati, rafinati, misteriosi, cu "sange cald", Bela si Hollywood-ul i-au facut... sa-l privesti totusi prin prisma vremii, stiu ca azi ii geeky. Meritul lui Anne e ca i-a facut cool pentru adolescente :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Arien
post Mar 18 2008, 08:38 PM
Post #28


Cleverly disguised as a responsible adult
***

Group: Validating
Posts: 147
Joined: 19-October 06
From: beyond the Looking Glass
Member No.: 3.143
Points: 233
Gender:



Ok, play it your way. Primul film notabil cu vampiri e Nosferatu, regizat de Murnau in 1922. Vampirul e un "bood-sucking rodent", fara pic de romantare si lirism, ca sa nu vorbesc de umanitate. Recunosc, nu e hollywoodian, poate de asta e si bun. Tod Browning va aduce Dracula la Hollywood in 1931, si aici va juca Bela Lugosi. Intr-adevar, Lugosi e fascinant, tocmai pentru discursul lui (fiind maghiar, el a imprimat acel accent care acum enerveaza pe toata lumea ca fiind cliseu...me included :twisted: ...la fel si retorica lui monotona). Tinuta lui rigida, alaturi faptul ca, spre deosebire de Nosferatu, nu au folosit mult machiaj in rolul lui, privirea goala de continut, l-au facut sa para ne - mortul perfect. Desi, pentru mine, mai potrivit a fost Christopher Lee, numai ca acel Dracula e de prin 1957. Later, pelerina neagra si sicriul au trecut la Frank Langella, dar de departe nu era la fel de impresionant. Cel mai bun film cu Dracula, favoritul meu, de altfel, e cel al lui Coppola, din 1992! Intr-adevar, aici e anti-eroul romantic, tragic, demn de visele adolescentelor. Doi ani mai tarziu, apare filmul Interviu cu un Vampir, care a facut legenda. Insa cartea a fost scrisa in '73 si publicata in 1976. Trickster, daca tu poti sa-mi dai exemplu de film inainte de anii 1970, in care vampirul sa fie atat de uman, o sa-ti fiu recunoscatoare. Eu tot caut. Recunosc, nu le-am vazut pe toate, dar pe cele mentionate mai sus, de mai multe ori. Plus o sumedenie de alte porcarii cu bride/daughter/lover whatever of Dracula, care nu au senzualitate si insight psihologic, ci doar bloodlust fara substrat, sau, mai rau, erotism vulgar.
Sunt de acord partial cu tine legat de appeal-ul vampirului asupra viselor adolescentine. Dar nu o sa reduc cartile si creaturile lui Anne Rice la doar atat. daca faci asta, esti doar un cititor de suprafata si mai bine te limitezi la romanele ei pentru adulti, scrise sub numele Anne Rampling (aviz celor care ar fi interesati ;) da, am citit o parte din ele, not bad, but I'd stick to my vampires, thank you very much). E usor sa numesti clisee procedeele folosite in romanele respective, sau in filme, si ma refer nu numai la horror, ci si SciFi si fantasy. Insa nu poti face abstractie de cronologie. Rice si-a conceput vampirii acum mai bine de 30 si ceva de ani, si inca mai bantuie fantasmele cititorilor, femei sau barbati. Cand s-a creat tipologia vampirului romantic, nu era stereotipie.
Intre noi fie vorba, mi-am amintit de una din aberatiile care le-am citit candva pe un alt forum, a unui personaj care il acuza pe Tolkien de clisee si imitatie, deoarece s-a inspirat din Warcraft! :blink: De ce am zis asta? Numai ca sa subliniez importanta cronologiei si a surselor literare. Bon, iar eu cred ca deja am scris mai mult decat simteam nevoia sa scriu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 18 2008, 09:15 PM
Post #29


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Oh god, not another vampire fangirl :P... o vara de-a mea mai era fix asa, destul de interesant hobby chiar daca nu inteleg fascinatia :D (si asta chiar daca mi-a placut interviu cu un vampir).

Ok, you win, n-am stiut cu ce ma pun si sincer nici ca anne scrie de atata vreme... personal vampirul modern tot lui Bela l-as atribui, dar poate si din cauza ca a avut si un impact vizual, a fost primul vampir mai uman si ca nu ma dau in vant dupa cei ai d-nei rice (prea ne-vampiri pentru mine). Daca ti-a placut Nosferatu ti-as zice sa te uiti la Shadow of the Vampire, mie unul chiar mi-a placut.

Cat despre cronologie... am vazut aberatii si mai mari pe internet.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Arien
post Mar 19 2008, 08:19 PM
Post #30


Cleverly disguised as a responsible adult
***

Group: Validating
Posts: 147
Joined: 19-October 06
From: beyond the Looking Glass
Member No.: 3.143
Points: 233
Gender:



Merci pentru sugestie, Trickster, nu stiu cum de n-am dat de filmul asta pana acum, mai ales ca vad ca e cu John Malkovich si Willem Dafoe, sunt printre actorii mei favoriti. :D

Off topic: I won't hold that against you, faptul ca ma etichetezi atat de repede "vampire fangirl" :twisted: well, I'm a girl of many obssessions...you should hear me talking about Tolkien or Umberto Eco :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 20 2008, 05:49 PM
Post #31


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Well don't hold it against me, se poate mult mult mai rau ca vampire fangirl... plus ca Tolkien fangirl ii puncte in plus :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BlackHand
post Mar 21 2008, 03:32 PM
Post #32


They see me (t)rollin'... They hatin'
***

Group: Members+
Posts: 187
Joined: 25-October 05
From: Cluj
Member No.: 1.897
Points: 210
Gender:



QUOTE(Arien @ Mar 19 2008, 08:19 PM)
I'm a girl of many obssessions...


:lol:


Cativa ani buni in urma Arien a fost destul de amabila sa imprumute unui strain (la acea vreme) cele 5 carti pe care le avea din serie. Mersi inca o data. Si ca sa va dau peste cap linistea din suflet, nu Diavolul Memnoch este cea mai reusita carte ci Hotul de trupuri. Na.

P.S.: parerea mea subiectiva :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Arien
post Mar 23 2008, 01:32 PM
Post #33


Cleverly disguised as a responsible adult
***

Group: Validating
Posts: 147
Joined: 19-October 06
From: beyond the Looking Glass
Member No.: 3.143
Points: 233
Gender:



*getting into position* Ohm Mani Padme Hum... gata! liniste in suflet restored...pffiu!

:lol: well, little one, parerile sunt facute sa fie subiective. Din punctul meu de vedere, Lestat a devenit prea melodramatic in Tale of the Body Thief, desi i se iarta :rolleyes: la urma urmei, el e teatral in fiecare gest.

Hihi, off-topic: BlackHand dear, se compenseaza schimbul, tu mi-ai dat Rage - Beginning of the end :rolleyes: (plus Monster, dar asta a venit mult mai tarziu :P )
*sigh* mai, ce vremuri!

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

andra
post May 11 2008, 09:02 PM
Post #34


Newbie
*

Group: Members
Posts: 1
Joined: 31-March 08
Member No.: 6.503
Points: -26
Gender:




:rolleyes: am vazut kteva comentari despre 'fangirls vampire'...ce sa zic kteodata ma intreb si eu dak faptul k imi plac acest gen de krti nu ar trebui sa ma fak sa imi pun un semn de intrebare.....neah...nu cred...mie imi plac mult desi nu am citit dekt kteva din cronici,iar acesta a fost doar inceputul in gasirea altor scriitori de genu....nu sunt veridice dar faptul k nu sunt sangeroase sau reci atrage mult....deci... :twisted: ..joke
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

seandreea
post Sep 8 2008, 04:32 PM
Post #35


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 150
Joined: 8-November 05
Member No.: 1.937
Points: 347
Gender:



Arien, posturile tale mi s-au parut foarte interesant de citit si te inteleg intru totul... sau cel putin asa cred. Eu sunt tipul de persoana care face dintr-un lucru care ii place o pasiune (unii ii pot spune obsesie, desi ma indoiesc ca merg vreodata asa de departe :P ).

Cu un singur lucru nu sunt de acord - Vampirul Vittorio - a fost prima carte pe care am citit-o, care mi-a fost imprumutata de o amica. I-am multumit si atunci, dar mai ales mai tarziu pentru alegerea facuta. Dupa ce am citit Interviu cu un Vampir (le-am citit intr-o ordine cam haotica...) mi-am dat seama ca daca as fi inceput cu aceasta carte, niciodata nu m-ar fi captat stilul lui Anne Rice. Ce-i drept in Vampirul Vittorio este prezentat un altfel de vampir, sa spunem ca este prezenta intr-o oarecare masura acea parte de "bestie", insa modul cum se contureaza totul si mai ales stilul de a scrie te captureaza pe loc. Nu mi se pare de loc o carte scrisa in graba.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

biank_no1
post Jun 10 2010, 09:41 AM
Post #36


Newbie
*

Group: Members
Posts: 1
Joined: 10-June 10
Member No.: 9.774
Points: 3
Gender:



Buna!

Va rog foarte mult sa imi trimiteti si mie tot ce aveti de Ann Rice, in special Cronicile Vampirilor. Am citit primele 5, insa de la 6 incolo nu le mai am.
Va multumesc anticipat. Adresa mea de mail este biank_no1@yahoo.com.
Sau, evident ma voi multumi si cu un link de download :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Jun 18 2010, 04:59 PM
Post #37


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



QUOTE(biank_no1 @ Jun 10 2010, 09:41 AM)
Buna!

Va rog foarte mult sa imi trimiteti si mie tot ce aveti de Ann Rice, in special Cronicile Vampirilor. Am citit primele 5, insa de la 6 incolo nu le mai am.
Va multumesc anticipat. Adresa mea de mail este **********@yahoo.com.
Sau, evident ma voi multumi si cu un link de download :)
*



Se poate rezolva, dar intai un sfat, nu iti pune emailu sau alte adrese de contact (ym,msn,etc) pe forumuri, nu stii niciodata ce bot/nesimtit iti va lua adresa si iti va trimite spamuri.

(IMG:http://img709.imageshack.us/img709/7007/annerice.jpg)

Trimite-mi un PM cu care iti trebuie si cu adresa de mail (iti recomand insistent sa iti stergi email din postul de mai sus) si o sa vad cand am timp sa ti le trimit, trist e ca nu m-am apucat sa citesc nici una (desi am citit ceva acum multi ani dar care anume nu mai tin minte)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Arien
post Jun 18 2010, 08:13 PM
Post #38


Cleverly disguised as a responsible adult
***

Group: Validating
Posts: 147
Joined: 19-October 06
From: beyond the Looking Glass
Member No.: 3.143
Points: 233
Gender:



Icey, asta fu abia primul ei post :P cum ai vrea sa-ti trimita un PM? :P on the other hand, ea poate chiar voia sa fie asaltata de forum lurkers...cine stie ce poate sari de la topicul pe Anne Rice? *crosses fingers*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Jun 19 2010, 12:32 PM
Post #39


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



teheheh, are you sure she is a she? :rolleyes: Although i did sense something strange in the air, it could have been the fact that she/he is a werewolf.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Arien
post Jun 19 2010, 12:52 PM
Post #40


Cleverly disguised as a responsible adult
***

Group: Validating
Posts: 147
Joined: 19-October 06
From: beyond the Looking Glass
Member No.: 3.143
Points: 233
Gender:



aawww, initial ma gandeam ca faci referire la un personaj din "Blackwood Farm" (asta-i din Noile Cronici, and it's hawt, desi nu la fel de buna ca restul)
if (s)he be werewolf, that ain't half bad :D

(IMG:http://quizilla.teennick.com/user_images/T/TH/THE/TheBigRadWolf/1198348117_wolfgirl.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:19 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |