Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Emisiune Tv (in Romania) Despre Manga


jkno
post Apr 22 2006, 07:29 PM
Post #41


Puppet Master
****

Group: Members+
Posts: 459
Joined: 3-March 06
From: Dracula's Castle
Member No.: 2.230
Points: 1.619
Gender:



Filmuletul a fost chiar ok :) , facand abstactie de cameraman, care se misca de parca era in Quake 3. S-au spus lucruri interesante, insa fiind prea scurt, cei care nu aveau habar de anime si manga au ramas pe dinafara si acum (poate cu exceptia termenului Otaku, asupra caruia reporterul a insistat indelung). Ideea cu un film mai lung in care sa se prezinte fenomenul anime la noi in tara si peste hotare, nu ar fi rea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Apr 22 2006, 07:36 PM
Post #42


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Probably Me, e simplu, cum se explica si alte lucruri, prezinti o mica istorioara a felului in care a aparut, apoi prezinti cateva anime-uri mai cunoscute, si explici diferentele dintre anime/manga si cartoons/comics. Pui cateva clipuri gen AMV cu mix-uri din diferite anime-uri, care sa lase impresiea, in fine eu am mai vazut emisiuni de gen, au mai fost pe Vox, cam eva de genul asta au fost. Apoi te apuci si mai spui lucruri despre temele tratate in diferite anime-uri, si felul in care sunt prezentate etc etc, chestii filozofice.

Mai poti pune si clipuri cu shopurile din Japonia, si conventiile de fani care sunt organizate in tarile mai mari, conventii la care participa zeci de mii de oameni. Prezinti intreaga industrie care s-a dezvoltat din acest fenomen, nu numai anime/manga ci si figurine/anime merchendize/tradeing cards/cosplay/.

P.S. Cat despre clipul de pe Tvr2, cred ca impresia lasata la necunoscatori este ca otaku sunt geeks obsedati si asociali care se uita la pokemon si deseneaza chestii pe-acolo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Apr 22 2006, 09:17 PM
Post #43


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Lol.. Ranma, sa dea Domnul sa nu fie asa.. :lol:
Mie mi`a placut partea de emisiune. :D Further comments.. nu`si mai au rostul :D Oamenii s`au descurcat chiar bine acolo, cu toate ca vocea ii trada ca au emotii :D

Speram pe viitor la o emisiune mai lunga.. :D

ps.Multumim Probably Me pt inregistrare si codec :D

Vaii.. era s uit. Cumva apare si o imagine cu cele 2 personaje din manga lui kaeru, Soul`s Window?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 23 2006, 04:12 AM
Post #44


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



QUOTE(Ranma-kun @ Apr 22 2006, 07:36 PM)
Apoi te apuci si mai spui lucruri despre temele tratate in diferite anime-uri, si felul in care sunt prezentate etc etc, chestii filozofice.


Şi despre genuri... :P E bine, trebuia pusă īntrebarea, pentru că e un punct de plecare absolut necesar.


QUOTE(Ranma-kun)
P.S. Cat despre clipul de pe Tvr2, cred ca impresia lasata la necunoscatori este ca otaku sunt geeks obsedati si asociali care se uita la pokemon si deseneaza chestii pe-acolo.


Asocierea cu Pokemon şi fanart nu e implicită, dar altfel otaku chiar asta īnseamnă: "geeks obsedati si asociali". E un termen injurios, cu semnificaţie foarte urītă. O fi īnceput să fie considerat mai cool īn vest, dar nu mi-ar plăcea să fie folosit cu privire la mine. Una e pasiunea şi alta obsesia dusă la extrem, īn detrimentul vieţii sociale sau profesionale, şi otaku exact asta semnifică, partea extremă şi urītă a fenomenului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Apr 23 2006, 11:48 AM
Post #45


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Can't believe that I've missed it!!!! >_<
Noroc cu linkul pus de Kaeru, thanx man. =) Nah, ce sa zic... a fost mult prea putin. Eu daca n-as fi stiut nimic despre anime si manga nu m-as fi lasat nici pe jumatate convinsa de ce s-a spus acolo. As fi ramas cu ideea ca otaku sunt apartinatorii unei secte care venereaza desene animate "cu prostii". :D

Dar, si inceputurile mici conteaza. Asa cum a aparut Barbie si My Little Pony, asa ne vom umple si de anime. Trebuie sa fim optimisti. ^_^


(Hmm... ati observat ca mereu imi impart posturile in 2 parti: o parte negativa si una parte pozitiva?... Asta inseamna ca sunt... ambigua?.... Hell, NO! ^^;; )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Apr 23 2006, 02:09 PM
Post #46


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Mai voi nu cititi front page-ul, am pus de ieri la downloadin doua versiuni diferita clipul ala: http://forum.anime-club.ro/ .

Probably me, eu nu sunt prea de acord ca ei au tratat Otaku, nu este o cultura anume, sunt foarte putini care spun despre ei ca sunt otaku si in vest, e mai mult un termen de mishto. Mai bine vorbeau despre anime si manga in general.
Noi in Romania nu avem Otaku propriuzishi, n-am vazut pe nimeni la conventii imbracati in costume and stuff, care sa cumpere toate tampeniile legate de anime si sa vaneze autografe le seiyuu, sau nush ce singers de opening songs.

Trebuie sa fi participat efectiv pe la o conventie mai mare ca sa intelegi care e diferenta.

P.S. sorry for my hard reply people, insa mai trebuie si critica, insa nu e prima emisiune de gen care o vad, asha ca n-are cum sa ma impresioneze.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Apr 23 2006, 03:37 PM
Post #47


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Multumita link-ului lui kaeru, am reusit si eu in final sa descopar ce s-a intamplat in acea emisiune.
Intradevar foarte scurta, dar cred ca mi s-ar fi facut rau daca ar fi fost mai lunga (asta avand in vedere stilul in care a fost filmata).
Sincer nu prea mi-a creat nici o parere, mi-a lasat mai mult impresia unui "tur de orash in 5 min". Poate nu este exprimarea cea mai buna si in mod clar nu sunt cea mai in masura sa zic daca a fost emisiunea buna sau rea... Oricum este un inceput, poate chiar unul bun. Poate ma asteptam sa arate nishte imagini, poate chiar o secventa care sa atraga mai mult atentia (zic asta pt ca daca nu mi-ar fi placut anime-urile si manga's, emisiunea nu mi-ar fi atras atentia prin nimic).
Nu as mai avea nimic de zis, decat ca sper sa se mai intample astfel de momente in emisiunile de pe posturile tv romanesti... si poate ceva mai complexe... si fara prea multa miscare a camerei de filmat. :D

P.S. Am fost placut surprinsa sa vad imagini din Soul's Window si credeam, atunci cand au vb despre fanzine-ul de pe manga.ro, ca vor arata ceva imagini si de acolo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 24 2006, 05:46 PM
Post #48


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



ranma, faza cu "otaku" ii este specifica lui Megatron, mi s-a cam acrit de cate ori am auzit asta de la el. o fi bine sa insisti putin, dar ideile fixe nu prea ajuta nimanui sa progreseze :P
emisiunea a fost relativ ok per ansamblu, ideea a fost buna, materializarea per ansamblu putea sa fie mult mai buna, aici incluzand si tehnica de filmare care a cam deranjat pe toata lumea care a postat impresii pe aici. cred ca pe undeva au fost si franturi de incercari de a da conotatii aparte fenomenului pe la noi, ceva gen cultura underground un pic, si in mod sigur nu prea e cazul de asa ceva.
una peste alta e de apreciat ca s-a facut ceva, desi nu imi poate fi indiferent si cum se face acest ceva, si speram ca pe viitor va fi si mai bine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Asra
post Apr 25 2006, 04:03 AM
Post #49


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 162
Joined: --
From: Inner World
Member No.: 184
Points: 278
Gender:



o chestie... de filmat s-a filmat mai mult, s-au discutat mai multe, s-a pomenit de mai multe comunitati, se ajunsese si la ideea ca anime-ul a ajuns o chestie ce ajuta la crearea unor legaturi si chiar prietenii, ajuta la socializare.. in fine, ca ei au taiat ce au vrut asta e mai aiurea :/ plus ca ei au intervenit la un moment dat cerand sa se dea o definite la ce e otaku si chestii de genul asta

in rest
*blushes* *x_x*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Apr 26 2006, 12:12 PM
Post #50


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Axi, la filmare am prezentat mai extensiv atat eu cat si Megatron intelesurile cuvantului otaku, retragerea fata de societate, obsesia fata de un anume fetis (perceptia unei persoane ca otaku nelimitandu-se neaparat la fandomul anime hardcore, ci si in alte domenii, anime/manga fiind domeniile cu care este asociat mai des), aici incluzand si persoanele care participa la conventii, fac cosplay, etc; precum si conotatiile primite in vest de termen, unde este privit atat ca fiind cool, cat si ca fiind "nerdish", depinzand de persoana. Ideea generala era ca in vest termenul, in linii mari este privit mai indulgent decat in Japonia, si aici acele cateva caracteristici de "otaku" pe care le avem, ne indeamna sa cunoastem oameni asemanatori, sa facem adunari, "cu alte cuvinte devine un liant social", cum spunea Megatron. Concluzia e ca fiecare persoana e libera sa priveasca asa cum vrea acest termen, dar sa fie constienta ca sensul in care il priveste ea nu e neaparat singurul sens in care poate fi privit, if you get my drift, Ranma & Axi ;) .

Desigur, voi ati vazut insa ce a ramas dupa montaj...:(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Apr 26 2006, 12:46 PM
Post #51


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



all in all, consider ca au facut treaba buna. vina e a celor de la montaj. e un inceput, oricum. azi am primit un mail de la o persoana importanta, care m-a surprins total si placut, in legatura cu promovarea fenomenului manga - si intr-un stil total neconventional. asta imi da mari sperante. nu pot spune public despre ce e vorba. cei care sunt interesati, sa ma contacteze pe pm sau mess si va explic ce si cum. va spun din start ca nu e o treaba de amatori :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Apr 26 2006, 01:07 PM
Post #52


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



...In mod ciudat, observ ca nu pot trimite mesaje private...

Poate tu imi poti da un mail sau un mesaj cu cateva detalii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Apr 26 2006, 02:49 PM
Post #53


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Da, este o masura preventiva care urmeaza sa fie un pic modificata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 26 2006, 03:20 PM
Post #54


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



the different mechanist ... tin sa precizez o chestie care se pare ca nu este niciodata inteleasa cand vine vorba de ea.
Nu suntem dependenti, nu suntem maniaci, nu iesim la furat dupa "doza" de anime. suntem niste oameni normali care manifesta hobby-uri si preocupari in limita normalitatii psihice si sociale.
concluzia: nu avem nevoie de detasari sociale, de incadrarea fortzata intr-un anumit grup si de alocarea nedorita a unui anumit status.
cuvinte ca "retragerea fatza de societate", "obsesia ptr fetis" sunt expresii prea tari si nelalocul lor, in aceeasi masura ca "nerdish" sau "cool" ...
sa ne intelegem: faptul ca imi place anime sau manga, nu ma face cu nimic deosebit de iubitorul de filatelie sau de cititorul pasionat de romane politiste ... toti suntem fiinte sociale axiologic nediferentiabile prin acest tip de criteriu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Apr 26 2006, 04:08 PM
Post #55


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Stai putin, axi, ca era destul de clar, in emisiune, ca nu asta se intelege la noi prin 'otaku', si a fost adevarat ce s-a spus acolo, chiar daca scurt - prilej pentru intalniri samd.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Apr 26 2006, 04:11 PM
Post #56


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Erm...as recomanda cautarea termenului "indulgent" prezent pe undeva prin postul meu, apoi a termenului "expresii tari si nelalocul lor" prezent pe undeva prin postul tau, si impreuna cu contextele aferente, coroborarea lor cu ultima propozitie din postul tau, care desigur, a fost o gluma, si examinarea fiecarui factor mai cu atentie, observand rezultatul.

Dar in fine...cum "pugio in averso belli" nu e un mod de gandire pe placul meu total eu unul inchei aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

eyeobs
post Apr 26 2006, 04:20 PM
Post #57


Advanced Member
***

Group: V.I.P.
Posts: 112
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 433
Points: 238
Gender:



axi... nu generaliza, te rog... unii suntem dependenti. iar unele modalitati de a ne exprima sau de a ne comporta se clasifica de catre "restul" ca fiind rezultatul unei pasiuni, al unui interes deosebit... chiar al unei obsesii.

eu nu voi primi mult timp de acum inainte un "aha" indiferent daca spun: "ma uit la desene animate". si asta inseamna ca nu sunt ca toti ceilalti... muncitori pe glia patriei. poate ca daca as avea o pasiune de genul "sunt suporter steaua" atunci as fi tratat cu ceva mai mare indulgenta de catre ceilalti. insa sunt sigur ca nici in acel caz, cei "nepasionati" nu m-ar considera ca unul de-ai lor.

pasiunea (sau in unele cazuri obsesia) noastra, intradevar, obiectiv vorbind, nu se deosebeste cu nimic de oricare alta pasiune pt cel pasionat (ma refer strict la sensul de pasiune).

andrei
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 26 2006, 04:21 PM
Post #58


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



"gluma" din postul meu a disparut, contextele aferente exprimarilor noastre se extrag din ideatica prezenta in texte, rezultatul fiind probabil, in cel mai bun caz o diferentza de opinie si pozitie.
no further comment, exceptand faptul ca nu va contest pe voi ca persoane ci ideile exprimate de voi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Apr 26 2006, 10:13 PM
Post #59


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Topic expirat....prea mult off-topic
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 10:53 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |