Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Deadman Wonderland, too much blood...


Tessa
post May 13 2011, 09:44 PM
Post #1


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



(IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/5511.jpg)
Anul aparitiei: 2011
Gen: action, SF, violence, tragedy
Nr. de episoade: 12 [momentan e inca ongoing, 4 aparute pana acum]
(IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_1-5.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_2-5.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_3-2.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_4-4.jpg)
Igarashi Ganta, unul dintre supravietuitorii marelui cutremur care a distrus 3/4 din Tokyo cu 10 ani in urma, traieste acum o viata linistita impreuna cu colegii lui. Totul ia o intorsatura neasteptata in momentul in care un om imbracat in rosu si plin de sange ii masacreaza intreaga clasa si ii introduce un cristal rosu in piept. Ca si cum lucrurile nu erau deja suficient de rele, Ganta e acuzat de masacrul la care, de fapt, si el a fost victima. E condamnat la moarte si trimis intr-o inchisoare particulara denumita Deadman Wonderland. Aici lucrurile incep sa se schimbe in momentul in care Ganta afla ca detine o putere speciala asemanatoare cu cea a persoanei care i-a ucis clasa si ca condamnarea lui la moarte poate fi amanata daca stie cum sa "joace bine cartile".
(IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_5-4.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_6-3.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_7-4.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_8-3.jpg)
La cat de apreciat a fost manga-ul si cat de mediatizat a ajuns anime-ul chiar aveam asteptari mari de la el. Poate prea mari deoarece seria s-a adeverit a fi inca o dezamagire pentru mine. Grafica e reusita, la fel si openingul, but everything looks way cooler than it actually is. Daca din punct de vedere al actiunii DM are partile lui bune cade complet la capitolul poveste. Plotul e asa de absurd....
E imposibil ca un copil de varsta lui sa poata masacra o clasa intreaga. Adica, de unde a avut puterea sa le taie capul si sa imprastie sange prin toata clasa? Nimeni din juriu nu si-a pus intrebarea asta atunci cand l-au condamnat?
Trecand peste asta, reactiile lui sunt prea fade. Daca o astfel de condamnare te duce de cele mai mult ori la disperare, iar apoi la acceptare si depresie, toate astea se intampla prea repede in cazul lui. Trairile lui sufletesti sunt sumar prezentate, iar pentru un copil care a trecut prin astfel de experiente posibilitatea ca sa ramana fara traume dupa asa ceva e foarte mica.
Poate ca as fi acceptat mai bine plot-ul daca varsta personajului era mai mare, dar asa...tot imi vine sa spun: imposibil.
Mi se pare ca au aruncat un plot acolo la intamplare doar ca sa poata pregati scena in care personajele o sa se lupte "in a very cool way", with a lot of blood and "hame-hame-ha" going in it....
Well, if it's like that than I'm not impressed.

Speram ca DW sa fie mai mult than your average shounen story. Se pare ca m-am inselat....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post May 14 2011, 12:23 PM
Post #2


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



QUOTE
E imposibil ca un copil de varsta lui sa poata masacra o clasa intreaga. Adica, de unde a avut puterea sa le taie capul si sa imprastie sange prin toata clasa? Nimeni din juriu nu si-a pus intrebarea asta atunci cand l-au condamnat?

De acord, dar eu vad in asta o modalitate prin care s-a vrut a se sublinia absurditatea situatiei si a scoate in evidenta cateva trasaturi ale firii oamenilor. Cand se petrece ceva atat de oribil, societatea cere un vinovat, cere ca cineva sa plateasca. Mai ales parintii victimelor. Ca sa folosesc un citat care imi place mult: "When something hurts this much, there must be a reason. There must be someone to blame". Prezumtia de nevinovatie nu a existat din start la el pentru ca nimeni nu putea si nici nu vroia sa gandeasca logic intr-o astfel de situatie. Vroiau sa pedepseasca pe cineva si cat mai repede ca sa se simta ei linistiti si razbunati. That's just how people are si mie chiar mi-a placut felul cum au reliefat acest aspect, chiar mi-a dat de gandit. Iar acel video fals n-a facut decat sa alimenteze dorinta lor de a linsa pe cineva. Este exact aceea mentalitate din Evul Mediu cand erau pedepsite asa-zisele "vrajitoare", desi majoritatea nu erau ceva. Se gandea cineva ca ar putea fi nevinovate atunci? Nu. S-a gandit cineva ca Ganta ar putea fi nevinovat? Nu. Erau singurul pe care puteau da vina si au facut-o, no second thoughts. Mi se pare un bun mod de a puncta faptul ca, desi actiunea se petrece intr-o lume evoluata atat din punct de vedere tehnologic, cat si social, mentalitatea oamenilor a ramas la fel de incuiata. Sau poate vad eu semnificatii acolo unde nu sunt :lol:

QUOTE
Trairile lui sufletesti sunt sumar prezentate, iar pentru un copil care a trecut prin astfel de experiente posibilitatea ca sa ramana fara traume dupa asa ceva e foarte mica.

Da, poate se petrec cam repede lucrurile astea, dar mie mi-au parut destul de realiste. Ganta nici n-a avut timp sa se dezmeticeasca ca s-a trezit judecat si condamnat la moarte pentru ceva ce n-a facut. In momente ca astea cred eu ca se manifesta instinctul de supravietuire care e mult mai puternic. Si, pe langa asta, mai apare si dorinta de razbunare. Doar urmarindu-i reactia cand l-a vazut pe adevaratul ucigas se vede cat e de afectat de cele petrecute. Iar eu vad traume la el. La inceputul primul episod mi s-a parut un copil dulce si pasnic, in schimb, in momentul cand il vede pe Wretched Egg nu se mai gandeste decat ca vrea sa il distruga, asa cum a facut-o el cu colegii lui. Iar asta mie mi se pare un indicator destul de evident ca ceva s-a frant iremediabil in el. Ah, si o admir pe Romi Paku, care il joaca. Felul cum striga sau plange e pur si simplu heart breaking, la un moment dat m-a afectat atat de tare ca am luat o perna in brate ^^;
Si, lasand filosofia la o parte, animeul are totusi 12 episoade, daca s-ar fi concentrat atat de mult pe evolutia psihologica a lui Ganta, n-ar fi avut timp sa intre in adevarata actiune. Nu mi-ar fi placut sa se ajunga la asta abia spre final si sa ma lase in plop sau sa ingramadeasca totul in ultimele episoade.

Blah, iar am scris o gramada, sper ca nu dau batai de cap nimanui care are intentia nobila de a-mi citi aberatiile. Ca sa las si o parere pesonala la modul general, Deadman Wonderland initial nu prea m-a atras pentru ca nu e genul de anime care sa il simt apropiat de gusturile mele. Dar sunt totusi o persoana cu mintea deschisa si am zis sa ii dau o sansa. In general, daca gasesc ceva cu care sa ma identific sau de care sa ma simt apropiata intr-o poveste, ajunge sa imi placa. Iar aici am gasit-o pe Shiro. E asa dulce si curajoasa si misterioasa in acelasi timp, incat vreau sa stiu ce e cu ea (iar dorinta asta e intretinuta si de faptul ca animeul se concentreaza pe altceva momentan). Dar oricum, mi se pare interesant si captivant si sunt curioasa ce turnura va lua, asa ca il voi urmari cu placere in continuare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Holyatheist
post May 14 2011, 01:08 PM
Post #3


Wielder of sarcasm
***

Group: Members+
Posts: 160
Joined: 2-September 10
From: Sibiu
Member No.: 10.001
Points: 420
Gender:



Animele nu se compara cu maga....maga e geniala,de neegalat :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 14 2011, 11:20 PM
Post #4


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Nezumi, daca asta au vrut sa evientieze prin acea judecata atunci e pur si simplu trist. Cu ce te ajuta daca condamni pe cineva nevinovat? Eu inca imi mentin idealismul ca nu o sa ardem o vrajitoare pe rug in vremurile actuale XD.
Legat de faza cu 12 episoade: nimeni nu le-a cerut sa faca doar 12. Pe bune, nu-i inteleg pe Japonezi; Steins;Gate are 24 de episoade si actiunea se misca foarte lent, iar acesta are doar 12 si nu pot sa introduca toata actiunea din manga. Cine stabileste nr. astea de episoade? :(
Pe mine sincer, in afara de opening, nu m-a atras nimic probabil de aceea si caut nod in papura. I still think it looks cooler than it actually is XD.
Poate urmatoarele episoade ma vor face sa ma razgandesc :) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post May 14 2011, 11:35 PM
Post #5


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Tessa @ May 15 2011, 12:20 AM)
Legat de faza cu 12 episoade: nimeni nu le-a cerut sa faca doar 12. Pe bune, nu-i inteleg pe Japonezi; Steins;Gate are 24 de episoade si actiunea se misca foarte lent, iar acesta are doar 12 si nu pot sa introduca toata actiunea din manga. Cine stabileste nr. astea de episoade? :(
*


Tinand cont ca Steins;Gate e adaptarea unui Visual Novel, 24 de episoade e posibil sa fie cam putin. Deja am citit ca au taiat infodumps despre time travel and that makes me sad because i love info dumps ;_; Also, eu nu vad nimic in neregula cu pacing-ul. E chiar ceva mai rapid decat pacing-ul normal pentru un visual novel. De fapt mi se pare ca episoadele trec prea repede si sunt sigur ca scenele cu personajele secundare sunt scurtate ;_;

Oricum, Deadman Wonderland nu e cine stie ce apreciat in Japonia (spre deosebire de Steins;Gate care e unul din cele mai apreciate VN-uri) asa ca studioului care il face probabil nu prea ii pasa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 14 2011, 11:42 PM
Post #6


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Nu am citit manga deci nu as putea sa fac o comparatie, dar stiu ca DW e foarte popular la sectorul manga. A fost in top o perioada lunga de timp si aveam persoane din grupa mea de scanari care ma rugau sa-l traducem si noi [and I have a shoujo scan group XD]. Deci mie mi s-a parut ca a prins la public, dar probabil ca la cel european/american mai bine decat la cel japonez.

Legat de Steins;Gate, nu am intelege gresit, imi place mult mai mult decat DW, dar mi se pare cam lent. Anyway, am deschis un topic si despre acesta: http://forum.anime-club.ro/forum/Steinsgate-t10323.html [in cazul in care l-ai ratat ai acum timpul sa te revansezi]. Continuam discutia despre el acolo XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post May 15 2011, 12:03 AM
Post #7


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Tessa @ May 15 2011, 12:42 AM)
Nu am citit manga deci nu as putea sa fac o comparatie, dar stiu ca DW e foarte popular la sectorul manga. A fost in top o perioada lunga de timp si aveam persoane din grupa mea de scanari care ma rugau sa-l traducem si noi [and I have a shoujo scan group XD]. Deci mie mi s-a parut ca a prins la public, dar probabil ca la cel european/american mai bine decat la cel japonez.


Stiu si eu ca anime-ul si manga sunt foarte populare mai ales pe anumite forumuri vestice, dar mie personal mi se pare ca e tipul de anime care, mai ales prin cantitatea de sange si prin toate elementele prin care incearca sa para cool (cum ar fi nume bombastice gen wretched egg sau branch of sin) ar avea trecere la publicul din America insa ar fi detestat de otaku japonezi.
Recunosc ca nu pot fi chiar sigur de cat de populara e manga in Japonia, dar am vazut numerele pentru preoderele de BDs/DVDs si Deadman Wonderland o duce rau fiind aproape de ultimul loc ca si precomenzi. (bonus information: Ano Hana e al doilea ca numar de precomenzi sezonul acesta)

QUOTE(Tessa @ May 15 2011, 12:42 AM)
Legat de Steins;Gate, nu am intelege gresit, imi place mult mai mult decat DW, dar mi se pare cam lent. Anyway, am deschis un topic si despre acesta: http://forum.anime-club.ro/forum/Steinsgate-t10323.html [in cazul in care l-ai ratat ai acum timpul sa te revansezi]. Continuam discutia despre el acolo XD.
*


Aye aye, sir.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 15 2011, 12:15 AM
Post #8


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE(cg1700 @ May 15 2011, 12:03 AM)
Stiu si eu ca anime-ul si manga sunt foarte populare mai ales pe anumite forumuri vestice, dar mie personal mi se pare ca e tipul de anime care, mai ales prin cantitatea de sange si prin toate elementele prin care incearca sa para cool (cum ar fi nume bombastice gen wretched egg sau branch of sin) ar avea trecere la publicul din America insa ar fi detestat de otaku japonezi.
*


Agree! La topic am si pus la descriere: "too much blood" :lol: .

QUOTE
(bonus information: Ano Hana e al doilea ca numar de precomenzi sezonul acesta)

Well, because Ano Hana is awesome! ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post May 15 2011, 12:31 AM
Post #9


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



QUOTE(Tessa @ May 15 2011, 12:20 AM)
Cu ce te ajuta daca condamni pe cineva nevinovat? Eu inca imi mentin idealismul ca nu o sa ardem o vrajitoare pe rug in vremurile actuale XD.


Dar actiunea nu se petrece in vremurile astea, se petrece in viitor, care nu stim ce ne rezerva, oricum nu ati vazut la TV cate cazuri de persoane inchise pe nedrept, care abia dupa ani au reusit sa isi dovedeasca nevinovatia, dar totusi rude ale victimelor tot pe respectiva persoana o considerau vinovata. Oricum plot-ul (intriga), nu e cine stie ce, grafica ii un pic cam "flashy", actiunea pare okay.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post May 15 2011, 11:08 AM
Post #10


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



...pina la ep 3 m-a plictisit teribil "actiunea"... acum sper sa faca ceva death matchuri in block G pentru a ma tine privitor in continuare... alta chestie ce ma deranjeaza este seiyu-ul care il interpeteaza pe Ganta... I hate that voice... iar sincer desi Hanazawa Kana (Nessa,Kuroneko,Rana Linchen etc ) are o voce superba si interpreteaza excelent deja este overexposed... sa ma ia si ea o pauza >.<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 30 2011, 05:15 PM
Post #11


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Oh! wow! Ultimul episod m-a lasat putin masca.
Nu ma asteptam ca Shiro sa fie The Red Man!! It was really....wow, they don't even have the same body construction! How is it possible?

Well, parca anime-ul a devenit ceva mai interesant in ultimele 2 episoade. Or I'm just being tricked by the awesome opening XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post May 30 2011, 05:33 PM
Post #12


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Since the Pandora Box has been opened, let there be ongoing series :lol:
Well, kinda reminds me of Elfen Lied, but I found it quite interesting 'till now. Nu ma dau in vant dupa gore, dar ideea de dorinta a naturii umane de circ si macel ma face sa trec peste (nu fara stomacul facut ghem, totusi ;) ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 5 2011, 12:07 AM
Post #13


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Si ultimul episod a fost foarte interesant. Incepe sa-mi placa tot mai mult! ^^
Abia astept sa vad daca "evadarea" lor va avea cat de cat succes avand in vedere ca li s-a intins o capcana.
I like Owl so much! *nosebleed* He had such a dramatic story yet he's still kind and smiling :( .

Offtopic: Yuriko That expressionless kitty cracks me up! Arata de parca nu are nici cel mai mic chef ca sa fie mangaiat XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

anaoha
post Jun 5 2011, 01:21 AM
Post #14


Incepator
**

Group: Members
Posts: 20
Joined: 22-May 11
Member No.: 10.499
Points: 52
Gender:



Povestea m-a atras de la inceput....desi primele episoade au fost cam plictisitoare pe parcurs chiar si-a dat drumul si devine din ce in ce mai interesant.La inceput ziceam ca e prea multa actiune pentru mine,care prefer slice-of-life-urile calme si linistite,dar imi place pana la urma.Shiro cred ca sufera de albinism....chiar nu ma asteptam ca ea sa fie personajul negativ....I mean....she is so adorable!ehh....sa vedem cum vor decurge lucrurile in continuare,chiar sunt curioasa.

Si mie imi aminteste de Elfen Lied,mai ales la faza cu branch of sin care seamana cu bratele alea din Elfen Lied.Ganta imi aduce aminte oarecum de Naruto XD,care era la fel de ambitios si incapatanat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Jul 7 2011, 07:50 PM
Post #15


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



Its over, yeap ... un alt anime creat sa promoveze un manga, vreau sa mai vad, dar nu o sa mai apara episoade, cel putin momentan <_<
Poveste cat de cat interesanta, grafica buna, lupte interesante, o da si clasicul prinde putere personajul principal dupa ce sufera o tragedie. Oh well, not much to say ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Jul 7 2011, 08:13 PM
Post #16


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Well, pentru mine seria a fost ca un balon care pe parcurs s-a dezumflat incet-incet. Nu stiu, poate a fost surpriza la inceput si pe parcurs m-am obisnuit cu violenta si intestinele zburatoare, dar senzatia nu a mai fost aceeasi. Poate si faptul ca am urmarit-o ongoing a mai diluat actiunea (Elfen Lied am urmarit-o toata odata si impactul a fost mult mai puternic). Oricum, in final actiunea a fost destul reusita, personajele au fost interesante (I really enjoyed the Prison Mistress and her assistant) si desi a dat uneori putin in clasicele "I'll never give-up", "Revange is not the answer cus' I have some awesome friends"&CO., seria ca amsamblu a fost reusita. Are 7 de la mine.

Sfarsitul l-au lasat putin in aer, cu cateva chestii neexplicate. (like cum vor supravietui cei care au evadat fara bomboane si fara sa fie reperati din cauza colierului :huh: ) Oricum, cu siguranta trebuie sa apara si o continuarea. I'm looking forward for it :P

LE: @Tessa - no more psychedelic kitty :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 4 2011, 09:05 PM
Post #17


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Am uitat complet sa revin cu o parere finala pe aici dupa ce am terminat serie :P .
Daca inceputul m-a cam facut sa stanm din nas si sa consider acuzarea lui mult prea grabita, cand personajele au ajuns in G block totul a inceput sa devina mai interesant. Desi multe lucruri nu se leaga [inca] cum ar fi de ce l-au trimis pe Ganta la inchisoarea normala daca facea parte dintre cei cu puteri, sau de ce a oputut Tamaki sa-l omoare asa de usor pe conducatorul inchisorii, iar acei doi albinoo care a fost foarte clar ca erau suparati pentru asta nu au reactionat in nici un fel.
Probabil ca in manga toate acestea sunt explicate ulterior, dar in anime raman un mister :( .
Totusi, mi-a placut mult Owl si Karako ^^. Enough to enjoy this series a little more. Si povestea devine ceva mai interesanta cand incepem sa aflam si povestile celorlalte personaje :) .
Din partea mea a primit un 8 deoarece mi se pare ca povestea s-a redresat pe parcurs, iar grafica si soundtrack-ul, mai ales opening-ul, i-au dat un mare plus anime-ului :) .
Pacat ca nu are un final, iar pentru un sezon 2 va trebui sa asteptam mult si bine. Sunt si sanse ca acesta sa nu mai apara :( .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Oct 27 2011, 10:26 AM
Post #18


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Manga e ongoing, si trebuie sa apara si un film, candva in 2012. :)

Probabil ca undeva prin 2013 vom vedea si un sezon 2.

Acum, parerea mea despre acest anime:

La inceput eram ceva de genu': "Wow....say what?"

Apoi, m-am mai calmat si am inceput sa indragesc personajele (inclusiv male lead-ul). Povestea este intr-adevar foarte far fetched, dar tocmai asta o face credibila in ochii mei: cine dracu' stie daca nu e adevarat? :twisted:

Il al doilea rand si mie mi s-a parut dezvoltatea personajelor un pic cam deficitara, avand in vedere faptul ca doar doua personaje au suferit vreo schimbare (Hummingbird = genius character :D si Woodpecker). Puteau sa bata mai mult moneda pe schimbarile sufletesti ale male character.

Dar, cum a spus si Tessa, 12 episoade sunt mai mult decat insuficient pentru asta. Puteau sa o lungeasca bine mersi pana la 24.

All in all, mi-a placut: un anime gory, cu niste caractere faine (like I said, Karako e preferata mea :D), numai bun pentru o seara de duminica.

Ah, inca un lucru: seiyuu.... :rolleyes: oh doamne, seiyuu :blink: . Fac o treaba absolut geniala, cel putin vocea lui Toshiro/Edward/Ganta aka Romi Park se potriveste absolut perfect. That woman has an adrenaline-inducing roar :D.

Can't wait for a season 2 :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Oct 27 2011, 02:13 PM
Post #19


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Sorry to rain on yor parade, dar japonezilor nu le-a pasat deloc de Deadman Wonderland si din acest motiv primul sezon s-a vandut extrem de prost. Asta inseamna ca sansele ca un sezon 2 sa fie facut sunt practic zero. Desigur, s-au mai intamplat miracole in trecut, dar eu nu mi-as pune nici un fel de sperante.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 28 2011, 02:59 AM
Post #20


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Nop, nu o sa apare un sezon 2. Japonezilor nu prea le plac anime-urile astea cu poveste care merge clar intr-un anumit punct. Cu exceptia seriilor foarte, foarte, foarte bune, marea majoritate a anime-urilor care prinesc un al doilea sezon sunt cele cu loli, slice of life sau romance. Si subliniez cuvantul plotless in sensul lipsei unui singur plot stabil. Ca unele chiar au plot-uri frumoase chiar daca sunt episodice :) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 02:21 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |