Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

[ Outline ] · Standard · Linear+

> Japan Play Transilvania, - opinii, impresii, stuff :D -


darczon69
post Apr 30 2012, 08:01 PM
Post #1


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Daca tot s-a terminat JPT, m-am gandit ca nu ar fi rau sa povestim un pic despre acest festival.

Din motive de lene, voi da copy/paste la "review"-ul facut pe un grup de FB :)



Asaaa...sa incepem cu inceputul: pentru mine JPT a fost primul festival la care am mers ; din acest motiv, review-ul care urmeaza nu va fi chiar obiectiv, dar ma voi stradui.


1) Publicitate - cum a zis si Dan Tamas mai inainte, se putea si mai bine; desi FB-ul a fost, pana la urma, principalul mod de a face advertising, as fi preferat un afis mai putin sec. Don't get me wrong, nu am nimic cu elven battlemaidens, numa' ca poza in sine nu mi-a placut. De asemenea, textul era foarte sec si neatragator.


2) Locatia - casa de cultura mi s-a parut incapatoare iar drumul pana acolo a fost destul de lejer (eu am fost cu masina). Parcarea foarte apropiata si multitudinea de hoteluri dimprejur a fost un bonus. Ceea ce nu mi-a placut...ba mai mult, m-a adus in pragul disperarii a fost structura Clujului in sine: strazile alea secundare zici ca au fost facute pentru bicicleta nu pentru masini > . <. Am crezut ca raman fara oglinda de vreo 10 ori si tot ma asteptam sa aud harsaitul specific de zgariat de fiecare data cand faceam un viraj cu barcuta mea > . <


3) Timetable-ul - intr-adevar, a inceput mai tarziu, dar asa ceva este de asteptat si nu m-a deranjat prea mult. Spre deosebire de Manu George, mie mi s-a parut destul de bine gandit programul. Pauzele de care vorbeste el le-am folosit pentru a vedea si partea traditionala din Turnul Croitorilui.


4) Workshopuri - au fost multe si foarte diverse. As fi vrut sa merg la mai multe, dar....majoritatea erau simultan asa ca era imposibil, de vreme ce (inca) nu am stapanit Kage Bunshin no Jutsu > . >


Asadar, am mers la AMV making unde Alexander a facut un curs introductiv suficient de "basic" incat sa il inteleaga si un neofit ca mine Ba chiar am reusit azi sa fac un fel de preview-testing-hai-sa-vad-ce-iese mini AMV.


Apoi am mai fost la Cosplay planning, unde cei de la Shinju au facut o treaba foarte buna cu explicatia diferitelor materiale necesare pentru cosplay, de la denumire, la utilizare, pret si de unde il poti cumpara.


In continuare m-am dus la Manga drawing; bineinteles, neavand niciun talent in acel departament, am privit doar cum desenau cei care aveau....talent in acel departament. Cu toate acestea, am reusit sa iau legatura cu un tip de acolo si voi colabora la un mic proiect pe care doream de foarte mult timp sa il fac si manga


5) Cosplay - let me say just one thing: i never got so many boners in such a short span of time.


Ahem...revenind, chiar daca nu au fost extraordinar de multi cosplayeri (cred ca vreo 30-40 au fost in total, poate chiar mai putin), costumele erau interesante; mie personal, mi-a placut de Erza in dual wielding, fiery pants armor, de General Cross, de duo-ul Kagamine vocaloid si de Misa-Misa


O alta chestie care mi-a placut a fost faptul ca am reusit (finally) sa vad si eu niste zettai ryouiki adevarate...^ . ^


6) AMV - felicitari, inca o data, George, pentru premiu. Eu, in general, nu ma uit la AMV-uri de la anime-uri pe care nu le-am vazut inca. Asadar, din 10 AMV-uri cate au fost in concurs, am vazut vreo 6. Din acele sase, trei au fost fantastice. Unul cu Ef si Bungaku Shoujo (avea un flow foarte bun iar piesa a fost bine aleasa), unul cu Bakemonogatari (imba anime, imba song ) si AMV-ul lui George din Higurashi (muzica foarte ritmata si...angry se potrivea perfect cu atmosfera din Higurashi )


7) Am ajuns, in sfarsit, si la partea cea mai importanta (dupa mine). Cumparaturile .


Oferta comerciantilor mi s-a parut extrem de variata, baietii de la mangashop si comicsmania venind cu o tona de manga, de la Vampire Knight, la Black Butler, la Kimi ni Todoke, Chobits, Blue Exorcist, omnibusul din Naruto, One Piece, Bleach, Higurashi, Spice and Wolf etc etc etc


Baietii cu figurinele din Bucuresti aveau, de asemenea, foarte multe de vanzare. Inca nu m-am iertat pe mine insumi > . > Am ezitat vreo 30 de secunde daca sa o cumpar sau nu pe Taiga de 25 de cm, original cu 120 de RON...cand intr-un final m-am decis ca imi bag p*la si o cumpar, o tipa a luat-o exact cand m-a intindeam dupa figurina


Revenind...de departe, cel mai bun/fain stand a fost a celor din Ungaria. Astia chiar aveau de toate, de la plushuri, la postere, la headbands, shuriken si alte accesori de cosplay, mousepaduri, wallscrolls, brelocuri, genti, figurine de toate dimensiunile etc etc etc


Deci, din punctul asta de vedere, am fost placut impresionat.


Cu toate acestea, mi-a parut rau ca nu am gasit nimic din HOTD, Clannad, Hellsing sau alte serii "de-ale mele ". Nici din Fairy Tail nu am gasit mai nimic, in afara de un poster si doua Celestial Keys.


Apropo de asta...aici am luat o teapa....da' din aia ca lumea. La primul stand cu figurine, cel a baietilor din Bucuresti erau de vanzare doua celestial keys, anume Lira si Taurus la 10 bucata. Normal ca le-am cumparat....numai astea mai erau. Mergand, insa, la standul celor din Ungaria, am vazut setul complet de 12 chei la 60 de RON...In acel moment, deja imi sparsesem majoritatea fondurilor. Mai aveam doar 55 de RON...I cursed the universe at that point > . >


In fine. De cheltuit am cheltuit 500 de RON plus inca 170 RON cazare si benzina. Nu pot sa spun ca nu mi-am cumparat cam tot ceea ce vroiam sa cumpar, dar nici nu ar fi stricat sa aduc un pic mai multi bani. Ma gandesc ca pentru Nijikon voi suplimenta bugetul cu inca 300-400 de RON...to avoid another situation like this.


Asa....ce mi-am cumparat, ziceti? Ahem



1) Bunny Drop vol 1


2) Is this a zombie? vol 1


3) Spice and Wolf novel, vol 1


4) Strawberry Panic novel omnibus


5) Lira si Taurus Celestial Keys


6) Yui, Ritsu, Tsumugi si 2 x Azusa (nu o mai aveau pe Mio > . >) figurine de 7 cm


7) 2 x Asuka plug suit version, Rei school uniform version, Asuka school uniform version, Nagisa (the dude from NGE, not the cutie pie from Clannad) si Shinji figurine de 11 cm


8) NERV badge


9) Inuyasha Wallscroll de 1,20 pe 1 m


10) Postere; majoritatea format A3 cu: Inuyasha, Haruhi girls, Nagato in yukata, Nanoha, FF VII, NGE. K-ON, Fairy Tail si Code Geass


And last, but not least...my pride and joy....the pinnacle of my shopping spree....


O figurina cu Ichigo in his Final Getsuga Tenshou form de 30 de cm care arata absolut bestial care m-a costat 120 de RON.


All in all, eu mi-a placut enorm de mult Dar chestia care m-a dat efectiv pe spate a fost faptul ca oriunde mergeam pe acolo cineva intotdeauna vorbea despre ceva anime, sau ceva cosplay sau ceva manga. M-am simtit....acasa, ca sa zic asa . M-am simtit intre "ai mei".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic
darczon69   Japan Play Transilvania   Apr 30 2012, 08:01 PM
eyeobs   RE: Japan Play Transilvania   Apr 30 2012, 11:26 PM
cg1700   RE: Japan Play Transilvania   Apr 30 2012, 11:49 PM
darczon69   RE: Japan Play Transilvania   May 1 2012, 11:15 AM
eyeobs   RE: Japan Play Transilvania   May 1 2012, 08:37 PM
darczon69   RE: Japan Play Transilvania   May 1 2012, 09:29 PM
cg1700   RE: Japan Play Transilvania   May 1 2012, 09:45 PM
bloodlover   RE: Japan Play Transilvania   May 2 2012, 08:12 AM
Alexander   RE: Japan Play Transilvania   May 4 2012, 08:09 PM
Himitsu23   RE: Japan Play Transilvania   May 4 2012, 09:51 PM
Rotaku.Times   RE: Japan Play Transilvania   May 5 2012, 02:03 AM
bloodlover   RE: Japan Play Transilvania   May 5 2012, 02:49 PM
darczon69   RE: Japan Play Transilvania   May 5 2012, 05:27 PM
Yuriko   RE: Japan Play Transilvania   May 5 2012, 05:46 PM
bogdan   RE: Japan Play Transilvania   May 6 2012, 09:44 AM


Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 12:59 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |