Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Serial experiments Lain- sau libertatea absoluta!


Rezo The Red Priest
post Dec 22 2005, 09:45 AM
Post #41


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



Oh please share you "big" wisdom with us great Sid.... :blink:

Hahahahaha...oricum e interesant sa cunosti cat mai multe pareri. Eu de ex am scris cam ce am priceput eu in postu de mai sus :D Ai putea sa zici si tu ca poate nu toti se prind. Te asigur ca nimeni nu te omoara ptr ca nu-i convine ce zici.

Mersi mult VriginBlood, allways there. Mi-au placut foarte mult rasp tale. In special la 1) confirma cumva ceea ce cred eu ca totul se leaga de suflete.
Acum o sa te rog sa nu mai zici copilu ca ma enerveaza mult....am alte preferinte. Ce daca am multe intrebari. A pune intrebari este si asta o arta. Si in plus arata ca s-a prins ceva si de mine. Am un vecin caruia i-am dat SEL si dupa 6 ep l-am intrebat ce parere are......'aaaaa nu stiu sati sa vad toata seria...poate atunci' catamai idiotu sunt sigur ca nu o sa-si mai duca aminte nimic.

Si acum one last final quest: de ce voiau aia din wired sa moara cat mai multi oameni si cum de tocmai naviul ei este dzeu ca sunt de acord cu aceasta afirmatie :lol:

P.S. Va scriu din pijamaua mea ursulet :D :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scarlet
post Jun 7 2006, 07:46 PM
Post #42


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 46
Joined: 24-May 06
From: Behind you
Member No.: 2.583
Points: 110
Gender:



Farote frumos animeul, e pe genul meu... unul din ele... lam vazut de mult, nul mai tin bine minte... dar foarte frumos cu drogurile alea care faceau simturile mai active si erau aia mai mai ca super man cand arata cum vedeau ei... :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jun 8 2006, 02:13 PM
Post #43


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Postul tau este exact ca atmosfera din film: ambigua si din care nu se intelege nimic XD
Seria Experiments Lain este o serie cu mult mai complexa decat drogurile care au un rol infim, ca sa nu mai mentionam "erau aia mai mai ca super man cand arata cum vedeau ei..."
Dar.. no comment. Dreptul la opinie.
Cat despre intrebarea lui Rezo pe care s`a asezat cenusa, as avea un raspuns de copil : pentru ca Lain este personajul principal :P
Ideea este ca Lain este un experiment, o baza de date care a fost materializata in corp omenesc si cel care a creat`o este tatal ei -> Dumnezeul din The Wired. Cam pe aici se invarte si raspunsul ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scarlet
post Jun 8 2006, 02:29 PM
Post #44


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 46
Joined: 24-May 06
From: Behind you
Member No.: 2.583
Points: 110
Gender:



& Virgin Blood am incercat sa vorbesc si despre alte lucruri decat tema esentiala a animeului deoarece am vazut ca ati despicat firul in mai mult de 4; asa ca decat sa repet ce a zis altcineva inaintea mea, am atins alte parti ale animeului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jun 8 2006, 02:36 PM
Post #45


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



In afara de faptul ca e VirginBlood, te`as fi crezut daca ai fi aplicat si aceasta "regula" la Hellsing. Da nah, pot eu sa zic ceva? :rolleyes:
Plus ca daca nu ai nimic de zis, nu`ti consuma energia pe postat, nee? Lucruri ca cele mentionate nu au relevanta, puteau si nu puteau fi in anime. Ce ne`am fi facut atunci?
End of spam post. Sper sa mi se urmeze drumul ^_^


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scarlet
post Jun 8 2006, 02:51 PM
Post #46


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 46
Joined: 24-May 06
From: Behind you
Member No.: 2.583
Points: 110
Gender:



Ce mai era foarte frumos in anime era aerul ala misterios al casei sale, cu toate firele de la PC prin pereti si umbrele acelea rosiatice. creepy :twisted:

daca mie imi plac detaliile care pt unii sunt nesemnificative nu inseamna ca nar trebui sa le precizez atata timp cat vorbesc on-topic, nu, Virgin Blood ? ce nu te intereseaza pe tine nu e off-topic sau pierdere de energie. daca ar fi fost asa, atunci topicuri ca "Anime Pets" nar mai fi existat.


edit by axi: behave or else
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Jun 9 2006, 03:44 PM
Post #47


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



SEL...ciudat, dieferit, interesant, captivant...oricum, dar plictisitor nu. Primul episod mi-a amintit enorm de mult de "Umbre" (John Saul)..aceeasi idee a spiritului care poate trai fara corp in the "weired"...o idee destul de interesanta...
O buna parte din serie viziunea mea asupra seriei a fost : Lain este de fapt Chisa...sau ma rog spiritul acesteia, constinta care nu stie unde este, ce rol are si care nu intelege de ce nu a disparut si care-l cauta pe Dumnezeu...
fiind i8n celasi timp cea care intreaba, dar si cea care raspunde (cum de altfel este si in ultimul episod..)
Personajul meu favorit, nu a fost tousi Lain, ci Arisu. O fata in aparenta normala, o fata care crede in prietenie, care nu ia de bune barfele, care nu catalogheaza omul prin prisma altora, ci incearca ea insasi sa vada ce si cum. Arisu este interesanta deoarece- desi este "populara" si-si petrece o mare parte din timp prin club-uri nu uita sa fie umana...
Intanirea cu o Arisu mare mi s-a parut normala, Lain accepta ca este moarta sau ca locul ei nu este in lumea reala si vrea sa fie totusi parte din viata prietenei ei (care desi se pp ca are memoria ...stearsa sau ma rog ca Lain i-a fost stearsa din memorie, tot isi aminteste de ea intr-un mod vag ceea ce este o dovada incontestabila a prieteniei dintre ele)
Sper ca am reusit sa ma fac inteleasa :P (btw as mai fi vrut sa mai spun si alte lucruri despre serie, dar au mai fost discutate de aceea ma voi oprii aici)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jul 31 2006, 05:50 PM
Post #48


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Hmm, eu nu-s de parere ca atunci cand Arisu se intalneste cu Lain, ea accepta de fapt ca ii moarta. Chiar inainte de secventa asta, Lain a zis ceva de genul "memories are not only from the past, they can be from the present. Or even from the future". Si tinand cont de faptul ca ea avea puterea sa modifice realitatea, sau s-a transportat in viitor sau era o intamplare de peste cativa ani, si cum Lain era de fapt un program, putea foarte usor sa ramana in aceeasi forma, right? Mi se pare mai credibila a doua varianta.
Anyway, all in all a fost un anime interesant si original. :) Si nu cred ca poate fi inteles chiar in totalitate, are tot felul de chestii weird. :P Dar pana la urma asta ii ceea ce ii da o nota aparte.
Grafica nu mi-a placut foarte mult, nu-i tocmai pe gustul meu, dar ii de efect. La fel cum ii sunetul facut de cablurile de inalta tensiune, sau imaginile de la inceputul fiecarui episod care se repeta, s.a.m.d.
Mi s-a parut in mod special interesanta o anumita idee... ceea ce nu-si aminteste nimeni, nu exista. Am mai intalnit ceva asemanator intr-un film about King Arthur, cand the Lady of the Lake zicea ceva de genul: "cand lumea nu o sa mai creada in noi, vom disparea incetul cu incetul". Well, mie mi se pare ca se acorda prea multa putere omului... :P how he can make everything happen or not...
Ah, si nu mai is de acord cu ideea ca navi-ul lui Lain era D-zeu. It was only a device... ca sa o ajute pe Lain din lumea reala sa se conecteze la the wired. Navi-ul ei s-a transformat in that huge thing thanks to her power.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Jul 31 2006, 06:14 PM
Post #49


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



QUOTE(Moonsparkle @ Jul 31 2006, 05:50 PM)
Mi s-a parut in mod special interesanta o anumita idee... ceea ce nu-si aminteste nimeni, nu exista. Am mai intalnit ceva asemanator intr-un film about King Arthur, cand the Lady of the Lake zicea ceva de genul: "cand lumea nu o sa mai creada in noi, vom disparea incetul cu incetul". Well, mie mi se pare ca se acorda prea multa putere omului...  :P how he can make everything happen or not...


Nu neapărat. Mai există o problemă foarte similară: "dacă un copac se prăbuşeşte în pădure şi nu-l aude nimeni, a făcut vreun zgomot?" Ideea fiind că "zgomot" înseamnă percepţia vibraţiilor aerului produse de prăbuşire de către urechea cuiva. Dacă nu e nimeni de faţă nu poţi avea zgomot, poţi cel mult avea mase de aer dislocate. Elementul uman e cel care conferă noi aspecte şi interpretări evenimentului. Pînă aici se poate crede că te susţin, dar să continuăm. :)

Să trecem însă la peştera lui Platon, de care probabil vă amintiţi din şcoală, de la filozofie, care folosea analogia cu oamenii care percepeau lumea din afara peşterii exclusiv ca umbre proiectate pe un perete, pentru a exprima faptul că nu percepem nimic în mod direct ci exclusiv la mîna a doua, prin intermediul simţurilor. Asta implică atît faptul că percepţiile noastre pot fi alterate cînd ajung la noi, cît şi faptul că dacă sîntem lipsiţi de ele (sau de organele de simţ) e ca şi cum lumea din jur ar dispărea.

Acelaşi lucru cred că se aplică şi memoriei. Avem un bagaj de amintiri pe care dacă ni le modifică sau şterge cineva ne afectează în mod major.

Şi să ne mai gîndim şi la principiul incertitudinii al lui Heisenberg, care spune că nu putem efectiv măsura nimic precis, deoarece obiectele examinate îşi modifică proprietăţile în urma schimbului de energie necesar examinării cu atît mai mult cu cît energia folosită e mai mare. Apare deci o relaţie direct proporţională între precizia rezultatului obţinut şi cît de mult diferă obiectul după aceea, sau altfel spus ori îl măsurăm vag şi ştim că a rămas aproximativ la fel, ori îl măsurăm exact şi ştim că s-a schimbat mult, deci n-am făcut nici o afacere.

Deci pe lîngă faptul că sîntem sclavii propriilor simţuri şi ai memoriei, există chiar bariere fizice, reale, care ne împiedică să experimentăm în mod exact lumea. În condiţiile astea, ideea respectivă nu mai conferă o putere deosebită omului ci dimpotrivă, mi se pare că reprezintă o tristă realitate în care omul e foarte neputincios.

E atractiv să-mi închipui că dacă îmi astup urechile şi închid ochii am făcut toată lumea să dispară, dar nu e asta tehnica pe care o aplică struţul cînd bagă capul în nisip?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jul 31 2006, 07:35 PM
Post #50


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Is de acord cu tine :) Chiar ma gandeam la teoria cu prabusirea copacului cand scriam. :P
Eu nu sustineam ideea ca omul ii puternic. Mi se pare chiar o dovada de egoism sa presupui ca daca tu nu iti amintesti de ceva, sau nu simti ceva, inseamna ca acel ceva nu exista. Doar ca in unele situatii depinde din ce punct de vedere privesti. For example, if I die today, odata cu mine moare si lumea, in timp ce pentru ceilalti lumea continua sa existe. De-asta mi se pare o dovada de egoism ca o persoana sa presupuna ca ceva nu poate exista decat daca ea stie ca exista.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Aug 1 2006, 09:32 AM
Post #51


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:




Heisenberg...yes been there...cam cu dureri de cap dar merge.

La un moment dat Lain (mi se pare ca in ultimul episod) se intreaba daca ar mai exista daca toata lumea ar uita-o si tot ea isi raspunde: ar exista in continuare intrucat ea nu se uita pe sine :D un om traieste prin el insusi, fiind constient de existenta sa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Randeemuss
post Aug 31 2007, 12:25 PM
Post #52


Incepator
**

Group: Members
Posts: 23
Joined: 28-February 07
Member No.: 3.871
Points: 56
Gender:



ok...nu sunt sigur ca e locul corect/ideal unde sa pun postul asta dar sunt a little desperate...imi poate da cineva un link sau something...anything de unde pot downloada lain? plz si thanks anticipat
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Aug 31 2007, 07:11 PM
Post #53


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



E un loc destul de bun :D Here you go: Serial Experiments Lain iti recomand sa il iei pe al treilea (cel de la KAA); daca nu te descurci cu torrente e un FAQ aici pe forum pe undeva...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Randeemuss
post Sep 1 2007, 11:53 PM
Post #54


Incepator
**

Group: Members
Posts: 23
Joined: 28-February 07
Member No.: 3.871
Points: 56
Gender:



May you be blessed Rezo, 1000 de multumiri :P...revin cand am terminat de urmarit sa imi dau cu parerea :D

Am terminat si eu de urmarit SEL. E tot ce am sperat sa fie chiar mai mult...un anime care m-a pus pe ganduri tocmai din cauza accentului puternic pe probleme filozofice care este redat prin absenta totala a violentei sau a sexului.

Referitor la intrebarile care leai pus atuncia( oare e prea tarziu sa raspund?) asta e ce am inteles...
1) Ce-i cu placa aia pe care o arde tanti aia si in mod ciudat moare vagabondul ala?
2) De ce se transforma navi-ul ei?
3) Nu am inteles inceputul care se repeta mereu.
4) Ce-i cu umbrele ciudate care dispar miraculos (semn al revenirii la un normal) in ep 13?
5) Ce reprez Lain aia urata. O alta Lain?
6) In ult ep zice Lain in pijama ceva de genul dead people's info insn't leaking out of the wired anymore ???????
7) Tot in ult: the wired was connected to smthng. Any idea what ?
8) In songul de ending ce vor sa zica: I get the feeling my freedom cost me dearly but I don't remember selling my soul cheaply ?
(intrebarile again)

1) la intrebare s-a raspuns deja...
2) ea ii aduce imbunatatiri...de piese face rost probabil de la Knights care par sa ii ofere ajutor in conectarea cu Wired
3) eu am vazut ca si o referire cum totul in jurul nostru este electronic...luminitele de la masini, de la stopuri...
4) banuiesc ca umbrele sunt o metafora care arata ,,amprenta" wiredului in lumea adevarata.
5) la intreabre sa raspuns deja...
6) Porblema cu Wired a inceput cand Masami Eiri a transformat dintr-un program obisnuit IWred in WIredul prezentat in anime: o alta realitate ( a facut asta folosindu-se de undele electromagnetice ale pamantului, duh...logic) dupa acea el sia introdus memoria/oersonalitatea in protocolul wired-ului instauranduse ca un zeu acolo(dupa acea Eiri este concediat si se sinucide, din mom ce nu mai avea nevoie de corp)
7) o referire la divinitate...asha vad eu. pe parcursul anime-ului termenul de Dumnezeu este transfigurat...producatorii se joaca cu el...ori este o fiinta omniprezenta, ori una care poate face ce doreste,etc. dupa toate acestea o dovada a unei divinitati in sensul propriu al cuvantului, ceva ce depaseste cunostiinta umana trebuie lasata
8) fatalitatea lui Lain de a fii o apliatie in Wired si nu o fiinta umana...ea nu a ales sa fie cea ce este, dar totusi trebuie sa ,,cope" cu ce probleme ii sunt aruncate in fata

erm mai stie cineva ceva anime-rui asemanatoare, in sensul ca au o tenta puternica psihologica/filozofica?
btw. NGE mi se pare DEPARTE de SEL...si Matrix imi pare ceva incredibil de superficial comparat cu implicatiile si subiectele dezbatutue in anime...just so u know :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipmaster
post Jan 9 2008, 09:36 PM
Post #55


...
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 23-June 07
Member No.: 4.527
Points: 77
Gender:



SEL - anime unic, plin de simboluri, ambiguitati, filosofie si sf...
Sunt date exemple de realitate argumentata si simulata prin el, asa ca foarte multi pasionati de sf l-au vazut si nu numai iubitorii de anime.
Realitatea argumentata ar fi conectarea la net sau navy doar mental si apoi din net in lumea reala ...
Realitatea simulata este 'Wiredul' (net) si poate fi chiar lumea reala.
Lain se intreaba daca progresul stiintei a adus lumea la nivelul in care poate renunta la existenta in forma carnala in Univers. Se mai intreaba si daca acest progres si ideile care le vin oamenilor nu cumva vin de undeva. Undeva unde exista toate cunostintele despre potentialitatea fiintei umane in Univers. Adica progresul la care oamenii au ajuns era unul inevitabil, previzibil si tot Universul ar fi predeterminat de divinitate.
Divintatea ar putea fi in acelas timp un calculator care ruleaza programul unui Univers (sau mai multe) determinat spatio-temporal (mai mult sau mai putin, adica exista relativitate) si in care oamenii sunt aplicatiile din aceasta realitatea simulata.
Totusi acest calculator-divinitate presupune existenta unei alte civilizatii care l-a creat, civilizatie care ar fi putut fi (sau nu) in acelasi stagiu de progres cu timpul realitatii lui Lain...
Asa ca in momentul in care Lain ar fi existat simultan in cele doua lumi (reala -existenta in lumea 'fizica'; si cea 'Wired'- lume initial virtuala, dar care incearca sa simuleze si sa mintile oamenilor, apropiindu-se de simularea realitatii sau un fel de lume 'psionica') de fapt s-ar fi identificat cu programul, pentru ca ar fi descoperit poate modul in care sa recreeze realitatea si sa se intoarca la realitatea orginala daca ar exista asa ceva...

Analogiile care pot fi facute acum sunt multe: tatal ei la sfarsit e calculatorul acelei civilizatii care a creat realitatea simulata, civilizatie care poate fi la randu-i tot un program; tatal-divinitate, tatal-un program care creeza programe de realitatea simulata s.a.m.d. ... Puteti face acum si alte analogii. Simboluri care, parca vin din trecut si arata faptul ca oamenii se indreapta spre un anume progres, progres la care ei se gandesc, poate un ultim progres, unul inevitabil produs de singurele idei la care se mai pot gandi :unsure:: umbrele sangerii care sunt prezente in toate episoadele in care merge pana la scoala si apoi se aude 'wiredul' -> umbrele sangerii aparusera probabil pentru a arata ca exista si altceva in afara de realitatea asta sau asa ceva :blink: :ph34r: :huh:
La sfarsit Lain este in afara realitatii perceptibile si in afara gandurilor din mintea muritorilor; ea transcende... Putem lua faptul ca ea transcende doar ca pe un proces simulat doar in mintea ei, gen vis, sau imaginare, caz in care realitatea nu ar fi afectata dupa legile Universului decat caz in care informatiile obtinute din acest proces n-o schimba in vreun fel in care sa poata comunica direct cu divinitatea sau actul creator original si sa poata cere expres sa modifice Universul din cauza ca are cunostintele necesare; adik are informatia esentiala si o poate folosi cum vrea si cum crede mai bine, insa modificarea Universului in vreun fel ramane doar ca potentialitate si insasi faptul ca informatii extraordinare au survenit intr-un proces de gandire care e limitat totusi de imaginatie si operatorii logici din lingvistica si atributele unei limbi, astfel un lucru inexplicabil nu se poate explica prin nici un proces de gandire (nu se poate imagina sau exprima), insa in momentul cand s-a produs transcenderea informatiei procesul de gandire poate fi folosit deoarece el foloseste mijloace neuro-lingvistice, ale imaginarului si poate sinestezice prin care majoritatea putem percepe realitatea din perspectiva modului in care noi relationam cu ea si intelegem legile dupa care ea functioneaza.
Un exemplu de transcendere ar putea fi momentul in care spune care ii spune lui Masami Eiri ca el de fapt nu este dumnezeul nici unei lumi si ca de fapt daca o fiinta nu poate deveni divinitate doar erijandu-se in asa ceva, insa are anumite idei care vin de undeva, Rezulta ca Dumnezeu exista si atunci Lain nu mai este agnostica asa cum era pana atunci, ea afla (sau asa crede ea) ca Dumnezeu trebuie sa existe pentru ca lumea sa functioneze (chiar daca nu intervine direct in lume, pentru ca el stie cum trebuie sa decurga lucrurile, altfel existenta ar fi nesigura sau necontrolata: deci sfarsitul poate surveni mai repede, sau niciodata in Univers sau orice alta modificare precum cele doua exemplificate care iese din dorinta unei divinitati atotputernice care a creat un Univers predeterminat numai de ea).

Faptul ca Lain avea putere asupra intregii realitati i se dezvaluie treptat, insa adevarata ei putere doar in ultimul episod...
si asta se intampla pe masura ce ea invata sa relationeze cu semenii si cu mediul- la inceputul seriei si incepe aiba contact cu fenomene de factura gnoseologica si oarecum mistica gen comunicarea intre ea si Chisa care era moarta si nu ar fi putut sa intervina in universul fizic, si apoi pe masura ce universul cultural si afectiv se dezvolta observa evolutia a mai multe laturi ale personalitatii ei, sau personalitati latente, pe care credea ca nu le are insa ii apar ca existand si functionand din totdeauna;
pe masura ce Lain devine mai sociabila in 'Wired' si in lumea reala si se imprieteneste cu Alice tot mai mult si pe masura ce invata mai mult despre abilitatile ei, apar intrebarile existentiale, intrebari despre cine este ea si unde este locul ei in societate si in lume - ea se indeparteaza tot mai mult fata de ceilalti cu o existenta mai mult carnala doar prin informatiile, pe care le dobandeste despre ea, societate si 'Wired' incat transcenderea spre un alt nivel de cunoastere aproape ca oportuneaza(~!?) de la sine undeva pe parcurs (asa ca in momentul in care sustine ca GOD exista nu are indoieli) => toate informatiile pe care le are despre societate si 'Wired' sunt informatiile dupa care functioneaza Universul de fapt- insa ele in sine sunt doar o mostra in spatele intelegerii actului creator, insa destule pentru Lain pentru a crea analogii si analize despre Univers la o scara mai mare... Pe masura ce se emancipeaza mai mult : devine din ce in ce mai cunoscuta in 'Wired' ca un fel de goddes, iar lumea reala devine chiar un fenomen social si influenteaza realitatea fizica , manipuland nu doar hardware gen calculatoare, diverse hackuri sau chiar cand se enerveaza sa miste obiecte , ci ajunge sa poate modifica softul universului social -adica poate modifica amintirile din mintile oamenilor AKA manipularea mintilor oamenilor...
Toata aceasta emancipare a lui Lain atinge punctul culminant (zic io :rolleyes: ) pana in episodul 12, momentul cand se observa ca a transcens din cineva care era nesigur asupra existentei (nu stia cum functioneaza realitatea in esenta ei- eu am dedus mai sus ca e agnostica), nu avea o identitate consolidata si avea poate o influenta nesemnificativa asupra existentei in:
- cineva care deja sustine ca exista un ceva in esenta tuturor fenomenelor si a lucrurilor (Dumnezeu sau divinitatea) si acest lucru nu este credinta, ci este un fapt, pe care Lain l-a dedus...
- cineva care a aflat natura fiintei sale si posibil natura celorlalte fiinte prin abstractie; spre ex. Lain este in acelasi timp persoana, care are un corp fizic si o viata sociala (poate chiar si o personalitate aferenta) si este si un soft (program) conceput de Masami Eiri (sau asa sustinea el) si caruia el i-a dat un corp (nu se verifica informatia asta; e posibil sa fie doar o tehnica pt. a o folosi pe Lain) in lumea fizica (sau asa sustine el); conceptul acesta de persoana duala este si in psihologie gen existenta mai multor personalitati sau mentinerea unei vieti sociale fericite si in religii- spre ex. Iisus era o persoana teandrica si avea abilitati din ambele naturi ale sale (analogia cu Lain);
- cineva care pune la indoiala totul pentru aflarea adevarului; astfel afla ca are mai multe personalitati si ca Masami Eiri nu este o divinitate;
- cineva care poate influenta semnificativ realitatea sub multe aspecte si in mod complex (aproape pare ca ar avea putere absoluta in ultimul episod, dar acest lucru nu se confirma si oricum evolutia fantastica a lui Lain ii da dreptul castigat prin cunoastere inexplicabia, inalta, simpla si complexa de a fii imuabila undeva de unde poate observa totul si interveni unde doreste)...
Fara sa-si dea seama ea deja era cineva care exista in acelasi timp in ambele lumi simultan si apoi faptul ca a descarcat tot navy-ul in memoria ei pentru a avea toata informatia disponibila genul unor arhive ale cunoasterii acumulate, o ajuta sa modifice realitatea, rescriind istoria oarecum...
Lain se exclude din viata reala, iar in 'Wired' nu vrea sa existe pentru ca stia totul si era considerata importanta (ar fi fost oricum o existenta plictisitoare), apoi dialogheaza cu diferitele versiuni ale sale si decide sa ramana cu tatal care ii arata ca poate sa iubeasca si sa vegheze omenirea din afara existentei(?), insa in tot acest proces Lain nu se confunda(nu se crede a fi) cu vreo divinitate, ci doar are anumite prerogative.
In final Lain spune ca amintirile sunt doar din trecut si vorbeste putin cu Alice, promitand sa vegheze asupra ei.
Faptul ca amintirile sunt din trecut si nu de acum, sau ca de fapt momentul prezent este o perceptie a momentelor deja trecute este IN FAPT cica REALITATEA, iar noi am fi doar simpli observatori ai vietii noastre din perspectiva deciziilor, pe care le luam in timpul vietii iar la nivel mai mare observatori ai momentelor aflarii oricarui moment perceput ca prezent despre orice alt lucru care intra in aria de cunoastere, interes sau care ne influenteaza fara sa stim sau chiar daca stim, cu voia noatra, prin nebagare de seama sau chiar inevitabil... pentru mai multe detalii vedeti teoria relativitatii a lui Einstein si teoria lui Stephen Hawking despre forma timpului sau la scara si mai mare exemple in literatura: "La steaua" si parti din "Luceafarul"( :blink: :lol: -_- ) ...
(IMG:http://www.psyonline.org.uk/shared/images/AEAGif.gif) ... (IMG:http://www.psyonline.org.uk/shared/images/smart_guy_waving_mc.gif) * * *
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Feb 18 2008, 10:19 PM
Post #56


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



O serie excelenta, te face sa-ti pui atatea intrebari, dar nu te lasa in aer ci iti raspunde la ele. Singurul lucru care m-a dezamagit a fost ambianta: nici pe departe pe masura storyului.
Arata cum omul isi pune intrebari, intrebari care au existat din totdeauna, dar la care nu s-a putut raspunde. Aici, insa, Lain are ocazia de a merge mai departe ,de a avansa intr-un stadiu in care poate cereceta si intelege natura umana si o poate modifica. Arata un Dumnezeu limitat la gandirea unui om. Tu ce ai face daca ai fi atotputernic, daca ai fi omniprezent, ai putea stapani cu usurinta lumea, dar ai fi limitat la aceasta minte?
Explica asa de frumos legaturile ce formeaza aceasta lume ca un tot unitar.
Arata ca oamenii nu pot reusi sa creeze ceva nici daca au puterea, deoarece sunt blestemati sa greseasca.
Si la sfarsit, dupa ce se ajunsese la concluzia ca nu exista un Dumnezeu adevarat, ca The Wired nu este un layer superior al acestei lumi, observi ca totul este pus in ordine si legat de cineva, de ceva, ceva ce nu are nevoie de worshipers sa existe, pentru ca a existat din totdeauna.
Informatia nu trebuie sa fie shared in totalitate, sunt lucruri pe care oamenii nu au nevoie sa le cunoasca.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jan 27 2009, 01:16 PM
Post #57


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Nu am inteles partrea cu extraterestrii. Nici secventa in care un extraterestru intra in camera lui Lain si nici cea in care Lain cu corp de extraterestru inta in camera lui Arisu.
Sa mor eu daca am avut chef sa citesc postul lui cipmaster, asa ca daca raspunsul se afla acolo, imi cer scuze ca am pus o intrebare la care s-a raspuns deja.
E o serie pe care o aveam de mult timp in vizor, dar niciodata nu am reusit sa o vizionez efectiv. Acum in urma unor intamplari am inceput sa o urmaresc incet, cate un episod doua pe saptamana. M-am chinuit groaznic. Abia asteptam sa-l urmaresc pe urmatorul. As vrea sa am mai mult timp >.<.
Secventele repetitive, desi pot sa para plictisitoare pentru unii, mi se par necesare. Nu au fost puse acolo deoarece nu stiau cu ce sa umple un episod. Aveau anumite idei. Ce cred eu ca semnifica: incapacitatea de a iesi din cotidian, monotonia vietii umane care e atat de limitat de materie. Oricat de plictisitoare ni s-ar parea viata, oricat de mult am incerca sa scapam aceleasi cladiri, aceeiasi stalpi de telegraf, aceeasi casa ne va astepta mereu la intoarcere. Ce fac oamenii pentru a scapa din aceasta situatie? "The wired", locul in care poti sa-ti creezi proprii prieteni si propriul spatiu pe care il poti schimba in momentul in care te-ai plictisit de el. Repetarea secventelor dau o nota mai calma seriei.

Lain ca personaj a fost foarte fascinanta. Trairile ei erau limitate de personalitatea timida pe care o avea. La fel ca si toti ceilalti si ea simte nevoia sa iasa din cotidian, dar simte asta inconstient. O alta parte a sa isi exercita puterea pe net: "The wild Lain".
Se vede ca animeul e vechi deoarece grafica nu e exceptionala, dar mi se pare totusi, frumoasa. Unele proportii sau pozitii ale personajelor imi displaceau, dar culorile folosite si simplitatea animatiei transmiteau perfect ideile anime-ului asa ca nu simt nevoia sa ma plang.
Intotdeauna mi-au placut anime-urile psihologice chiar daca nu cred ca le-am inteles vreodata in totalitate. Pentru mine partea de cyber-punk a contat mult prea putin.

Ideea ca cei care au accesul la cele mai multe informatii sunt si cei mai puternici e adevarata. Netul e o forma de colectare a informatiilor, dar putin sunt cei care stiu sa-si extraga informatiile de care chiar se pot folosi de acolo.
Finalul a fost cam simplu, dar aceptabil. As fi vrut mai multe explicatii din partea autorilor. Multe fenomene au ramas neintelese pana la final.

Serial experiments Lain e o serie deosebita. Nu cred ca se afla printre preferatele mele, dar cu siguranta merita urmarita.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Nov 26 2010, 10:04 PM
Post #58


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Hmmm... seria asta e printre putinele care mi-au pus n semne de intrebare. In general imi plac foarte mult animeurile si filmele psihologice, sau chiar si sf-urile care prezinta o latura neobisnuita. Din pacate am facut o pauza destul de mare(mai bine de o luna) intre primele 6 episoade si restul. Am pierdut legatura concreta, dar esentialul l-am retinut. Probabil o explicatie mai buna as fi putut extrage singura in urma vizionarii complete, insa in cazul "Lain" nu am fost capabila. Animeul o ia pe o latura comuna : problemele din viata care ne preocupa pe fiecare, dar o trateaza intr-un mod senzitiv. Lain e un personaj foarte misterios. Sunt intr-adevar o gramada de faze sub ?, dar pana la urma, ca si in Haibane Renmei (ca doar autorul e acelasi) povestea e ambigua pana in final si dupa. Grafica chiar mi-a placut. Poate e putin simplista, dar are asa un efect vizual influent incat asta a fost primul lucru care m-a determinat sa urmaresc seria. Openingul e foarte tare, il ascultam inca de mult inainte sa vad animeul. Sfarsitul a fost ciudat, poate ma asteptam, in urma atator episoade dilematice, sa primesc un raspuns concret, dar pe un fond abstract. Nu stiu nici eu ce vroiam exact de la poveste, cert e ca mi-a schimbat starea de spirit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Nov 26 2010, 10:47 PM
Post #59


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Am privit seria de cateva ori, si de fiecare data gasesc cate ceva nou in ea... am ramas uimit de ea si raman uimit de fiecare data cand imi amintesc de serie, iar aceste momente sunt complet aleatorii.. fie ca ma uit la semafor sau stau singur in tramvaiul 27 si ma gandesc ca acesta calatoreste prin lumi paralele.. lain e o zeita lain e inexplicabilul, lain e tot si nimic... Lain creste incepand de la o gandire infantila in care ea se joaca si experimeteaza pana la maturitate in care trebuie sa ia decizii... Oricum povestea e impresurata cu simboluri si substraturi... imi aduc aminte de momentul in care lain discuta in neant cu o gura cu dinti (hint hint Cashire cat ;) ) ... La urma Lain are o profunda criza de personalitate, pe care o au toate zeitatile, pentru ca odata ce ai un infinit de posibilitati, si roluri pe care le poti lua ajungi sa uiti cine esti de fapt si oare atunci intervine alegerea? cine vrei sa fii ? Iar faza cu extraterestrul pe care o zicea tessa(cum am inteles-o eu): este faptul ca noi suntem diferiti, suntem extraterestri unul pentru celalalt... Tind sa explic si sentimental multe concepte din lain, desi seria se construieste pe acele simulari ale realitatii (see cipmaster mai jos).. for me it's a story about love... loving everyone...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Nov 17 2011, 12:20 AM
Post #60


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



pfff...Serial Experiments Lain. Daca ar trebui sa descriu acest anime printr-un singur cuvant, ar fi: atmosfera.

Fie ca o "naste" prin niste idei extrem de avansate pentru timpul ei, fie ca asculti pur si simplu sunetul curentului prin transformatoare, fie care iti pune niste intrebari care te fac sa intorci capul intr-o parte ca un Ewok si sa zici: "Huh?"...Serial Experiments Lain este un anime care traieste prin atmosfera pe care o creeaza.

Mindf*ck is SEL spelled backwards....well, it's isn't but you get my point :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:47 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |