Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

10 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ce Recomandati Ca Prim Anime?


LArSON
post Oct 19 2006, 08:53 AM
Post #21


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 513
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 26
Points: 290
Gender:



Pentru fanii SF cel mai bine merge PlanetES... Am prins cativa asa :D Si voi cei "initiati" care nu l-ati vazut ar trebui sa-l puneti pe lista de prioritati.

Pentru cei mai sportivi si pasionati de curse recomand fara urma de indoiala Initial D.

In schimb nu incercati la fete cu Kimi Ga Nozomu Eien. Spre surprinderea mea nici una din fete nu s-a mai aratat interesata dupa 2-3 episoade :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Oct 28 2006, 09:24 AM
Post #22


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Eu zic Samurai Champloo, asta il folosesc eu si n-am intalnit neinitiat la care sa nu-i placa si sa mai ceara. Are de toate si poate fi vizionat in japoneza, fara a parea nenatural pentru unul care nu-i obisnuit cu asa ceva. In rest pentru cei prea tineri clar Ghibli... Mononoke Hime e o alegere buna.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

fiona
post Oct 28 2006, 09:28 AM
Post #23


Catalina
Group Icon

Group: Members+
Posts: 132
Joined: --
From: then braila, now B
Member No.: 902
Points: 156
Gender:



eu zic GTO. Are tot ce vrei: actiune, comedie, elevi, povesti de groaza, etc si se potriveste oricarei categorii de varsta.
Pt cei care doresc ceva mai dur e bersek, pentru ceva filozofie si lupta cu sabiile: samurai X sau cronicel of ...(nu mai stiu cum se scrie).
Pt ceva meca e merge guandem wing si raxpheon.
Daca e ceva cu magie: wichihunter robin.
Si eu am fost pusa in aceesi situatie si am raspuns ceva de genu: eu am sa iti dau toate tipurile de anime pe care le am si tu ai sa te uiti cat vrei din ele si te vei opri la care iti place. Pana la urma ajunge sa vada 3-4 serii din ele :D . e cea mai buna metoda :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Oct 28 2006, 12:12 PM
Post #24


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



De dragul statisticii subscriu si eu la cateva:
- Mononoke Hime (all)
- Inuyasha (kids - dar nu radeti, pe mine el m-a prins :) )
- GitS si film si serial (pentru adulti cu inclinatii SF)
- Fruits Basket si Honey&Clover (fete... mai inteligente)
- GTO (toti, in special baieti cu simtul umorului)
- Gantz (baieti)

Personal am esuat cu:
- Akira (baiat)
- Cowboy bebop, filmul (baiat)
- FLCL (EVERYBODY.... WHYYYY?!?!)
- Gantz (fata .... a fost ok dar am trecut pe honey&clover)

Intr-adevar, e imposibil de recomandat anime-uri fara a stii nimic despre persoana respectiva. Exceptand poate Ghibli. Si in plus apar surprize... de exemplu cred ca am cucerit saptamana asta o fata romantica cu Elfen Laid (da, am scris bine, hentai-ul, nu anime-ul).

Cateva lucruri le-am gasit valabile per total:
- din pacate anime-urile bune nu pot fi apreciate de toti incepatorii (evangelion, flcl, hoshi no koe). Si suspectez ca honey&clover a avut succes numai pentru ca e comedie...
- exista greseli evidente care pot fi evitate (vezi mai sus).


Champloo suna bine, dar nu am recomandat decat ce am incercat pana acum pe neinitiati. Cu proxima ocazie...
Ah, si imi mai recomanda cineva ceva pentru fata romantica de mai sus? In afara de X :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Oct 28 2006, 01:45 PM
Post #25


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Ai intalnit un baiat care nu i-a placut Akira ??? weird people :twisted: .
FLCL e de inteles de ce a esuat - cunosc fani anime inraiti carora nu le-a placut acest anime. E prea ciudat, trebuie sa ai niste gusturi mai speciale, iar pt. un incepator....
Cat despre recomandari pt fata romantica..., hmm, niste anime romantice faine - Ah My Goddess (ova, film, serie), Kimi ga nozomu eien, Whisper of the Heart (film gibli).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

skillz
post Nov 9 2006, 03:40 PM
Post #26


good2theN, evil2theS, light2theE, darkness2theW
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: 7-November 06
From: Buc
Member No.: 3.241
Points: 66
Gender:



depinde de ceea ce ii place fiecarui om .... printre recomandarile mele sunt GTO, Ninja Scroll, Rurouni Kenshin, Bible Black j dc nu Hellsing.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sarkastik
post Dec 7 2006, 11:28 PM
Post #27


adapting to reality ...
**

Group: Members+
Posts: 75
Joined: 28-October 06
From: Iasi
Member No.: 3.197
Points: 175
Gender:



Pt baieti DBZ , pentru fete Sailor Moon , pentru oameni peste 18 ani Honney and Clover , sau KNGE , Cowboy Bepop , etc .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkPrince
post Dec 8 2006, 12:06 PM
Post #28


Newbie
*

Group: Members
Posts: 1
Joined: 25-November 06
Member No.: 3.335
Points: 5
Gender:



seriile dragon ball sunt excelente pentru inceput...poate e un cliseu...dar si pentru mine a fost primul anime...asa k....stiti cum se spune...prima iubire nu se uita niciodata...:P....
as mai recomanda inuyasha,naruto sau trigun...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Dec 8 2006, 09:48 PM
Post #29


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5




Eu am recomandat: Cowboy Bebop.
Grafia este buna, muzica este excelenta, seria are actiune, are umor, personajele sunt interesante. Plus ca episoadele fara legatura intre ele reprezinta un atu. Nu toata lumea o sa vrea sa vada 26 de episoade deodata.

Alternativ si poate o alegere mai buna : Princess Mononoke.
Merge la orce varsta si nu conteza sexul persoanei (un film il mai vizionezi si in gasca deci vrei sa faci pe plac unei audiente cat mai largi). Fiind vorba de film cinematografic inseamna ca ai o calitate mai buna a productiei. Plus ca un film este gandit prin insasi natura sa pentru o audienta cat mai larga.

Oricum nu cred ca o alegere buna ar fi o serie prea lunga (peste standardul 26 de episoade) sau un anime greu de vizionat (Neon genesiss evangelion, Jin Roh, Perfect Blue).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Dec 8 2006, 10:10 PM
Post #30


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



rogueman999:
QUOTE
Personal am esuat cu:
...
- Cowboy bebop, filmul (baiat)
....



Filmul Cowboy Bebop nu prea are sens daca nu ai vazut seria inainte. Imi aduc aminte ca am vazut filmul inainte de serie si nu prea am priceput care este treaba cu personajele (filmul presupune ca stii personajele), iar ca locatie aveam impresia ca este pe Terra undeva in viitorul apropiat (cei ce au vazut seria stiu mai bine). Sa nu mai zic ca am crezut mult timp ca Ed este baiat.

Daca este sa recomanzi un film la un baiat si vrei sa fi destul de sigur ca ii va place: Ghost in the shell.
Are nuditate dar nu e exagerat (cel putin partea de inceput o sa il convinga sa vada restul), are actiune si tema este una SF. Nu prea l-asi recomanda in cazul general (fete, parinti, bunici, nepoti). Daca nu ii place, atunci sigur individului nu ii place animeul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Dec 8 2006, 10:25 PM
Post #31


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



QUOTE
Daca este sa recomanzi un film la un baiat si vrei sa fi destul de sigur ca ii va place: Ghost in the shell.

Asta intra la threadul "Cum vizionati Anime" ... Ghost in the Shell nu-l vad decat singur :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Jan 23 2007, 11:16 PM
Post #32


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



I'm going to use my all time winner: SLAYERS sunt sanse mici sa nu fie atras de posibilitatile animeului in general, dupa asa ceva. Mai ales pentru cei care stiu putin despre anime. Cei care cunosc noile aparitii s-ar putea sa nu fie atrasi. Dar cei care stiau doar Sailor Moon si DBZ (deci sunt obisnuiti cu grafica veche) vor fi inebuniti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Xristina
post Jan 23 2007, 11:36 PM
Post #33


Lady
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 5-June 06
Member No.: 2.629
Points: 350
Gender:



Eu as recomanda un anime vechi de vreun an sau doi gen School Rumble sau Ouran High School Host Club. Asta la partea de comedie. La partea serioasa Kimi ga nozomu eien si Death Note. :D

Si cred ca sansele sunt destul de mari sa ii placa. ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

queen_of_a_lost_cemetery
post Oct 14 2007, 09:41 PM
Post #34


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: 14-October 07
Member No.: 5.351
Points: 7
Gender:



animeurile....toate sunt faine...in oarecare masura...cred ca aici suntem toti de acord... dar mie cel si cel dar cel mai mult imi place jigoku shoujo....luv it :twisted: :D anyway pentru cei care nu au mai vazut nici un anime pana akuma <_< exista si din astia din pacate.... as zice inuyasha....kiddy grade...yu yu hakusho... and so on...

si rugaminte maaaaare maaaare :rolleyes: la sufletzelu vostru cei kare au episoade din hell girl....ajutatzi un bit fan anime :unsure: :unsure: :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Oct 15 2007, 03:54 AM
Post #35


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Cred că ar trebui văzut īn primul rīnd ce gen preferă. Dacă obligi un fan SF să se uite la Fantasy s-ar putea să obiecteze. :) Apoi cred că serialele şi filmele mai vechi pot fi uneori alegeri mai bune decīt ceva nou. Dar, repet, depinde de gen.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Hadrian
post Oct 20 2007, 10:22 PM
Post #36


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: 6-August 07
Member No.: 4.834
Points: -25
Gender:



;)
Un anime ce se poate recomanda poate fi Dragonball-ul,desigur.Pentru ca acesta e putin vechi, are ceva nou care, cel putin pe mine ma impresioneaza tot timpul si anume aerul acela de SF pe care il are; e plin de umor la momentul potrivit, si e si putin mistic, are actiune antrenanta...
Ce mai, e anime-ul potrivit pentru orice tip de persoana.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Oct 21 2007, 10:12 AM
Post #37


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Eu pana acum am avut succes doar cu Nana si Elfen Lied. Spre suprinderea mea de fiecare data cand am recomandat death note la un incepator a avut efecte dezamagitoare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Van Dan
post Oct 28 2007, 07:26 PM
Post #38


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: 20-June 07
Member No.: 4.501
Points: 152
Gender:



poi eu nu am fost pus niciodata intr-o astfel de situatie.
dar pot sa spun ce m-a facut pe mine sa ma uit la anime-uri.
un prieten care urmareste anime-uri de f mult timp se uita la My Hime si din plictiseala m-am pus si eu sa ma uit. ei bine desi acesta era pe la ep 9 am stat apoi si am urmarit seria pana la final. apoi prins fiin i-am cerut sa-mi dea alte anime-uri pe care sa le vad mi-a recomandat Vampire Hunter D, apoi am inceput eu sa ma informez apoi am inceput singur sa caut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Oct 28 2007, 07:32 PM
Post #39


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



As recomanda Ninja Scroll prinde pe mai multi..pe unii i-am convertit cu bleach, naruto... chestii care is mai diverse si prind.
Pe mine m-a prostit de cap rurouni kenshin sa fiu sincer , apoi cele 4 ova...si apoi restul au venit pe nesimtite.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AlraM
post Oct 29 2007, 02:18 PM
Post #40


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 175
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.526
Points: 386
Gender:



Eu... cand ma uit la anime... ma gandesc deseori la diverse persoane carora le-ar putea placea. fie pentru ca un personaj imi aduce aminte de ei, sau pentru ca animeul este despre o pasiune a lor, sau pentru ca animeul are un umor similar cu al lor... si tot timpul recomand primul anime in functie de persoana :) pana acum mi-a iesit destul de bine metoda :)

trebuie in orice caz sa le arati ca animeurile sunt extrem de variate, si ca daca sunt deschisi, sigur o sa gaseasca ceva pe placul lor, mai ales daca dai peste o persoana care n-a auzit decat de pokemon si sailor moon :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

10 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:56 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |