Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ce fel de strategie preferati?

Ce fel de strategie preferati?
 
[ 15 ] ** [57.69%]
[ 11 ] ** [42.31%]
Total Votes: 26
Guests cannot vote 

Lumpy
post Feb 22 2004, 07:39 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



Vreau sa stiu si eu cati sunt care prefera real-time strategy(RTS) si cati prefera turn-based strategy(TBS). Personal eu sunt fan al amandurora primul meu joc pe PC a fost un RTS vechi da vechi Dune II care mi s-a parut a fi sin inca mi se pare a fi unul dintre cele mai bune RTS facute vreodata mai e si Starcraft-BroodWar care de... 6 ani tot domina pietele si salile de jocuri este cel mai jucat RTS al tuturor timpurilor si probabil va fi pana cand va aparea unul mai bun(sper sa fie Starcraft 2 :D ). Iar TBS-uri poate multi prefera HOMM III dar preferatul meu este Disciples II - The Dark Prophecy.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 23 2004, 12:18 PM
Post #2


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



hhmm...cam greu de ales zic eu. Eu m-am jucat Starcraft la fel de mult ca Heroes 3...multe vacante de vara s-au dus omorand zergi sau cucerind castele. :D Dar preferatul meu ramane RTS-ul, am jucat mai multe strategii decat tbs-uri.

StarCraft 2...lol...asta e visul nostru, al tuturor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 24 2004, 01:08 AM
Post #3


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Mie imi plac ambele in egala masura!!!
La rts ...tatal lor ...indiscutabi batranul starcraft...insa mai sunt multe alte rts interesante
La tbs Disciples 2 si Age of Wonders 3...as puntea zice ca rup in domeniu...si bineinteles mai e si batranul Heroes 3!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Feb 28 2004, 04:48 PM
Post #4


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



La mine nu conteaza.Atat timp cat mi se ofera multe posibilitati tactice as juca orice.
Am jucat intr-o fericire Disciples 1(n-am 2 inca) si Heroes 1,2,3 din simplul motiv cas-mi placeau si putem sa adopt mai multe tactici,fiecare mai rasarita decat alta.
Am jucat Metal Fatique ca RTS,des existau altele mai bune,mai frumoase,asta imi dadea cele mai multe posibilitati.E sec sa-ti construiesti o armada de tankuri sub pamant dar mai sec e sa razi de inamic distrugand toate lifturile si apoi vanand tank dupa tank in subteran,lifturile ramase fiind pazite de cate un combot.Sau sa trimiti in recunoastere 3 comboti urmati de 30 de masini Nemesis.N-am vazut grup de comboti care sa supravietuiasca la aste.Plus ca poti cerceta parti de combot inamice si sa le fabrici dupa aia.

Un joc de strategie mi se pare ca trebuie sa impresioneze tocmai prin cantitatea de posibilitati care ti se ofera.Un joc cu o singura cale mi se pare plictisitor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Il_Palatzzo
post Feb 29 2004, 10:41 AM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 67
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 27
Points: 2



Heroes va ramane pt. mine strategia Nr.1. Le-am jucat/terminat pe toate. Yey! Si mi-a placut la nebunie si 4 chit ca multa lume zice ca e un jaf. Oh well...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Feb 29 2004, 04:05 PM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



RTS-urile sunt dragute dar ma plictisesc destul de repede de ele. TBS-urile pe de alta parte ma tin destul de mult. La RTS-uri cel mai reusit mi s-a parut 7Kingdoms, iar la TBS-uri Age of Wonders 1&2, Heroes 2, Heroes 3 si Heroes 4. Ultimul mi se pare un joc reusit insa grabit. Trebuiau sa mai lucreze la el. Este clar mult mai echilibrat si mai bine gandit decat restul seriei, un joc in care puteam alege linistit random fara sa-mi fie teama ca o sa dau peste un castel 'nasol' ca in Heroes 2/3. Daca l-ar fi facut cu engine-ul si grafica din Heroes 3 insa cu ideile/conceptul din h4 chiar nu m-as fi suparat :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MaTTh
post Feb 29 2004, 05:19 PM
Post #7


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Hunedoara*Timisoara
Member No.: 48
Points: 40
Gender:



Shi eu pot sa zic ca is fan al ambelor tipuri de joc....
Ca RTS am jucat : Starcraft,Warcaft2,3,3-ft . shi Tbs Heroes 1,2,3 disciples 1,2 etherlords 1 ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 29 2004, 08:08 PM
Post #8


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Heroes 4...e un MARE RATEU....si asta o zic fani inraiti ai seriei!!! Au vrut sa faca ceva bun si nu au facut Nik...Au copiat idei din Age of Wonders ..cam la greu..si le-au implementat nu tocmai bine...
Care a jucat Disciples 1 sau 2...Asta un joc care la prima vedere parte foarte simplu...mai ales in batalii..insa care e foarte profund o data ce te pui mai bine pe el...iar la garafica...ce sa zic...Disciples 2 si AoW 3 ...au o grafica de fac sa paleaca orice alt TBS ...mai ales H4...
Mare pacat de H4.... :? !!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Mar 2 2004, 01:55 AM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Disciples 2 nu e decat un Disciples 1 cu grafica mai buna. D1 l-am jucat destul timp, dragut joc insa cam limitat. D2 am jucat 5 minute am zis "hmm ... arata binisor" si apoi am iesit/sters jocul pentru ca nu-mi oferea nimic in plus fata de primul joc. Age of Wonders e clona de Heroes pe fata insa cu mai multe rase, cu tururi simultane si cu posibilitatea de a folosii eroi in lupta. Serie buna, nu zic nu, insa un AoW devine prea complex si ajungi sa te concentrezi prea mult asupra unor detalii neimportante (din punctul meu de vedere).

Heroes 4 mi se pare cel mai bine gandit din toata seria Heroes. Ca au facut greseala sa nu bage multiplayer si alte optiuni relativ importante de la inceput e alta problema. In H4 am folosit 90% din vraji, 90% din creaturi si 90% din eroi. In H2/H3 am folosit 40% din creaturi, 40% din vraji si in jur de 30% din eroi. Cred ca nu mai are rost sa subliniez diferenta MARE intre procentajele de mai sus. Dupa mine asta inseamna ca H4 e gandit mai cu cap din moment ce folosesti 90% creaturi/vraji/eroi, foarte putine lucruri sunt in plus si inutile.

Acum ... in H2/H3 stateai cu morcovu la fund daca jucai random sa nu cazi cu vreo vrajeala de castel gen 'castle' in H2 sau 'fortress' in H3. Din zecile de vraji existente cate erau folositoare ? Eu mai mult de 20 (si cred ca exagerez cu numarul asta) nu am folosit, restul mi se pareau absolut inutile, puse degeaba si mai ales stupide. In privinta eroilor aceasi situatie, sunt cateva duzine de eroi cu care nu am jucat pentru ca pur si simplu avea skilluri inutile si absurde.

Pacat .... pacat ca un joc a ajuns sa fie apreciat numai dupa grafica :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Mar 2 2004, 11:50 AM
Post #10


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Eram sigur ca asta zice lumea...
Disciples 2 este un joc EXCELENT tocmai pt ca e simpli(limitat cica...)!!
Apropo..ti-ai pus vreaodata ideea cum e un meci in multi..S-au ti-ai pus ideea cum ar fi sa razi tot de pe harta ...inclusiv castelel inamice...cu tot cu gardiat...
Io da mi-am pus....si cel putin cu Undead si cu empire de la misiunea a 4 ..numai las nimic pe harta....Rad tot...si da se poate omora seful din castel...chiar foarte usor...mai ales cu Empireul!!
Numai ziceti ca-i un joc limitat...Stiai macar ca ai optiunea de defense la charactere in lupte...e datorita chestiei astea ..poti face zeci de scheme de atac..ca la sah!!! Asta ca sa nu mai vb de magii super realizate!!
Nus ...cum ti-ai dat tu seama in 5 min..cum stau lucrurile cu el...
Io macar la h4 am jucat 2 zile(si am jucat..cam 10 h in fiecare zi..)...si am ajuns la concluzia ca e un MARE RATEU...ca multi alti!!!

Aow...da .poate parea un pic cam comlex...insa asta e pct lui forte...cum in Disciples simplitatea este!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Mar 2 2004, 03:02 PM
Post #11


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



"Nus ...cum ti-ai dat tu seama in 5 min..cum stau lucrurile cu el... "

Am explicat deja de ce. Tu ai jucat Disciples 1? Daca da, cat timp ? Eu l-am frecat destul timp, mi-a placut, chiar mult. Insa un jucator de D1 nu are ce gasii in plus la D2 pentru ca acesta din urma nu are decat schimbari minore fata de primul. N-am ce face sa joc din nou D1 cu o grafica mai buna .... ? Nu o sa consider D2 un joc reusit pentru ca daca as face asta le-as da apa la moara producatorilor, adica vezi tu e in regula sa scoti acelasi joc, cu engine 3d acum ca sa arate mai bine si putin slefuit. :roll: Disciples 1/2 e un joc limitat insa asta nu inseamna ca e un joc prost.

Zici ca H4 e un mare rateu, eh? Niste argumente de genu "e un mare rateu pentru ca asa si pe dincolo" nu ar strica totusi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post Mar 5 2004, 08:53 PM
Post #12


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



Adevarul este ca ai dreptate D2 este D1 in haine noi dar storyline-ul difera chiar daca nu ai nimic nou nu conteaza conceptul in sine la jocului atrage si a fost de ajuns pentru mine(tre' sa fac rost de ultimu' add-on The Rise of The Elfs).Cica in add-onul asta nou poti juca cu elfi...I can hardly wait.. :D . Si pe deasupra as vrea sa te vad Seby sa ma taci in castel incercand sa mi-l cuceresti cand eu joc cu Mountain Clans..adik un RuneMaster cu boost nici nu se compara cu Defender of Faith cu toate celea sau un Angel ori High Inquisitor...adik 300 damage .... x2 pe fiecare runeblade...si pot spune ca daca mai am si un Son of Ymir in locul tau m-as retrage si m-as sa ma bat cu vreo trei orc kings sau vreo doi Ancient giant..adik Vitar e bun...singura ta optiune este sa fii undead stii tu damage ward ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Mar 29 2004, 12:24 AM
Post #13


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Pe langa batranul Starcraft la care mor sa aflu continuarea povesti si mai noul Warcraft III mai am un joc de strategie ce mi-a mancat saptamani intregi pentru o harta.
Acesta este Alpha Centauri si este un joc TBS in adevaratul cuvant. Idea ca pot sa cuceresc la masa tratativelor orase intregi m-a cucerit imediat. Iar faptul ca unitatile sunt create modular (si astfel ai libertate totala in crearea de unitati specifice stratergiei tale) il separa de restul jocurilor gen civilisation.
Sper sa apara ceva cu o grafica mai noua (ba chiar 3D), grafica fiind singurul punct minus.

Cat priveste seria Heros, nu am inteles de ce nu poti mutat unitatile fara sa te cari cu eroul dupa tine (gen Warlords III). Acest mic detaliu si ar fi devenit favoritul meu pe partea de fantesi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Mar 30 2004, 05:11 PM
Post #14


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Bogdragon, daca vrei cu adevarat o provocare in domeniul diplomatiei incearca un joc de browser unde toti oponentii sunt umani. Nu se compara cu starcraft+warcraft3+alpha centauri+"ce mai vreti voi" la un loc (apropo, nu m-a prins niciodata stracraft, il consider un joc mediocru). Problema e ca ai nevoie de ceva timp liber :)

Recomand: www.xenocide3001.org (probabil o sa ma apuc iar de el cand incepe noua runda)

PS: In Heroes4 poti sa-ti muti creaturile fara erou.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Serpico
post Apr 3 2004, 02:29 PM
Post #15


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 82
Joined: --
From: Bucuresti/ Amestris
Member No.: 249
Points: 2



Eu sunt fan al ambelor genuri. Am jucat mai multe RTS-uri decat TBS-uri, dar imi plac in egala masura. RTS-urile stau mai bine la partea cu povestea, iar TBS-urile stau mai bine cu vrajile si strategia din timpul luptei (in general la jocurile RTS cu vrajitori si alte alea nu ai timp sa dai cu magiile cu care ai chef, pe cand la TBS poti sa stai si sa analizezi in voie).
Cel mai mult mi-au placut Warcraft I,II,III,III-FT si Kingdom Under Fire de la RTS si Heroes of M&M II,III,IV de la TBS, pentru ca au ceva special fata de restul de jocuri din aceeasi categorie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Apr 9 2004, 09:11 PM
Post #16


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Demiurgus>
"Timp liber", de unde cumpar ca am nevoie de cantitati uriase de asa ceva (desi ar sfarsi ca fiind transformat in timp planificat).
"joc de browser", acum cand am ramas fara net. :lol:
Ca diverse, Alpha Centauri poate fi jucat in multiplayer, inclusiv prin email.

Stracraft la ora atuala poate fi catalogat ca slab, dar la timpul sau era superb. Oricum pe mine povestea m-a fascinat (personajele sunt superbe si universul este fascinant). Nu ma intereseaza gameplay-ul cat ma intereseaza povestea (vreau sa stiu ce se va intampla cu hibrizi zerg-protoss).

Nu am incercat decat 2 si 3 la Heroes. Daca o sa fac rost vreodata de 4 am sa il incerc, sa vad pe pielea mea daca este bun de ceva sau sa dau dreptate fanilor dejamagiti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jul 16 2004, 12:46 AM
Post #17


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



cam de mult nu s-a mai postat pe aici dar tin sa-mi exprim si eu parerea ...
imi plac si rts si tbs in egala masura, pentru ca la fiecare ai avantaje si dezavantaje, si mi-ar fi f greu sa aleg intre starcraft si heroes de exemplu
cat despre cel mai indragit joc de strategie ... sunt fan heroes, d-ala inrait
am jucat toate heroes-urile, incepand cu h1 si pina la h4, inclusiv toate ad-on-urile si toate versiunile posibile :D
ca aprecieri, cel mai mult am apreciat H3, dar spre deosebire de multa lume care nu prea apreciaza h4, mie mi se pare destul de reusit ... poate ca este un pic mai greu din punct de vedere tactic de jucat, poate si de aia nu a mai placut la multa lume.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 16 2004, 11:41 AM
Post #18


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Am auzit ca lucreaza baietzii la Heroes 5, care va fi facut dupa cerintele fanilor, bazandu-se mult pe Heroes3 si Heroes2...deci o sa fie cam diferit de 4 pe care eu il consider cam o ratare.

Nu stiu exact firma care va scoate jocul, ca dupa cum stiti 3DO numai este. Oricum astia care o sa-l scoata au angajat ce-i mai buni programatori de la 3DO...deci o sa iasa un joc misto.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Jul 16 2004, 01:52 PM
Post #19


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Habar nu am de ce n-a avut succes H4. E un mare mister pentru mine, nu de altceva, dar tot ce am vazut au fost comentarii copilaresti de genul "sux, nu mi-a placut, e un mare rateu etc". Intrebarea e ... de ce? DE CE? :) Nu va placut cum au fost colorate unitatile, cum au facut logo-ul, va enervat coloana sonora, prea putine unitati, vraji nefolositoare? Tre sa fie domne ceva acolo ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 16 2004, 03:07 PM
Post #20


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Pai unu la mana ar fi resursele pe care le consuma....crede-ma ca pe vremea cand a aparut il jucam la un prieten care avea, atunci, o uzina de computer, si dupa numai o ora de joc se misca infect. Nici daca ma jucam UT 2004 un an pe un computer si nu-l restartam nu se misca asha.

In al doilea rand, din punctul meu de vedere era totul prea colorat, parca prea stralucea orice, numai avea farmecul din Heroes3, parca la fel si povestea...

In shimb imi placeau unele creaturi care erau noi si faza cu eroul care putea lupta...dar cam atata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:53 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |