Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> The golden days of horror movies


cilu
post Oct 18 2004, 08:15 PM
Post #1


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Acest subiect e inspirat de o discutie avuta cu Scorpio si de o problema pe care mie personal imi place sa o ridic cand vine vorba de horror movies. De la inceput tin sa specific ca nu sunt un horror freak dar apreciez un film bun, chiar si de groaza.
Acuma sa trec si la subiect Am impresia ca filmele actuale de "groaza" nu mai genreaza acest sentiment pentru ca se apeleaza in excess la efecte speciale, sau la niste chstii prea uzitate care in timp si-au pierdut valoarea.
Ma gandesc si la faptul ca pe vremuri, din lipsa de buget sau de cine stie ce efecte speciale sau tehnologii de varf, actorii trebuiau sa se costumeze si sa machieze la greu, uneor aceste costume fiind foarte reusite si aproape veridice (vezi freddy-elm street, michael-haloween sau jason-vineri 13). Alteori erau niste costumatii atat de jalnice ca starneau rasul sau poate chiar mai generau un sentiment mai ciudat de compasiune.... :D
Acuma din pacate nu sunt acasa sau la serv sa imi pot exprima k lumea toate ideile dar astept sa ma completati si voi in curand.....pana mai fac o organizare a ideilor in acest vacuum temporal care e creierul meu (nush ce am vrut sa zic da suna brainy)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 18 2004, 10:18 PM
Post #2


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



heh...pe vremuri nu e chiar f departe..adica acu vreo 15 ani /smile ...The Exorcist a fost primu film care mi-a distrus creieru' meu firav de copil in crestere /^_^ ...l-am vazut de 20 de ori pe video /^_^ ..cind venea maica-mea dimineata din tura de noapte ma gasea tremurind in fata televizorului cu ochii roshii bulbucati dupa o noapte de filme horror pe video...Trenul Groazei a fost urmatorul care m-a coshmarit vreun an de zile...noaptea vedeam doar ochiul roshu ce ma urmarea peste tot...o fost cel mai inficosator diavol creat pina acum in filme dupa parerea mea...dupa aia m-am obisnuit...sunt gustari pt mine acuma /gg ...Hellraiser mi s-a parut superb conceptual....Krugger iar un bait dragutz /^_^ ...astea cu Serial Killers ma lasa cam rece...prea banal deja..prea deja vu...la cite crime se comit in ziua e azi nu mai e nimic iesit din comun...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Oct 19 2004, 01:28 AM
Post #3


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Trenul groazei a fost primul film la care am scapat si eu, doar pentru ca eram la bunici si nimeni nu a catadicsit sa ma trimita la culcare. :P

La Jack Spintecatorul am mieunat o zi intreaga sa ma lase sa ma uit dar nu s-au indurat de mine... Iar The Exorcist.... l-am vazut abia dupa ce am implinit o varsta legala si am primit televizor in camera, ca inainte de 18 ani nu am avut nici o sansa. Dar dupa aceea n-am mai dormit ca lumea cateva nopti bune... :roll:

... Cat despre filmele din ziua de astazi.... neah.... Parerea mea este ca, chiar daca sunt de calitate, lumea nu le gusta pentru ca deja nu mai starnesc aceeasi groaza ca acum 10-20 de ani. In ziua de azi lumea e plina de crime, serial killers, monstri.... Nimic nou sub soare. :twisted:
Eu oricum nu ma prea uit pentru ca sunt prea "tari" pentru mine. Asa, ca bauturile. Prefer un Shirley Temple... sau... lichior de ciocolata. Prietenii stiu de ce. :wink:

Ca sa dau un exemplu... Scream si Stiu ce-ai facut asta vara... astea mi-au placut, daca pot sa spun asa.... Ummm... alaltaieri a fost Lighioane cu 8 picioare pe HBO. Avand in vedere ca sufar de arahnofobie, pentru mine este cel mai de groaza film ever! Bineinteles, inafara de Trenul groazei. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 19 2004, 09:38 AM
Post #4


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



printre cele mai amuzante filme de groaza includ The night of the living dead ...erau f amuzanti zombii aia /^_^ ... We want Brain Brain...buhahaha :D ...Ceva creepy mi s-a parut un film mai vechi vazut acu ceva timp cu niste iepuri giganti care mincau carne de om...nu mai retin cum se cheama...Ceva interesant mi s-a parut a fi The Children Of the Damned...f bine regizat...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

momotaro
post Oct 19 2004, 10:11 AM
Post #5


butterfly chaser
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Iasi, Romania
Member No.: 79
Points: 0
Gender:



Eu nu sunt mare fan al filmelor "de groaza", dar imi plac thriller-ele. Unul care mi-a retinut atentia e "The touch of evil", cu Denzel Washington. Povestea e aranjata frumos si sunt cateva parti care mi-au ridicat parul pe ceafa :)
M.

"'cause time ... time is on my side ..." :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 19 2004, 10:26 AM
Post #6


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



heh...ca thriller recomand Angel Heart cu Mickey Rurke; Lisa Bonet; Robert De Niro...sublim de ingrozitor...prima data cind l-am vazut am ramas :shock: la scena dintre Harold R. 'Harry' Angel (Mickey Rurke) si Epiphany Proudfoot (Lisa Bonet)...incest intr-o baie de singe /omg
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Oct 19 2004, 01:47 PM
Post #7


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



La ora actuala pt mine filmele horror sunt comedii :twisted: :twisted: ....ma uit la ele de placere.....ca de speriat slabe sanse.......cand eram mic si am vazut si eu Elm Str si Hellraiser......atunci da.......ma cam treceau fiorii......si inca nu inteleg de ce astia de la CNA nu lasa filmele alea sa fie vizionate pe la ore mai accesibile publicului......ca nu vad ce-i daunator in ele.....eu am vazut pe alea in perioada 6-8 ani.......si uitati-va si voi ce normal am crescut :twisted: :twisted: :twisted: . Ceva f. interesant la mine e ca mereu dorm perfect dupa un astfel de film....si in timpul vizonarii.....mi se face o foame :twisted: :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Oct 19 2004, 04:07 PM
Post #8


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



Heheey.. horror movies, i like those!
Primul film de groaza pe care la-m vazut si m-a socat a fost o adaptare a cartii lui Stephen King... Cimitirul animalelor. Nu am mai putut dormi noaptea aceea...
Dupa aceea au urmat seriile Cosmar pe Elm Street (toate 7), pentru ca mai apoi sa vad Vineri 13...
Acum ma lasa rece regiile la kil gen Scream, Stiu ce-mi facusi asta primavara si/sau Remake-ul de la Texas Chainsaw Massacre. /hmm
(IMG:http://www.nemira.ro/i/b/828_1.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Oct 19 2004, 04:19 PM
Post #9


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



Uhmmm, filme de groaza. Yeah, good one. Uite unul care nu credeam ca o sa imi placa... The Dawn of the Dead, chiar a fost reushit, chiar au fost unele faze care te faceau sa tresari. Finally somethin` that isn't boring shi nu a trebuit sa ashtept jumatatea filmului ca sa inceapa actziunea. Deja din primele cinci minute, zombie alergau pe strazi dupa victime. :twisted: Plus ca faza cu tipa care a dat nashtere unui zombie e criminala. That thing was... awesome! :roll: Shi ce imi mai aduc aminte de cand eram mica. Filmu` care m-a bagat in "coma de frica" cam vreo cateva luni, de umblam numai cu lumina aprinsa etc, a fost Expresul groazei. Mult timp dupa filmul ala vedeam numa` ochiu` ala alb al creaturii din tren shi mana aia paroasa( ca de fapt aia a fost totu` kktu`, da` pe atunci era chestie mare...) :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 19 2004, 05:13 PM
Post #10


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



ihim..Expresu Groazei e titlu in rom insa care era in eng?...sunt curios daca il mai gasesc pe net :roll: I must relive my fears...Stie careva /?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Oct 19 2004, 05:14 PM
Post #11


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Da...mi-a placut si mie Dawn Of The Dead, chiar e facut misto. Faza cu tipul care statea cu luneta pe cladire si ii impusca pe aia dupa cum semanau cu cineva celebru...e sadica dar in acelasi timp belea :twisted: . Trebuie vazut si Shaun of the Dead, parodie dupa asta...funny.

Cosmar pe Elm Street si alte tampenii cu zombie chiar ca mi se par amuzante acuma. Dar baietzi, si fete, se vede ca inca nu ati dat peste un horror asiatic. Va recomand Ju-On (japonez) si A Tale of two Sisters (corean). Astea da scarry movies !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

maik
post Oct 19 2004, 05:29 PM
Post #12


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: --
From: Targoviste
Member No.: 397
Points: 2



Daca tot vorbiti de filme horror a-ti vazut Beyoung the limits?Acolo sa vedeti macel :twisted: shi sange.Shi toate pentru o inima nemuritoare.E mai ceva ca Texas Chainsaw Massacre,de asemenea un film horror bun(cu mult sange :twisted: ).

P.S:Sa nu credeti ca numai la filme horror ma uit.Va mai recomand shi 50 First Dayth pe care sa-l vizionati cu prietena(u)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Oct 19 2004, 07:54 PM
Post #13


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Ok, nu-mi vine sa cred ca nu ati mentionat nici unu Cabana Mortii (cred ca era The living dead sau death sau asa ceva).... Mie mi-a placut mult de tot (e filmu ala cu bruce campbell) mai are niste continuari da is cam parodice ele adik mai mult razi decat te baga in boala (army of darkness, adik ultima e deliciasa, mai rar am ras atat la un film d-asta). Da, mai era The day of the living dead ala cu zombii super inceti, carora le lua o zi sa faca cativa pasi, era super amuzant faptul ca tipii respectivi puteau chiar sa fuga printre ei dar nu au incercat sa scape in felu ala...stupid playwriters........
Trenul groazei nu cred ca l-am vazut si acum ca tot zicetti de el parca as vrea sa il vad si eu... old horros rule....
Acuma ce mai e nou, niste banalitati cu ucigasii ce scapa la sfarsit numa ca sa o puna de un remake... daca si ala cu jeepers creepers a facut pui, atunci mai bine pas, si dam o revizionare fimele mai vechi...
Stiu ca am vazut initial o parodie la un film de groaza apoi cand l-a vazut am ras de numa la filmu respectiv... nu mai stiu care era....

Angel Heart rules.....am vazut filmu ala odata pe protv la ora 1 ziua, daca va puteti inchipui, unde era cna sa il taie un pic? Atmosfera aia e super tare, flmele astea noir is beton (si jocurile de altfel, gabriel knight e super meserie in acest domeniu, cel putin alea mai vechi...). Ar mai fi un cu Denzel Washington, cu spiritu ala malefic ce intra din om in om.... excelenta idee pt filmu respectiv........

Nu mai tine minte care a fost primu film horror vazut, oricum, cand eram mai mic, aveam frica de asa ceva, si o imaginatie care fusese ferita cat de cat deasa ceva pana la un punct aoi am fost aruncat gratie unui amic direct cu capul inainte in elm street si in cabana mortii si alte chestii.....plus o groaza de filme povestite de le stiam inainte de a le vedea.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Oct 19 2004, 08:00 PM
Post #14


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Ca pustin nu prea am suferit de sindromul filmelor de groaza..adica nu m aputeam uita la ele nici de o culoare.Am ratat si seria Alien asa,chiar si Predato...Jesus....nici la desene animate "infioratoare" nu ma uitam.

Oricum,de la o vreme incoace am inceput sa arunc un ochi prin filmele astea si duma-i ca-mi plac...mi-au placut filmele cu ucigasii in serie,sa nu mai zic de parodii :twisted: :twisted: Shriek anyone?...vreau sa inchiriez Freddy vs Jason in curand sau jason X...stiu ca nu-i mai nika de capul lor dar curiozitatea ma omoara.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Oct 19 2004, 08:03 PM
Post #15


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



QUOTE(Sidonix)
ihim..Expresu Groazei e titlu in rom insa care era  in eng?...sunt curios daca il mai gasesc pe net :roll: I must relive my fears...Stie careva /?


Sincer nu mai shtiu. Avem vreo 5 sau 6 ani cand l-am vazut. Titlu` e in romaneshte... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Oct 19 2004, 08:05 PM
Post #16


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Pai daca nu vezi maca un film din seria vineri 13 (pt jason) si cosma pe elm street (pt freddy) nu cred ca o sa prea gusti filmu.......
Apropo, pot sa va rog ceva? Haideti faceti cate un portret al unui horror movie character, jason, freddy, zombie din orice film, asa un fact file...... de amuzamet si de cult generala (de ex eu vchiar as vrea sa stiu mai multe despre freddy) :))

Apropo de zombi, mi-a placut relativ filmul 28 days after, imaginea aa a unei londre pustii era super beton.......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Oct 20 2004, 03:40 PM
Post #17


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



cilu, sincer Jason X nu mi-a inspirat deloc fear. De aceea nici nu le-am mentzionat. Singuru care m-a impresionat lately, a fost acel Dawn of the Dead. Daca o sa mai vad ceva sau imi aimtesc o sa scriu. Ce mi-a mai placut... Chuckie... shi American Werewolf in Paris. Super nice scena macelului la subteran. :) 28 Days Later. Yep chiar, shi ala a fost nice. Cica scena aia a fost filmata pe la 5 dimineatza cand nimeni nu era pe strazi. :) O sa faca oricum continuare numita 28 Weeks Laters. :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Oct 21 2004, 06:41 AM
Post #18


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



QUOTE(Demona)
cilu, sincer Jason X nu mi-a inspirat deloc fear. De aceea nici nu le-am mentzionat. ......28 Days Later. Yep chiar, shi ala a fost nice. Cica scena aia a fost filmata pe la 5 dimineatza cand nimeni nu era pe strazi. :) O sa faca oricum continuare numita 28 Weeks Laters.  :roll:


Pai demona eu nu ziceam de jason x, care din cate stiu nu e altceva decat o aiureala.....dar ma refeream la toata seria vineri 13.....
Chiar o sa faca o continuare? Damn, de ce nu lasa lucrurile asa cum sunt? E pacat pentru ca e bine atat cat n-i s-a servit in primu film.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Oct 21 2004, 02:44 PM
Post #19


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Jason X e o panarama.....intelg ca nu poate fi omorat...dar totusi....explodeaza o nava in spatiu...nu exista aer......trece prin atmosfera...:? :? Vineri 13 e super....chiar m-a impresionat calitatea detaliilor......si sadismul fazelor.

Chikie mie mi se pare o prostie....la fel si werewolf-ul in paris..plictisitoar si nimic scary
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Oct 23 2004, 10:08 AM
Post #20


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



cilu, yep. Fac continuare. Scenariu cica e deja gata, acum incept fazele de buget bla bla bla. Scorpio, shtiu ca n-au fost cine shtie ce, dar totushi, au facut aia prapad acolo shi dimineatza cum aduna politzia resturile... Sweeet! E greu in general sa realizezi un varcolac. Nici in Underworld nu au fost prea reushitzi. Nici in Ginger Snaps... Bey, sincer e jalnic cum le creaza metamorfoza om-lup. Ew! De parca nu ar avea la dispozitzie the necesary tools. In fine... Ce shtiu eu...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 17th April 2024 - 12:24 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |