Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Speculatii, all spoilers, except manga


Trickster
post May 17 2007, 12:36 PM
Post #21


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Nu stiu, eu sper la ceva mai concret decat iluzii mai destepte. Serios, de la hipnoza la super-hipnoza nu mi se pare salt prea mare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post May 17 2007, 01:00 PM
Post #22


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Bankai-ul lui Aizen sper sa fie ceva deosebit... care sa ne uimeasca... au mai reusit de-a lungul timpului sa faca asta. :P

Un alt mister e si capacitatea lui Yoruichi de a se trasforma in pisica. Nu ne-au explicat cum face asta... daca tine de vreo tehnica a ei, dat fiind ca e specializata in spionaj, sau de vreun device creat de cineva. Poate chiar de Urahara, ma gandeam eu. Si nici legatura ei cu Urahara nu a fost inca explicata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 17 2007, 01:19 PM
Post #23


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Legatua ei cu urahara a fost explicata, au copilarit impreuna, s-au antrenat impreuna. Doi copii prin soul society, probabil ceva gen Rukia si Renji doar ca printre nobili.

Cat despre transformarea in matza... shikai! :P Serios, unde-i sabia ei?

Eh, oricum e ea mai pisica de felul ei, nu trebuie sa se transforme prea tare :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post May 17 2007, 01:40 PM
Post #24


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Asa e... nu are Zanpakutou. Dar pare sa cunoasca destul de mult despre el, aminteste-ti ca statea cu Ichigo cand acesta incerca sa-si atinga bankai-ul.

E pisicoasa, asa e... mie mi-a placut de la inceput de ea... mai ales ca e si foarte obraznica... ce placere are sa socheze cand se trasforma din pisica in forma umana. :P Oricum, forma de pisica o ajuta perfect la spionaj, cine se mira ca-l priveste o pisica... Si pare sa-i placa sa stea in forma asta... la Urahara de cele mai multe ori o vedem pisica.

Mai am intrebari si relativ la Nanao chan... n-am vazut-o pana acum luptand... cu un capitan ca al ei nici n-o s-o vedem prea curand. Kyouraku, la cat de gentlemen si grijuliu e cu ea, nu o lasa sa faca nimic periculos. Dar nu cred ca e doar decorativa :lol: , probabil ca Nanao chan e puternica, nu cred ca e vice doar pentru ca e un fel de secretara perfecta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post May 17 2007, 02:48 PM
Post #25


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



Yoruichi are zanpakutou... da' cred ca e intr-o forma foarte mica :P Cam ca "briceagul" vaizardului din ultimul sau penultimul episod... dovada.... ahm... am cautat muuuuuuuuuuult chestia asta :rolleyes: Pe undeva pe la min 18 din Seal Sword Frenzy... taie un hollow cu ceva... poate ca ala e... unde il tine? Eh... :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 17 2007, 04:15 PM
Post #26


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Scena din sealed sword frenzy am trecut-o cu vederea, ii filler, nu m-as baza prea mult. Plus ca putea la fel de bine sa fie orice alta arma, sau poate chiar reiatsu-ul ei facut cutit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post May 17 2007, 04:46 PM
Post #27


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



Ma faci sa revad toate ep. in care se lupta cu Soifon :P Ca acolo apar flash-uri din trecut... nu mai tine minte, dar daca are, pe acolo trebuie sa apara.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post May 17 2007, 04:46 PM
Post #28


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Uite imaginea despre care vorbea Unknown:
http://www.imagehost.ro/pict//17173201464c67612cc32.jpg

Poate fi un Zanpakutou sau nu... Cat despre unde il tine.... poate in cizma... :P
Despre faptul ca e OAV, situatia e discutabila. Eu zic ca e canonic, nu vad de ce nu ar fi.
In anime, am verificat si pe niste site-uri cu informatii si toti zic asa cum am mai zis si noi, in serie nu are.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AlraM
post May 17 2007, 11:02 PM
Post #29


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 175
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.526
Points: 386
Gender:



QUOTE
Legatura ei cu urahara a fost explicata, au copilarit impreuna, s-au antrenat impreuna. Doi copii prin soul society, probabil ceva gen Rukia si Renji doar ca printre nobili.


da, dar... :P I want moooooooooaaaaar!!

Serios, I love those two, sunt tare curioasa despre ei :P daca ar face un episod doua de flashbacks despre ei tot nu m-as satura :D din felul in care se comporta e evident ca au o poveste lunga impreuna, si una plina de evenimente :)

despre yoruichi si zanpaktou-ul, poate nu-l mai are for some reason? in o scena in care o arata mult mai tanara il avea la brau :) (adica in un flashback de-al lu soifon) (IMG:http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/b/bc/Yorzan2.JPG/180px-Yorzan2.JPG)

nici eu nu ma bazez pe sword of frenzy :P mostly pe manga, eu aia consider canon :P (adica da, the bounto arc never happened in my book :P) why? pai, totul e ca am considerat ca felul in care sunt scrise fillere/filme, contrazic logica evenimentelor din manga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post May 17 2007, 11:12 PM
Post #30


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



Bleach ep. 57, foloseste acolo o sabiuta, na, sa nu va mai luati de OVA-u' meu :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AlraM
post May 18 2007, 12:06 AM
Post #31


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 175
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.526
Points: 386
Gender:



random facts - short katanas cum pare ca foloseste ea sunt mostly defensive weapons... they're cool cause they're fast, but they're not good at slicing people :P :) in fine, asta i-ar permite sa-si foloseasca de ofensele alea ale ei de flash-stuff si kido :) si ar explica si de ce nu scoate zanpaktouul prea des :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 18 2007, 06:47 AM
Post #32


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Eu zic ca nu orice sabie e si zanpaktou, pana nu vad un release aia-i doar o jucarie :P. Eu cred ca si-a pierdut sabia in lupta, sau i-a fost luata cand a plecat. Is foarte clare circumstantele in care a plecat Urahara, dar de ce a plecat si Yoruichi inca nu-mi dau seama (nu cred ca doar din simpatie). Pana la urma daca ar fi avut soul slayer ma indoiesc ca nu l-ar fi folosit in lupta cu Soifon, asa ca concluzia e ca sau nu e unul orientat catre lupta, sau nu are.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post May 18 2007, 08:01 AM
Post #33


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Ati vazut ca smecherul ala de Urahara, in episodul 126 aproape ca a adus vorba despre puterile lui Sado si a dat de inteles ca stie sursa lor? Dar n-a vrut sa ne zica si noua... asta tine mereu pentru el... :P Probabil ca ne vom lamuri curand.

Uite o alta chestie nelamurita... sau lamurita doar pe jumatate. E vorba de atingerea unui bankai. Ne-a lasat sa intelegem ca au nevoie de un maestru pentru a face asta... nu pot s-o faca singuri. Si mai mult, pentru a se dezvolta, dupa ce l-a atins, se pare ca mai au nevoie de indrumare.

L-am vazut pe Ichigo, ajutat de Urahara si pe Renji ajutat de Ikkaku. O fi regula, sau doar coincidenta?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post May 18 2007, 08:52 AM
Post #34


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



Antrenamentele celor doi nu au avut legatura directa cu bankai-ul... Ichigo s-a antrenat pentru ca habar nu avea cum sa lupte, iar Renji vroia sa devina mai puternic... pana la urma, au atins bankai singuri... Nu le trebuie decat destula putere/experienta cat sa isi materializeze zanpaktou-ul si pe urma sa treaca testul...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 18 2007, 08:53 AM
Post #35


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Asa zic si eu, doar coincidenta. Urahara si-a dezvoltat bankai-ul singur de exemplu. La fel banuiesc si multi alti capitani. Bankai mi s-a parut simplu ca si concept, iti materializezi soul slayer-ul cand esti pregatit, si daca-l invingi demonstrezi ca-l stapanesti si ca-l poti folosi la maxim. De acolo incolo te perfectionezi...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post May 18 2007, 02:14 PM
Post #36


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Eu ma gandisem la ceva informatii pe care trebuie sa le primeasca relativ la cum se face, Urahara are si spatiul respectiv unde poti interactiona cu Zanpakutou. Ca atingerea bankai-ului, e asa cum ziceti voi, e zen, te luminezi sau nu... nu poate nimeni sa faca asta pentru tine sau sa explice in cuvinte cum se face. Trebuie sa faci singur click.

Oricum, mai e ceva interesant. Am observat la Ichigo, ca la bankai, da o anumita lovitura, nu stiu pe dinafara acum denumirea. Asta a dezvoltat-o clar dupa bankai, a aparut la un moment dat. Oricum, tin minte ca Byakuya i-a zis lui Renji ca si-a atins bankai-ul, dar ca-i trebuie mult pana sa si-l stapaneasca cu adevarat. Acelasi lucru i-a zis arrancar-ul lui Hitsugaya, ce e prea tanar sa poata controla bankai-ul multa vreme.

Mai mi-a venit o idee, stie cineva, daca un Zanpakutou e rupt, acesta se poate regenera? Cred ca au zis pe undeva ceva, dar nu-mi amintesc bine, cred ca dupa lupta lui Byakuya cu Ichigo. Dar s-ar putea sa am insel, nu l-am vazut decat o data, ar trebui sa-l revad si eu... :lol:

A.. .si inca ceva? Cum obtii un Zanpakutou? :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 18 2007, 02:34 PM
Post #37


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Zanpakutou obtii daca devii shinigami. Daca un Zanpakutou e rupt, acesta se vindeca, zicea Renji in timp ce se vindeca dupa lupta cu Byakuia. Tot Byakuia atunci i-a zis la Renjo ca pentru un bankai de proportiile alea trebuie pe putin 10 ani ca sa-l stapanesti cum trebuie. Despre ce a zis arrancar-ul ala despre zanpakutou-ul lui Hitsugaya... era un prost, o sa vezi si tu de ce :P. Despre cunostintele necesare pentru a ajunge la bankai... da, trebuie asa ceva, dar nu zice nicaieri ca nu le poti afla pe cont propriu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post May 18 2007, 02:45 PM
Post #38


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Trickster:
QUOTE
Zanpakutou obtii daca devii shinigami.


Asta stiam si eu, Ichigo l-a obtinut pe Zangestu imediat ce a devenit shinigami, deci e clar din primul episod. Eu vroiam sa aflu daca exista mai multe date despre asta in senul: Zanpakutou isi alege shinigami-ul... in functie de niste calitati sau din alte motive. Ca par sa se potriveasca cumva cu firea shinigami-ului.

Ca daca e asa, cel care e la Kenpachi a ales tare prost... :P am verificat acum ca nici numele nu i se cunoaste.

Cat despre vindecare e asa cum zici tu. Dar daca tot suntem la Speculatii, probabil ca exista o limita de regenerare. Oare, la un anumit moment un Zanpakutou e atat de afectat incat nu se mai poate regenera? Atunci ce face? Poate sa moara?

P.S. Ce frumos evolueaza lucrurile pe aici! :D O sa avem in curand un fel de enciclopedie de speculatii... :P Haideti, mai veniti cu idei....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kun san
post May 18 2007, 03:03 PM
Post #39


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 139
Joined: 3-October 06
Member No.: 3.066
Points: 1.073
Gender:



Despre ce este nevoie pentru a stapini bankai-ul, tin minte ca se lauda la un moment dat Byakuia ca este necesara o putere spirituala deosebita. De aceea este greu de obtinut, pentru ca puterea se obtine in mod normal prin ani de lupte. Urahara este o exceptie, pentru ca el a facut un device care forteaza materializarea zanpakuto-ului. Asa se face ca Ichigo pare ca "a invatat" bankai-ul de la Urahara.

Lovitura lui Ichigo de care ziceai este abilitatea de bankai a lui Zangetsu, Getsuga tensho. Ceva similar cu dragonul de gheata al lui Hitsugaya-kun. Vine odata cu bankai-ul, dar trebuie descoperita. Ichigo a utilizat-o prima data in forma de hollow si a folosit-o ulterior si in stare normala (de aceea ride de el hollow-ul, spunind ca a copiat-o de la el si ca nu stie sa o foloseasca cum trebuie).

Deci ar rezulta ca bankai-ul se obtine prin putere spirituala, abilitatile trebuie "invatate".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post May 18 2007, 03:32 PM
Post #40


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Hai sa vedem si ceva despre organizarea din Soul Society.

Cum ajungi capitan? Si cum ajungi locotenent? Si daca capitanul isi alege locotenentul...
Eventual alte idei pe tema asta...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 05:28 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |